İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ

Günümüzde yapılan araştırma ve değerlendirmeler, sınıflardaki hava kalitesinin akademik başarıda önemli bir etken olduğunu gösteriyor. Sınıfların sıcaklık ve CO2 seviyelerinin pencerelerin açılması ve kapatılması ile kontrol edildiği dönemler ise artık geride kalıyor. Binaların iç hava kalitesini sağlayabilmek için mekanik ve kontrollü iklimlendirme sistemlerinin kullanılması gerekiyor. İklimlendirme sektörünün global öncüsü Systemair, modern teknolojiye sahip ürünleri ve çözümleriyle okulların gereksinimlerini karşılayan en uygun iç mekân iklimini oluşturuyor. Herkes için taze hava misyonunu üstlenen şirket, sürekli ve kontrollü iç hava kalitesi sağlayarak öğrencilerin akademik başarı gösterebileceği uygun mekânlar sağlıyor.

 

Okul tesislerinin yeniden yapılandırılması ve inşa edilmesine ilişkin planlamalarda iç hava kalitesi önemli bir belirleyici olarak dikkat çekiyor. Okullardaki iç hava kalitesinin yetersiz olması, öğrencilerin çalışma performansını etkileyip verimliliklerinin düşmesine ve baş ağrısı gibi çeşitli sağlık problemlerine yol açabiliyor. Okul ortamı, günün belli saatlerinde insan popülasyonunun ciddi olarak arttığı kamu binalarının başında geldiğinden eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en verimli şekilde devam edebilmesi için taze hava olmazsa olmaz… 

 

Özellikle doğal havalandırma yapılamayan sınıflarda mutlaka mekanik havalandırma yapılması gerekiyor. Çünkü teneffüste sınıflar havalandırılsa bile ilk 20 dakikadan itibaren CO2 oranı kritik seviyenin üstüne çıkıyor. Systemair imzalı iklimlendirme teknolojileri, okullardaki sınıfları taze hava ile besleyerek mekanların iklimini iyileştiriyor ve optimum iç hava kalitesi sağlıyor. İç Hava Kalitesi (IAQ) parametrelerini esas alan şirket, okullarda uygun hava koşullarını yaratıyor.  

 

Sınıflardaki taze hava, akademik başarıyı ve sağlığı etkiliyor

Kreş ve okulların havalandırma sistemlerinin sınıflarda sağlık sorunlarına yol açmayacak koşullara sahip olması ve öğrencilerin fiziksel ve zihinsel performansını artırmaya katkıda bulunmak büyük önem arz ediyor. Hatta taze hava verilen sınıflarda okuyan öğrencilerin performanslarının arttığı bilimsel deneylerle ispatlı… Üstelik taze hava verilen sınıf içerisindeki CO2 oranını düşürülmesi özellikle kış aylarında Covid-19 ve diğer gribal enfeksiyonların yayılımını da azaltıyor. Sınıfların ortalama 30 kişilik kapasiteye sahip olduğu düşünüldüğünde mekânın havasında 1.000 ppm'nin altında bir CO2 seviyesini garanti etmek için kişi başına 30 m³/saat'lik bir taze hava debisi gerekiyor. Bu, 900 m³/h'lik bir taze hava debisine karşılık geliyor ve böylece dört ila beş kat hava değişimine ulaşılabiliyor. 

 

Systemair’in okullara yönelik iklimlendirme sistemleri ise bu hava hacmini cereyansız olarak sınıflara getirerek ısıtma ve soğutma işlevlerini sağlıyor. Teknolojisi ile farklı değişkenlere bağlı olarak sınıflarda meydana gelen büyük sıcaklık dalgalanmalarını ve sınıfa eşit yayılmayan sıcaklık seviyesini optimum bir dengeye getiren şirket, mekanik iklimlendirme uygulamalarıyla enerji verimli çözümler sunuyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde sınıf havalandırması zorunlu hale getirildiğinden Systemair; Slovenya, Çek Cumhuriyeti ve Kanada’daki fabrikalarında sınıf havalandırmasına yönelik cihazlar üretiyor. 

 

Isı kayıplarını ortadan kaldıran teknolojiler

Doğal havalandırma yapıldığında sınıfa giren kontrolsüz hava yüzünden özellikle okulların açık olduğu kış aylarında ciddi enerji kayıpları yaşanıyor ve öğrenciler dış ortam sesine maruz kalıyor. Bu noktada devreye giren Systemair teknolojileri, mekanik havalandırmayla filtre edilmiş taze hava sağlıyor ve içerisindeki yüksek verimli ısı eşanjörleri sayesinde enerji kayıpları minimumda tutuluyor. 

 

Systemair ısı geri kazanım sistemi ile donatılmış enerji verimli klima santralleri ile ısı kayıplarını neredeyse sıfıra indiriyor. Şirketin yeni nesil üniteleri, sıcak yaz aylarından soğuk kış günlerine kadar tüm zamanlarda konforlu bir iklimlendirme sağlıyor. Kontrollü mekanik iklimlendirme çözümleri sayesinde iç hava kalitesini sağlarken yüksek verimlilik sunan Systemair, farklı normatif gereksinimlere de cevap veriyor. Hava geçirgenliğinin olmadığı yeni nesil yalıtımlı okul binalarında farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin taze hava alabilmesi için gerekli iç ortam koşullarını yaratıyor. 

 

Farklı büyüklükteki ve kapasitedeki okullar için soğutma sistemlerinden talep kontrollü iklimlendirme sistemlerine kadar geniş bir ürün gamı sunan Systemair, üretken çalışma alanları için düşük gürültü seviyelerinin sağlanmasına da ürün ve hizmetleriyle yardımcı oluyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-