İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

Baymak PV Ürün Müdürü Zafer Ceyran

Baymak PV Ürün Müdürü Zafer Ceyran, güneş enerjisi konusunda sorularımızı yanıtladı

 

Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için izlenmesi gereken yollar nelerdir?

Isınma ve aydınlanma gibi temel konularda güneş enerjisinden faydalanmak, kişi başına düşen enerji tüketim miktarının hızla arttığı bir dönemde sürdürülebilir kaynak kullanımı ve enerji tasarrufu açısından öncelik kazanıyor. Güneşten elde edilen enerji, fosil yakıttan yanma yoluyla elde edilen enerjiye kıyasla dünya üzerinde her noktada bulunabilen, toplanması sırasında iş ve makine gücü gerektirmeyen, harcanması sırasında ise karbondioksit emisyonu “0” olan hayati öneme sahip eşsiz bir enerji türü. Bunun öneminin bilincinde olan Baymak, 2015 yılında pazara güçlü bir finansman modeli ve yüksek verimlilikte çözümlerle girdi. Güneş enerjisinden maksimum verim sağlamak amacıyla tasarlanan Baymak Düzlemsel (flat plate) Güneş Kolektörleri ev ve ticari kuruluşların kullanımına uygun güneş sistemleri çözümü sunuyor. Bu verimi artırmak adına öncelikle çatı kurulumları göz önüne alınacak olursa kurulum yapılacak alanın maksimum seviyede güneş alması gerekiyor. Kurulum yapılacak çatı eğimliyle eğim yönünün güney ve mümkünse 20-30 derece açıda olması tercih ediliyor. Ayrıca kurulum yapılacak alanın gölge etkisinden uzak olması gerekiyor. Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak adına elektrik tüketim alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler de büyük farklar yaratacaktır. Örneğin güneş enerji sistemlerinin üretim yaptığı gündüz saatlerinde tüketimin yaygınlaştırılması, üretimin olmadığı saatlerde ise tüketimin de mümkün olduğu kadar düşük tutulmaya çalışılması faydalı olacaktır.

 

Türkiye’de güneş enerjisi sektörü nasıl şekilleniyor? Sektördeki son gelişmeler nelerdir?

Türkiye’de 2013 yılı itibariyle Lisanssız Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Yönetmeliği’nin yayınlanmasıyla ağırlıklı olarak arazi üzeri santral kurulumları hayata geçirilmeye başladı. Arazi üzeri GES kurulumları 2017 yılı sonunda devlete satılan fazla elektrikten alınan dağıtım bedelindeki artışa kadar artarak devam etti. 2018 yılı ocak ayında 10 kW altı çatı kurulumları için mevzuatta kolaylıklar getiren yeni yönetmelik yayınlanmış olup, mart ayında meclisten geçen torba yasa ile de 10 kW altı bireysel kullanıcılar gelir vergisinden muaf tutularak üretilen fazla elektriğin devlete satışı sırasında karşılaşılan problemin önüne geçilmiştir. Atılan bu adımlar ülkemizde güneş enerjisinin geleceğine yönelik umutları artırıyor. Baymak da güneş yatırımlarının ivme kazandığı bu döneme güçlü bir şekilde girdi. Bayilerine güneş enerjisi konusunda yoğun eğitimler veren Baymak, 1 MW altı lisanssız pazarın yanı sıra belediyeler, alışveriş merkezleri, oteller ve KOBİ’lerin güneş enerjisi kurumlarına talip oluyor. Güneş enerjisi kurulumunda birçok projeye imza atan Baymak, Kıbrıs’ta Türkiye’nin tek kalemde en büyük çatı üzerine güneş paneli kurulumunu gerçekleştirdi. Enerji verimliliğini her zaman ön planda tutan Baymak yenilenebilir enerji sistemlerinde de pazar liderliği hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52