İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR

İklimlendirme devi Systemair, sadece imza attığı teknoloji ve çözümlerle sektöre değil aynı zamanda yenilikçi insan kaynakları uygulamalarıyla çalışanlarına da katma değer sağlıyor. Çalışan deneyimine odaklanan, çalışanlarının gelişimini ve ilerleyişini destekleyen şirket, bir işveren markası olarak konumlanmayı hedefliyor. 

 

Şirketlerin en önemli kaynağını oluşturan nitelikli iş gücünün kazanılması, geliştirilmesi ve çalışanların aidiyetlerinin sağlanarak kalıcılık elde edilmesi, modern kurumların en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Bugün sadece bir işe personel alımı yapan departman konumundan çıkan İK alanı ise şirketlerin bireysel ve bütünsel performanslarının artmasında belirleyici bir rol üstleniyor. 

 

Systemair olarak insan kaynakları departmanını sadece bir yönetim mekanizması şeklinde görmediklerini, şirketin her katmanında karşılık bulan esnek bir yapı düzeninde konumlandırdıklarını söyleyen Systemair Türkiye Genel Müdürü Ayça Eroğlu, işveren markası algısını güçlendirecek çalışmalara hız kazandırdıklarını ifade etti. Motivasyonun ve desteğin merkezde yer aldığı “İlham Veren Liderlik” programına hayat verdiklerini belirten Eroğlu, bu proje kapsamında deneyimli danışmanlık şirketi Human Group ile birlikte yol aldıklarını da bildirdi.  

 

İK stratejisini çalışanların emeği ve deneyimi belirliyor

Çalışan deneyimini merkeze alarak yetkin iş gücü kullanımını artırmak istediklerini belirten Ayça Eroğlu; “Benimsediğimiz yenilikçi ve kolektif İK kültürü ile kapsayıcı, çeşitliliği esas alan, açık iletişim kanalları ile etkileşim sağlayan bir mekanizma oluşturuyoruz. İşe alımda verimlilik elde etmek, alanında uzman insanları kazanmak ve şirketimizde kalıcılıklarını sağlamak, aidiyeti artırmak, geri bildirim yapısını güçlendirmek, şirket kültürünün benimsenmesini sağlamak, yüksek seviyede üretkenlikle faaliyetlerimize devam etmek gibi hedefler üzerinde çalışıyoruz. Çalışanlarımızın deneyimlerini iyileştirmek adına birçok projemiz mevcut. Hem beyaz hem de mavi yaka çalışanlarımızın eğitimi, gelişimi ve refahı için yeni uygulamalara ve projelere imza atıyoruz Özellikle mavi yaka çalışanlarımızın yetkinliklerini daha iyi analiz ederek onları yeteneklerine uygun pozisyonlara taşımayı, eğitimlerle becerilerini daha da geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Çalışanlar dört farklı modül ile kendilerini keşfediyorlar

İK süreçlerini en efektif şekilde devam ettirmek ve çalışanlara sürdürülebilir değer yaratan bir yapı oluşturmak için İlham Veren Liderler çalışması kapsamında Human Group ile iş birliğine imza attıklarını söyleyen Eroğlu; “Yönetim ekibimiz bu program çerçevesinde dört farklı başlıkta dört ay süren grup eğitimini tamamladılar. Birinci ayda ‘Ben’i Fark Et’, ikinci ayda ‘Bizi Anla’, üçüncü ayda ‘İşte Fark Yarat’ ve son olarak ‘HR Artchitect’ başlıklı modüllerle hem kendilerini hem de ekiplerini daha iyi tanıyıp süreçleri yönetebilmeleri için çalışmalar gerçekleştirdik. Bu süre zarfında Human Group’un profesyonelleri tarafından yöneticilerimiz ile her ay birebir görüşmeler planlandı. Tüm bu süreç; vaka analizleri, kişilik envanterleri, stratejik sunumlar, rol oyunları ve yetkinlik bazlı mülakatlar ile desteklendi” dedi.

 

“İnsan kaynakları konusunda beklentileri net bir şekilde belirliyoruz”

Dinamik ve çevik çalışma modelleri ile insan kaynakları süreçlerini yeniden tasarlayıp dijitalleştirerek güçlü bir işveren markası oluşturduklarını vurgulayan Ayça Eroğlu; “Yeteneği kuruma bağlayan bir kültür yaratarak çalışan deneyimini tasarladık ve uygulamalı çalışmaları hayata geçirdik. Bunun için öncelikle geçmişte yapılan çalışmalar ve mevcut süreçleri inceledik, yanı sıra var olan sistemleri analiz ettik. Tüm yöneticilerle bir araya gelerek ortak bir çalışan deneyimi yapısı belirledik. Çalışanlarımızdan da karma bir grup belirleyerek Systemair’i geleceğe taşıyacak insan kaynakları ve çalışan deneyimi konusunda beklentileri netleştirdik. Ardından tüm çalışma sonuçlarını analiz ederek raporlaştırdık. Gerçekleştirdiğimiz tüm bu titiz çalışmaların şirketimize ve çalışanlarımıza katma değer sağlayacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52