İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

4 MEVSİM İDEAL İKLİMLENDİRME KONFORU

Alarko Carrier Bireysel ve Ticari Klimalar Ürün Yöneticisi Dilara Çayır: “Klima pazarı gün geçtikçe gelişen, ihtiyaçlarla çeşitlenen, verimliliğe ve çevreye direkt dokunabilen ürünlerin öne çıktığı bir pazar.”
 
Klima pazarının en önemli oyuncularından olan Alarko Carrier’ın Bireysel ve Ticari Klimalar Ürün Yöneticisi Dilara Çayır ile klimalar üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.
 
Türkiye klima pazarını değerlendirir misiniz? Bu pazarda sizin payınız ne durumda?
 
Klima pazarı gün geçtikçe gelişen, ihtiyaçlarla çeşitlenen, verimliliğe ve çevreye direkt dokunabilen ürünlerin öne çıktığı bir pazar. Teknolojinin insan konforuna bu kadar yakın hareket ettiği belki de ender sektörlerden biri. Günümüzde artık insanların klimayı bir ihtiyaç olarak görmeye başlaması sayesinde 5-6 yıl önce 600.000 adetlerde seyreden klima pazarı 2017 sonu itibarıyla 1.000.000 adet bandına ulaşmış durumda. Alarko Carrier olarak gerek ticari ürünlerimiz gerek bireysel duvar tipi split klimalarımızla kalite ve verimlilik odaklı bir ürün stratejisi uyguluyoruz. Bu yaklaşım sayesinde önemli bir pazar payına ve toplamda 609 milyon TL’lik bir ciroya ulaşmış durumdayız. 
 
 
 
‘’TOSHIBA SHORAI SPLİT KLİMALAR, HER TÜRLÜ İÇ MEKANA KUSURSUZ BİR ŞEKİLDE UYUM SAĞLIYOR’’
 
Pazara sunduğunuz klimalar (sistemler) hangi farklı avantajlara sahip?
 
Alarko Carrier olarak iklimlendirme alanında çok geniş bir ürün gamıyla tüketicilere ulaşıyoruz. Yakın zamanda pazara sunduğumuz, yeni tasarımı estetik çizgilerle tamamen yenilenen Toshiba SHORAI split klimalar, her türlü iç mekana kusursuz bir şekilde uyum sağlıyor. SHORAI ürün serisi, 5 farklı kapasitedeki seçeneğiyle tüm ihtiyaçları karşılıyor. Tüm modellerinde TOSHIBA tarafından tasarlanan Inverter DC Rotary kompresör kullanılan SHORAI ürün serisi, aşırı zorlu çalışma ortamlarında dahi sorunsuz çalışmasıyla ön plana çıkıyor. Mükemmel çalışma performansı sonucunda, soğutma modunda -15°C ile 46°C, ısıtma modunda ise -15°C ile 24°C arasında çalışma aralığı elde ediliyor. 293 mm yüksekliğe ve 798 mm uzunluğa sahip ölçüleriyle ön plana çıkan yeni SHORAI duvar tipi split klima serisi, sınıfının en kompakt ve verimli ürünlerinden biri olarak göze çarpıyor. Akıllı hava yönlendirme fonksiyonu ile SHORAI havanın oda içerisinde istenilen noktaya kolayca yönlendirilmesine imkan tanıyor ve sihirli batarya kaplaması ile ısı değiştiricisi üzerinde kir ve tozlar temizlenirken, küf oluşması engelleniyor. Kendini temizleme fonksiyonu sayesinde ısı değiştiricisinde nem kurutularak ısı değiştiricisinden uzaklaştırılıyor. Son teknoloji IAQ filtre kötü kokulardan eser bırakmaz, ortamdaki virüsleri temizleyerek sizin ve ailenizin sağlığını düşünür. IAQ filtre ile sigara dumanı hatta kuş gribi virüsü dahi yakalanabiliyor. SHORAI içinde bulunan R32 soğutucu akışkanın küresel ısınma potansiyeli en çok kullanılan R410A soğutucu akışkana göre 3 kat daha az. Bu sayede SHORAI sadece A++ yüksek verimliliği ile değil aynı zamanda çevreci soğutucu akışkan kullanımı ile de beğenileri üzerinde topluyor. 
 
Tüketicilerden yine çok beğeni toplayan Toshiba Daiseikai G2KVP Serisi klimalar, DC Inverter teknolojisiyle yıl boyunca yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu sağlıyor. A+++ enerji sınıfı Toshiba klimaların kendi kendini temizleme fonksiyonu, klimanın içinde küf oluşumuna neden olan nemi azaltarak bataryayı kurutuyor ve sistemin verimliliğini artırıyor.
 
Sağlıklı bir iklimlendirme için geliştirilen Daiseikai İyon Üreticisi, yüksek ortamda negatif iyon üreterek havanın kalitesini artırıyor, negatif iyonlar sayesinde stressiz, daha temiz, taze ve rahatlatıcı bir ortam yaratılıyor. Pazara çevre dostu ürünler sunan Toshiba, klimalarında ozon tabakasına zarar vermeyen R410A soğutucu gazını kullanıyor. Tek dokunuşla kişiselleştirilen özel çalışma seçimi “Preset” fonksiyonu ve Toshiba konforuna ulaşma imkânı, klimaların üstün özellikleri arasında yer alıyor. 
 
 
Daiseikai 8 G2KVP modelleri hem yatay hem de dikey kontrol edilebilen kanatları 12 farklı üfleme pozisyonu ek olarak  3 boyutlu  hava akışı ve üstün konfor sağlıyor. “Hi-Power” çalışma konumunda ekstra yüksek fan hızın çok daha hızlı konfor şartlarına ulaşırken, haftalık programlama özelliği sayesinde konfor ve enerji tasarrufuna aynı anda ulaşabilirsiniz. 
 
‘’EN ÖNEMLİ NOKTA UZMAN BİR BAYİ VE SATIŞ NOKTASI İLE GÖRÜŞÜLEREK İHTİYACIN DOĞRU BELİRLENMESİDİR’’
 
Bireysel klima alırken dikkat edilecek hususlar nelerdir?
 
Klima seçiminde en önemli konulardan biri klima kapasitesinin doğru hesaplanmasıdır. Web sitemizde yer alan klima seçim programı son kullanıcılara bu konuda destek olmak için tasarlandı. Eğer mekanın bir kaç farklı tarafı cam yüzeylerden oluşuyorsa, yalıtım iyi değilse veya iç ortamda çok fazla elektronik ekipman varsa uzman bayi veya satış noktalarından destek alınması öneriyoruz. Bir diğer önemli konu ise kataloglarda belirtilen kapasitelerin dış veya iç ortam ayar sıcaklığına göre değişken olduğudur. Örn: kapasitesi 35 C dış ortam sıcaklığında ve 27 C iç ortam sıcaklığında 9000 Btu/h olan bir klimanın daha yüksek dış ortam veya daha düşük iç ortam sıcaklıklarında kapasitesi düşer. Seçim yapılırken bu kriterlere dikkat edilmesi klimanın verimli çalışması için önemlidir. 
 
Öte yandan klima seçiminde iç ortam hava kalitesi de kriterlerden biridir. Ürün gamımızda standart filtrelerden yüksek kaliteli sigara dumanını, hatta kuş gribi virüsünü ve çöp kokusunu dahi yakalayabilen filtrelere kadar geniş bir seçenekte filtrelere sahip olan klimalar bulunuyor. Bunun yanında bataryanın küflenmemesi ve kötü koku oluşumuna engel olan kendi kendini temizleme fonksiyonu, tasarruflu ekonomik mod, hızlı iç ortam sıcaklığına ulaşmak için ‘’Hi Power Mod’’ gibi özellikler tamamen kullanıcı isteklerine bağlı olarak birer tercih konusudur. Bu anlamda en önemli nokta uzman bir bayi ve satış noktası ile görüşülerek ihtiyacın doğru belirlenmesidir. 
 
Klima için servis hizmeti ne kadar önemli?
 
Klimalarda servis hizmeti olmazsa olmaz. Cihazın gerçek performansını gösterilebilmesi için uzman ekip tarafından monte edilmesi , gerekliyse ilave gaz şarjı yapılması, dış ünitenin ısı transferini gerçekleştirebilmesi için en uygun mekana monte edilmesi, klima kapasitesinin mekana uygun olup olmadığının teyit edilmesi servis hizmetinin kalitesine bağlıdır.  Bu yüzden klimayı tanıyan ‘’yetkili servis’’ kullanılması şarttır. 
 
‘’DOĞAYA EN AZ ZARAR VEREN ÜRÜNLER ÜRETMEYE ODAKLANIYOR VE PROJELER GELİŞTİRİYORUZ’’
 
F gaz yönetmeliği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
 
İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak, doğaya en az zarar veren ürünler üretmeye odaklanıyor ve projeler geliştiriyoruz. Ürünlerimiz, üretimden kullanıma kadar tüm aşamalarda çevreye en az etki edecek şekilde tasarlanıyor. Ar-Ge çalışmalarını sürekli bu yönde geliştirip kullanıcıya konfor sağlarken, dünyadaki enerji kaynaklarını korumayı amaç ediniyoruz. 
 
Ekotasarım (Ecodesign) yönetmeliklerini yakından takip edip ürünlerimizi bu yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde güncellemekten ziyade yönetmeliklerin üzerinde ürünler üretiyoruz. Ayrıca klimalarda kullanılan soğutucu akışkanların çevreye olan etkisini minimuma indirecek F-gaz regülasyonu için de tedarikçilerimizin’ın yürütmüş olduğu global platformda hareket ederek doğa dostu soğutucu akışkan içeren ürünlerimizi pazara sunuyoruz. 
 
Minimum ödeme ve maksimum enerji tasarrufu için ne tür sistemler tercih edilmelidir?
 
Alarko Carrier olarak sektörün en üst sınıfında yüksek enerji verimliliği (COP) oranına sahip Toshiba Estia havadan suya ısı pompalarıyla, evlere konfor ve verimlilik sunuyoruz. Isıtma ve sıcak su temini için gerekli en ideal sıcaklığı verecek şekilde tasarlanan, ana enerji kaynağı olarak havayı kullanan Estia’lar, kışın ısıtma yazın da soğutma amacıyla kullanılabiliyor. İnovasyonda öncü Toshiba Estia ısı pompaları, verimsiz elektrikli veya fosil yakıtlara bağlı ısıtma sistemleriyle karşılaştırıldığında, yenilenebilir enerjili teknolojiye sahip cihazlar olarak nitelendiriliyor. 
Estia’yı oluşturan parçaların enerji verimliliğinin yüksek olması, cihazın mükemmel verim oranıyla çok yüksek ısıtma kapasitelerine çıkabilmesini sağlarken enerji tüketimini de minimuma indiriyor. En son inverter teknolojisine sahip Estia, ne kadar ısıtma yüküne ihtiyaç olduğunu hassas bir şekilde hesaplayarak, yalnızca ihtiyacı kadar elektrik tüketiyor. 
4 mevsim ideal iklimlendirme konforunu yaşatan Toshiba Estia, birkaç uygulama için aynı anda farklı sıcaklıklarda su üretebiliyor. Kullanıcı tercihine göre, boylerde oluşabilecek bakterilerin öldürülmesi için, suyun sıcaklığı aniden çok yüksek değerlere çıkartabiliyor. 
Türkçe menülü ekran, 2 farklı zon kontrol etme yeteneği ve 8 adede kadar kaskad yapılabilme fonksiyonu ile Estia’lar hem yeni projelerde hem de mevcut binalara göre farklı seçenekler sunuyor. 
 
‘’KLİMANIN DEĞİL, ÖZELLİKLE YANLIŞ KULLANIMIN RAHATSIZLIKLARA YOL AÇABİLECEĞİNİN ALTINI ÇİZMEK İSTİYORUZ.’’
 
Sağlıklı ve Konforlu klima kullanımında nelere dikkat edilmelidir?
 
Klima kullanımında en çok yapılan hatalardan biri iç ortam sıcaklığının 18-19 C gibi çok düşük sıcaklıklara ayarlanmasıdır. Bu kadar düşük sıcaklıklarda çalışan klimaların hem daha fazla yükle çalıştığından enerji verimleri düşer hem de dış–iç ortam arasındaki yüksek sıcaklık farkı sebebiyle hastalıklara veya boyun -omuz tutulmalarına neden olabilir. İdeal konfor şartı yazın 24-25 °C kışın ise 21-22 °C’dir. Bu sınırlar dışında klimanın çalıştırılması konfor anlamında bir fayda sağlamaz ve enerji tüketimini artırır. 
 
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, konforlu bir yaşam için ortamdaki nem oranının %60-%30, sıcaklığınsa 22-27 °C aralığında olması gerekiyor. Nemin fazla olması bunaltıcılık, konsantrasyon eksikliği ve aşırı terlemeye neden olurken, azlığı da boğaz kuruluğu, gözlerde yanma, nefes almada zorluk gibi sorunlara yol açabiliyor. Konfor Bölgesi olarak adlandırılan bu parametreleri korumak için özellikle yaz aylarında klima kullanımı artıyor.
 
Klima kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de ortam ısısının çok hızlı bir şekilde düşürülmemesidir. Ortamın ısı ve nem dengesi kademeli olarak değiştirilmeli, özellikle çok sıcak olan öğle saatlerinde açık havadan kapalı bir mekana girildiğinde ortamı hızlı soğutmak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Ayrıca çok sıcak olan dış ortamda terleyen bireylerin klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmaları veya klima karşısında oturmaları sağlık açısından risk yaratabiliyor, ani hava değişimi nedeniyle kasılmalara bağlı ağrılar ortaya çıkabiliyor. Boyun, bel fıtığı, kireçlenme gibi sorunları olan hastaların da klima kullanırken dikkatli olmalarını öneriyoruz. Klimanın değil, özellikle yanlış kullanımın rahatsızlıklara yol açabileceğinin altını çizmek istiyoruz
 
Sağlıklı iklimlendirme için klimaların bakım ve temizliğinin de mutlaka uzman ekiplerce ve düzenli olarak yapılması gerekiyor. 
 
Bize ürün gamınızdan bahseder misiniz?
 
Bireysel duvar tipi split klima, multi split klima, hafif ticari klimalar ve VRF ticari iklimlendirme sistemleri olmak üzere 4 ana ürün grubumuz bulunuyor. Ticari sistemlerde çok farklı seçenekler bulunmakla birlikte, bireysel klimaları özetlemek gerekirse Toshiba markasıyla Daiseikai 8, Daiseikai, Shorai, Suzumi, Mirai  olmak üzere 5; Carrier markasıyla da Carrier Gold ve Carrier Fresh olmak üzere 2 ürün serimiz bulunuyor. Split klima fiyatlarımız kapasitesine ya da modeline göre 2.975 TL ile 12.532 TL arasında değişiyor. Toshiba klimaların üretimleri Japonya ve Tayland’daki Toshiba üretim tesislerinde yapılıyor. 
 
Toshiba ürünlerinde uyguladığı ‘önce verimlilik’ stratejisini kendi fabrikalarında da uyguluyor. Bu stratejiyi ‘Çevresel Tasarım Politikası’ adı altında ürün, imalat, yönetmeliklere uygunluk ve iletişim olmak üzere 4 alt stratejiye bölmüştür. Şu anda Toshiba fabrikalarında uygulanan beşinci çevresel eylem planı, CO2 emisyonunda %59, toplam atık miktarında %45 ve kimyasal emisyon miktarında %89’luk bir azalma hedeflemektedir. Ayrıca üretim tesislerinde oluşturulan 62 yaşam alanı ve 100 nadir bulunan türün tesislerde yaşatılması bu vizyonun bir parçasıdır. 
 
‘’KENDİ İÇ EĞİTİMİMİZİN BİZİM İÇİN HER ZAMAN ÖNCELİKLİ OLDUĞUNU DA KENDİMİZE HEP HATIRLATIYORUZ.’’
 
2018 yılının kalan bölümü için ne tür hedefler belirlediniz?
 
2018 yılı için satış hedeflerimiz beklentilerimiz ile paralel gidiyor. Satış hedeflerimize ek olarak ürün gamımızın daha fazla ihtiyaca değecek şekilde genişletilmesi de hedeflerimiz arasında. 2018 yılında siyah panele sahip Toshiba SHORAI klimaları ürün gamımıza ekliyoruz. Sadece Türkiye için üretilen bu seri özellikle müşterilerimizden gelen istek sonucu özel olarak üretiliyor.  Geniş olan yetkili satıcı ağımızı daha da artırmak, daha fazla noktada son kullanıcıya ulaşmak da bir diğer hedefimiz. 
 
Son olarak tüm bunları yaparken iç eğitmenlerimiz ve yabancı eğitmenler tarafından verilen eğitimlere de büyük önem gösteriyoruz. Mesela Toshiba R32 soğtucu akışkana sahip klimalar globalde ürün gamına eklediğinde, biz Alarko Carrier olarak hemen ürün gamımıza eklemedik. Bu yeni akışkan ile ilgili bilgi edinme ve satış sonrası ekibimizin eğitimi için 6 aydan fazla süre bekledik. Bu anlamda kendi iç eğitimimizin bizim için her zaman öncelikli olduğunu da kendimize hep hatırlatıyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52