İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

Bomaksan Satış ve İş Geliştirme Müdürü Erinç Çelik

Bomaksan Satış ve İş Geliştirme Müdürü Erinç Çelik: ’’Sektörden daha fazla kalabalıklarla, içinde bulunmaktan keyif aldığımız fuarımıza zorlu şartlar altında olsa da tekrar dönmüş bulunuyoruz. O yüzden mutluyuz, sevinçliyiz, heyecanlıyız."

 

Uzun bir aradan sonra sektörümüzü bir araya getiren ISK-SODEX 2021 fuarı hakkında görüşlerinizi ve fuarın sizin için nasıl geçtiğini bizimle paylaşır mısınız?

 

Öncelikle hepimiz hoş geldik tekrardan Sodex Fuarı’na. Pandemi koşullarında, zor şartlarda düzenlenen bir etkinlik, yıllardır ikramlarımızla, sektörden daha fazla kalabalıklarla, içinde bulunmaktan keyif aldığımız fuarımıza zorlu şartlar altında olsa da tekrar dönmüş bulunuyoruz. O yüzden mutluyuz, sevinçliyiz, heyecanlıyız. Güzel verimli bir fuar geçmesini diliyoruz. 

 

Şimdi tabi ki malum konu pandemi Covid, hepimiz önlemlerimizi alıyoruz, aşılarımızı oluyoruz ama iklimlendirmeye de büyük bir görev düşüyor özellikle temiz hava için ve burada da Boa Air’ın ismini sık sık duyuyoruz. Bize ürünlerinizden ve yeni Ar-ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

 

Biz Bomaksan olarak zaten 35 yıldır temiz hava idealiyle işimizi şevkle yapan bir firmaydık ve olmaya da devam ediyoruz. Pandemi dönemi temiz havanın önemini çok daha fazla öne çıkartan bir konu olmasıyla gündeme geldi. Özellikle Dünya sağlık örgütü CDS gibi kuruluşların, Corona virüsün en etkili yayılım yolu olarak hava ile yayılım yolunu öne çıkartmasıyla, bizim bu pandemi dönemi başlangıcında ortaya çıkarmış olduğumuz Boa Air ürününün önemi de ortaya çıktı. Biz zaten bu Boa Air ürününün çok daha büyüklerini endüstriyel tesisler için yapıyorduk. Bu süreçte bu ürünümüzü hızlı bir şekilde geliştirip sadece biraz daha yakışıklı hale getirip piyasaya sunmuş olduk. Çok doğru bir ürünle çıktık. Çünkü bu tarz bir ürünün otoriteler tarafından da tavsiye edilen hastane sınıfı hepa filtreli ürünlerle çözüleceğinden, biz başından beri emindik ve dolayısıyla doğru bir ürünle, doğru bir zamanda piyasaya girip çok ciddi bir talep topladık. Şu an bu talebe yetişememe durumu içerisindeyiz. Bir taraftan keyif alıp bir taraftan da nasıl yetişiriz stresini yaşıyoruz. Dolayısıyla temiz hava bilincinin artması, insanların hem endüstriyel tesislerde prosesler sonucu açığa çıkan kirleticilerden hem işçileri korumak hem çevreyi korumak adına bilinçlenmesinin hızlanması hem de iç ortamlarda bizim yaşadığımız iç ortamlarda özellikle ofis gibi ortamlarda ya da okullar gibi ortamlarda soluduğumuz havanın kalitesinin öneminin bir tık daha öne çıkmasıyla, aslında çok doğru bir sürece geldiğimiz bir noktadayız. Nasıl içtiğimiz suyun kalitesine çok dikkat ediyorsak artık soluduğumuz havanın kalitesine dikkat eder hale geldik ve geleceğiz. Dolayısıyla bu çok keyifli bir süreç bizim için. Bizim o temiz hava idealimize adım adım daha hızlı bir şekilde yaklaşmamızı ve o idealimizle eşitlenen bir dünya düzenine girmemizi keyifle izliyoruz.

 

Boa Air ürününüzü tasarlamaya pandemi sırasında mı başladınız yoksa daha önceden bir Ar-Ge çalışmanız var mıydı?

 

Önceden Ar-ge’miz mevcuttu. Dediğim gibi endüstriyel tesislerinde, üretim yapılan alanlarında full havalandırması için kullanılan adı hava kulesi diye geçen endüstriyel hava temizleme cihazları bizim ürün gamımızda zaten mevcuttu. Farkları şuydu, onların hava temizleme kapasiteleri şu gördüğünüz ürünün 10-15 katı kadar büyüktü. Zaten elimizde hazır geliştirmiş olduğumuz çok daha büyük kapasiteli ve daha komplike bir cihazı, biz aslında küçültüp insanlar bunu ofisinde kullanacak diye dizaynını şıklaştırıp piyasaya sunmuş olduk. Dolayısıyla halihazırda elimizde yıllardır bulunan bir çalışmayı yakışıklı bir hale getirip piyasaya sunmuş olduk. 

 

Bize biraz da diğer endüstriyel ürünlerinizden de bahseder misiniz? 

 

Bomaksan’ın ana işi 35 yıldır endüstriyel tesislerden çeşitli prosesler sonucu ortaya çıkan toz, duman ve yağ buharı gibi kirleticileri işçiler solumadan ve dışarıya olduğu gibi atılıp çevreyi kirletmeden kaynağından toplanarak filtrelenip, temizlenip dış ortama atılması ve yahut ta enerji geri kazanımı mefhumu göz önünde bulundurularak iç ortama geri verilmesi üstüne geliştirilen sistem ve çözümler üzerine yoğunlaşmış bir çalışmamız var. Buna yönelik çok ciddi bir ürün gamımız var. A’dan Z’ye endüstriyel tesislerde açığa çıkan her nevi kirleticinin aynı anda toplanaraktan filtrelenip temiz bir havayı dış ortama vermek veya iç ortama vermek, işçi sağlığını ve insan sağlığını korumak adına geliştirdiğimiz çözüm ve ürünlerden oluşan çok geniş bir ürün gamımız var. Bunlar da kompakt tip dediğimiz filtre ünitelerimiz, akrobat kollarımız kaynağından toplama yapan yine işleme tezgahlarımız, mobil tip filtre ünitelerimiz ve burada görmediğiniz, Sodex’in içine sokamayacağımız büyüklükte filtrasyon ünitelerimiz mevcut. 35 yıllık süre içerisinde bu konu ciddi bir bilgi birikimi ve mühendislik katma değeri gerektiriyor. Dolayısıyla bu konuda çok uzmanlaşmış bir firmayız. Bomaksan’ın bu konudaki tecrübesi ve bilgi birikimi gerçekten bizim yeni çözümler sunma ve yeni inovatif yaklaşımlar sergilememiz konusunda en büyük avantajımız diyebilirim. Çok genç bir ekibiz, her geçen gün büyüyoruz. Bu ekibi her geçen gün daha fazla gençleştirmeye çalışıyoruz. Aslında çok keyifli bir iş yapıyoruz ve yaptığımız işin kalitesine de sonuna kadar güveniyoruz ve arkasında duruyoruz. 

 

2022 yılı için sektörel öngörünüz nedir? Firmanızın 2022 hedefleri nelerdir?

 

Biz pandemi döneminin ilk yılı olan 2020 yılında bir önceki yıla göre iki kat büyüdük. Bu senede an itibariyle iki kat büyümüş durumdayız. Belki bu daha fazla 3 kat olacak görünen o. Dolayısıyla çok güzel giden bir süreç ama bizim için röportajın başında da belirttiğim gibi temiz hava bilincinin artması ile birlikte artan talepler şu anda söz konusu ve bu da bizi ister istemez büyütüyor. Bu işteki 35 yıllık bilgi birikimimiz, referanslarımız kalitemiz sonucunda bu taleplerin çoğunluğu bize geliyor. Bizde karşılayabildiğimiz ölçüde karşılamaya çalışıyoruz. Bu büyümeden çok memnunuz. 2022 yılı için kötümser senaryoda 1-2 kat daha büyüyeceğiz gibi gözüküyor. Amma velakin gerçekten bazı taraflarını öngöremiyorum. Çünkü devletler şu an hızlı bir şekilde, özellikle Avrupa birliği yeni regülasyonlar yeni şartlar getirerek daha temiz bir hava sağlanması ve endüstriyel kirliliğin önüne geçilmesi, daha etkili aksiyonlar planlamak adına yeni yasalar çıkarma sürecindeler. Aynı şekilde iç ortam hava kalitesini korumak için özellikle okullarda, devlet dairelerinde ve ticari işletmelerde bizim bu taşınabilir tip hepa filtreli hava temizleme cihazlarımız olan Boa Air cihazlarımızın da kullanımına yönelik yeni regülasyonlar yeni düzenlemeler sürekli açıklanıyor. Dolayısıyla 2022 yılı bizim için çok daha büyük bir büyüme yılı olacak.  Biz Bomaksan olarak bunun altyapı çalışmalarını yaptık. Bu büyümeye ve bu pazar talebini karşılamaya hazırız, güçlüyüz ve kendimize güveniyoruz. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52