İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

Doğal gaz sektörü 1. Çukurova Doğal Gaz İç Tesisat Buluşması’nda bir araya geldi

1. Çukurova Doğal Gaz İç Tesisat Buluşması, dağıtım şirketleri, ürün tedarikçileri ve sertifikalı tesisat firmalarını bir araya getirdi. 

 

Bu sene ilk kez düzenlenen ve gelenekselleştirilmesi planlanan 1. Çukurova İç Tesisat Buluşması, geçtiğimiz günlerde Adana Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Vekili Ramazan Akyürek, Aksa Doğalgaz Başkan Yardımcısı ve 1. Grup Genel Müdürü Alper Konyalı ve Gazbir-Gazmer Genel Müdürü Mustafa Ali Akman’ın katılımıyla Sheraton Grand Adana’da gerçekleşti. Dağıtım şirketleri, ürün tedarikçileri ve sertifikalı tesisat firmalarını buluşturan etkinliğe sektör çalışanları büyük ilgi gösterdi. Doğal Gaz İç Piyasasında Teknolojik Gelişmeler ile Doğal Gazın Verimli ve Güvenli Kullanımı başlıkları altında gerçekleşen oturumlarda yeni teknolojiler, ürünler ve sistemler ile verimlilik, tasarruf ve doğal gazın hava kalitesini nasıl iyileştirdiğiyle ilgili bilgiler, alanında uzman kişiler tarafından paylaşıldı. 

 

Çukurova Bölgesinin Yüzde 90’ı Doğal Gazı Bir İhtiyaç Olarak Görüyor

Doğal gaz ve enerji sektörüne dair konuları konuşmak ve farkındalığın artırılması için böyle organizasyonların büyük önem taşıdığını belirten Alper Konyalı şu ifadeleri kullandı: “10 yıl önce Çukurova bölgesine ilk yatırım yaptığımızda bize bu kadar sıcak bir bölgeye yatırım yapmak için fizibilite çalışması yapıp yapmadığımız sorulmuş; sıcak bölgede doğal gaza ihtiyaç olmadığı söylenmişti. Ancak bugün geldiğimiz nokta bunun tam tersini gösteriyor; yakın zamanda yaptığımız araştırma gösteriyor ki bölgede yaşayanların yüzde 90’ı doğal gazı bir ihtiyaç olarak görüyor. Çukurovalı vatandaşlar, doğal gaza güveniyor ve doğal gaz istiyor. Diğer enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında önemli oranda tasarruf sağlayan doğal gazı vatandaşlar isterlerse sadece mutfaklarında pişirme amaçlı da kullanabiliyorlar. Doğal gaz kullanırken alınabilecek küçük önlemlerle önemli oranda tasarruf sağlamak da mümkün. Örneğin termostatı sadece 1 derece düşük sıcaklığa ayarlamak yüzde 6-7’ye varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlıyor.” “Çukurova bölgesinde bulunan toplam 650 bin potansiyel abonenin 340 bini bugün doğal gaz konforuyla yaşıyor. Bu konforlu hayatla tanıştırmak istediğimiz, doğal gazın kapısının önüne kadar ulaştığı ancak henüz kullanmaya başlamayan 300 bin potansiyel abonemiz daha var. Bölgede 4 il ve 23 ilçeye hizmet veriyoruz. Ulaştığımız ilçelere ilave olarak Yumurtalık, İmamoğlu, Kozan ve Karaisalı’ya da kısa zaman içinde gaz arzı sağlayacağız. Her yıl daha da fazla ilçeye ulaşmak ve vatandaşlarımızı doğa dostu, güvenli ve temiz enerji kaynağı doğal gazla buluşturmak için ter türlü teknik çalışmayı arka planda gerçekleştiriyor; yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diyen Konyalı, “Yalnız değilseniz, çözümsüz değilsiniz” sözleriyle sektördeki paydaşlara birliktelik mesajı verdi.

1.Çukurova Doğal Gaz İç Tesisat Buluşması’nın ilk oturumunda Mustafa Ali Akman’ın moderatörlüğünde “Doğal Gaz İç Tesisat Piyasasında Teknolojik Gelişmeler” ele alındı. Panelde GFS Arg Müdürü Erol Polat doğal gaz iç tesisatlarında esnek bağlantı sistem uygulamalarını, Gazline Ürün Geliştirme Uzmanı Ali Kemal Kulaksız dijital proje uygulamalarında yeni yaklaşımları, MYK Birim Koordinatörü Abdullah Özdemir enerji sektöründe insan kaynağı niteliğinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesini, DMS Dış Ticaret Eğitim Uzmanı Recai Öztuna doğal gaz kaçaklarına teknolojik çözümleri, Demirdöküm Bölge Servis Müdürü Aşkın Özabdal ise güvenli tesisat yapımı için montaj kurallarını anlattı.

Etkinliğin ikinci bölümü Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek’in konuşmasıyla başladı. Akyürek “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, vatandaşlarımızın huzuru ve konforu için her türlü hizmeti destekliyoruz. Doğal gazın vatandaşlarımız için büyük kolaylık sağlayacağına inanıyor ve gerekli desteği veriyoruz” şeklinde konuştu. Aksa Gaz Hatay Osmaniye Bölge Müdürü Metin Ceyhan ise doğal gaz dağıtım şirketleri ve iç tesisat firmalarının görev ve sorumluluklarının abonelere doğru aktarılmasına dikkat çekerek, gaz arzı sağlandıktan sonra abonelerin doğal gazı güvenle kullanmaları için iç tesisat firmasının bilgisi dışında bir müdahalede bulunmamalarını önemle vurguladı.

Gazbir Kurumsal İletişim Komite Başkanı Özgür Özkan’ın moderatörlüğünü yaptığı ikinci oturumda ise Aksa Doğalgaz’dan konuşmacılar “Doğal Gazın Verimli ve Güvenilir Kullanımı” konusunda görüşlerini dile getirdi. Oturumda konfor sıcaklığının bir derece düşürülmesi, çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemi yaptırılması, termostatik vana kullanılması, her kış başında kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması gibi önlemlerle doğal gaz faturalarında önemli oranda tasarruf sağlayacağının yanı sıra, enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına da destek olunabileceği vurgulandı.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-