İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

DAIKIN TÜRKİYE, TAŞIT FİLOSUNUN KARBON AYAK İZİNİ AĞAÇ DİKEREK BERTARAF EDİYOR

‘Net Sıfır Karbon Ayak İzi’ hedefini misyon edinen Daikin Türkiye, sürdürülebilir bir gelecek için elini taşın altına koyuyor ve karbon ayak izini telafi edecek yeni projeler geliştiriyor. “Doğaya Can Ver” sloganıyla oluşturduğu Daikin Ormanı projesinde yeni bir faza geçen Daikin Türkiye, mevcut araç filosunun 1 yılda saldığı karbondioksitin karşılığında 56 bin fidan dikerek karbon ayak izini bertaraf etmeye hazırlanıyor. Bu bağlamda çalışanlarının desteğinin yanı sıra 2022 yılı filo yenileme döneminde 10 yılı aşkındır işbirliği yaptığı filo tedarikçisi LeasePlan ile de özel bir anlaşma yapan Daikin Türkiye, 28 ay boyunca ‘her aracın salım yaptığı karbon miktarını bertaraf edecek şekilde fidan dikilmesini’ sağlayacak. Buna göre filo tedarikçisi LeasePlan, ilk etapta 20 bin fidan bağışı yaparak toplamda 500 bin kilogram karbondioksit salımını bertaraf etmiş olacak.

 

İklimlendirme sektörünün çevreci şirketi Daikin, ‘Net Sıfır Karbon Ayak İzi’ hedefine kilitlendi. “Doğaya Can Ver” sloganıyla hayata geçirdiği ‘Daikin Ormanı’ projesi kapsamında çok önemli bir adıma imza atan şirket, filosundaki araçların karbon salımının etkilerini en aza indirgeyecek bir formül üreterek bu alanda da öncülük yaptı. İş ortakları ve çalışanlarıyla birlikte sürdürülebilir bir gelecek kurgusuyla hareket eden Daikin Türkiye, bu bağlamda çalışanlarının desteğinin yanı sıra 2022 yılı filo yenileme döneminde 10 yılı aşkındır işbirliği yaptığı filo tedarikçisi LeasePlan ile de özel bir anlaşma yaparak 28 ay boyunca ‘her aracın salım yaptığı karbon miktarını bertaraf edecek şekilde fidan dikilmesini’ sağlayacak. 

 

FİLO KARBON AYAK İZİ SIFIRLANACAK!

1 ağaç yıllık 22,5 ile 25 kilogram karbondioksit emerek fotosentez yapıyor. Yeni filoya dahil edilen hybrid araçların 30 bin kilometredeki (yıllık) karbondioksit salım miktarı ise takribi 2 bin 750 kilograma denk geliyor. Her bir aracın yıllık salım yaptığı karbondioksit miktarını bertaraf etmek için 110 fidana ihtiyaç duyuluyor. 28 aylık sözleşme süresince araç başına kilometre karşılığı olarak 256 adet fidan dikimi yapılması gerekiyor. Mevcuttaki 225 araç için gerekli olan fidan miktarı ise 56 bin adet olarak hesaplanıyor. Buna göre filo tedarikçisi LeasePlan, ilk etapta 20 bin fidan bağışı yaparak toplamda 500 bin kilogram karbondioksit salımını bertaraf edecek. Daikin Türkiye ise 900 bin kilogram karbandioksite eş 36 bin fidan bağışlayarak sinerjiyi tamamlayacak. Yeni araç tedariklerinde fidan bağışı devam edecek. Daikin Türkiye tarafından kiralanan tüm araçları kapsayan bu proje ile ilk etapta toplamda 56 bin fidan ile 1 milyon 400 bin kilogram karbondioksitin bertaraf edilmesini sağlayan şirket, bu yolla filo karbon ayak izini sıfırlamayı amaçlıyor. 

 

YENİ İŞBİRLİKLERİ YAPILACAK

Daikin Türkiye ve iş ortaklarının işbirlikleri sonucu sürdürülebilir bir çalışma haline gelecek olan projede her 10 bin adet fidan bir Daikin Ormanı Alanı’na sahip olunacak. Diğer iş ortakları ile de benzer projeler için iş birlikleri planlayan Daikin Türkiye, net sıfır karbon ayak izi hedefine ulaşmak için çalışmalarını sürdürürken, karbon ayak izini de en aza indirgeyecek. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52