BOMAKSAN, ENDÜSTRİ 4.0 İLE HIZLA DEĞİŞEN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURACAK E.C.A.’DAN SAĞLIKLI ORTAMLAR YARATAN YENİ KLİMA: NIOBE BLUE DOĞALGAZ TASARRUFUNA AÇILAN KAPI: YOĞUŞMALI KOMBİLER XYLEM TÜRKİYE IMCET’TE MADENCİLİK SEKTÖRÜ ÇÖZÜMLERİNİ TANITTI E.C.A.’DAN HAVADAKİ NEMİ DENGELEYEN AKILLI ÇÖZÜM: NEM HAZNELİ PANEL RADYATÖR DEMİRDÖKÜM’ÜN YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ ademiX’E İKİ ÖDÜL BİRDEN COPA, YENİLENEN MOBİL UYGULAMALARIYLA FARK YARATIYOR VESTEL, SCHNEIDER ELECTRIC ÇÖZÜMLERİ İLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR WARMHAUS’TAN SANATA DESTEK İSMAİL YAMANGİL, SCHNEIDER ELECTRIC TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ OLDU DANFOSS’DA ÜST DÜZEY ATAMALAR XYLEM TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ALTUĞ BİLGİÇ OLDU GÖKÇE BRÜLÖR A.Ş VE HAN ENERJİ A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI H. AHMET İLHAN EKOMAXI YÖNETİM KURULU BAŞKANI OSMAN YAĞIZ İZOCAM, 2022’DE İHRACAT FAALİYETLERİNDE ATAK YAPMAYA HAZIRLANIYOR

GELECEĞİN KONFORU İÇİN ISI POMPALARI

Teon ve Frascold sürdürülebilir inovasyon adına bir seçim.

 
 

Konfor sektörü, bugün uluslararası çabaların ve özellikle Avrupa Birliği'nin Yeşil Anlaşması'nın ön saflarında yer alan karbondan arındırma ve enerji verimliliği hedeflerine ulaşmada çok önemli bir rol oynamaya davet ediliyor. Gerçekten de, binalardaki ve endüstrilerdeki ısıtma ve soğutma sistemleri, AB'nin enerji tüketiminin yaklaşık yarısını oluşturuyor ve bunun %75'i hala fosil yakıtlardan üretiliyor. Çok ağır bir şekilde geleneksel sistemlere odaklanmış sektör de vites değiştimek için sarsmak gerekiyor. Bunu akılda tutarak  Frascold müşterileriyle ortaklaşa en yeni sistemlerin benimsenmesini teşvik ederek sektörün gelişimine katkıda bulunuyor. Örneğin, kayda değer bir nokta, düşük çevresel etkiye sahip R600a soğutucuya dayalı konut ve endüstriyel sektörler için su ısı pompalarının geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanmasıyla uğraşan bir şirket olan Teon ile yapılan işbirliğidir.

 

Teon'un CEO'su Ferdinando Pozzani ile konu hakkında daha fazla bilgi edinelim.

 

Neden jeotermal ısı pompalarını tercih edilmeli?

 

Teon'da, ısı pompalarının, özellikle de yüksek sıcaklıkta çalışan pompaların, geleceğin ısıtma ve soğutmasının yolu olduğuna inanıyoruz. Bu bizi enerji bağımsızlığı yönünde hareket ettiren fosil yakıtlara dayalı olmayan temiz bir teknolojidir. Bir ısı pompasının kurulması, geleneksel kazanların yerini almak için sağlanan vergi teşviklerinden yararlanıldığından emin olarak, %70'e varan elektrik faturalarında  tasarrufun yanı sıra en yüksek güvenilirlik ve güvenliğin yanı sıra bakım maliyetlerinin minimuma indirilmesini garanti eder. Teon tarafından sunulan açık veya kapalı jeotermal ısı pompaları, herhangi bir iklim koşulunda, performans kaybı olmadan ısıtma ve sıcak su üretimi için 80°C'ye kadar çalışmayı garanti eder. Ayrıca ısının çoğunu doğal kaynaklardan çektikleri için son derece sürdürülebilir ve  herhangi bir zararlı emisyon üretmez insan sağlığı ve çevre yarar sağlar.

 

Yüksek kaliteli bir ısı pompası yaparken göz önünde bulundurulması gereken önemli unsurlar nelerdir?

 

Güvenilir bir ısı pompası yapımında gerçekten önemli olan çeşitli faktörlerden, değişim üniteleri ve kompresörler öne çıkıyor. Bu nedenle birkaç yıldır çözümlerimizi oluştururken bizimle birlikte çalışan Frascold'a güveniyoruz. Bu işbirliğinin kökenleri aynı yol gösterici Italy üretim mükemmelliyetçiliği ilkelerin paylaşılmasından kaynaklanmaktadır. Sürdürülebilirlik ve yeniliğe bağlılık, Frascold'un katkıları sayesinde konutlardan ticari ve endüstriyel alanlara kadar her türlü ısıtma veya soğutma ihtiyacını karşılamak için ürün yelpazemizi çeşitlendirebildik. Ayrıca, günümüzde çoğu binada bulunan radyatör sistemleriyle uyumlu akıllı bir ısıtma çözümü sunan piyasada tek olmaktan gurur duyuyoruz. Frascold ile birlikte, hidrokarbonlar için ATEX serisi pistonlu ve vidalı kompresörlü çözümlerle sürdürülebilir konfor pazarında büyüme ve tanınma yoluna girdik. Frascold ile işbirliği konusunda özellikle takdir ettiğimiz şey, hidrokarbonlara adanmış teknolojiler konusunda lider ve ekiplerle sürekli diyalog içinde bir şirketin bilgi birikimine güvenilirliği ATEX sertifikalı kompresörler onaylanmıştır. 

 

Yıllar boyunca birçok projede birlikte çalıştık. Bunlar arasında örneğin Milano yakınlarındaki Assago'da bir ofis binasında bulunanı öne çıkıyor. Müsteriyi üstün performans, daha az tüketim ve en sessiz çalışma sağlarken daha düşük çevresel etkiye sahip bir çözüm arıyordu. Zorluk, eski, son derece kirletici, dizel kazanın R600a kullanan beş jeotermal ısı pompasıyla ve her makine için kademeli olarak iki kompresörle, toplam 1,3 MW termal güçle değiştirilmesiyle karşılandı. Proje için genel olarak beş adet CXH01 70-264 AX kompresör ve beş adet CXH51 125-468 AX kompresör kullanıldı. Müşteri, bu yeni sistem sayesinde ısıtma maliyetlerini yaklaşık %58 oranında azaltmış oldu.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52