İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

VIESSMANN VRF SİSTEMLERİ

VRF ismini İngilizcenin baş harflerinden almış olup anlamı ise Variable Refrigerant Flow yani Değişken Debili Soğutucu Akışkan anlamına gelmektedir. Merkezi klima sistemleri olarak adlandırılabilir.

 

Dış üniteler modüler sistemdir. Dış ünite gruplarına göre;

Mini VRF: 3,4,5,6 HP kapasiteli ve yaygın olarak konut, villa ve küçük kapasiteli ticari yapılarda kullanılır. Dış ünitenin ebatlarının küçük ve hava üflemesinin önden atışlı olması sayesinde, kat bazında balkonlara dahi konulabilir.

 

Slim VRF: 8,10,12 HP kapasiteli ve yaygın olarak orta ölçekli villa, ofis ve ticari yapılarda kullanılır. Bu dış ünite de önden atışlı olarak kat bazında balkona, bahçeye veya çatıya konulabilir.

 

Modüler VRF: 8 -26 HP aralığında olup, modüler yapısı sayesinde ihtiyaca göre 104 HP’ye kadar bir dış ünite grubu oluşturmak mümkündür. Dış ünite sayısını kapasiteye göre artırmak mümkün olduğundan, yüksek kapasite ihtiyacında, çok katlı binalarda, metrajı uzun olan yerlerde esnek yapısı ile optimum çözüm sağlar. 

 

Çalışma prensibine göre ise, VRF sistemler Heat Pump (ısı pompası) ve Heat Recovery (Isı geri kazanımlı) sistemler olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Heat pump çalışma prensibinde sistemin tamamı sadece ısıtma veya soğutma yaparken, Heat Recovery sitemde ünitelerin bir kısmı ısıtma yaparken bir kısmı soğutmada çalışabilir ve bu sayede ters zonlu çalışmada enerji tasarrufu elde edilir. 

 

Bir merkezi dış üniteye, kapasiteye göre max. 80 adede kadar iç ünite bağlanabilir. VRF DC İnverter teknolojisi ile, sadece açık olan iç ünitelerin ihtiyacı kadar güç tükettirilir.

İç ünite modelleri mimari ihtiyaca göre çeşitli modelde olabilir ve karışık bağlanabilir. Duvar Tipi iç üniteler, 1,2,4 ve 8 yöne üflemeli kaset tipleri, kanallı tip iç üniteler, döşeme tipi ve salon tipi iç üniteleri birlikte kullanmak mümkünüdür.

 

VRF sistemlerinin tercih edildiği yerler,

 

Verim ve Performans olarak;

DC inverter kompresörler ile minimum akım ile maximum 

sıkıştırma sağlanarak yüksek verim elde edilir

DC İnverter fan motorunda optimize edilmiş frekans aralığı 

ile düşük yüklerde yüksek verim elde edilir.

Verimlilik değerlerinde, COP ve EER olarak yüksek verim 

değerlerine sahiptir.

Yağ geri dönüş teknolojisi ile performans artışı sağlanır, 

dikeyde 110m, toplamda 1000m’ye kadar borulama yapılabilir.

Sub-cooling teknolojisi ile kapasite düşümleri minimize 

edilerek optimum ısıtma ve soğutma sağlanır.

Dış ünite serpantinlerinde anti-korozif koruyucu kaplamalar 

ile dış ünitenin uzun ömürlü olması sağlanır.

 

Tasarım olarak;

Konut, ticari bina, ofis, otel, iş merkezi vs. her binaya uygun 

çözüm sunar.

İşletme maliyetleri düşük ve kullanımı kolaydır.

Dış ünite ebatları sayesinde yerleşim alanlarında kazanç 

sağlar.

Yüksek katlı binalarda, uzun metrajlı borulama gerektiren 

alanlarda uygun çözüm sunar.

 

Kullanım olarak ise;

Sadece kullanıldığı kadar enerji tüketir.

Maksimum ve kesintisiz konfor sağlar.

Bireysel kumandalar ile her kullanıcı kendi konforuna göre 

ayarlama yaparken, istenirse merkezi kontrol ve web 

üzerinden uzaktan erişimli akıllı kontrol sistemlerine entegre 

edilebilir.

İç ünitelerden biri arızalı ise sistem durmaz, diğer kullanıcılar 

sistemi çalıştırmaya devam eder.

Ses seviyesi düşük, ebatları kompakt, her mimariye uygun 

alternatifler ile projelendirilebilir.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52