BOMAKSAN, ENDÜSTRİ 4.0 İLE HIZLA DEĞİŞEN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURACAK E.C.A.’DAN SAĞLIKLI ORTAMLAR YARATAN YENİ KLİMA: NIOBE BLUE DOĞALGAZ TASARRUFUNA AÇILAN KAPI: YOĞUŞMALI KOMBİLER XYLEM TÜRKİYE IMCET’TE MADENCİLİK SEKTÖRÜ ÇÖZÜMLERİNİ TANITTI E.C.A.’DAN HAVADAKİ NEMİ DENGELEYEN AKILLI ÇÖZÜM: NEM HAZNELİ PANEL RADYATÖR DEMİRDÖKÜM’ÜN YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ ademiX’E İKİ ÖDÜL BİRDEN COPA, YENİLENEN MOBİL UYGULAMALARIYLA FARK YARATIYOR VESTEL, SCHNEIDER ELECTRIC ÇÖZÜMLERİ İLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR WARMHAUS’TAN SANATA DESTEK İSMAİL YAMANGİL, SCHNEIDER ELECTRIC TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ OLDU DANFOSS’DA ÜST DÜZEY ATAMALAR XYLEM TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ALTUĞ BİLGİÇ OLDU GÖKÇE BRÜLÖR A.Ş VE HAN ENERJİ A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI H. AHMET İLHAN EKOMAXI YÖNETİM KURULU BAŞKANI OSMAN YAĞIZ İZOCAM, 2022’DE İHRACAT FAALİYETLERİNDE ATAK YAPMAYA HAZIRLANIYOR

VIESSMANN VRF SİSTEMLERİ

VRF ismini İngilizcenin baş harflerinden almış olup anlamı ise Variable Refrigerant Flow yani Değişken Debili Soğutucu Akışkan anlamına gelmektedir. Merkezi klima sistemleri olarak adlandırılabilir.

 

Dış üniteler modüler sistemdir. Dış ünite gruplarına göre;

Mini VRF: 3,4,5,6 HP kapasiteli ve yaygın olarak konut, villa ve küçük kapasiteli ticari yapılarda kullanılır. Dış ünitenin ebatlarının küçük ve hava üflemesinin önden atışlı olması sayesinde, kat bazında balkonlara dahi konulabilir.

 

Slim VRF: 8,10,12 HP kapasiteli ve yaygın olarak orta ölçekli villa, ofis ve ticari yapılarda kullanılır. Bu dış ünite de önden atışlı olarak kat bazında balkona, bahçeye veya çatıya konulabilir.

 

Modüler VRF: 8 -26 HP aralığında olup, modüler yapısı sayesinde ihtiyaca göre 104 HP’ye kadar bir dış ünite grubu oluşturmak mümkündür. Dış ünite sayısını kapasiteye göre artırmak mümkün olduğundan, yüksek kapasite ihtiyacında, çok katlı binalarda, metrajı uzun olan yerlerde esnek yapısı ile optimum çözüm sağlar. 

 

Çalışma prensibine göre ise, VRF sistemler Heat Pump (ısı pompası) ve Heat Recovery (Isı geri kazanımlı) sistemler olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Heat pump çalışma prensibinde sistemin tamamı sadece ısıtma veya soğutma yaparken, Heat Recovery sitemde ünitelerin bir kısmı ısıtma yaparken bir kısmı soğutmada çalışabilir ve bu sayede ters zonlu çalışmada enerji tasarrufu elde edilir. 

 

Bir merkezi dış üniteye, kapasiteye göre max. 80 adede kadar iç ünite bağlanabilir. VRF DC İnverter teknolojisi ile, sadece açık olan iç ünitelerin ihtiyacı kadar güç tükettirilir.

İç ünite modelleri mimari ihtiyaca göre çeşitli modelde olabilir ve karışık bağlanabilir. Duvar Tipi iç üniteler, 1,2,4 ve 8 yöne üflemeli kaset tipleri, kanallı tip iç üniteler, döşeme tipi ve salon tipi iç üniteleri birlikte kullanmak mümkünüdür.

 

VRF sistemlerinin tercih edildiği yerler,

 

Verim ve Performans olarak;

DC inverter kompresörler ile minimum akım ile maximum 

sıkıştırma sağlanarak yüksek verim elde edilir

DC İnverter fan motorunda optimize edilmiş frekans aralığı 

ile düşük yüklerde yüksek verim elde edilir.

Verimlilik değerlerinde, COP ve EER olarak yüksek verim 

değerlerine sahiptir.

Yağ geri dönüş teknolojisi ile performans artışı sağlanır, 

dikeyde 110m, toplamda 1000m’ye kadar borulama yapılabilir.

Sub-cooling teknolojisi ile kapasite düşümleri minimize 

edilerek optimum ısıtma ve soğutma sağlanır.

Dış ünite serpantinlerinde anti-korozif koruyucu kaplamalar 

ile dış ünitenin uzun ömürlü olması sağlanır.

 

Tasarım olarak;

Konut, ticari bina, ofis, otel, iş merkezi vs. her binaya uygun 

çözüm sunar.

İşletme maliyetleri düşük ve kullanımı kolaydır.

Dış ünite ebatları sayesinde yerleşim alanlarında kazanç 

sağlar.

Yüksek katlı binalarda, uzun metrajlı borulama gerektiren 

alanlarda uygun çözüm sunar.

 

Kullanım olarak ise;

Sadece kullanıldığı kadar enerji tüketir.

Maksimum ve kesintisiz konfor sağlar.

Bireysel kumandalar ile her kullanıcı kendi konforuna göre 

ayarlama yaparken, istenirse merkezi kontrol ve web 

üzerinden uzaktan erişimli akıllı kontrol sistemlerine entegre 

edilebilir.

İç ünitelerden biri arızalı ise sistem durmaz, diğer kullanıcılar 

sistemi çalıştırmaya devam eder.

Ses seviyesi düşük, ebatları kompakt, her mimariye uygun 

alternatifler ile projelendirilebilir.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52