İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

BAYİLERİN “DİJİTAL PLATFORMU BAYMAKLIFE” BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

BAYİLERİN DİJİTAL PLATFORMU BAYMAKLIFE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR 

 

Baymak’ın 2020 yılında hayata geçirdiği dijital sadakat platformu Baymaklife, kısa sürede 5 bine yakın üye bayi sayısına ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Teknolojinin tüm olanakları kullanılarak oluşturulan bayilerin dijital buluşma platformu Baymaklife’ın sektörün BES sistemi ile entegre ilk sadakat uygulaması olduğunu belirten Baymak Pazarlama Müdürü Faruk Sirek, “Bayilerimiz kazandıkları puanlarla hem çok sayıda hediye kazanabiliyor hem de bu puanları bireysel emeklilik sisteminde prim olarak kullanabiliyorlar. Her geçen gün, değişen talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda Baymaklife’ı yeniliyoruz” dedi.

 

Tüm paydaşları için değer üretme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Baymak, ülke geneline yayılmış bayileri için ‘kazan-kazan’ yaklaşımıyla Baymaklife sadakat programını 2020 yılında hayata geçirmişti. Kullanıma sunulduğu günden itibaren yeni özellikler eklenerek geliştirilen Baymaklife, üye sayısını her geçen gün artırarak bugün itibarıyla 5 bine yakın üyenin buluştuğu bir platforma dönüştü. 

 

Baymaklife’ı yaşayan bir sistem olarak kurguladıklarını ve sektörde bu anlamda önemli bir ihtiyaca cevap verdiklerini söyleyen Baymak Pazarlama Müdürü Faruk Sirek, “Bayilerimiz, bizim müşterilerimizle yüz yüze temas noktalarımız. Bir başka deyişle dışarıya açılan yüzümüz, sahadaki temsilcilerimiz. Bayilerimize çok önem veriyoruz, Baymaklife’ı da bu yaklaşımımızın bir yansıması olarak görmek mümkün” dedi. 

 

Baymaklife’a üye olan bayilerin BES ve puan sistemlerindeki liderlik tablolarını kolayca takip edebildiklerini, aktif kampanyaları inceleyebildiklerini vurgulayan Sirek, “Bayilerimizi daha fazla kazanmak ve BES sayesinde geleceklerine yatırım yapmak için cesaretlendirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.  

 

Teşekkür ve takdir platformu: Baymaklife  

Baymaklife’a www.baymaklife.com.tr veya mobil aplikasyon üzerinden kolayca abone olunduğunu belirten Sirek, platformu hayata geçirme nedenlerini şöyle açıkladı: “Sektördeki rekabetin artmasıyla müşteri tarafında olduğu gibi iş ortakları tarafında da sadakat, çok daha önemli bir hale geldi. Biz de Baymaklife aracılığıyla bayilerimize çok özel avantaj ve fırsatlar sunuyoruz. Bir anlamda onların başarılı çalışmalarına küçük de olsa teşekkür ve takdirlerimizi sunuyoruz. Dönemsel olarak gerçekleştirdiğimiz ekstra puan, bölgesel puan ve hediye ürün kampanyalarımız oldukça yoğun talep görüyor. 

 

Üye firmalarla yapılan görüşmelerde olumlu geri dönüşler alıyoruz ve Baymaklife, her geçen gün eklenen yeni özellikleriyle geleceğe doğru yürüyor. Servis otomasyonumuz ile de uyumlu çalışan Baymaklife, sisteme girilen seri numaraları için hızlı şekilde ilk çalıştırma talebinin oluşturulmasına imkân sağlıyor. Böylece tek bir ekran üzerinden hem puan kazanılıyor hem de servis talebi oluşturulabiliyor. Üyeler biriktirdikleri puanlar ile hediye kataloğundan sevimli maskotumuz ’Bayki‘ dahil olmak üzere diledikleri ürüne kolaylıkla erişebiliyor.”

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52