BOMAKSAN, ÇALIŞANLARI MESLEK HASTALIKLARDAN KORUYOR E.C.A.’NIN PELET YAKITLI ÜRÜNLERİ İLE VERİMLİ ISINMA WARMHAUS KOMBİ: BU KOMBİ BAŞKA SAMSUNG MULTİ SPLIT KLİMALAR İLE EVDE YA DA İŞTE MÜKEMMEL ISITMA BELÇİKA’DAN NEFFES’İN ETKİNLİĞİNE ONAY ÇEVRE DOSTU E.C.A. PHOENIX ŞOFBEN İLE SICAK SUYA GÜVENLİ ERİŞİM BAYMAK’IN HİDROJENLİ KOMBİSİ LUNATEC’İN EĞİTİMLERİ YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR VAILLANT’IN YENİ REKLAM KAMPANYASI “YARIN İÇİN BUGÜNDEN VAILLANT’’ YAYINDA MITSUBISHI HEAVY’DEN ISITAN KAMPANYA MASDAF, “HEXA” POMPALARIN 32 – 45 – 64 SERİLERİNİN ÜRETİMİNE BAŞLADI TORTU TUTUCU FİLTRE – CALEFFI XS® WARMHAUS AQUWA 12 ŞOFBEN İLE GÜVEN VE KONFOR BİR ARADA FKS KLİMA SANTRALİ EUROVENT SERTİFİKASI ALDI WILO TÜRKİYE 2021 İŞ ORTAKLARI BULUŞMASINDA 2025 HEDEFLERİ ELE ALINDI BOSCH TERMOTEKNİK PROFESYONELLERİ GENÇ MEKANİK TASARIMCILAR İLE BULUŞTU

GoodWe, BNEF Londra 2021 Zirvesi'nde net sıfır etkinleştiren Akıllı Enerji Yönetim Sistemini vurguluyor

Bu yılki Bloomberg Yeni Enerji Finansmanı (BNEF) Zirvesi'nin sponsoru olarak GoodWe, net sıfır geleceğin gerçekleştirilmesinde ayrılmaz bir bütün olacak temel temiz enerji teknolojilerine ışık tuttu. BNEF, temiz enerji politikalarını şekillendiren, yenilikçi teknolojileri ileriye taşıyan ve gerçek dünya pazarının benimsenmesini hızlandıran fikirleri, iç görüleri ve bağlantıları paylaşmak için sektör liderlerini, yatırımcıları ve politika yapıcıları aynı odada bir araya getiriyor.
 
Ekran Resmi 2021 11 30 03.47.43
Resim1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
GoodWe, Zirvenin 2. Gününde (19 Ekim) “Yerel Esneklik Piyasaları, Sanal Enerji Santralleri, İnverterler ve Akıllı Enerji Yönetimi” konulu bir kahvaltıya ev sahipliği yaptı. Oturum sırasındaki konuşmalar, ana pazarlarda ortaya çıkan temel eğilimler, yatırımcılar ile operatörler için mevcut fırsatlar, bunların tesis işletimi ve ekipman tedarikçileri tarafından sunulan sistemlerle nasıl bağlantılı olduğu üzerinde odaklandı.
 
Kahvaltı seansı, proje geliştiricileri, ekipman tedarikçileri, yatırımcılar ve finansörler için enerji geleceğinin taleplerine cevap verecek trendler hakkında bilgi edinmeleri için merkezi bir nokta olarak hizmet etti. (bunlar arasında yerel esneklik pazarları (LFM'ler) ve sanal enerji santralleri (VPP'ler) yer alıyor.) Vurgulanan temel konulardan bazıları, şebeke istikrarı için depolamayı kullanma ve şebekeyi destekleme ihtiyacının yanı sıra artan IoT, cihaz verimliliği ve enerji üretim verimliliği ihtiyacıydı.
Akıllı enerji yönetimi aracılığıyla artan sistem esnekliği, şebeke kararlılığı ve varlık karlılığı sağlamada inverterlerin oynamaya başladığı önemli rol vurgulandı.
 
Oturum konuşmacısı GoodWe Europe GmbH'nin Projeler Kıdemli Satış Müdürü Michael Heidenreich, GoodWe'nin yenilikçi net sıfır etkinleştiren teknolojilerin, akıllı enerji operasyon ile yönetim ekosistemlerinin araştırılmasına ve geliştirilmesine yatırım yapmanın ön sıralarda olduğunu gösterdi. Oturum sırasında yenilikçi Akıllı Enerji Yönetim Sistemine (SEMS) ve sistemin iki ana noktasına daha fazla ışık tuttu: temiz enerji ve dijital enerji — her biri güvenli, ekonomik ve yüksek verimli düşük karbonlu enerji sağlayarak uygulamacıların ve tüketicilerin elde ettiği değeri en üst düzeye çıkarmak için yapılandırılmıştır.
 
Ekran Resmi 2021 11 30 03.48.41
 
Sistem, hem akıllı enerji şehirleri hem de enerji yapılarını optimize etmek ve enerji verimliliğini artırmak için yola çıkan sıfır karbonlu kırsal köyler için enerji hizmetlerinin yönetiminde kullanılıyor. SEMS, güneş enerjisi verimliliğini önemli ölçüde iyileştirmeyi, öz tüketim oranlarını en üst düzeye çıkarmayı ve dünya çapında çeşitli bölgelerde şebekeye olan bağımlılığı azaltmayı başardı. Tüm bunlar nihai olarak, son kullanıcılara daha düşük elektrik fiyatları şeklinde faydalar sağlamak için çalışarak, sadece yeşil enerji satışından önemli kazançlar elde etmekle kalmayıp aynı zamanda daha fazla değer yaratmak için ESG oranlarını güçlendirebildikleri için VPP şirketlerine fayda sağlar.
 
Avustralya ve ABD gibi SEMS'in benimsendiği en iyi pazarlardan örneklerle GoodWe, hem yenilikçi ekipman hem de sistemlerin VPP varlıklarına sahip tüketicilerin Frekans Kontrol Yardımcı Hizmetleri (FCAS) gibi şebeke hizmetleri sunarak değer kazanmalarını ve yerel toplulukların elektrik ticaretine katılabilmelerini nasıl sağlanabileceğini gösterdi.
 
BNEF Zirvesi, bu önemli yenilikleri merkeze almak için önemli bir platformdur ve temalı oturumunda GoodWe, temiz enerjinin daha fazla benimsenmesini sağlayacak ve net sıfırın taleplerine cevap olarak hizmet edecek pratik, etkili ve başarılı çözümleri vurguladı.
 
PV ve enerji depolama dalgaları üzerinde ilerleyen GoodWe'nin 2021 ilk yarı depolama inverteri sevkiyatları, önceki yılın toplam sevkiyat rakamlarına ulaştı.
 
Enerji depolama, yenilenebilir enerji kullanımının ayrılmaz bir parçasıdır. Günün 24 saati sıfır emisyonlu güce izin verebilen yenilikçi enerji depolama çözümlerinin geliştirilmesi, bu çözümlerin sermaye piyasalarındaki popülerliğini artırdı. Son yıllarda, yenilenebilir enerji üretimi ve endüstriyel enerji depolaması için enerji maliyetinin (LCOE) önemli ölçüde düşürülmesi sağlanmış ve bu da onu oldukça rekabetçi bir enerji alternatifi haline getirmiştir.
 
GoodWe, yakın zamanda 2021 ilk yarıyılı raporunu yayınladı. Şirketin mali raporu aracılığıyla, hem yenilenebilir enerji üretimi hem de endüstriyel enerji depolama etrafında büyüyen güçlenme eğilimlerinin bir görüntüsü elde edilebilir.
 
Yarı Yıllık Rapor, yılın ilk yarısında GoodWe'nin dünya genelindeki pazarlara yaklaşık 217.500 adet şebeke bağlantılı PV inverter sevk ettiğini ve bu sayının 2020'deki yıllık sevkiyatların %66'sını oluşturduğunu (toplamda 330.000 adet) gösteriyor.
 
Hızla gelişen enerji depolama Güç Dönüşüm Sistemleri (PCS) segmentinde GoodWe, yılın ilk yarısında yaklaşık 21.000 adetlik sevkiyatı başarıyla gerçekleştirdi ve bu, bir önceki yılın toplam yıllık sevkiyatıyla (22.300 adet) neredeyse aynı seviyeye ulaşmasını sağladı. Bu sadece GoodWe'nin enerji depolama inverteri pazarına nüfuzunun hızla arttığını kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda GoodWe'nin şiddetli rekabetin ortasında konut tipi enerji depolama inverterleri pazarında liderliğini nasıl sürdürebildiğini de gösteriyor.
 
PV gelişim dalgası ile ilerlemek
Yılın ilk yarısına ilişkin finansal veriler, GoodWe'nin 168 milyar ABD doları gelir, ana şirkete 23,7 milyon ABD doları net kar ve yıllık %26,66'yı oluşturan 22 milyon ABD doları düşüldükten sonra net kâr elde ettiğini gösteriyor.
 
Yenilikçi net sıfır etkinleştirme sistemleri ve verimli güç elektroniği teknolojisinin uygulanması etrafında devam eden Ar-Ge ile çalışan bir üretici olarak GoodWe, PV ve diğer yenilenebilir enerji üretim çözümlerinin son derece rekabetçi global pazarlarına giriş noktası olarak başlıca, PV inverterlerini ve akıllı enerji çözümlerini ele almıştır. Şimdiye kadar sürekli olarak daha fazla pazar payı ve daha yüksek kar payı elde etme konusunda da başarılı olmuştur.
 
PV sisteminde inverter, AC/DC dönüştürme, güç kontrolü, şebeke değiştirme ve enerji yönetiminin temel işlevlerini üstlenmekte ve bu da onu tüm PV sisteminin hem "beyni" hem de "kalbi" yapmaktadır.Kamu sektörü bilgilerine göre, inverter maliyetleri şu anda PV sistemlerinin yaklaşık %8-10'unu oluşturmaktadır. “Yeşil Anlaşma”nın ve iklim değişikliğini ele almayı hedefleyen diğer kamu politikalarının yükselişiyle birlikte, Çin de dahil olmak üzere birçok ülke, emisyon zirveleri ve karbon nötrlüğü konusunda önemli taahhütlerde bulundu. Bu da pazarın devam eden büyümesi ve yeni PV kurulumlarına yönelik gelecekteki talepler konusunda yaygın bir iyimserlik yarattı. Yeni küresel kurulumların 150–170 GW'a ulaşması bekleniyor - 2020'ye kıyasla %18,4–34,2'lik bir artış (toplam kurulumlar 126,7 GW'a ulaştı. Yeni global PV kurulumlarının 2025'te aslında 300 GW'ı geçebileceğini savunan daha da iyimser bir görüş var.
 
PV pazarı olgunlaşmaya devam ederken, dağıtılmış PV sektörünün gelişiminde de hızlanma görülüyor. PV'nin geniş kullanıcı faydaları ve gelecekteki elektrik piyasası talebi (bölümler yoluyla elektrik satışı) bu eğilimi teşvik ediyor.
 
Dağıtılmış PV sistemleri, GoodWe'nin temel yetkinliklerinden biridir ve bu, sermaye piyasalarının GoodWe hakkında neden iyimser olduğunu ve güçlü finansal performans sağlamak için artan pazar talebini ve olumlu politika trendlerini kullanma becerisini açıklar.GoodWe'nin ayrıca büyük ölçekli arazi tipi elektrik santrali pazarına yönelik bir "taarruz" başlattığı da anlaşılıyor. HT 1500V yüksek güçlü inverteri, yüksek akımlı PV modülleri ile birlikte dünya çapında birçok projede uygulanmıştır. Güvenlik ve güvenilirliğin birleşimi, GoodWe'nin kendisini rekabetten farklılaştırmasını sağlayan avantajıdır.Yarı Yıllık Rapor, şirketin string inverterlerinin şu anda 0,7–250 kW güç aralığını kapsadığını ve bu da onları konut, endüstriyel&ticari uygukamaların yanı sıra büyük ölçekli arazi tipi elektrik santrallerinin enerji ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek hale getirdiğini gösteriyor. Farklı PV modülleri, şebeke bağlantıları ve çeşitli ortam gereksinimlerini (hem yüksek hem de düşük sıcaklık, yüksek rakım, rüzgarlı, kumlu veya deniz veya tuz) uyum gösterebilirler.
 
Enerji depolama alanına sorunsuz giriş
Endüstrideki genel inanç, enerji depolama inverterlerine, özellikle de konut inverterlerine olan talebin, hala ağırlıklı olarak denizaşırı ülkelerde yoğunlaştığı yönündedir.
 
Globaldeki enerji depolama inverter pazarının patlayacağına dair endüstri çapında bir iyimserlik var. Enerji depolama inverterleri, bu yılın ilk yarısında GoodWe'nin toplam inverter sevkiyatlarının yalnızca %8,81'ini oluştursa da, performanslarının hem şirket hem de sermaye piyasaları için artması bekleniyor. Enerji depolama inverterinin çalışma prensibi, yenilenebilir enerji tarafından üretilen elektriğe yerel yüklere öncelik verilmesi ve fazla enerjinin, hala fazla elektrik olduğunda şebekeye seçici olarak entegre edilebilen aküde depolanmasıdır. . Yenilenebilir enerji tarafından üretilen enerji yetersiz olduğunda, akü yerel yükler için elektrik sağlamak üzere boşalır.
 
Bu tür akıllı yönetim işlevlerine sahip enerji depolama inverterleri, enerji depolama aküleri ile birlikte "enerji depolama sistemini" oluşturur. Bir enerji depolama sisteminin ana işlevleri üç yönlüdür: birincisi, yenilenebilir enerji üretiminin saat sayısını artırarak sistemin LCOE'sini seyreltmek; ikincisi, tepe noktalarının ortadan kaldırılmasına ve vadilerin doldurulmasına elverişli olan yenilenebilir enerji üretim oynaklığının şebeke üzerindeki etkisini azaltmak; ve üçüncüsü, kullanıcılara elektrik fiyatlarındaki tepe-vadi farkı arasında arbitraj için yer vererek, enerji santrallerinin yatırım getiri oranını (IRR) artırmak.
 
Enerji depolama inverterleri için denizaşırı pazar büyük bir potansiyele sahiptir. Örneğin Almanya'da 2019'da PV depolama ve PV enerjisinin maliyetleri sırasıyla 15,9 Euro sent/kWh ve 9,6 Euro sent/kWh idi. Konut elektrik fiyatı 30,5 Euro sent/kWh idi ve PV depolama maliyeti ve PV enerji maliyetleri konut elektrik fiyatlarının sırasıyla %52 ve %31'ini oluşturuyor. Optik depolama maliyetindeki düşüşle birlikte, gelecekte konut elektrik fiyatı ile optik depolama LCOE arasındaki “makas boşluğu” daha da artacak ve bu da konut talebindeki artışı teşvik edecektir. SolarPower Europe'dan alınan verilere göre, 2019 yılında Avrupa'nın konut tarafında enerji depolama kurulu gücü 744 MWh (yıllık %56,4 artış) oldu. 2019'un sonu itibariyle, konut tarafında kümülatif enerji depolama kurulu kapasitesi yaklaşık 2 GWh idi ve bu, 2019'un sonunda yaklaşık %7 olan Avrupa konut PV depolama penetrasyon oranına tekabül ediyor(Avrupa'daki binaların %90'ının şu anda çatı üstü PV kurulumuna sahip olmadığı tahmin edilmektedir. Mevcut kurulum durumunun ekstrapolasyonları, toplam Avrupa ev tipi PV depolama alanının 285 GWh olduğunu ve talep alanının önemli olduğunu göstermektedir.
 
PV ve enerji depolama inverterlerinin stratejik pazar konumu sayesinde GoodWe, konut, ticari&endüstriyel kullanıma uygun çeşitli lityum akü sistemlerini piyasaya sürerek, enerji depolamalı lityum akü alanına da başarıyla girmeyi başardı. Endüstri açısından bakıldığında, bu ürün serisinin pazarı kademeli olarak büyümeye hazırdır ve inverterlerinkinden daha büyük olabilir, bu da onu kesinlikle yakından izlenmeye değer çok ilginç bir gelişme haline getirir.
 
 
 
 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52