İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

360 DERECE HİZMET ANLAYIŞI

Akel Klima Ltd. Şti.Genel Koordinatörü Tuğba Suyabatmaz Kenç: 

“Küresel ısınmanın da etkisiyle, günümüzde klima, her evin ve iş yerinin öncelikli ihtiyaçlarından biri haline geldi.”

 

Klima sektörünün en önde gelen firmalarından biri olan Akel Klima’nın Genel Koordinatörü Tuğba Suyabatmaz Kenç ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Tuğba Hanım öncelikle bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

 

Elbette, ben Tuğba Suyabatmaz Kenç. 1996 İstanbul Üniversitesi, iklimlendirme ve soğutma bölümü mezunuyum. Akel Klima’nın 3 kurucu ortağından biriyim. 20 yıldır iklimlendirme sektöründeyim. Bir eş ve aynı zamanda iki mucizenin annesiyim. Dekorasyon ve seyahat özellikle ilgi duyduğum konular arasında. Sürekli öğrenmeyi ve çocuklara dair herşeyi çok seviyorum.

 

2018 yılı klima sektörünü değerlendirir misiniz?

 

2018, halkın endüstrimize yönelik algı ve farkındalığının arttığı aynı zamanda rekabetin de oldukça yoğun yaşandığı bir yıl. İlk çeyrekte stratejik planımız ve hedeflerimiz doğrultusunda verimli bir süreç gözlemledik. İkinci çeyrekte de pazarlama ve satış faaliyetlerimize aynı ivme ile devam ediyoruz. 

 

Ülkemizde, haziran ayında gerçekleşecek seçim sürecinin endüstriye etkisi olacağını öngörüyoruz. Kısa süreli bu etkinin ardından, yaz aylarında ilgi ve satın alma davranışlarının daha da artacağına inanıyoruz. Kış ayları, iklim şartlarının değişkenlik göstermesi nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Yaz aylarının da aynı şekilde geçeceğini düşünüyoruz.

 

“DOĞRU SOĞUTMA, İŞ VE ÖZEL YAŞAMIMIZIN GEREKLİLİĞİDİR”

 

Kapalı mekanlarda konforu sağlamak için neden klima gereklidir? 

 

Küresel ısınmanın da etkisiyle, günümüzde klima, her evin ve iş yerinin öncelikli ihtiyaçlarından biri haline geldi. Mevsim koşullarının değişmesi; tüm yaşantımızı etkilemekte. Kış aylarında dengeli ısınmak, yaz aylarında ise günlük faaliyetlerimizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmek için doğru soğutma, iş ve özel yaşamımızın gerekliliğidir.

 

Aynı zamanda kapalı mekanlarda taze hava ihtiyacı da söz konusudur. Split klimaya ek olarak ısı geri kazananım (IGK) cihazının kullanılması, bu ihtiyaç da karşılayacaktır. Klima cihazı, bulunduğu ortamı soğutur / ısıtır, bununla birlikte ortamın taze hava ile desteklenmesi de gerekir.

 

“LEGENDERA DUVAR TİPİ CİHAZIMIZ SEKTÖRÜN EN YÜKSEK SEER DEĞERİNE SAHİP”

 

Sizin markanızın klimalarını diğer markalardan ayıran en büyük özellik nedir?

 

Akel Klima Ltd. Şti. ailesi olarak, Mitsubishi Electric Klima Sistemleri Türkiye’nin yetkili bayi & servis olmanın yanı sıra çözüm ortağıyız. Satış öncesi ve satış sonrası hizmetlerini sürdürdüğümüz Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin, marka değeri ve enerji verimliliği yüksek, uzun ömürlü, sessiz, dayanıklı, tasarruflu ürünlerdir.

 

Manisa fabrikamızda üretilen, yeni nesil soğutucu akışkan R32 gazlı A+++ enerji sınıfı modelimiz, Türkiye’den dünyaya yayılmaktadır.

Bir diğer modelimiz olan Legendera duvar tipi cihazımız sektörün en yüksek SEER değerine sahip, aynı zamanda farklı renk seçenekleri ile oldukça dekoratif ürünlerimiz arasında.

Ürünlerimizin arıza oranı binde bir olmakla birlikte, satış sonrası hizmet anlayışımız çözüm ve memnuniyet odaklıdır.

Satış öncesi gerçekleştirdiğimiz keşiflerde, alışılagelmiş göz kararı ya da adım metotları yerine termal kamera ve tablet aracılığı ile “Keşfetteam“sistemini uygulamaktayız.

Legendera duvar tipi cihazımız sektörün en yüksek SEER değerine sahip.

 

Duvarlara uyguladığımız üç boyutlu panolarımız ve yine tablet aracılığı ile müşterilerimize, ihtiyaca uygun ürünü seçme fırsatı sunmaktayız.

İnovatif bir diğer uygulamamız olan, MELCloud mobil izleme teknolojisi ile yaşadığınız yerin kontrolü elinizin altında. Klimanıza, uzaktan erişimle bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuzu kullanarak internet üzerinden ulaşabilir ve konforunuz için ideal ortamı yaratabilirsiniz. İç mekân ve dış hava sıcaklığını görüntülerken sistemin elektrik tüketimi raporlarına da erişim sağlayabilirsiniz.

 

Bu ‘’Keşfetteam’’ sistemi tam olarak nedir? Klima alırken bize ne kazandırır?

 

Keşfetteam bugüne kadar yaptığımız klima keşiflerinden biraz farklı bir uygulama. Bir yazılım programı sayesinde bir tablet yardımı ile girilen değerler üzerinden gerçek kapasite ihtiyacının belirlenmesi.

 

Duvarların eni boyu, cam alanları ve tipi, izolasyon, yön, mahalde kullanılan elektronik aletler vb bunların tamamı dikkate alınarak yapılan bir hesaplamadır. Buna ilave olarak yine keşif esnasında kullandığımız termal kamera sayesinde müşterilerimizin mahallerinde nerede ısı kaybı nerede ısı kazancı var onu da belirleyebiliyoruz.

 

Böylelikle gözle bakmak, metrekareye göre bir değer almak yerine gerçek kapasite ihtiyacı belirlenmiş olabiliyor. Farklı bir markanın 24.000 BTU/h kapasiteli klima önerdiği yere bazen bizim markamız ile aslında oraya 12.000 BTU/h kapasiteli cihazın da yeterli olabildiğini görebiliyoruz. Üstelik bu hizmetimiz ücretsiz.

 

 

 

“MITSUBISHI ELECTRIC ÜRÜNLERİNE ERİŞİM VE KONTROL HİÇ BU KADAR KOLAY OLMADI”

 

Peki ‘’MELCloud’’ mobil izleme teknolojisinin kullanıcılara sağladığı artılar nelerdir?

 

MelCloud, günümüzde hemen herkesin kullandığı akıllı telefonumuza basitçe indirebildiği bir aplikasyon sayesinde çalışan bir programdır.

MELCloud Mitsubishi Electric markalı soğutma, ısıtma ve ısı geri kazanımlı havalandırma sistemlerinin bulut tabanlı yeni jenerasyon kontrol sistemidir. MELCloud cihaz sahiplerinin mekânın dışından veya koltuklarından kalkmadan, zahmetsizce kontrol etmelerine imkân verir. 

 

Mitsubishi Electric ürünlerine erişim ve bunların kontrol edilmesi hiç bu kadar kolay olmadı ve şimdi birçok PC, Tablet ve Akıllı Telefonlar üzerinden kontrol etmek de mümkündür. 

 

MELCloud sağlamış olduğu canlı kontrol, günlük, haftalık veya mevsimsel zamanlayıcılar ile bir veya birden fazla Mitsubishi Electric markalı soğutma, ısıtma ve ısı geri kazanımlı havalandırma sisteminin tek bir cihaz ve tek bir noktadan yönetilmesine imkân verir. 

Ayrıca, kullanıcılar MELCloud’a bağlandıklarında, Arıza Kayıt ve Arıza Bildirimlerine hem cihaz kumandalarından hem de uzaktan erişim sistemleri üzerinden ulaşabilecekler. 

 

Hava Durumu Tahminleri ve Müşteri Destek iletişim bilgileri gibi yerel bilgiler de MELCloud uygulaması tarafından sağlanmaktadır.

 

En iyi klima tavsiyeleri nelerdir?

 

Doğru yere uygun seçim yaparak, enerji verimliliği yüksek, elektrik tasarrufu maksimum olan ürünü seçmek, en önemli tavsiyemizdir.

 

“AKEL KLİMA İLE MARKAMIZIN 360 DERECE HİZMET ANLAYIŞI İLE ANILMASINI İSTİYORUZ.”

 

Satış sonrası hizmetler ne kadar önemli?

 

Satış sonrası hizmetler, en az satış öncesi ve satış sırasında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler kadar önemlidir. Akel Klima olarak vizyonumuz; sadece satış yapmak değil, tüketici ile aramızda bir sürdürülebilir bir iletişim kurmaktır.  Satış öncesi ve sonrası hizmetler bir bütündür ve Akel Klima ile markamızın 360 derece hizmet anlayışı ile anılmasını istiyoruz.

 

Klimalar ile alakalı olarak doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

 

Sıklıkla duyduğumuz doğru bilinen yanlış; klimaların sağlık açısından zararlı olduğu algısıdır. Özellikle sağlık problemi yaşayan kişilerin klimalı ortamlarda bulunmasının yanlış olduğu düşünülse de çok sıcak havalarda yaşlılar, kalp hastaları, şeker hastaları, solunum yolu rahatsızlıkları ve astım hastalığı yaşayanlar için iklimlendirilmiş ortamın daha sağlıklı olduğu kanıta dayalı bir bilgidir. Konfor şartlarında 24-25 °C ve %50 nem oranında çalıştırılan klimaların insan sağlığına herhangi bir zararı olmayacaktır.

Bir diğer konu da klimaya bakım yaptırmanın, gereksiz bir maliyet olduğu düşüncesidir. Kullanım alanına göre altı ayda bir kez, yaz ve kış sezonu öncesi ürünlerimize bakım yaptırırsak hem cihaz ömrünü uzatmış hem de verimli çalışmasını sağlamış oluruz. 

 

Küçük mekanlarda doğru ve tasarruflu klima kullanımı nasıl olur?

 

Doğru kapasite seçimi ve doğru cihaz kulanım ile küçük mekanların da tasarruflu iklimlendirilmesini sağlamak mümkün.

 

Enerji verimliliğini arttırmak ve cihaz ömrünü uzatmak adına ne gibi kullanım önerilerinde bulunursunuz?

 

Öncelikle kullanım alanının gerçek ihtiyacı olan uygun kapasiteyi seçmek en önemli adım. Klimanın ayarını konfor şartlarında tutmalı ve yine daha önce belirttiğimiz gibi ürünlerimizin periyodik yaz / kış ayları öncesi bakımlarını yaptırmak gerekir.

 

“AKEL KLİMA AİLESİ OLARAK, BAŞARILI PROJELERİN ALTINA İMZAMIZI ATMAYA DEVAM EDİYORUZ”

 

İleri vadedeki hedefleriniz nelerdir?

 

Günümüzde artık klima sistemleri lüks tüketim araçları kategorisinden çıkarak ana ihtiyaçlar listesine eklenmiştir. Hemen hemen her yerde, iş yerlerinde, yeni inşaa edilen konutlarda, villalarda, AVM’lerde klima olması neredeyse zorunluluk ve özellikle kentsel dönüşüm projeleri ve yeni inşaat projelerinde olmazsa olmazlar arasındadır. Biz de Akel Klima ailesi olarak, 2005 yılından bu yana sürdürdüğümüz faaliyetlerde yenilikçi yaklaşımı benimsiyor, gelişen teknolojiyi yakından takip ediyor ve başarılı projelerin altına imzamızı atmaya devam ediyoruz.

 

Son olarak ilave etmek istediğiniz bir konu var mı?

 

Endüstrimizin marka değeri yüksek dergileri arasında olan Termo Klima’da bu keyifli sohbeti gerçekleştirmekten keyif duyduk. Teşekkürler.

 

Bizim için de çok keyifli bir sohbet oldu, çok teşekkür ederiz. 

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52