İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

Vaillant ve Doğa Derneği İşbirliğindeki Küçük Akbaba Projesi, Mersin’de Sahaya İndi

Nesli küresel ölçekte tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan küçük akbabaların korunması amacıyla Vaillant desteğiyle hayata geçirilen Küçük Akbaba Projesi’nin saha çalışmaları başladı. Doğa Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Mersin’de akbabaların göç yolu üzerinde yaşayan yerel halk ve yörükler de koruma çalışmalarına destek veriyor.
 
Vaillant ve Doğa Derneği işbirliğiyle küçük akbabaların korunması amacıyla başlatılan Küçük Akbabaların ve Göç Yollarının Korunması için Uluslararası İşbirliği Projesi, yerel halkın katılımıyla yeni bir boyut kazandı. Projenin bu yıl başlatılan ikinci etabında Mersin’deki çalışmalar kapsamında göç yolu üzerinde bulunan yaşam alanlarında yerel halkla görüşmeler yapılırken, çoban ve sürü sahiplerinin yanı sıra veterinerlere yönelik anket çalışmaları düzenleniyor. Anket çalışmaları ile küçük akbaba ve bölge halkı arasındaki ilişki, küçük akbabanın kültürel ve sosyoekonomik açıdan etkileri araştırılıyor. 
 
Yapılan görüşmelerde Loannina Üniversitesi’nden Dr. Kalliopi Stara’nın hazırladığı anketler, kültürel antropoloji uzmanı Dr. Selcen Büyüküstel’in danışmanlığında dolduruldu. Çoban ve sürü sahipleriyle gerçekleştirilen birinci anket çalışmasında küçük akbaba ile yöre halkının kültürü, yaşam şekli ve ekonomik döngüsü arasındaki ilişkiyi, eski geçim kaynaklarını ve yok olan kültürel ürünlerini bulup, bunların içinden akbaba ile ilişkilendirerek yöre halkının destekleyebileceği, akbabaları yaşatmak için ortak çalışmanın kaynağı olacak üretimleri bulmak amaçlanıyor. Veterinerlere yönelik ikinci anket çalışmasında ise hayvancılıkta kullanılan ilaçları tespit edip, bunlar içinden akbabaları zehirleme ihtimali olanları tespit edip bir tehlike varsa önceden önlemini almak hedefleniyor. Göç yolu üzerindeki 14 ülkede bulunan 10 farklı kurumla ortak gerçekleştirilen anket çalışmaları kapsamında önceden gerçekleştirilen anketlerle birlikte Mersin bölgesinde toplam 100 anket dolduruldu.
 
Halk akbabaları gözlemleyerek bilgi veriyor
Ankara, Adana ve Mersin’de 2015 yılından bu yana devam eden gözlem ve sayım çalışmalarının halkın katılımıyla yepyeni bir boyut kazandığını dile getiren Vaillant Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erol Kayaoğlu, “Projemizi küçük akbabaların göç yolunda yaşayan halkın katkılarıyla ileri bir noktaya taşıyoruz. Göçmen kuşlar hepimizin ortak değeri. Mersin’de yürütülen çalışmalarda 30’a yakın köy kahvesi ziyaret edildi, yörüklerle iletişime geçildi. Halkın projemize desteği ve ilgisi bizleri çok mutlu etti” diye konuştu. 
 
 
Türkiye'deki koruma çalışmalarının akbabaların nesli için kritik önem taşıdığını vurgulayan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dicle Tuba Kılıç “Yerel halkın projeye desteği çok önemli. Mersin’de küçük akbabanın göç yolunu korumaya almak için kurmaya çalıştığımız çoban iletişim ağının bir parçası olarak ziyaret ettiğimiz tüm bölgelerde görüşme yaptığımız kişilerin akbaba kuşunu tanıdığını, hatta yaşam ekolojisi hakkında bilgiye sahip olduklarını görüyoruz. İletişim kurduğumuz kişilerin tamamı akbaba gözlemlerini haber vereceklerini ifade ediyorlar. Hatta bölgedeki ziyaretlerimiz devam ederken daha önce görüştüğümüz Çamlıyayla bölgesinden küçük akbaba gözlem haberleri gelmeye başladı. Bölgede sabit yaşayan yerel halk dışında yörükler de bizleri, göç sırasında yazlık alanları olan Dümbelek Boğazı, Medetsiz Dağı Etekleri, Tırtar mevkiine gözlem ve çalışma için davet ettiler” diye konuştu.  
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-