İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

DEMİRDÖKÜM SATIŞ DİREKTÖRÜ UFUK ATAN

TÜKETİCİLERİ İLE KURDUĞU 66 YILLIK BAĞ İLE DEMİRDÖKÜM

 

DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan: "Tüketicilerimize benzersiz ürün ve hizmetler sunmaya, dijitalleşme alanına yatırım yaparak iş ortaklarımızın ve tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam etmeyi hedefliyoruz."

 

Bu ay sektörel söyleşi bölümüzde DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan’ı konuk etme imkânı bulduk. DemirDöküm olarak, pandemi sürecinde "Her koşulda DemirDöküm yanında" söylemiyle hareket ettiklerini ve İlk olarak çalışma yapılarını koşullara uygun olarak hızlıca değiştirdiklerini belirten Atan, halihazırda var olan uzaktan çalışma altyapılarını güçlendirdiklerini söylüyor.

 

DemirDöküm’ün gündeminden başlamak isterim. Gündeminizde ne gibi yenilikler var?

 

Olağanüstü bir süreçten geçtiğimiz 2020 yılında, yeni ürün lansmanlarımıza, sektörde öncü olduğumuz dijitalleşme çalışmalarımıza, ülkemizi iklimlendirmede farklı alana taşıyacak yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. Satın alma, ödeme ve satış sonrası hizmetlerde hayata geçirdiğimiz öncü işler, sunduğumuz ödeme fırsatları ve tüketicilerimiz ile kurduğumuz 66 yıllık bağ ile 2020 yılını sektörün üzerinde bir büyümeyle tamamlamayı hedefliyoruz. 

 

Bu yıl ürün ailemizi genişletmeye yeni Atron Condense yoğuşmalı kombilerimizle başladık. Haziran ayında Kion adını verdiğimiz yeni inverter split klimalarımızı kullanıcılarımız ile buluşturduk. Her mekânda kullanılmak üzere geliştirilen Kion klimalarımız; kompakt boyutlarıyla yer tasarrufu, üstün özellikleriyle kullanıcısına yüksek tasarruf sağlıyor. Geçtiğimiz aylarda ise Bozüyük fabrikamıza yaptığımız yeni yatırımla yüksek kapasiteli (kaskad) cihaz üretimine başladık. Bozüyük Ar-Ge merkezinde geliştirilen ve üretilen MaxiPremix duvar tipi yoğuşmalı kazanlar ile hedefimiz, Türkiye'yi yüksek kapasiteli kaskad cihazlarda üretim üssü yapmak. Bunun yanında yeni kontrol sistemleri, termostatik radyatör vanaları gibi farklı kategorilerde ürünlerimizi de kullanıcılarımızın ve uygulamacılarımızın beğenisine sunduk.

 

‘’DEMİRDÖKÜM'ÜN DUVAR TİPİ YOĞUŞMALI KAZAN AİLESİNİN YENİ ÜYESİ MaxiPremix’’

 

Yenilik demişken, bize yeni duvar tipi yoğuşmalı kazan olan "MaxiPremix" hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Ürünün artıları nelerdir?

 

DemirDokum MaxiPremixİnşaat sektörünün artan tasarruflu ve çevreci yoğuşmalı kazan talebi için MaxiPremix'i geliştirdik. Türkiye'deki merkezi sistem ihtiyacına yönelik, DemirDöküm'ün Bozüyük Ar-Ge merkezinde geliştirilen kullanıcı ve çevre dostu MaxiPremix; sahip olduğu özelliklerle maksimum verim, konfor ve minimum enerji tüketimi vadediyor. Ergonomik tasarımının yanı sıra kolay kullanımıyla da ön plana çıkan ürün, kompakt boyutlarıyla dar alanda uygun çözümler sunuyor. Bireysel konut, rezidans, merkezi sistemle ısınan binalar, alışveriş merkezleri, işletmeler ve hastane gibi alanlarda, tüm beklentileri karşılayacak özelliklere sahip olan DemirDöküm'ün duvar tipi yoğuşmalı kazan ailesinin yeni üyesi; 100 ve 150 kW kapasite seçenekleri ile satışa sunuldu. Yoğuşma teknolojisi sayesinde kullanıcısına yüzde 108 verim ve yüksek tasarruf imkânı sağlayan ürün, yeni nesil yüksek verimli pompasıyla da enerji tasarrufunda yeni bir dönem başlatacak. 

 

Hem hermetik hem de standart bacaya montaja uygun olarak geliştirilen MaxiPremix, MiPro kontrol paneli ile 7 cihaza kadar kaskad yapabilme imkânıyla yüksek kapasite ihtiyaçlarına en uygun çözümü sunuyor. Düşük emisyon değerleriyle çevre dostu olan MaxiPremix, kompakt boyutlarının yanı sıra kontrol paneliyle de bina yöneticileri ve görevlilerin işini kolaylaştıracak. Sahip olduğu özelliklerle eski nesil kazanlara kıyasla ilk yatırım ve işletme maliyetinde önemli avantajlar sunan MaxiPremix, sıralı çalışma veya gerekli kapasiteyi tüm cihazlara paylaştırma özellikleri ile maksimum verim ve sistem ömrü imkânı sunuyor. Karmaşadan arındırılmış, fonksiyonel ve kolay kullanımı ile tüketici dostu olan MaxiPremix, DemirDöküm güvencesindeki yüksek hizmet kalitesi ile satış sonrası hizmetlerde de kullanıcısına kazandıracak.

 

‘’BU SÜREÇ, HIZLI TÜKETİM VE SERVİS ENDÜSTRİSİNDE ÇOK HIZLI GELİŞTİ’’

 

Maalesef ki tüm dünyanın birincil gündemi olan pandemi süreci hala devam etmekte. Peki sizce bu pandemi sürecinde tüketici ihtiyaçlarında ne gibi değişiklikler oldu ve DemirDöküm bu değişikliklere nasıl bir karşılık veriyor?

 

Pandemi süreci, tüketici davranışlarında kalıcı değişimlere neden oldu. Özellikle tüm satın alma süreçlerinin çok büyük bir hızla dijitalleşmesi ve evlere hizmetin yaygınlaşması en önemli değişimler arasında yer alıyor. Bu süreç, hızlı tüketim ve servis endüstrisinde çok hızlı gelişti. Ayrıca tüketiciler tercihlerini daha sağlıklı, güvenilir ve içinde yaşadıkları toplumu destekleyen, bunu bir deneyim olarak sunan markalara doğru kaydırmaya başladı. Dolayısıyla tüketiciye ürün ve fayda sunduğu kadar deneyim de sunabilen firma ve hizmetlerin öne çıktığını görüyoruz.

 

‘’ÇALIŞANLARIMIZIN VE TÜKETİCİLERİMİZİN SAĞLIĞI VEGÜVENLİĞİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’’

 

DemirDöküm olarak pandemi için oluşturduğunuz yol haritasından bahseder misiniz?

 

DemirDokum Bozuyuk Fabrika Gorsel 2

DemirDöküm olarak, bu süreçte "Her koşulda DemirDöküm yanında" söylemiyle hareket ettik. İlk olarak çalışma yapımızı koşullara uygun olarak hızlıca değiştirdik. Halihazırda var olan uzaktan çalışma altyapımızı güçlendirdik. İş akışımız ve süreçlerimizde aksama olmadan hızlıca evden çalışma düzenine geçtik. Çağrı merkezimiz de online erişim ve paylaşım ağı altyapısı sayesinde saatler içerisinde evden çalışabilir hale geldi. Bu yeni düzene hızlı adaptasyon sağlanabilmesi için çalışanlarımıza evden çalışma ve esnek çalışma modelleri üzerine eğitim vererek en kısa sürede bu modele uyum sağlamalarına yardımcı olduk. 

Pandeminin etkisinin yoğun olarak hissedildiği nisan ve mayıs aylarında tüketici taleplerinde yaklaşık yüzde 30’luk bir gerileme gözlemledik. Haziran ayı itibarıyla bu gerileme son buldu. Şu anda tüketici servis talepleri, sezonda olmamızdan da dolayı normal seviyede seyrediyor. 

 

Çalışanlarımızın ve tüketicilerimizin sağlığı ve güvenliği bizim için çok önemli. Çağrı merkezimiz, tüketicilerimize teknikerlerimizin ziyareti sırasında alınması gereken önlemleri hatırlatmaya devam ediyor. Ziyaret edilecek ortamda bir COVID-19 vakası olup olmadığı öğreniyor; kullanıcılarımızın durumuna göre gerekli önlemleri alarak kesintisiz hizmet verilmesini sağlıyoruz.

 

Üretim tarafında ise üst düzey önlemler uygulayarak çalışmalarımızı sürdürdük. Güvenli üretim uygulamalarımız ve düzenlemelerimiz ile Bozüyük'teki faaliyetlerimize devam ettik. DemirDöküm Fabrikaları, iklimlendirme sektöründe "TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi" almaya hak kazanan ilk fabrikalar arasında yer aldı.

 

‘’HIZLICA HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ ÖNLEMLER VE UYGULAMALARLA MÜŞTERİLERİMİZİN VE İŞ ORTAKLARIMIZIN BU SÜREÇTEKİ SAĞLIK ÇEKİNCELERİNİ ORTADAN KALDIRDIK’’

 

Peki bu sürecin hızlandırdığı bir dijitalleşme yaşanıyor. Bu hızlı dijitalleşmenin etkileri (olumlu/olumsuz) markanıza ne şekilde yansıdı?

 

Koronavirüs nedeniyle tüketicilerimizde olan tedirginliği ortadan kaldırmak için teknoloji ve dijitalleşmeden aldığımız güçle sektörümüzde öncü çalışmaları hayata geçirdik. Müşterilerimizin ürünlerimize daha kolay ulaşabilmeleri ve hizmet alabilmeleri için yeni bir müşteri deneyimi ağı ördük. 

 

Teknik servislerimiz ve yetkili satıcılarımız üst seviye sağlık önlemleriyle çalışmalarını sürdürdü. Teknikerlerimizi Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı 14 kural doğrultusunda bilgilendirdik ve hazırlıklarımızı bu yönde yaptık. Servis çalışanlarımız pandeminin ilk gününden beri maske, eldiven gerekli durumlarda gözlük ve özel tulumlarla sahada görevlerinin başında oldu. Müşterilerimiz bize her zaman olduğu gibi 7 gün 24 saat 0850 222 1 833 numaralı DemirDöküm Müşteri İletişim Merkezi'nden ve WhatsApp uygulaması üzerindeki keşif destek hattımızdan kesintisiz ulaştı. 

 

Sosyal izolasyon sürecinde müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın hayatını kolaylaştırmak, tüketicilerimize kesintisiz ısı konforu sunmak için sektörde öncü bir uygulama olan görüntülü keşif hizmetini hayata geçirdik. demirdokum.com.tr internet sitesi üzerinden hayata geçirilen ücretsiz kombi keşfi danışmanlık hizmeti ile tüketiciler bilgisayarları ya da akılı telefonları aracılığıyla kombi keşfi için talep oluşturdu. Yetkili satıcılarımız ile 24 saat içerisinde gelen taleplere yanıt verip, video konferans üzerinden evin büyüklüğü, konumu, yalıtımı doğrultusunda danışmanlık hizmeti vererek en geç 48 saat içinde müşteri talebi ve mekâna uygun seçimleri sunduk. Hızlıca hayata geçirdiğimiz önlemler ve uygulamalarla müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın bu süreçteki sağlık çekincelerini ortadan kaldırdık.

 

Müşterilerimiz satın alma sürecinde, “3 ay ertelemeli 36 aya varan taksit” gibi fırsatlardan bu dönemde faydalanma şansı buldu.

 

‘’KORONAVİRÜS PANDEMİSİNİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNDE DE HİSSETTİK’’

 

Sizce pandemi sektörü nasıl etkiledi? 

 

Yılın ilk çeyreğinde çok hızlı bir büyüme yakaladık. İkinci çeyreğin başlangıcında ise küresel ölçekte öngörülemeyen bir sürece girdik. Koronavirüs pandemisinin olumsuz etkilerini iklimlendirme sektöründe de hissettik. Normalleşmeyle beraber sosyal hayata kontrollü geri dönüş, gayrimenkul sektörü için başlatılan konut kredisi kampanyası ve kredi faizlerindeki düşüş, sektörümüze olumlu yansıdı.

 

Eylül ayı itibarıyla kombi sezonuna giriş yaptık. Yıl boyunca yakaladığımız ivmeyi önümüzdeki dönemde de devam ettirerek yılı sektörün üzerinde büyüme rakamlarıyla tamamlamayı hedefliyoruz. DemirDöküm olarak tüketicilerimize sunduğumuz satış öncesi, sırası ve sonrası benzersiz hizmetlerimizin yanı sıra avantajlı ödeme seçenekleri ile yıl sonu hedefimiz pazar payımızı artırarak liderliğimizi pekiştirmek.

 

Pandemi sürecinde küresel boyutta karşımıza çıkan bir tedarik sorunu oldu. Koronavirüs, gerekli tedbirler alınmazsa tedarik çeşitlendirmesinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne koydu. Bu nedenle Türkiye’nin; rekabetçi ve esnek yapısı, lojistik avantajı ve sanayi alt yapısıyla önümüzdeki dönemde global alanda daha çok ön plana çıkabileceğini düşünüyoruz.

 

‘’GENÇLERİMİZİ HER KOŞULDA DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’’

 

DemirDöküm olarak eğitime önem verdiğiniz hepimizin malumu. Bize meslek liselerinde düzenlediğiniz eğitimlerden, bunların öğrencilere ve sektörümüze ileriye dönük katkılarından bahseder misiniz?

 

Başarılarımızı sürdürülebilir kılmak, asırlık hedeflerimize ulaşmak için geleceğimize yatırım yapmaktan ve gençlerimizin yanında olmaktan hiçbir zaman vazgeçmedik. Bu hedeften hareketle 2016 yılında Mesleki ve Teknik Anadolu Meslek Liseleri öğrencileri için hayata geçirilen ücretsiz mesleki eğitim ders kitabı dağıtım projesi ile gençlerimizi desteklemeye başladık. Türkiye genelinde yürütülen proje ile bu yıl da 20 bine yakın Meslek Liseli 11'inci sınıf öğrencisi, beşinci kez DemirDöküm sponsorluğunda hazırlanan "Isıtma Tesisatı", "Doğal Gaz Bina İçi Tesisatı" ve "Gaz Yakıcı Cihazlar" kitapları ile 2020-2021 eğitim öğretim yılına başladı. 

 

Gençlerimizin, eğitim hayatları boyunca kazanacakları yeteneklerle sahip olduğumuz başarılara yenilerini ekleyeceğine ve sektörümüzün geleceğini şekillendireceklerine yürekten inanıyoruz. Gençlerimizi her koşulda desteklemeye devam edeceğiz.

 

‘’İŞ ORTAKLARIMIZIN VE TÜKETİCİLERİMİZİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAYA DEVAM ETMEYİ HEDEFLİYORUZ’’

 

Önümüzdeki dönemdeki hedefleriniz nelerdir? 

 

Öncelikle küresel ölçekte yaşadığımız pandemi sürecinin en kısa sürede sona ermesini temenni ediyoruz. Bildiğiniz gibi, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde hayatımıza giren sosyal izolasyon kavramı nedeniyle vaktimizin büyük bir bölümünü evlerimizde geçirdik. Bu nedenle iç hava kalitesi ve hijyen ihtiyacı gibi konular, sektörümüzün önemini daha çok ön plana çıkardı. Biz, pandeminin başlangıcından itibaren tüm fonksiyonlarımızla birlikte gerekli her türlü önlemi alarak işimizin başında olmaya devam ettik. Önümüzdeki süreçte de tüketicilerimize benzersiz ürün ve hizmetler sunmaya, dijitalleşme alanına yatırım yaparak iş ortaklarımızın ve tüketicilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam etmeyi hedefliyoruz. 

 

Eklemek istedikleriniz?

 

Sektörde öncü işlere imza atmaya, ürün gamımızı son yıllarda olduğu gibi hızlı bir şekilde genişletmeye devam edeceğiz. Yeniliklerimiz sadece tek bir alanda değil, üretimde, finansta, satışta, pazarlamada ve diğer tüm iş kollarımızda devam edecek.

 

DemirDokum Bozuyuk Fabrika Gorsel 1

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52