İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

Mitsubishi Electric'in Net Sıfır Enerji Test Tesisi SUSTIE WELL Platin Sertifikası Aldı

CASBEE Sağlıklı Ofis, WELL Bina Standardı ve BELS sertifikalarının Japonya’da en yüksek derecesini alan ilk tesis oldu

 

Mitsubishi Electric Corporation tarafından hayata geçirilen Net Sıfır Enerji Test Tesisi “SUSTIE®”, bir binanın sakinlerinin refahını ne ölçüde desteklediğini değerlendiren uluslararası WELL Building StandardTM (WELL Bina Standardı) tarafından verilen Platin sertifikasını almaya hak kazandı. 

Ofis ortamlarındaki iyileştirmeler, gelecekte sadece çalışanların sağlığını ve üretkenliğini iyileştirmenin bir aracı olarak değil, aynı zamanda yeni personel alımında da bir etken olarak giderek daha önemli hale gelecek. SUSTIE tesisi; Japonya'daki Bina-Konut Enerji-Verimliliği Etiketleme Sistemi'nden hâlihazırda en üst düzey olan BELS 5 yıldızlı derecelendirme (☆☆☆☆☆), Net Sıfır Enerji Bina (ZEB) sertifikası, CASBEE Wellness Office’ten (CASBEE Sağlıklı Ofis) ise en yüksek seviye olan “S” notu aldı. Bunlar SUSTIE'nin yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağladığını ve rahat bir çalışma ortamı sunduğunu kanıtlıyor. 

Ek olarak SUSTIE, WELL sertifikasının en yüksek seviyesi olan Platin statüsü alarak bina sakinlerinin sağlığını ve konforunu artıran bir bina olarak dünya standartlarında sertifikalandırıldı. Mitsubishi Electric, böylece CASBEE Sağlıklı Ofis, WELL Bina Standardı ve BELS sertifikalarının Japonya’da en yüksek derecesini* alan ilk tesis oldu.

SUSTIE, ayrıca Temmuz 2021'de yeni koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasına cevap olarak planlanan küresel standart WELL Health-Safety RatingTM** (Sağlık-Güvenlik Sıralaması)’na ulaştı ve insanların sağlık, güvenlik ve refah endişelerini dikkate alarak yönetilen ve işletilen bir tesis olarak sertifikalandırıldı.

Mitsubishi Electric; binaların üretkenliği, konforu ve rahatlığını artıran ve iş sürekliliğini destekleyen tesislerle yenilenmesini teşvik eden ZEB+® konseptini gerçekleştirmek için sürdürülebilir bir toplumun gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen bina ekipmanı ve enerji yönetiminin verimliliği ile konfor ve sağlık seviyelerinde daha fazla iyileştirmeler yapmaya devam edecek.

 

WELL sertifikasyonu ve değerlendirme detaylarına genel bakış

WELL sertifikası; tesislerin tasarımı, inşası ve işletilmesi sırasında insan sağlığının dikkate alınmasını teşvik ederek daha iyi yaşam ortamları yaratmayı amaçlayan bir değerlendirme sistemidir. Sertifikasyon, üçüncü taraf bir değerlendirme kuruluşu olan Green Building Certification Inc. (GBCI) tarafından veriliyor. 4 Temmuz 2022 itibariyle, 26'sı Japonya'da olmak üzere dünya genelinde 44 ülkede 1.357 WELL sertifikası verildi. Bu sertifika, sağlık yönetimi ve çalışma tarzı reformunun yönünün ve başarısının ölçülmesi için küresel bir endeks olarak giderek daha fazla tanınıyor.

SUSTIE tesisinin platin sertifikası aldığı “WELL v1” ***'de ofis ortamı; “hava”, “su”, “beslenme”, “aydınlık”, “fitness”, “konfor” ve “zihin” olmak üzere yedi yedi kategoride maksimum 100 maddeye göre ve “inovasyon” kategorisinde beş maddeye göre sıralanıyor. Kriterler, sertifikasyon için zorunlu olan gereklilikleri ve değerlendirilen uyumluluk düzeyine bağlı olarak gümüş, altın veya platin ödüllerin verildiği bir ortamın kalitesini ölçmek için kullanılan ek faktörleri içeriyor. SUSTIE tüm önemli alanlarda kriterleri karşılayarak mevcut maksimum puanların yüzde 80'inden fazlasını alarak en yüksek “platin” derecesini elde etti.

 

Gelecek Planları ve Beklentiler 

Mitsubishi Electric, SUSTIE'yi Net Sıfır Enerji Test Tesisi olarak kullanacak ve binanın fiili kullanımı sırasında sağlığın teşviki ve verimliliğin artırılmasının etkilerini göstermek için araştırmalar yürütecek. 

 

SUSTIE and ZEB+ Mitsubishi Electric Corporation'ın tescilli ticari markalarıdır.

WELL Building Standard and WELL Health-Safety Rating IWBI’ın ticari markalarıdır.

 

 

* Mitsubishi Electric'in 29 Temmuz 2022 tarihli araştırmasına göre

** Yeni koronavirüs ve diğer acil durumlar gibi bulaşıcı hastalıklara karşı bina ve tesislerin sunduğu korumanın küresel standartlara dayalı bir değerlendirme sistemi

(Sağ: WELL Health-Safety Rating mührü)

*** Bir kamu yararı şirketi olan International Well Building Institute (IWBI) tarafından Ekim 2014'te resmi olarak yayınlanan 1.0 değerlendirme sisteminin, WELL standartlarının oluşturulmasının ardından piyasaya sürülen ilk versiyonu oluşturuldu. En son sürüm 2.0'dır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52