İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

İÇ HAVA KALİTESİNİ ARTIRIRKEN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ BENİMSİYORUZ

SYSTEMAIR HSK GENEL MÜDÜRÜ AYÇA EROĞLU

 

HVAC endüstrisinin üzerinde çalıştığı önemli konuların başında gelen iç hava kalitesi, kapalı alanlarda geçen sürenin artmasıyla birlikte çok daha kritik bir hal alıyor. İç ortam ve dış ortamın hava kirliliği karşılaştırıldığında bilinenin aksine iç ortamın dış ortama göre daha kirli olduğu ve insanların sağlığı üzerinde çok daha belirleyici bir rol üstlendiği görülüyor. Üstelik karbondioksit konsantrasyonu, insan yoğunluğunun fazla olduğu iç mahallerde dış ortama göre çok daha yüksek seviyelere ulaştığından iç hava kalitesinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Kapalı alanlarda oluşabilecek virüslerin ve kötü havanın yayılımını önlemek için uygulanabilecek yeni yöntemler olduğu gibi mevcut sistemler için de alınabilecek önlemler bulunuyor. Doğru sistemlerle sürekli sağlanan ‘taze ve temiz hava’ vasıtasıyla ortamdaki virüs ve kirleticilerin yoğunluğu azaltılabilir. Havalandırma sistemlerinde virüsün yayılmasını durduracak en kritik eylem, taze hava ile iç ortam havasının karışmasının tamamen önüne geçmek ve klima santrallerini yüzde 100 taze hava moduna getirerek ortamdaki virüsün diğer mahallerdeki insanlara taşınmasını engellenmek.

 

Bugün, geldiğimiz noktada iç hava kalitesini belirleyen belli başlı metrikler söz konusu. Bunları; kirletici unsurlar, uygun nem, sıcaklık ve ses seviyesi olarak özetlemek mümkün. Bu metrikler sağlanamıyorsa o alanda iç hava kalitesinden bahsetmek pek de olası değil. Systemair olarak temiz iç hava kalitesi misyonuyla hareket ediyor, yaşamın temel kaynağını oluşturan havanın kalitesini, derecesini, nemini ayarlayan ve sterilizasyonunu sağlayan sağlıklı iklimlendirme yöntemlerine imza atıyoruz. Özellikle kapalı ortamlar için temel prensip, içeride mümkün olduğunca fazla taze hava sağlayabilmek. Yapılan çalışmalar, havadaki nem dengesinin virüsün ve kirleticilerin hayatta kalması ve taşınmasına ciddi bir etkisi olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, iklimlendirme sistemleri sadece soğutma ve ısıtma ihtiyaçlarına karşılık verecek şekilde değil, aynı zamanda ortam havasının nemini de kontrol etmek üzere bir donanıma sahip olmalı. 

 

Hem ticari alanların hem de yaşam alanlarının olmazsa olmazı sağlıklı iklimlendirme yöntemleri konusunda geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz. “Mekânların iç hava kalitesini artırıp insanlara taze ve temiz hava sağlamak” için üretimimize artan bir ivmeyle devam ediyor, hava konusuna bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Ürün gamımızın ana ürünü olan ve “binaların gizli kahramanları” olarak nitelendirdiğimiz klima santralleri ile fabrikalar gibi endüstriyel ortamlarda, altyapı projelerinde ve AVM’ler, havalimanları, hastaneler, okullar gibi kamuya açık alanlarda iç ortam havasının ısıtılması, soğutulması ve temizlenmesini sağlıyoruz. Klima santralleri başta olmak üzere fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünlerin dünya çapında üretimini gerçekleştiriyor; konut havalandırması, konfor uygulamaları, endüstriyel uygulamalar, hijyenik uygulamalar, enerji verimli havalandırma, soğutma, otopark havalandırması, renovasyon projeleri, otomasyon, yangın güvenliği ve tünel havalandırması gibi pek çok farklı alan için sağlıklı iklimlendirme yöntemleri sunuyoruz. Systemair Grup içindeki en etkili merkezler arasında yer alan Türkiye Ar-Ge merkezimiz, her yıl tüm teknik merkezlerde gerçekleştirdiği Stratejik Ürün Planlama çalışmalarıyla yeni ürünler ve sağlıklı iklimlendirme çözümleri geliştirmek için çalışıyor. 

 

Systemair olarak, çözümlerimizi geliştirirken insan sayısının değişkenlik gösterdiği sınıf, ofis, toplantı salonları, sinema, tiyatro salonu gibi mahaller için farklı metrikleri göz önüne alıyor ve ürünlerimizi enerji kaynaklarını verimli kullanacak şekilde tasarlıyoruz. Sağlıklı bir iç mekân ikliminin, mümkün olan en düşük çevresel etkiyle sağlamanın hem sürdürülebilir bir gelecek hem de ekonomiye katkı açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu kapsamda tüm ekipmanlarımızı, havalandırma cihazları için devreye giren ve yüksek verimli havalandırma cihazlarının kullanımını yasal zorunluluk kılan Ecodesign Yönetmeliği’ne uygun üretiyoruz. En küçük kanal fanlarından dev klima santrallerine kadar tüm ürün gamımızı mevcut Ecodesign direktifine uyumlu olarak geliştirmekle kalmıyor önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girecek olan Ecodesign direktifleri için de hazır bir şekilde bekliyoruz. İç mekân hava kalitesini korumak için kritik bir öneme sahip olan sağlıklı iklimlendirme yöntemlerine olan talebin daha da arttığı bu süreçte; sürdürülebilir, enerji verimliliği sağlayan, ekolojik ve ekonomik çözümler sunmak ve gelecek nesillere taze bir nefes bırakmak için çalışıyoruz. 

 

İç hava kalitesiyle ilgili olarak sürdürülebilir ve teknolojik çözümler sunmakla kalmıyor aynı zamanda toplumsal farkındalık düzeyini artıracak çalışmalar da hayata geçiriyoruz. Sağlıklı havalandırma konusunda kamuoyunda farkındalık sağlamak için geçtiğimiz yıl ‘Taze Hava Akımı’ kampanyasını başlattık. Kampanyamızla bireylerin ve profesyonellerin kapalı mekânlardaki iç ortam hava kalitesini nasıl sorgulayabilecekleri konusunda bilgiler vererek toplum sağlığı için taze havanın önemini ve doğru havalandırma yöntemlerini anlatmaya başladık. Systemair olarak iç hava kalitesiyle ilgili benimsediğimiz yaklaşımın toplumun her katmanında, kapalı alanların her metrekaresinde yer bulması için hız kesmeden çalışmaya devam edeceğiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52