İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

BAYİLERİN “DİJİTAL PLATFORMU BAYMAKLIFE” BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

BAYİLERİN DİJİTAL PLATFORMU BAYMAKLIFE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR 

 

Baymak’ın 2020 yılında hayata geçirdiği dijital sadakat platformu Baymaklife, kısa sürede 5 bine yakın üye bayi sayısına ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Teknolojinin tüm olanakları kullanılarak oluşturulan bayilerin dijital buluşma platformu Baymaklife’ın sektörün BES sistemi ile entegre ilk sadakat uygulaması olduğunu belirten Baymak Pazarlama Müdürü Faruk Sirek, “Bayilerimiz kazandıkları puanlarla hem çok sayıda hediye kazanabiliyor hem de bu puanları bireysel emeklilik sisteminde prim olarak kullanabiliyorlar. Her geçen gün, değişen talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda Baymaklife’ı yeniliyoruz” dedi.

 

Tüm paydaşları için değer üretme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Baymak, ülke geneline yayılmış bayileri için ‘kazan-kazan’ yaklaşımıyla Baymaklife sadakat programını 2020 yılında hayata geçirmişti. Kullanıma sunulduğu günden itibaren yeni özellikler eklenerek geliştirilen Baymaklife, üye sayısını her geçen gün artırarak bugün itibarıyla 5 bine yakın üyenin buluştuğu bir platforma dönüştü. 

 

Baymaklife’ı yaşayan bir sistem olarak kurguladıklarını ve sektörde bu anlamda önemli bir ihtiyaca cevap verdiklerini söyleyen Baymak Pazarlama Müdürü Faruk Sirek, “Bayilerimiz, bizim müşterilerimizle yüz yüze temas noktalarımız. Bir başka deyişle dışarıya açılan yüzümüz, sahadaki temsilcilerimiz. Bayilerimize çok önem veriyoruz, Baymaklife’ı da bu yaklaşımımızın bir yansıması olarak görmek mümkün” dedi. 

 

Baymaklife’a üye olan bayilerin BES ve puan sistemlerindeki liderlik tablolarını kolayca takip edebildiklerini, aktif kampanyaları inceleyebildiklerini vurgulayan Sirek, “Bayilerimizi daha fazla kazanmak ve BES sayesinde geleceklerine yatırım yapmak için cesaretlendirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.  

 

Teşekkür ve takdir platformu: Baymaklife  

Baymaklife’a www.baymaklife.com.tr veya mobil aplikasyon üzerinden kolayca abone olunduğunu belirten Sirek, platformu hayata geçirme nedenlerini şöyle açıkladı: “Sektördeki rekabetin artmasıyla müşteri tarafında olduğu gibi iş ortakları tarafında da sadakat, çok daha önemli bir hale geldi. Biz de Baymaklife aracılığıyla bayilerimize çok özel avantaj ve fırsatlar sunuyoruz. Bir anlamda onların başarılı çalışmalarına küçük de olsa teşekkür ve takdirlerimizi sunuyoruz. Dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz ekstra puan, bölgesel puan ve hediye ürün kampanyalarımız oldukça yoğun talep görüyor. 

 

Üye firmalarla yapılan görüşmelerde olumlu geri dönüşler alıyoruz ve Baymaklife, her geçen gün eklenen yeni özellikleriyle geleceğe doğru yürüyor. Servis otomasyonumuz ile de uyumlu çalışan Baymaklife, sisteme girilen seri numaraları için hızlı şekilde ilk çalıştırma talebinin oluşturulmasına imkân sağlıyor. Böylece tek bir ekran üzerinden hem puan kazanılıyor hem de servis talebi oluşturulabiliyor. Üyeler biriktirdikleri puanlar ile hediye kataloğundan sevimli maskotumuz ’Bayki‘ dahil olmak üzere diledikleri ürüne kolaylıkla erişebiliyor.”

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-