İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

PNOSAN GROUP PAZARLAMA YÖNETİMİ / PR NİDA ŞAHİN

"KALİTE KONTROL EDİLMEZ, ÜRETİLİR"

 

Pnosan Group Pazarlama Yönetimi / PR  Nida Şahin: 

"Her zaman hedefimiz, olduğumuz konumdan daha fazlasıydı."

 
 

Pnosan Group Pazarlama Yönetimi / PR Nida Şahin ile yaptığımız röportaj sırasında Pnosan Group Fabrika Müdürü Naci Yaşar Bey’den de ürünlerle alakalı ayrıntılı bilgiler alma imkânı yakaladık.

 

İlk olarak gündemimizle başlamak istiyoruz. Biliyorsunuz ülkemiz ekonomisi sıkıntıda şu anda bu durum sizin gibi firmaların üretimine yansıdı mı?

 

Açıkçası, PNOSAN Group olarak son ekonomik dalgalanmalar tüm sektörlerde olduğu gibi bizi de biraz üzdü. Şirket olarak bunu üretimle destekleyerek çözüme ulaşmaya çalıştık. Üretime verdiğimiz desteği daha da arttırarak bu ekonomik bunalımdan daha sağlam bir şekilde çıkmayı hedefliyoruz. Üretim kalemlerimizi arttırmayı hedefliyoruz Aynı zamanda geçen yıl başlamış olduğumuz yeni fabrika projemizi de devam etmeye çalışıyoruz. Kısmetse Şubat-Mart aylarında, üretimi tamamen oraya geçirmeyi planlıyoruz. Bu karara ek olarak, sürdürülebilirliğe daha farklı bir gözle bakmayı da hedeflerimiz arasına ekledik.

 

"YENİ YERİMİZLE DE ÜRETİM KAPASİTEMİZDE %30-%35 ORANLARINDA YÜKSELİŞ HEDEFLİYORUZ"

 

Bu yanıtınıza istinaden yeni taşınacağınız yerle ilgili biraz ayrıntı almak isteriz. Buna nasıl karar verdiniz ve Pnosan’a katkıları ne olacak?

 

Biz üretim yapmaya başladığımız zaman ilk hedefimiz üretime katkı sağlayarak büyümekti. Her ikisinin de birbiri ile koordineli ilerlemesi bizim için oldukça önemli…

Her zaman hedefimiz, olduğumuz konumdan daha fazlası oldu. PNOSAN Group olarak hem ülkemize hem de dünyaya Türk malının-Yerli Üretimin gücünü göstermek istedik. Ülkemize üretim anlamında çok büyük bir fayda sağlamayı planlıyorduk. Hâlâ da aynı görüş ve düşüncedeyiz. Bu düşüncenin hayali ile çıktığımız bu yolculuk, ‘’ İlk adımı attıktan sonra gerisi gelir ‘’ derler ya tam olarak öyle oldu. Yol uzun, yorucu ama bir o kadar da değer dedirten bir yoldu. Her işte bir hayır vardı, yol uzun, çekilen yorgunluk fazla ise hediyesi de bol olur dedik. Kendimizden daha emin, güven dolu bir yolculuk yapmaya devam ettik. Bu noktada şirket olarak, NST-NORDSTEAM yerli üretim markamızı diğer markalarımıza göre daha farklı konumlandırdık. 

 

Markamızın bulunduğu bu konumla da bizim bu büyüme hedefimiz de aynı şekilde ilerliyor. 2021 sonu – 2022 yıl başı hedefimiz %25 oranında bir büyümedir. Özellikle NST-NORDSTEAM markamız ile dünyaya adım adım ürün gamımızı tanıtmayı planlıyoruz. Bunu da gerek istihdamda gerek üretim kapasitemizde daha farklı bir boyuta taşımayı planlıyoruz. Yeni yerimizle de üretim kapasitemizi %30- %35 oranlarında yükseliş bekliyoruz. Şirket hedeflerimizi 5-10 yıllık planlama kararı aldık. Çünkü Türkiye ekonomisinde bir üretim politikası belirleyeceksek uzun vade de planlar yapmak daha sağlıklı, daha verimli olacaktır görüşündeyiz. Sürdürebilirlik konusuna da aslında burada böyle değiniyoruz, diyebiliriz. Ürettiğimiz ürünler proses hatlarında enerji tasarrufunu destekleyen ürünlerdir. Bu ürün gamımız sayesinde sürdürülebilirliğe direkt parmak basmış oluyoruz. Bu konudaki araştırma sürecimizin kapsamını genişlettik. Şirket olarak doğa ve çevreye daha duyarlı, daha sürdürülebilir bir yaşamla geleceğe nasıl katkı sağlayabileceğimize de odaklanmış durumdayız.

 

pno1"BİZİM ÇEVRE POLİTİKAMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ DESTEKLEYEN BİR POLİTİKA’’"

 

Bu arada bize bu sürdürülebilirliği daha ayrıntılı anlatırsanız çok seviniriz. Nasıl başladınız? Ne gibi yollar aldınız? Bu konuyla ilgili ar-ge çalışmalarınız nasıl gidiyor?

 

Bizim çevre politikamız sürdürülebilirliği destekleyen bir politikadır. Şirketin kuruluşundan beri çevreye karşı duyarlılığımızı göstermeye, minimum atık prensibiyle ürünler üretmeye çalıştık. PNOSAN Group olarak, çevreye istemeden verdiğimiz her tür zararı minimize etmek için biz minimum atık prensibi ile çalışıyoruz. Hurdaya gidecek, atık olan her tür ürün vb. her şeyi, ‘’Biz bunu nasıl geri dönüştürebiliriz?‘’ sorusuyla çözmeye odaklanmış bir şirketiz. Sürdürülebilirlik politikamızı geri dönüşüme uygun, geri dönüştürülmüş kâğıt kullanımı ile de destekleme kararı aldık. Geri dönüşebilir ürünler ile çevreye, doğayı onurlandırmak istiyoruz. Bunu kullandığımız kalem, poşet, kutu vb. yan ürünlerde de yapmayı planlıyoruz. Biz bunu daha büyük bir şekilde projelendirme düşüncesindeyiz. Kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik projelerini desteklemeyi hedefliyor, kurum içinde de bu konuya bakışımızı genişletmeyi planlıyoruz. Ek olarak belirtmek isterim ki sürdürülebilirlik kapsamında güneş panellerini hedefimize almış bulunmaktayız. Böylece Dünya’daki karbon ayak izimizi azaltacağımıza inanıyoruz. pno4

 

Ağaç dikimi ile ilgili bir projeniz vardı yanlış hatırlamıyorsam. 

 

Çevreyle ilgili her proje bizim için kıymetli ve özel… Fakat ağaçlandırma projesiyle ilgili planlarımız bir hatıra ormanı yaptırma yönünde ilerliyor. Umarız planladığımız ve hayal ettiğimiz gibi bir projeyi geleceğe ve ülkemize kazandırabiliriz.

 

Ürün gamınızla da ilgili bilgi almak istiyoruz. Ürün gamınızı geliştirmekten bahsetmiştiniz Sodex Fuarı’ndaki sohbetimiz sırasında. Bununla da ilgili bize detayları verir misiniz?

 

PNOSAN Group olarak NST-NORDSTEAM yerli üretim markamızla kondenstop üretimi ile başladığımız yolcuğumuzda göz bebeğimiz oransal kontrol vanaları ile devam ettik. Şu anda da direk tesirli basınç düşürücü ve pnömatik pistonlu on-off vanalarımızla enerji tasarrufuna CLASS4 ve CLASS6 formlarıyla destek veriyoruz. AR-GE sürecimiz hız kesmeden devam ediyor. Pnömatik pistonlu on-off vanalarımızı müşteri deneyimine sunmaya başladık. Bizim için önemli olan tüm süreçlerden ürünün başarılı ile geçmesi…

Bu ürünümüz de müşterilerimizin %90’ından tam not aldıktan sonra, üretmeyi hedeflediğimiz öncelikli 2-3 ürünümüzün sürecini hızlandırmayı planlıyoruz.

 

"BU SÜREÇTE EKİP ARKADAŞLARIMIZIN SAĞLIĞI ÖNCELİĞİMİZDİR. SÖZ KONUSU OLAN ŞEY SAĞLIK OLDUĞU İÇİN DE DÜZENLİ OLARAK TESTLER YAPTIRMAYA GAYRET GÖSTERDİK VE AŞI SÜREÇLERİNİ DE DESTEKLEDİK"

 

Yine ilk soruyla bağlantılı bir soruyla devam etmek istiyorum. Pandemi sırasında bütün firmalar önlemler aldı. Çoğu home ofise geçti ama sizin gibi üretici firmalar home ofis çalışamayacağı için fabrikalarda çalışmaya devam ettiler. Bu süreci minimize problemlerle nasıl atlattınız?

 

Tüm dünyayı ve ülkemizi esir altına alan, bizleri oldukça sarsan bir süreç geçirdik ve hala geçirmeye devam ediyoruz. Şirket olarak ‘sağlık’’ kavramına daha fazla önem vermeye başladık. Ekip olarak düzenli testler ile başlangıçtaki pandemi sürecini sağlıkla yürütmeye çalıştık. Ve fakat biz üretim sürecine devam etmek zorunda olan bir şirket olduğumuz için tamamen kapatma gibi bir sürecimiz söz konusu olmadı. Bir sanayi kuruluşu olmanın, üretmenin gerekliliklerini bu süreçte de yerine başarıyla getirmeye çalıştık. Pandeminin ilk 2 aylık sürecinin 1 aylık sürecinde fabrikamızı tamamen kapattık. Merkez ofis kısmında da %50 çalışmaya devam ettik. Ekibin bir kısmı home office olarak bize destek verirken bir diğer kısmı da ofise geldi. Fakat üretim süreci hız etmeden devam ettiği için, süreci doğru yürütebilmek adına %50’den normal çalışma standardına tekrar geri dönmek zorunda kaldık. Hybrid çalışma geleceğin bir çalışma biçimi olarak görülüyor olsa bile tamamen otomasyon sürecini fabrikalara entegre etmediğimiz sürece bunun çok mümkün olabileceğini, en azından sanayi kısmında çok mümkün görmüyorum. Belki ofis çalışanları için bu geçerli olabilir ama üretimde çok mümkün görünmüyor.. 

pno2

"BİR YANDAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE BİR DİĞER YANDAN DA VERİMLİLİĞE ODAKLIYIZ"

 

Şimdiki sorum da Pnosan’ın 2023 hedeflerinle alakalı ama sohbetimiz sırasında, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlardan ve sektörün gidişatından dolayı 5-10 yıllık bir planlama yapmayı düşündüğünüzü söylediğiniz, bize biraz daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Pnosan hedeflerini nasıl belirliyor, yol haritasını nasıl çıkarıyor?

 

Biz 2023 hedefimizden ötesini de düşündük. Şirket olarak aldığımız bir yeni karar ile artık hedeflerimizi ve planlarımızı uzun vadeli yapacağız. Daha stratejik kararlar ve yeniliklere daha iyi entegre olabilmek adına aldığımız bu karardan oldukça mutluyuz.

 

5-10 yıllık belirlenen hedefler AR-GE süreçlerimize de olumlu faydalar sağlayacaktır. Zaten bir AR-GE & ÜR-GE sürecine girdiğiniz zaman, bu sürecin tamamlanması ve bundan verim almanız yaklaşık 2-3 yıl sürüyor. Daha sağlıklı ve daha verimli olduğunu düşündüğümüzü bu yeni yolculuğun bizler için hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Ayrıca bir yandan sürdürülebilirliğe odaklanırken bir diğer yandan da verimliliğe odaklıyız. Çünkü ikisi birbirleriyle bütünleşmiş bir şekilde gitmelidir. İkisini dengeli şekilde yürütmek oldukça önemli. 2030 hedeflerimizi şimdiden belirlemeye başladık. Yeni stratejiler ve araştırmalar ile NST-NORDSTEAM ürünlerini daha farklı konumlandırmak için çalışıyoruz. Yurt dışı pazar araştırmalarımızı da odağımıza almış bulunmaktayız. Özellikle Rusya ve Avrupa bölgelerine ihracat hacmimizi arttırmak için gayret gösteriyoruz. ‘’Kalite kontrol edilmez, üretilir’’ sözümüzün bilinciyle çalışıyoruz.

 

pno3

 

"PNOSAN GROUP OLARAK, ŞAMANDIRALI KONDENSTOP KONUSUNDA TÜRKİYE’DE BİR İLKİZ"

 

Peki Naci Bey’den de özellikle öne çıkan bir ürününüz var mı diye öğrenmek isteriz? 

 

pno5Naci Yaşar: Öncelikle belirtmek isterim ki PNOSAN Group olarak çok güzel bir yolculuk sürdürüyoruz. Üretime adım attığımız ilk ürünümüz olan şamandıralı kondenstoplarımızın ‘’ PEEK’’ özelliği ile %100 sızdırmazlığı destekliyoruz. Bu konuda Türkiye’de 1. Dünyada 2.yiz. Buna ek olarak, şu anda Y tipi ve T tipi pnömatik pistonlu on-off vanalarımızın serisini de tamamladık ve piyasaya sürdük. Kısaca şöyle de söyleyebiliriz, 15’den 50’ye kadar Y tipi ve T tipi pnömatik pistonlu on-off vanalarımız şu anda santrallerde, fabrikalarda görevini yerine getiriyorlar. DN80 ile DN100 grubunun kalıpları da bitti. Tahminen iki ay içerisinde onları da piyasaya süreceğiz. Hali hazırdaki gelecek projemizden de bahsedecek olursak Şubat-Mart aylarında pnömatik üç yollu on-off vanalarımızın sürecine başlayacağız. DN 15’ten DN 100’e kadar PN16-25-40, üç yollu on-off vanalarımızı yıl bitmeden devreye sokmuş olacağız. Daha sonra hedefimiz, termostatik vana grubunu devreye almak… Bu ürünlerimizin ilk adımı 2018 Ağustos ayında küçük bir A4 kağıdına yapılan taslak ile başladı ve 3 sene içerisinde toplam 17 ürünü devreye aldık. Kendi bünyemize kattığımız tüm bu ürünlerin başarısından oldukça memnun ve mutluyuz. Bunların başında Nida Hanım’ın da bahsettiği gibi gururumuz oransal kontrol vanaları gelmektedir.

 

Şamandıralı kondenstoplarda dünya genelinde yumuşak kapamayı kimse yapmıyor. Biz bu konuda bir ilki başardık. Metal metale kapamadan ziyade yumuşak kapama sıfır sızdırmazlıkla bu işi sağladık ve şu anda bu konuda oldukça başarılı bir konumdayız. Bu sektörde PNOSAN Group olarak, şamandıralı kondenstopda bir ilkiz.  

 

"BİZ NST NORDSTEAM ŞAMANDIRALI KONDENSTOPLARIMIZLA DÜNYA DA İKİNCİ, TÜRKİYE’DE DE BİRİNCİYİZ"

 

Biz uluslararası standartlarda, uluslararası normlarda bir vana üreticisiyiz. DIN normlarına göre vana üretimi yapıyoruz. Yani bir o kadar da bu konuda iddialıyız. Bugüne kadar sattığımız ürünlerden, %99 müşteri memnuniyeti aldık. BU üstün performansımızda emeği geçen tüm ekibimiz de tebrik etmek isteriz. Vanalarımız enerji tasarrufunu destekleyen ve %100 sızdırmazlığı oldukça destekleyen bir ürünlerdir. Oransal kontrol vanası ve direkt tesirli basınç düşürücüleri ile de CLASS6 normu ile %100 sızdırmazlığı destekliyoruz. Yine metale metal ve enerji tasarrufunu destekleyen ürünler yapmaya odaklandığımız için Y tipi ve T tipi pnömatik pistonlu on-off vanalarımızda da aynı şekilde CLASS6 normuyla proses hatlarında yerlerini alıyorlar. Kontrol vanasında piyasadaki kontrol vanalarının hepsi metal metale kapamadır. Bizim ürünlerimiz ise, isteğe bağlı olmaksızın metal metalenin yanında yumuşak kapama ve 350 dereceye dayanıklıdırlar. Burada da PNOSAN Group olarak sınıfımızda biz bir ilkiz, bu bizim ayrıcalığımız… 

 

Bizi tercih edilir kılan vanamızın performansıdır. Bu ürün özellikle tekstilde kullanılan bir ürün ve her sektöre oldukça uyumludur. Türkiye’nin %85 tekstil makine üreticilerinin tercihi de bizim ürünlerimiz.. Tekstil vanada kaçak kabul eden bir sektör değildir. Sıfır kaçak ve yumuşak kapama isteyen bir sektördür. Rakiplerimize göre ekonomik, enerji tasarrufunu destekleyen hem de sızdırmazlık sağlayan ürünlerimizle sektörde büyümeye devam edeceğiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52