BOMAKSAN, ENDÜSTRİ 4.0 İLE HIZLA DEĞİŞEN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURACAK E.C.A.’DAN SAĞLIKLI ORTAMLAR YARATAN YENİ KLİMA: NIOBE BLUE DOĞALGAZ TASARRUFUNA AÇILAN KAPI: YOĞUŞMALI KOMBİLER XYLEM TÜRKİYE IMCET’TE MADENCİLİK SEKTÖRÜ ÇÖZÜMLERİNİ TANITTI E.C.A.’DAN HAVADAKİ NEMİ DENGELEYEN AKILLI ÇÖZÜM: NEM HAZNELİ PANEL RADYATÖR DEMİRDÖKÜM’ÜN YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ ademiX’E İKİ ÖDÜL BİRDEN COPA, YENİLENEN MOBİL UYGULAMALARIYLA FARK YARATIYOR VESTEL, SCHNEIDER ELECTRIC ÇÖZÜMLERİ İLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR WARMHAUS’TAN SANATA DESTEK İSMAİL YAMANGİL, SCHNEIDER ELECTRIC TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ OLDU DANFOSS’DA ÜST DÜZEY ATAMALAR XYLEM TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ALTUĞ BİLGİÇ OLDU GÖKÇE BRÜLÖR A.Ş VE HAN ENERJİ A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI H. AHMET İLHAN EKOMAXI YÖNETİM KURULU BAŞKANI OSMAN YAĞIZ İZOCAM, 2022’DE İHRACAT FAALİYETLERİNDE ATAK YAPMAYA HAZIRLANIYOR

AYVAZ İCRA KURULU ÜYESİ & İÇ SATIŞ VE PAZARLAMA MÜDÜRÜ ABDULLAH TANDOĞAN

AYVAZ YANGIN OLARAK SADECE ÜRÜN SATIŞI YAPMIYORUZ; ÇÖZÜM SUNUYORUZ

 

Ayvaz İcra Kurulu Üyesi & İç Satış ve Pazarlama Müdürü Abdullah Tandoğan: "Bugün itibarıyla yangın grubunda hemen hemen A’dan Z’ye eksiksiz bir ürün gamına ve anahtar teslim çözümlere sahibiz. Biz Ayvaz Yangın olarak sadece ürün satışı yapmıyoruz; çözüm sunuyoruz."

 

Ayvaz İcra Kurulu Üyesi & İç Satış ve Pazarlama Müdürü Abdullah Tandoğan ile Ayvaz'ın yangın söndürme sistemleri üzerine yaptığı çalışmalar ve önümüzdeki dönem planları hakkında  konuştuk.

 

Abdullah Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Merhaba, ben Abdullah Tandoğan. Ayvaz ailesine 2007 yılında Satış Mühendisi olarak katıldım. 2008-2019 yılları arasında Ankara Bölge Müdürü, 2020 yılından itibaren ise Ayvaz İç Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görevimi sürdürdüm. 1 Ocak tarihinden itibaren ise mevcut görevime ek olarak şirketimizde İcra Kurulu Üyesi sıfatıyla da çalışmalar yürütüyorum.

 

Ayvaz’ın yangın grubunda öne çıkan ürün ve çözümleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Şirketimizde “Ayvaz Yangın” adında, sadece yangın konusuna odaklanan uzman bir ekip var. ISK-Sodex veya TÜYAK gibi organizasyonlarda Ayvaz Yangın’ın standını mutlaka görmüşsünüzdür; buradaki ekip ürün gamımızdaki en yeni ürün ve çözümleri sektöre sunma konusunda başarılı çalışmalara imza atıyor.

Ayvaz, 2008 yılında yangın sektörüne giriş yapan bir firma. İlk olarak muhtelif markaların distribütörlüğüyle başlayan çalışmalarımız, kendi bünyemizde üretilen hortum ve kompansatörlerle ve ardından diğer yangın gruplarında UL listeli ve FM onaylı ürünlerle devam ediyor. Bugün itibarıyla yangın grubunda hemen hemen A’dan Z’ye eksiksiz bir ürün gamına ve anahtar teslim çözümlere sahibiz. Alarm vanaları, OS&Y yükselen milli vanalar, NRS vanalar, akış ölçerler, basınç düşürücüler, sprinklerler, indikatörler, çek vanalar, test ve drenaj vanaları, itfaiye ekipmanları, yangın dolapları, yivli boru bağlantı elemanları gibi çok çeşitli ürünlerin satışını gerçekleştiriyoruz. Bunlara ek olarak tabii ki sprinkler bağlantı hortumları ve kardan mafsallı kompansatörler de Ayvaz’ın olmazsa olmaz yangın ürünleri arasında yer alıyor.

 

Sulu yangın söndürme sistemlerine ek olarak, son dönemde gazlı yangın söndürme sistemlerine de yoğunlaştık. UL listeli ve FM onaylı bir sistemin Türkiye’de fark yaratacağını düşündük ve bu konunun üzerinde titizlikle çalıştık.

 

Gazlı söndürme sistemleri hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz? 

 

Gazlı söndürme sistemleri; müzeler, sanat galerileri, arşiv odaları, veri merkezleri gibi sulu veya köpüklü söndürme sistemi kullanılamayan “kritik” alanlarda kullanılıyor. Otomatik yangın söndürme sistemleri içerisinde yer alan gazlı söndürme sistemleri, renksiz ve kokusuzdur. Silindirler içerisinde bulunan gaz, püskürtme yoluyla yanıcı alana uygulanır. Kullanılan gazın cinsine bağlı olarak moleküller arası ısıyı absorbe ederek veya ortamdaki oksijen miktarını düşürerek yangını söndürür.

 

Almış olduğumuz sertifikalar sayesinde, bu özel alanlar için kaliteli, denetlenmiş, kontrol edilmiş, çalışırlığı test edilmiş ürünler sunabiliyoruz. Ayvaz olarak gazlı söndürme sistemlerinde yatırımlarımız devam ediyor. Bu yatırımların yanı sıra, yurt dışında eğitim alan bir ekip de bünyemize katıldı. Dolum ekibimizin başında ustalar ya da çıraklar değil, mühendis kadromuz yer alıyor. Gaz dolum ekibimiz; gazın doldurulması, boşaltılması, yeniden kazanılması, hidrostatik testlerinin yapılması gibi süreçleri yönetiyor. 

 

Bu sistemler nerelerde kullanılabilir?

 

Az önce söylediğim gibi; sulu veya köpüklü söndürme ile zarar görebilecek yerlerde bu sistemler kullanılabilir. Müzeler, sanat galerileri, kütüphaneler, banka kasaları ve arşivler gibi kıymetli alanların yanı sıra; veri merkezleri, sunucu odaları, güç dağıtım merkezleri, kontrol odaları gibi elektrik-elektronik donanımın olduğu tüm alanlarda gazlı söndürme sistemleri kullanılabilir.

 

Bunların yanı sıra “pano içi yangın söndürme sistemleri” adını verdiğimiz; içinde elektrik-elektronik donanımlar olan panolarda koruma ve söndürme işlevini yerine getiren sistemlerde de bu gazları kullanıyoruz. Panoların kör noktalarında başlama riski bulunan yangınların; panonun bütününe zarar vermeden, hızlı bir şekilde söndürülmesini sağladığı için bu alanlarda gazlı söndürme sistemleri tercih ediliyor. Pano içi söndürme sistemlerinde iki şekilde uygulama yapıyoruz. Bunlardan biri “direkt sistem” adını verdiğimiz; 3,5 metreküpten küçük hacme sahip, ulaşılması zor kısımlara sahip sistemler. Direkt sistemlerde gaz, eriyebilen küçük borulardaki patlama deliğinden boşalır; yerinde ve etkin bir söndürme sağlanır. Bu sistemin çoklu ünitelerde rahat ve ekonomik bir çözümdür. “İndirekt sistem” ise 18,40 metreküpe kadar olan alanlar için tasarlanmıştır. Bu sistemde gaz, ayrı bir dağıtım nozulu aracılığıyla boşalır. Kapalı hacme sahip tüm sistemlerde kullanılır. Geniş koruma alanı vardır, gazın çabuk boşalmasını sağlar, tüm söndürücü gazlarla uygulanabilir ve manuel çalıştırmaya olanak sağlar.

 

Gazlı söndürme sistemlerinin avantajları nelerdir?

 

Gazlı söndürme sistemi, az önce bahsettiğim mekanlar için “avantajlı” olmaktan ziyade neredeyse “zorunlu” bir sistem. Koruma uygulanan alandaki eşyalara, donanımlara zarar vermeden yangından en az hasarla çıkmanızı sağlayan bir çözüm. Sistem, birçok avantaja sahip. Bunlardan ilki, sistemin söndürme hızı. Yangın alarmının devreye girmesinden sonra söndürme sistemi olarak olaya müdahale eder ve 6 ila 10 saniye içinde püskürme işlemi uygulanır. Yani yangın daha yayılmadan ve zarar büyümeden etkin bir müdahale gerçekleştirilir.

 

İkinci avantajı ise; sulu ve köpüklü söndürme sistemlerinin aksine, gazlı söndürme işlemi yanıcı yüzeyde ve ekipmanlarda fiziksel hasar bırakmaz. Yangına müdahale sonrasında da herhangi bir temizliğe ihtiyaç duyulmaz. Sistem sadece bu özellikleri sayesinde bile birçok yerde kullanılıyor.

 

Bunların dışında avantajları da var tabii ki… Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan temiz gazlar, elektriksel iletkenliğe sahip değildir; dolayısıyla elektronik cihazlarınıza zarar vermez. Söndürme esnasında hızlı bir şekilde yayıldığı için ortamdaki duman ve is miktarı azdır. Üç boyutlu söndürme sağlayarak suyun ulaşamadığı noktalara bile nüfuz eder. Ayrıca, uluslararası standartlara ve yasal kurallara uyulması durumunda bu gazlar insan sağlığı açısından zararlı değildir.

 

Gazlı yangın sistemleri konusunda çalışmalarınız nelerdir?

 

Ayvaz olarak gazlı söndürme sistemlerinin satışını yapmanın yanı sıra, bu sistemlerdeki silindirlerin dolumunu da dünya standartlarında gerçekleştiriyoruz. Hadımköy merkez fabrikamızda; hidrostatik testlerin de yapıldığı, “Türkiye’nin ilk FM ve UL onaylı” gazlı söndürme dolum istasyonuna sahibiz. Bu tesiste HFC-125 ve HFC-227 gazlarının yanı sıra, onlara alternatif ve çevreci özelliklere sahip Ayvaz-5-1-12 gazının da dolum ve satışını da gerçekleştiriyoruz. 

 

Ar-Ge çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

 

Şirket olarak Türkiye’nin 798. resmi onaylı Ar-Ge merkezine sahibiz. Hadımköy merkez fabrikamızda, 400 metrekare alan üzerine kurulu bu merkezde her biri kendi alanında uzman 23 kişilik bir ekip çalışıyor. Burada ithal ürünlere alternatif olabilecek yerli muadillerin geliştirilmesi için Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapılıyor. Üniversite-sanayi iş birliğinin sağlanması amacıyla akademiyle ortak birçok projeye de imza atılıyor. 

 

Ayvaz Yangın olarak da birçok Ar-Ge çalışması yapıyoruz. Gazlı söndürme sistemlerimizdeki gaz silindirleri TPED, sistemin tamamı ise CE onaylı; Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte LPCB onayı da almayı hedefliyoruz. Sektöre sunduğumuz söndürücü gaz çeşitlerini genişletiyoruz. Küresel ısınmaya karşı düşük etkili, ozon delme potansiyeli sıfır olan, renksiz ve kokusuz bir yapıya sahip FK-5-1-12 gazını da ürün gamımıza kattık. Hadımköy merkez fabrikamızda bulunan dolum istasyonunda bu gazın dolum ve satışını Ayvaz ve FIKE markaları altında gerçekleştiriyoruz.

 

Tüm bu çalışmaları yaparken, ürün gamımızda mevcut olan ithal ürünlere alternatif olabilecek “yerli ve milli” çözümleri de sektöre kazandırmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl yangın grubunda dört ürünü daha yerlileştirerek kendi markamız altında satışa sunmaya başladık. Ayvaz markalı Alarm Basınç Anahtarı, Akış Anahtarı, OS&Y ve NRS Gate Vana İzleme Anahtarları ile sektöre yüksek kaliteli ve rekabetçi çözümler sunuyoruz.

 

Ayvaz Yangın’ı rakiplerinden ayıran özelliklerneler? 

 

Ayvaz markasının 74 yıllık güveni ve gücü, bu alandaki yüksek tecrübemiz, yangın ekibimizi oluşturan uzman mühendis kadromuz, zengin ürün gamımız, yüksek kaliteli ve sertifikalı ürünlerimiz, güçlü stok kapasitemiz ve kısa termin süremiz gibi o kadar avantajımız var ki; bunlar sadece ilk aklıma gelenler… 

 

Biz Ayvaz Yangın olarak sadece ürün satışı yapmıyoruz; çözüm sunuyoruz. Bilgi birikimimizi, teknik olanaklarımızı; mühendislik, süpervizörlük ve devreye alma hizmetlerimizi de bir bütün olarak iş ortaklarımıza sunuyoruz. Bu entegre bakış açımız sayesinde A’dan Z’ye anahtar teslim çözümler sunuyoruz, rakiplerimizden ayrışabiliyoruz ve prestijli projelerde rahatlıkla yerimizi alabiliyoruz. Sadece gazlı söndürme sistemlerimizle ilgili olarak son dönemde birçok projeye imzamızı attık. Bellona fabrikası, Ankara Gazi Onkoloji Hastanesi, Bozüyük Devlet Hastanesi, Kocaeli Şehir Hastanesi, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi, Küçük Çamlıca Radyo Kulesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gibi önemli yatırımlarda çözümlerimizle yer aldık. Bu projelerin satış ve devreye alma süreçlerini ekip arkadaşlarımızla birlikte başarıyla yönettik.

 

Ayvaz, yangın hatlarında kullanılan kompansatörleriyle de tanınıyor. Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 

Kompansatörler Ayvaz’ın ürün gamında özel bir yere sahip. Türkiye’nin ilk kompansatör üreticisi olduğumuz gibi, kısa adı Euro-Qualiflex olan “Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği”nde ülkemizi temsil eden tek şirketiz. Burası dünya devlerinin yer aldığı ve kalite standartlarını bir üst seviyeye çıkarabilmek için çalışan ciddi bir birlik. 2012 yılında üye olduğumuz bu birlikte 2018 yılından beri yönetim kurulu düzeyinde yer alıyoruz. Bu kısa ön bilgiden sonra ürünümüzle ilgili de bazı detayları paylaşmak istiyorum. 

 

Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan ülkelerde, yapıların deprem esnasında ve sonrasında kesintisiz olarak hizmet verebilmesi için tesisatlarında özel ürünler kullanmaları şart. Bu tür kritik durumlarda tehlikenin daha da büyümemesi için özellikle yangın hatlarının güvenliği ve çalışabilirliği öne çıkıyor. Uzun yıllardır üretimini gerçekleştirdiğimiz, FM onaylı Ayvaz Dilatasyon-Deprem Kompansatörleri, deprem ve çökme gibi durumlarda boru hatlarındaki X, Y ve Z yönlü hareketleri sönümleyerek sistemi koruyor. Esnek ve hareketli yapıları sayesinde rijit boru sistemlerini stresten arındırıyor. İki körük içeren bu tip kompansatörler eksenel hareketleri, yanal sapmaları ve açısal rotasyonu absorbe ediyor. FM onaylı bir ürün olması sebebiyle yangın hatlarında, dilatasyon geçişlerinde kullanılabiliyor.

 

Ayvaz Yangın grubunda bakım çalışmaları nasıl işliyor?

 

Ayvaz Yangın teknik ekibimiz satışını yaptığı veya yapmadığı gazlı, köpüklü, sulu söndürme sistemlerinin periyodik bakımlarını da gerçekleştiriyor. Bu hizmeti, proseslerin kalitesini ve güvencesini sağlamak için firmaların isteği doğrultusunda sunuyor. Devreye alma, süpervizyon ve anahtar teslim proje tesliminden sonra firmalarla bakım anlaşmaları da yapıyor. Ekibimiz bakım işlemlerini ilgili standartlara uygun olarak periyodik olarak yürütüyor. Ayvaz Yangın; projelendirme, teklif, satış, devreye alma, süpervizyon, devreye alma hizmetlerinin yanı sıra bakım çalışmaları ile birlikte “sistemi” garanti altına alıyor.

 

Sprinkler grubunda Ayvaz sektöre ne gibi çözümler sunuyor? 

 

Ayvaz olarak sprinkler sistemleri için temelde iki grup ürünle öne çıkıyoruz. Bunlardan ilki, uzun yıllardır VdS, FM veya UL onaylı olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz sprinkler bağlantı hortumlarımız. Bu ürünler yangın hatlarıyla sprinklerlerin bağlantısını sağlıyor. Esnek yapısı sayesinde her türlü sismik hareketi sönümleyebiliyor ve zamandan yani işçilikten tasarruf sağlıyor.

 

Esnek metal hortumların yanı sıra, farklı tipteki sprinklerlerin satışını da gerçekleştiriyoruz. Ofis blokları, rezidanslar, konutlar, fabrikalar ve depolar gibi aklınıza gelebilecek çok çeşitli yapılarda kullanılabilecek sprinkler tipleri ürün gamımızda mevcut. Dünyanın önde gelen markalarının distribütörlüklerini yapmanın yanı sıra “ürün yerlileştirme” çalışmalarımız kapsamında Ayvaz markalı FM ve UL onaylı sprinkler çeşitlerini sektöre sunuyoruz. Pendent (Sarkık), Upright (Yukarı tip) ve Sidewall (Duvar tipi) sprinkler tiplerini hızlı tepkili, standart tepkili, pirinç, kromajlı ve beyaz boyalı varyasyonlarla satışa sunuyoruz. Uluslararası onay sertifikalarına sahibiz ve bunun verdiği güçle daha çok projede rekabetçi çözümlerle yer almayı hedefliyoruz.

 

2022 yılı için yatırım, yapılanma ve yeni ürün ya da çözüm planlarınız var mıdır? 

 

Ayvaz’da yenilikler ve yatırımlar hiç bitmez. Inovasyon Ayvaz’ın kültürü; olmazsa olmazı diyebilirim. İhracat yaptığımız ülke sayısı 110’a yaklaştı; dış ticarette “dünyanın her yerinde yerel bir firma olma” stratejisiyle yol alıyoruz. Büyüyen ve yatırıma açık bölge ve ülkelerdeki varlığımızı güçlendirmeyi planlıyoruz. 

 

2022 gündemimizde yurt içinde ve yurt dışındaki üretim tesislerinde kapasite artışı, yeni depolar, satış ofisleri ve yeni projeler var. Tüm dünyayı sosyal ve ekonomik olarak sarsan pandemi sürecini baştan sona örnek gösterilebilecek şekilde iyi yönettik; bu yılın bizi nasıl beklediğinden bağımsız olarak kendimizi her alanda geliştirmeye devam edeceğiz. Ayvaz’ın bu yıl da odak noktası Ar-Ge. Bu alandaki yatırımlarımızı artırarak sektörün ilk ve tek resmi onaya sahip Ar-Ge merkezimizde “ithal ürünlere alternatif olabilecek” milli ürünler üzerine çalışmaya devam edeceğiz. E-ticaret sitemiz Ayvazonline’ı daha aktif şekilde kullanarak ürünlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına avantajlı şekilde ulaştırma yolunda çalışmalarımızı artıracağız. Yangın grubunda Ayvaz markalı ürün sayımızı artırarak yerlileşme çalışmalarına hız kazandıracağız. Keza gazlı yangın söndürme sistemleri ürün gamımızda da alternatif ürün ve çözümleri sektöre sunacağız.

 

Ayvaz 74 yıldır Türkiye’de olmayanı sektöre sunma hedefiyle yol alıyor. Bu hedefimiz doğrultusunda, ürün gamımıza eklenmek için sırada bekleyen yeni ürünler olduğunu söyleyebilirim. Nemlendirme sistemleri, kondenstop kontrol cihazları, blöf tankları, kondens kirlilik denetleme, kondens bulanıklık ölçme sistemleri yeni yılda müşterilerimizin hizmetinde olacak ürünlerden sadece birkaçı.  

 

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

 

Ayvaz 74 yıllık köklü geçmişinin getirdiği tecrübeyle, genç ve dinamik bir ekibin ruhunu birleştiriyor. Zengin ürün gamı, güçlü stok yapısı, sektöre her zaman ilkleri kazandırma misyonu, uzman ekibi ve yatırımlarıyla bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizi dünya çapında gururla temsil edecek güçlü ve globalleşen bir marka.

 

Vizyonları ve destekleriyle şirketimizi bugünlere getiren Ayvaz yöneticilerine; özverili ve başarılı çalışmalarıyla Ayvaz ailesine değer katan tüm ekip arkadaşlarıma buradan teşekkür ediyorum.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52