İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

COPA, YENİLENEN MOBİL UYGULAMALARIYLA FARK YARATIYOR

İklimlendirme sektörünün lider firmalarından COPA Isı Sistemleri, dijital dönüşümler konusunda sektöre öncülük etmeye devam ediyor. 30 yılı aşkın tecrübesiyle iklimlendirme sektörünün güçlü firmalarından COPA; iş ortakları, yetkili servisleri ve tüketicileriyle mobil cihazlar üzerinden iletişimini sürdürdüğü MyCOPA Pro, MyCOPA Teknik ve MyCOPA uygulamalarını güncelledi. İnovatif teknolojileri ürünlerine adapte etmeyi sürdüren COPA, iş süreçlerini akıllı cihazlar üzerinden hızlandırarak daha kolay kullanım sağlamayı hedefliyor.

 

COPA’nın fark yaratan uygulamalarından olan MyCOPA sayesinde tüketiciler akıllı cihazları üzerinden 7/24 hizmet alabiliyor. Ara yüzü yenilenen, kolay kullanım ve hızlı hizmet sağlayan MyCOPA uygulaması ile tüketiciler, kendilerine, yetkili servis çağırabiliyor, servis hizmetini değerlendirebiliyor, garanti süreçlerini sorgulayabiliyor ve COPA’nın güncel kampanyalarından haberdar olabiliyor. MyCOPA ile, parça ve işçilik fiyatlarını sorgulama ve self servis işlemleri de pratik bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Tüketicilerden gelen tüm talep ve bildirimler ise anında ilgili yetkili servisin “MyCOPA Teknik” uygulamasına bildirim olarak düşüyor. Talepler COPA yetkili servisleri tarafından takip ediliyor ve en hızlı şekilde sonuçlandırılıyor. MyCOPA uygulaması aynı zamanda COPA’nın akıllı oda termostatları ile de entegrasyon sağlayabiliyor. 

 

COPA, ayrıcalıklarla dolu dijital sadakat programı MyCOPA Pro uygulaması sayesinde iş ortaklarının tüm ihtiyaçlarına kolay ve hızlı çözümler sağlıyor. COPA, MyCOPA Pro uygulaması üzerinden geliştirdiği kampanyalarla iş ortaklarına yepyeni fırsatlar sunuyor.

 

COPA’nın iş ortakları, MyCOPA Pro uygulaması üzerinden montaj yaptıkça puan kazanıyor ve bu puanlarla hediye kataloğundan dilediği hediyeyi seçebiliyor. 

 

Türkiye’nin 81 ilinde 200’den fazla yetkili servisiyle tüketicilerine etkin bir satış sonrası hizmet sunan COPA, ara yüzü yenilenen, kolay kullanım ve hızlı hizmet sağlayan MyCOPA Teknik uygulaması sayesinde servis ve bakım süreçlerini de hızlandırıyor. COPA yetkili servisleri tüm işlemlerini mobil üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor ve sahada olan yetkili servisleri çalışanları ise anında yedek parça siparişlerini verebiliyor, yedek parça fiyatlarını sorgulayabiliyor ve iş takiplerini yapabiliyor.

 

Kullanıcı dostu yeni tasarımlarıyla dikkat çeken MyCOPA, MyCOPA Pro ve MyCOPA Teknik uygulamaları, App Store ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-