İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR

Rüzgar ve güneş enerjisi sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler, şirketleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiriyor. Yaşanan dönüşüm, pek çok şirket tarafından belirlenen güçlü karbon azaltma hedefleriyle beraber hız kazanıyor. 

 

Son birkaç yılda dünya genelinde yaşanan olaylar ve ülkelerin fosil yakıtlara olan bağımlılığı şirketler için büyük bir risk faktörü oluşturuyor. İnsan kaynaklı yaşanan iklim değişikliği ise dünyayı olumsuz etkiliyor. Teknolojik ve ticari gelişmeler sonucunda kara rüzgarının kurulum maliyetinde gözlemlenen %31’lik azalma, şirketlerin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimini artıyor. Böyle bir ortamda özellikle şirketlerin fosil yakıt bağımlılığıyla mücadelede çok önemli bir role sahip olduğunun altını çizen Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bugünün fosil yakıta dayalı enerji sisteminden yarının daha temiz, gelişmiş, düşük karbonlu enerji sistemine geçişin sürdürülebilir bir geleceğin ön koşulu olduğunu vurgularken bu amaç doğrultusunda rüzgar ve güneş enerjisine yapılacak olan yatırımların kritik olduğunun altını çiziyor.

 

Yeşil Enerji Dönüşümü Kurtarıcı Olacak

Yeşil enerji dönüşümüyle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen şirketlerin enerji maliyetleri ciddi oranda azalıyor. Rüzgar ve güneş enerjisine yönelik yatırımların artması ise şirketlere büyük bir rekabet avantajı sağlıyor. Öyle ki yaygın hava kirliliği ve iklim değişikliği dahil olmak üzere fosil yakıtların neden olduğu sorunlar hükümetleri, şirketleri, yatırımcıları ve kamuoyunu, küresel ekonominin karbondan arındırma gerekliliğine daha fazla yönlendiriyor. Düşük karbonlu bir ekonomiye giden yolların çoğu, yenilenebilir enerjinin hızlı bir şekilde yaygınlaştırılmasından ve enerji verimliliğinin iki katına çıkarılmasından geçiyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yapılan bir analiz, yeşil enerji dönüşümü ile yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılmasının, Paris Anlaşması hedefini karşılamak için gerekli olan enerji ile ilgili emisyonlarda %90'lık azalmaya ulaşmak adına en uygun maliyetli seçeneği sunduğunu gözler önüne seriyor.

 

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Potansiyeli Dönüşümün Öncüsü

Yenilenebilir enerji kaynakları, küresel enerji ortamını geri döndürülemez bir şekilde dönüştürmeye başladı. Rüzgar ve güneş enerjisine yapılacak olan yatırımlar da sürdürülebilirlik için güçlü bir zemin oluşturuyor. Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine çeşitli servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, Türkiye’nin rüzgar enerjisindeki toplam kurulu gücünün 11 GW üstüne çıktığının altını çiziyor ve sahip olunan potansiyelin gelecek dönemlerde Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümünde öncü bir rol oynayacağını aktarıyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-