İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI

Yılın Limanı ödülünü alan Galataport İstanbul projesinin iklimlendirmesinde Daikin’in inovatif çözümleri ile karbon salımı azaltılarak enerji tasarrufu sağlandı.

 

Çevreci ve yüksek teknolojiye sahip ürünleriyle otel, bina, hastane, fabrika ve AVM gibi mekânların iklimlendirmesine mükemmel çözümler üreten Daikin, bu kez de kruvaziyer sektörünün en önemli etkinliklerinden Seatrade Cruise Med kapsamında düzenlenen Seatrade Cruise Awards’ta dünyada “Yılın Limanı” ödülünü alan Galataport İstanbul projesine imzasını attı. Özel kapak sistemine bağlı dünyanın ilk yer altı kruvaziyer terminaline sahip Galataport İstanbul’da, terminal ve ofis alanlarının ısıtma ve soğutma sistemlerinde bir dünya markası olan Daikin’e ait fancoil ısı pompası sistemleri kullanıldı. Farklı birçok ilki bünyesinde barındıran Galataport İstanbul’da çevreci iklimlendirme çözümleri sunan Daikin, dünyada bir ilke imza atarak ısıtma ve soğutma sistemleri için deniz suyunun kullanılmasına katkı sağladı. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanmış oldu hem de karbon salımı minimum düzeye indirildi.  

 

“İNOVATİF ÇÖZÜMLER SUNDUK”

Dünyada birçok dev projeye iklimlendirme çözümleri ürettiklerini belirten Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, “Dünyada bir ilk olan yer altındaki terminal binası ile Galataport İstanbul özel bir projeydi. Yer altında olduğu için çok güçlü bir havalandırma sistemine ihtiyaç vardı. Bu nedenle bu özel projede yüksek enerji tasarrufu sağlamak için Daikin fancoil ısı pompa sistemlerini kullandık” diye konuştu. Galataport İstanbul’un inşaatının pandemi döneminde de devam ettiğini hatırlatan Önder, “Pandemi sürecinde aldığımız özel önlemlerle ne fabrikamız ne de şirketimizi kapattık. Doğabilecek sıkıntıları önceden öngörerek tedbirlerimizi aldık, Galataport İstanbul cihazlarını zamanında şantiyeye teslim ettik. Böylece projenin zamanında bitirilmesine katkıda bulunduk” ifadelerini kullandı.  

 

AVRUPA’NIN LEED PLATİN SERTİFİKALI İKİNCİ BÜYÜK PROJESİ

Galataport İstanbul Liman Proje Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ali Pusat “Galataport İstanbul, çevreye saygılı uygulamaları, kullanılan ileri inşaat teknolojileri ve herkes için erişilebilir bir proje yaratması ile Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED Sertifikası’nı Platin seviyesinden alan Galataport İstanbul, Avrupa'daki LEED Platin sertifikalı en büyük ikinci projesi oldu. Isınma – soğutma gibi ihtiyaçlarımız için Daikin ile iş birliğimiz kapsamında kullandığımız iklimlendirme sistemimizde fosil yakıttan elde edilen elektrik enerjisi yerine deniz suyunu kullanıyoruz ve böylece karbon ayak izimizi azaltıyoruz” dedi.

 

850 ADET KOMBİ KAPASİTESİNE EŞİT  

Daikin, Galataport İstanbul’da, temsilciğini üstlendiği Hoval markasının, 850 adet kombi kapasitesine eşit olan 20 adet 1.000 kilowatlık yoğuşmalı kazanını kullandı. Bu kazanlar, FWA Gizli Tavan Tipi Fancoiller olup özel yoğuşma tavası ve düşük ses seviyesi ile gürültü kirliliğinin de önüne geçti. Su tarafı basınç kaybı oldukça düşük olan bu kazanlar, daha verimli pompa dizaynını da beraberinde getirdi.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-