İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

BOREAS KLİMA VERİ MERKEZİ SİSTEM ÇÖZÜMLERİ SATIŞ MÜDÜRÜ OYTUN YAVUZ

ÖZELLİKLE VERİ MERKEZİ NOKTASINDA PAZAR LİDERİ OLMAK ANA HEDEFİMİZ

 

Boreas Klima Veri Merkezi Sistem Çözümleri Satış Müdürü Oytun Yavuz: "Önümüzdeki dönemde şirket vizyonumuzu yüksek teknoloji ürünleri üreten, global oyuncular ile rekabet edebilen, uluslararası projelerde tercih edilen marka haline gelen güçlü bir Türk firması olmaktır."

 

 

Hizmet kalitesinden ödün vermeden güçlü sermaye yapısı ve dinamik organizasyonu ile ürün yelpazesini genişleterek satış ve satış sonrası faaliyetlerinin etkinliğini arttıran Boreas Klima’nın Veri Merkezi Sistem Çözümleri Satış Müdürü, sektörün deneyimli isimlerinden Oytun Yavuz ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde, son dönemde özellikle yurt içinde veri merkezi projelerinde aranan firma konumuna geldiklerine değinen Yavuz bu durumun kendilerini gururlandırdığını belirtti.

 

Öncelikle bize Boreas Klima’nın vizyonu hakkında bilgi verir misiniz?

 

Boreas Klima 2004 yılından bu yana merkezine kalite ve müşteri odaklılığı almış olan Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirmiş bir firmadır. Bununla beraber güçlü AR-GE ekibi ve altyapısı ile birlikte pazardaki değişikliklere hızlı uyum sağlayabilmektedir. Aslına bakarsanız son dönemde odaklandığımız Veri Merkezi pazarı da bu bağlamda radarımıza girdi ve enerjimizin önemli bir kısmını buraya ayırıyoruz. Önümüzdeki dönemde şirket vizyonumuzu yüksek teknoloji ürünleri üreten, global oyuncular ile rekabet edebilen, uluslararası projelerde tercih edilen marka haline gelen güçlü bir Türk firması olmaktır. 

 

‘’KALİTEDEN ÖDÜN VERMEDEN GELDİĞİ BU NOKTADA MARKA DEĞERİNİ HER GEÇEN GÜN ARTTIRMAKTA’’

 

Boreas Klima’yı pazarda nasıl konumlandırıyorsunuz?

 

Boreas Klima bahsettiğim gibi uzun zamandır klima santrali pazarında. Kaliteden ödün vermeden geldiği bu noktada marka değerini her geçen gün arttırmakta. Üretimimizin yaklaşık %60’nı yurt dışına gönderiyoruz. Çok değerli global markalarla çalışıyoruz. Son dönemde odaklandığımız Veri Merkezi çözümlerimiz hem yurt içi hem yurt dışında ciddi anlamda dikkat çekti. Veri Merkezi tarafında ikinci büyük projemiz için imzalar atıldı ve hızlı bir şekilde çalışmalarımız başladı. Ana hedefimiz önümüzdeki dönemde bu tarafta daha da güçlenmek ve markamızı altın harflerle uluslararası projelerde yazdırmak.

 

Boreas DC Master

 

‘’EMİN ADIMLARLA YURT DIŞINDA DA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ’’

 

Küresel pazarda satış ağınızı güçlendirdiğinizi biliyoruz. Peki Boreas, küresel pazarda sağladığı bu rekabet gücünü kazanmak için nasıl bir yol haritası çizdi?

 

Aslında Boreas Klima bir Açık Holding şirketi. Açık Holding olarak birçok sektörde, kendi pazarlarında öncü firmayız diyebiliriz. Bağlı olduğumuz grubun birçok ülkede ofis, üretim merkezi ve irtibat büroları var. Şu anda bilfiil 16 ülkede yer almaktayız. Bununla birlikte Boreas Klima olarak yurt dışında stratejik merkezlerde iş ortaklarımız yer alıyor. 

 

Yurt dışı ile ilgili tüm planlarımızı holding bünyesinde yer alan Uluslararası İş Geliştirme departmanımız ile birlikte yürütüyoruz. Tüm stratejik kararlarımızın altında profesyonel bir ekibin imzası yer alıyor. Emin adımlarla yurt dışında da büyümeye devam ediyoruz. 

 

‘’YÜKSEK VERİMLİLİK, KALİTE VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KONULARI MERKEZİMİZDE YER ALIYOR’’

 

Veri merkezleri alanında Boreas’da ne gibi gelişmeler var? Veri merkezleri için geliştirdiğiniz ürünlerinizin özelliklerini biraz detaylandırabilir misiniz?

 

Son dönemde özellikle yurt içinde veri merkezi projelerinde aranan firma konumuna geldik. Bu bizi gerçekten gururlandırıyor. Bunu sağlayan temel konu ürünlerimizin kalitesi ve iş ortaklarımızın bize duyduğu güvendir. Bu güveni boşa çıkarmamak adına, gelişen pazara her geçen gün daha fazla ayak uydurabilmek adına AR-GE yatırımlarımız arttırarak devam ediyoruz. En son olarak hassas klimaları milli tasarım ve üretim olarak ürün gamımıza ekledik. Bu konuda pazardan gelen geri dönüşler de çok olumlu. 

 

Biz öncelikle ürünlerimizin iş ortaklarımızın tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanması ve üretilmesi konusunda yoğun bir çaba harcıyoruz. Yüksek verimlilik, kalite ve sürdürülebilirlik konuları merkezimizde yer alıyor. Burada sürdürülebilirlik kısmını biraz açmak isterim. Veri merkezlerinde en önemli unsurların başında kesintisiz, sürekli bir işletme yer almakta. Bir veri merkezinin durma gibi bir lüksü yok. Şöyle örnekleyelim; bir bankanın veri merkezi durduğunda, hiçbir işlem yapamaz duruma geliyorsunuz, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM hizmetleri çalışmıyor hatta kredi kartınız ile işlem bile yapamıyorsunuz. Anlık olarak sizi nasıl zor bir duruma düşürür bunu kafanızda canlandırın.  Bu sebepten ötürü ürünlerimizin her türlü iklim koşulunda ve dış hava şartında çalışabiliyor olması gerekli. Özetle geliştirmiş olduğumuz ürünler, iş ortaklarımızın gereksinimlerine göre değişiklikler gösterse de temelde bahsetmiş olduğum üç ana unsuru bünyesinde barındırmaktadır. Bu tarz konularda iş ortaklarımızın da bize verdiği destek ve tecrübe aktarımı da çok büyük öneme sahiptir. Onlara da bu vesile ile teşekkür etmek isterim. 

 

‘’RAKİPLERİMİZE GÖRE BU KONUDA ÇOK İLERİDEYİZ’’

 

Biraz da veri merkezleri alanındaki ileriye dönük projelerinizden ve uzun vadeli yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

 

Daha önce de bahsettiğim gibi veri merkezi pazarı çok dinamik bir pazar. Her geçen gün yeni teknolojiler ve ürünler çıkıyor. Öncelikle böyle bir pazarda yer alıyorsanız çok iyi bir AR-GE ekibine ihtiyacınız var. Kuşkusuz ki firmamızın en büyük avantajı da budur. Rakiplerimize göre bu konuda çok ilerideyiz. 

 

Ürün gamımızda yer alan mevcut ürünlerimizi nasıl daha da iyileştirebiliriz bu konulara odaklanıyoruz. Yakın zamanda bu taraftaki gelişmelerden hepiniz haberdar olacaksınız. Üretim tesislerimiz ile ilgili yeni yatırımlar olacak. Aslında özetle şöyle diyebiliriz, iş ortaklarımıza vermiş olduğumuz hizmetin kalitesini arttırmak için ne gerekiyorsa yapılacak. Bu noktada alınması gerek tüm kararlar alındı zamanı geldikçe her biri için atılan adımları sizler de göreceksiniz. 

 

Boreas DC Pro

‘’BU SÜREÇTE FABRİKAMIZ KESİNTİSİZ ÇALIŞTI’’

 

Günümüzde, firmalar da tıpkı bizler gibi pandemi sürecine uyum aşamasından geçti.  Boreas Klima bu süreçte neler yaptı, neleri değiştirdi?

 

Herkesin de belirttiği gibi, pandemi hiçbirimizin aklından bile geçirmediği, hiçbir şekilde felaket senaryolarında bile yer almayan bir durumdu. İlk günler yaşadığımız sıkıntı da aslında temel olarak bunula ilgiliydi. Benim fikrim, bu durum ile yaşamaya biraz daha alıştık. 

 

Firma olarak biz bu duruma hızlı reaksiyon gösterdik diyebilirim. İlk olarak tüm ofis ekibimizi evden çalışma düzenine geçirdik. Buradaki en büyük avantajımız alt yapımızın hazır olmasıydı. Bu konuda hiç sorun yaşamadık diyebilirim. Üretim tarafında ise tüm önlemler eksiksiz alındı. Bu süreçte fabrikamız kesintisiz çalıştı. Hatta pandeminin en yoğun yaşandığı Nisan-Mayıs ayları bizim için yurt dışı sevkiyatların en yoğun yapıldığı aylardı.

 

Pandemi öncesi gündemimizde birçok farklı konu vardı. Bu konulardan biri de dijitalleşme idi. Peki bu konuda şirket olarak görüşünüz ve planlarınız nedir? Gelecekte sektörde görülebilecek değişiklikler, dijital dönüşüm ve yeni teknolojiler hakkındaki fikirlerinizi de öğrenmek isteriz…

 

Dijitalleşme çok geniş bir kavram, bugün baktığımızda teknoloji ve dijitalleşme hem bireylerin hem de firmaların günlük hayatlarının bir parçası haline geldi.  Bugün birçok firma endüstriyel çözümlerinde AI teknolojileri kullanmaya başladı, birçok sektörden güzel projeler duyuyoruz.  Daha önce kavramsal olarak konuştuğumuz yapay zekanın artık projelerle hayata geçtiğini görüyoruz. Son kullanıcıya ya da profesyonel kullanıcılara dokunan bu örneklerin yakın zamanda daha çok artacağını düşünüyorum.

 

Şirketimizin de özellikle yönetim konularında pandemi öncesinde atmış olduğu birçok adım vardı. Bu adımlar da pandemi sürecini daha rahat geçirmemizi sağladı. Hem iç hem de müşterilerimizle yaptığımız toplantılarımız dijital platformlar üzenden gerçekleşti.  Müşterilerle iletişimimiz de azalmadı, pandemi döneminde bir fabrika testi yapmamız gerekiyordu ve bu testi canlı yayınla gerçekleştirdik. Hem cihaz hem de iletişim anlamında gayet başarılı bir test oldu. 

 

Önümüzdeki dönemde de bu gelişmelerle paralel yurtiçi ya da yurtdışı seyahatlerinin azalacağını, çalışanların farklı şehirlerden ya da ülkelerden iş hayatına destek verdikleri uygulamaların artacağını düşünüyorum.  Biz de yapmış olduğumuz test gibi örneklerin artması için çalışıyoruz.

 

Bu ay dosya konumuz ‘’iç ortam hava kalitesi’’ olduğu için, bu konu hakkında da görüşlerinizi almak isteriz. Boreas, iç ortam hava kalitesi adına neler yapıyor?

 

Belki de pandemi sürecinin bize en büyük kazanımlarından birisi de en hayati unsur olan havanın kalitesini daha yoğun tartışmaya başladık. Yıllarca âtıl kalmış olan bu konu hemen en önemli gündem maddesi haline geldi. 

 

Aslına bakarsanız birçok ticari binada %100 taze hava ile iklimlendirme yapmak için çözümler aranıyor, karışım yapılan klima santrallarında ısı geri kazanım ile taze hava kullanımı revizyonları yapılmaya çalışılıyor. Henüz uygulama aşamasına geçilmemiş projelerin de %100 taze havalı, tüm havalı sistemlere dönüşümünün çalışmaları başladı. İş ortaklarımızdan bize de sürekli olarak bu konu ile ilgili talepler geldi. Dediğim gibi özellikle ticari binalarda bu tarz konuların uygulanması çok daha kolay. Ben biraz da daha küçük alanlar ile ilgili konuşmak isterim. Özellikle doğal havalandırmanın ön planda olduğu, aslında gün içerisinde birçok defa ziyaret ettiğimiz, insan sirkülasyonunun çok yoğun olduğu küçük işletmelere odaklanmak gerekir. Önümüzdeki dönemde bu tarz alanlarda taze hava ve iç ortamın sterilizasyonu ihtiyacı daha fazla ön plana çıkacak. Fakat bu durumda özellikle hava şartlandırma noktasında enerji kayıplarını da ön plana çıkartacak. Son dönemde bu konuya çok fazla odaklanılmış olunacak ki özellikle ‘’Isı geri kazanım ‘’ cihazlarının satışında bir artış var. Biz ürün gamımızda olan bu cihazları geliştirilmesi noktasında çalışmalara başladık. Sürekli ihtiyaçların olması sebebi ile de ciddi miktarda ürün yapılarak stoka çekildi. 

 

‘’SADECE YURT İÇERİSİNDE DEĞİL, YURT DIŞINDA DA ÖZELLİKLE VERİ MERKEZİ NOKTASINDA PAZAR LİDERİ OLMAK ANA HEDEFİMİZ’’

 

Bundan sonrası için Boreas Klima’nın ileriye dönük hedefleri neler? Yeni yatırımlar olacak mı?

 

Bizim gibi bir firmanın yeni yatırım yapmaması, ürün gamını geliştirmemesi kesinlikle düşünülemez. Her geçen gün yeni iş ortakları kazanıyoruz ve kendilerine sürekli bir hizmet sunmak zorundayız. Tüm hedeflerimizi, yatırımlarımızı, gelecek iş planlarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Sadece yurt içerisinde değil, yurt dışında da özellikle veri merkezi noktasında Pazar lideri olmak ana hedefimiz. Bu konuda da adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. 

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?

 

Her şeyden önce sizlere bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. 

Umarım pandemi sürecini en kısa süre içerinde, öncelikle Türkiye sonrasında dünya olarak atlatırız. 

Bu süreçte yapmış olduğumuz işin insan sağlığı açısında ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu da tekrar belirtmek isterim. 

Tekrar teşekkür ederim. 

 

Katılımınız için çok teşekkür ederiz…

 

default

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52