İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

FRİGODUMAN SOĞUTMA SAN. VE TİC. A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI YAMAN DUMAN

YENİ NORMALDE SOĞUTMA SİSTEMLERİNİN İZLENEBİLİR, ARIZA TAKİP EDİLEBİLİR, KAYIT TUTABİLİR VE MOBİL UYUMLU OLMALARINI BEKLİYORUZ

 

Dünya olarak zor zamanlardan geçiyoruz. İklim değişikliği nedeniyle kendine revizyonlar yapan iklimlendirme sektörü, karbon ayak izini azaltmaya çalışırken, korona virüs salgını nedeniyle kapalı alanlarda hava güvenliğini sağlamaya, sağlık ve gıda sektörlerinden gelen yoğun talebi karşılamaya çalıştı.

 

Sektörümüzün tüm paydaşlarının emek sarf ettiği bu sıra dışı dönemde tabii ki alışılmışın çok dışında prosedürler izlendiği gibi, bu değişikliklerin bir kısmı kalıcı olacak, kalıcı olmayanlar ise etkilerini uzun süre hissettirecek gibi duruyor. Dünyadaki ticaret dengelerinin oynaması, Amerika’dan Çin’e oluşan yoğun talep nedeniyle yaşanan konteynır krizi, hammadde fiyatlarındaki artış ve teslim sürelerindeki uzama tedarik zincirlerini bir hayli zorladı. 

 

Tedarikçi bir firma olarak üretim yapan firmaların durmaması, servis veren firmaların müşterilerine mahcup olmamaları için elimizden geldiğince stok tutmaya ve dağıtımı makul bir şekilde sağlamaya çalıştık. Yeni normalde, yakın zamana kadar ürün bulunabilirliği ve çeşitliliği açısından doyuma ulaşmış ekipman tedariki sektöründe, tekrardan ürünün sağlıklı tedariki önem kazanıyor. Ürünün her şeyden önce bulunabilmesi, yeterli stok, devamlılık, fiyat istikrarı öne çıkan başlıklar.  Bu noktada sadece ürünün kullanıcıya ulaşması da değil, maliyet hesabı da altını çizmemiz gereken bir konu. Avrupa menşeli ürünlerde yüksek maliyet artışları olduğu gibi, Uzakdoğu menşeli ürünlerde yüksek navlun fiyatları maliyetleri bir hayli yukarı çekiyor. Bulunduğumuz dönemde güncel fiyat ve stok bilgisini alarak plan yapmak kritik önem taşıyor. 

 

Pandemi kaynaklı kısıtlamalar ve yakın geleceğin belirsizliğini koruması iş yoğunluğunda da beklenmedik dalgalanmalara neden oluyor. Normalde sezonluk bir dalgalanma gösteren soğutma sektörü yoğun sezona girmesi gereken dönemde turizm sektörünün kapalı olması nedeniyle yurtiçinde yavaş bir başlangıç yaparken, kısıtlamaların kaldırılması ile normalin üzerinde bir yoğunluk yaşadı. Yeni yatırımlar ise içinde bulunduğumuz bir buçuk yıldır pandemi, yükselen inşaat maliyetleri, belirsizlik gibi sebeplerle erteleniyor. Bu gibi dönemlerde stok seviyesini ve stok maliyetini düzenlemeye çalışırken bir yandan da oluşan anlık talep patlamalarını karşılayabilecek güçte stoka sahip olmak ise ince bir çizgide giden bir denge. Üretici firmalar tarafından satın almanın aksaması rahatsızlık verici bir durumken tedarikçi firmalar açısından rakiplerin tedarik problemleri markalarının Pazar payını artırmaları için bir fırsat. Tabii ki bu durumun geçici olmasını umuyoruz ancak kriz dönemlerinde ne kadar doğru hamlelerde bulunulursa eski yaşantımıza büyük ölçüde döndüğümüzde bunların olumlu etkilerinin görüleceğine inanıyorum.

 

Hayatımızda artık aşina olduğumuz dijital dünya pandemi ile hayatımıza daha da fazla girdi, özellikle eski nesle mensup ve teknolojiye mesafeli büyüklerimiz bile HES uygulaması, e-Nabız gibi sağlık uygulamalarını, evlere teslimat yapan market alışverişi uygulamalarını kullandılar. Bu uygulamalarda artan standartlar, takip edilebilirlik insanlarda alışkanlık ve beklenti yaratıyor. Yeni normalde soğutma sistemlerinin izlenebilir, arıza takip edilebilir, kayıt tutabilir ve mobil uyumlu olmalarını bekliyoruz.Bu düşünce ile teknik ekibimiz sürekli yeni tamamlayıcı elektronik kontrol cihazları test ediyor, yeni yazılımlar yaratıyor ve her kapasitede soğutma sistemine her platformda izlenebilirlik ve uzaktan kontrol sağlamaya çalışıyor.  Bugünden başlayarak, gelecekte soğutma sistemlerinden kullanım rahatlığı beklendiği kadar, kapsamlı data ve hata analizleri ile sürekli güncelleme bekleneceğine inanıyoruz.

 

Tüm bu yenilikler için çalışmaları iş ortaklarımızla gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz. Bir an önce hayatımızı zorlaştıran başta pandemi olmak üzere tüm faktörlerin ortadan kalkmasını, hepimiz için daha keyifli, sağlıklı bir yaşam ve iş hayatı dilerim. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52