İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

GF HAKAN PLASTİK TÜRKİYE VE ORTADOĞU BÖLGE BAŞKANI BATUHAN BESLER

DAHA UCUZU DEĞİL 

DAHA İYİYİ HEDEFLEMEK

 

Untitled 1Son dönemlerde birçok yeni ürün sergileyen GF Hakan Plastik’in Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Sayın Batuhan Besler’den hem bu yeni ürünlerle alakalı hem de sektörle alakalı görüşlerini aldık. 2020 için en önemli vizyonlarının, deneyimleri, sağlam alt yapıları ve yenilikçi yaklaşımları ile gerek yurt içinde gerek yurt dışında bu sektörü geliştirmek olduğunu söyleyen Besler, ülkeye ve sektöre katkı sağlamak için daha ucuzu değil daha iyiyi hedeflemek gerektiğini belirtti.

 

Katma değeri yüksek ve sektöre faydalı olarak yakın dönemde tanıtımını yaptığınız birçok yeni ürününüz var. 

    Bize bu yeni ürünlerinizden de bahseder misiniz?

 

GF Hakan Plastik olarak pazar ihtiyaçlarını doğru analiz edip, buna uygun ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda son dönemde geliştirmiş olduğumuz Silenta Extreme, PP-RCT ve GF Aerator ürünlerimiz müşterilerimiz tarafından oldukça beğenilen ve pazarda ses getiren ürünler arasında yer aldı.

 

Türkiye’nin ilk sessiz borusu SILENTA ile bir dönem açılmıştı. SILENTA ailesine yeni eklediğimiz Halojen Free PP ürünümüz SILENTA Extreme ile bunu sürdürüyoruz. Silenta Extreme B- s1,d0 yanma performansına sahip. Yanmaya dayanıklı bu ürünümüzle daha güvenli yapılar oluşturulmasına katkı sağlayacağız. 

 

Bir diğer yeni ürünümüz PP-R ailesine katılan PP-RCT boru sistemimizdir. PP-RCT Aquasystem Boru Sistemi, daha geniş iç çap ile daha yüksek akış performansı, daha yüksek basınç dayanımı gibi pek çok avantaj sağlıyor.  PP-RCT yapısı gereği, yüksek korozyon direnci ve mekanik dayanımı ile daha zorlu koşullarda daha uzun servis ömrü ile ön plana çıkıyor.

 

İlk kez mart ayında ISH 2019’da GF standında sergilediğimiz büyük ilgi gören GF Aerator ürünümüz de bu seneki ilklerimizden.  Yine tasarımı ve tüm analizleri GF Hakan Plastik ÜR-GE ekibine ait olan GF Aerator, gökdelenler, rezidanslar, AVM’ler gibi çok katlı binalar için özel olarak geliştirildi. GF Aerator, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında, optimize edilmiş tasarımıyla malzeme, yer ve maliyet avantajı getiriyor. Maksime edilmiş drenaj kapasitesiyle tek seferde 6 değişik bağlantıya olanak veren hareketli akışkan sistemi GF Aerator, akıllı aerodinamik tasarımı ile mükemmel akış performansı sağlıyor ve Silenta Premium ve Silenta 3A ile kullanılabiliyor.

 

"PLASTİK BORULARIN TARIMDA SULAMADAN KONUTLARDA SU KULLANIMINA KADAR

GENİŞ BİR ALANDA TERCİH EDİLMESİNİN BİR NEDENİ DE YAPISAL ÖZELLİKLERİ İLE SUYUN TEMİZ VE

SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE ULAŞIMINA OLANAK SAĞLAMASIDIR"

 

GFHakanPlastik 8 Ürünleriniz hangi alanlarda daha çok tercih sebebi oluyor?

 

Biz plastik borunun kullanılabildiği her noktaya ürün önerebiliyoruz.  Hem alt yapıda hem de üst yapıda sistem çözümlerimiz var. Bununla beraber endüstri binalarına, denizcilik sektörüne, su arıtma tesislerine uygun ürün portföyümüz mevcut.  

 

İnşaat sektöründeki gelişmeler, temiz su, atık su, drenaj, doğal gaz dağıtım şebekelerinin artışı, tarımda akıllı sulama gibi farklı nedenlerle gün geçtikçe plastik boru kullanımının ağırlık kazandığı görülüyor. Araştırmalar, dünyada plastik boru kullanım oranının her yıl yüzde 6-7 oranında arttığını gösteriyor.

 

GF’in bağımsız bir araştırma şirketi aracılığı ile yaptırdığı araştırma sonuçlarına baktığımızda, boru üretiminde daha yaygın olarak kullanılan malzemeler karşılaştırıldığında, plastik boru kullanımında karbondioksit emisyonlarında tasarruf sağlanabileceğini ortaya koyuyor.

 

Termoplastikler, özellikle nakliye ve montaj değerlendirmelerinde düşük ağırlıkları sayesinde yüksek puan alıyor. Plastik boruların esneklik ve dayanıklılık özellikleri, Türkiye gibi deprem bölgesinde olan ülkeler için çok daha fazla önem kazanıyor. Plastik boruların bu özellikleri kurulan sistemlerin depremden daha az zarar görmesi, oluşabilecek tehlikelerin en aza indirilmesi, yüksek maddi kayıpların önüne geçilmesi yönünde avantajlar sağlıyor.

Bir diğer önemli konu da güvenilir suya ulaşmaktır.  Güvenilir su zararlı bakteriler, zehirli materyaller ve kimyasallar içermeyen sudur.  Bugün 2.1 milyar insan evinde güvenilir içme suyuna ulaşamıyor, sağlık sorunları ile yüz yüze kalıyor. Küresel ısınma, kaynakların doğru kullanılmaması gibi nedenlerle azalan temiz su kaynaklarının korunması, doğru ve güvenilir şekilde ulaşımının sağlanması bu nedenle büyük önem taşıyor. Plastik boruların tarımda sulamadan konutlarda su kullanımına kadar geniş bir alanda tercih edilmesinin bir nedeni de yapısal özellikleri ile suyun temiz ve sağlıklı bir şekilde ulaşımına olanak sağlamasıdır.

 

Su kaynaklarına kimyasal atıklar ve maddelerin karışmaması için bu zararlı maddeleri taşıyan malzemelerin hijyen, dayanıklılık, korozyona uğramama, sızdırmazlık ve bakım kolaylığı gibi özelliklere sahip ürünler olması gerekiyor. Tüm bu özelliklere sahip olan plastik borular, geri dönüştürülebilir olma özeliği ile de yüksek sürdürülebilirlik düzeyi yakalıyor.

 

¨YENİ ÜRÜN PROJELENDİRME VE ÜRETİM AŞAMASINDA ÖNCELİKLERİMİZ PAZAR BEKLENTİLERİ OLUYOR¨

 

GF Hakan Plastik olarak, inovasyon ve Ar-Ge konusuna çok önem veriyorsunuz. Peki bu ürünlerinizin inovasyon ve

    Ar-Ge süreçleri hakkında da bilgi alabilir miyiz?

 

GF 2020 Stratejimizin bir parçası katma değerli ürün ve hizmetler üretmektir.  Biz de bu stratejiye bağlı olarak çalışmalarımızı planlıyoruz. Belirlediğimiz müşteri ihtiyaçları ile inovasyon sürecini sürekli olarak ilintili hale getirmeyi ve bu sayede de katma değeri yüksek ürün ve hizmetler geliştirmeyi hedefliyoruz. Ürün geliştirme ayağını da Türkiye'den tamamlıyoruz. Burada yeni ürün çalışmaları ve mevcut ürünlerin iyileştirmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz.  

Bütün bunları yaparken müşteriyi merkeze koyup onların ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını dinliyoruz.

 

Yeni ürün projelendirme ve üretim aşamasında önceliklerimiz pazar beklentileri oluyor.  Bunun yanı sıra pazarda bizim gördüğümüz ihtiyaçlar, açıklar var ise kendi belirlediğimiz ihtiyaçlara göre de ürün geliştirme ve iyileştirme çalışmalarımızı yürütüyoruz.  Ürün geliştirme ve/veya iyileştirme çalışmalarımızda ürün yönetimi ve ÜR-GE ekiplerimiz birlikte proje yürütüyor. Aynı zamanda GF Globalden' de destek alıyoruz.

 

"ÖNCELİĞİMİZ RİSKİ YÖNETEREK BİZİMLE BİRLİKTE YÜRÜYEN MÜŞTERİLERİMİZLE

İŞİMİZİ KORUMAK OLDU"  

 

Ülkemizin yakın dönemde içinden geçtiği ekonomik süreci nasıl yorumluyorsunuz? Firma olarak bu dönemde nasıl bir yol

    haritası izlediniz?

 

2019 yılı oldukça zorlu geçiyor.  İnşaat sektörü son dört çeyrektir küçülüyor.  Son çeyrekte de %12,7 daraldı.  Biz 2019 için koyduğumuz %15 oranında bir büyüme hedefimizi koruyoruz.    Bu süreçte iç pazarda agresif bir büyüme hedefi koymadık.  Önceliğimiz riski yöneterek bizimle birlikte yürüyen müşterilerimizle işimizi korumak oldu.  İç pazarda ana kanalımız proje kanalı.  Proje kanalında oldukça önemli işler yapıyoruz ve tüm önemli projelere ürün tedarik ediyoruz.  Paralelinde perakende kanalı için de ürün ve hizmet seviyemizi artırmak için stratejilerimizi oluşturduk.  Ek olarak yurt dışında ürettiğimiz GF ürünlerini de Türkiye pazarına lanse ediyoruz.  GF ürün gamında katma değeri yüksek, özellikle endüstriyel bina pazarına hitap eden çok farklı ürünler var. Endüstriyel, alt yapı ve üst yapı kanalında tüm GF ürünleri ile de farklılaşmayı hedefliyoruz.

 

2019 yılı için en öncelikli büyüme hedefimizi temel olarak ihracat üzerine kurduk.  İhracat pazarında ilk hedefimiz global olarak operasyon ve satış alanımızı genişletmek oldu.    İhracat pazarlarımız ikiye ayrılıyor.  GF Hakan Plastik olarak doğrudan ihracat yaptığımız pazarlar ve birleşmenin getirdiği sinerji ile GF Satış Şirketleri üzerinden yaptığımız satışlar var.  Bu sayede çok daha fazla ülkeye ulaşabiliyoruz.  İhracatta hedef ülkelerimiz Avrupa’da; İspanya, Almanya, İngiltere ve Polonya ile birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarıdır. Çalışmalarımızı buna göre planladık. Hem mevcut hem de yeni pazarlarda müşteri talep ve ihtiyaçlarını çok yakından takip ederek yeni ürün geliştirme çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.  2019 yılı boyunca 8 fuara katılım gerçekleştirdik. Fuar katılımlarının ihracat pazarlarımızda bize yeni fırsatlar açtığını düşünüyoruz.  

 

"EĞİTİM VE TEKNOLOJİ MERKEZİ’MİZDE HEM YURTİÇİNDEN HEM YURTDIŞINDAN

BAYİ VE MÜŞTERİLERİMİZİ DE AĞIRLIYORUZ"

 

GF Hakan Plastik Eğitim ve Teknoloji Merkezi hakkında bilgi verir misiniz?

    Buradaki eğitimlerden kimler faydalanabiliyor?

 

Sektörümüzde ürün tercihinin ve kullanımının daha doğru ve bilinçli şekilde yapılabilmesi için eğitimin önemine inanıyoruz.  Tabii ki amacımız sadece eğitim vermek değil.  Bu sektöre yıllarını adamış ustalarımız ile de bir araya gelip onların tecrübelerini ve uygulamada yaşadıkları sıkıntıları dinlemek de bizim için önemli bilgi birikimi sağlıyor. Eğitim ve Teknoloji Merkezi’mizi 2016 yılında açtık. O tarihten bugüne merkezimizde birçok eğitim yaptık.  Özellikle teknik lise ve üniversite öğrencileri için hem fabrika teknik gezileri düzenledik hem de ürünlerin kullanım alanlarını daha iyi anlatabilmek adına Eğitim ve Teknoloji Merkezinde ürün müdürlerimiz ve teknik hizmetler müdürümüz ile ürün tanıtımları gerçekleştirdik.  Eğitim ve Teknoloji Merkezi’mizde hem yurtiçinden hem yurtdışından bayi ve müşterilerimizi de ağırlıyoruz.  Bu çalışmalar dışında yurtiçi farklı şehirlerde, yurtdışında da farklı ülkelerde de eğitimler yapıyoruz.  Bu yıl şimdiye kadar 40’a yakın eğitim ile 2.500’den fazla kişiye ulaştık.

 

Yılın sonlarına geldiğimiz şu dönemde firma olarak gündeminizde neler var ve sektör açısından 2019 yılı sizce nasıl geçti?

 

TUİK tarafından açıklanan yapı ruhsat izin rakamları, konut satışı rakamları ve en genelinde sektör büyüme rakamları önümüzdeki dönemde tüm firmaların daha da zor bir ortamda ilerleyeceğinin altını çiziyor. Projelerde azalmayı zaten hissediyoruz. Renovasyon pazarının canlı tutulması ve münferit yenilemelerin desteklenmesi sektöre bir hareket katacaktır. 

Bununla birlikte yılın son dönemi ve aslında önümüzdeki yıl için gündemimizi belirledik.  Farklılaşarak, müşterilerimiz için yeni iş alanları açarak bu zorlukların üstesinden gelmek için çalışmalarımızı yapıyoruz.

 

"DOĞRU VERİLERLE YÖNETİM SAYESİNDE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ DE ÜST SEVİYELERE

TAŞIMAYI HEDEFLİYORUZ"

 

Peki 2020 yılı için GF Hakan Plastik’in planlamaları ne yönde ilerliyor? Hedefleriniz nelerdir?

 

GF Hakan Plastik özelinde global stratejilere paralel olarak kendi hedeflerimizi belirliyoruz.  2020 için en önemli vizyonumuz, deneyimimiz, sağlam alt yapımız ve yenilikçi yaklaşımımız ile gerek yurt içinde gerek yurt dışında bu sektörü geliştirmek, inovatif ürün ve hizmetler sunmak, iş ortaklarımız için kalite ve güvenin tam karşılığı olmaktır. 

 

Bu hedefe ulaşmak için farklı konulara odaklanıyoruz.  Bunlardan biri de Yalın Yönetim'dir.  Plastik boru sektöründe bu yaklaşımı uygulayan sayılı üreticilerden biriyiz diyebilirim.  Tüm organizasyon içinde Kaizen ekiplerimiz var.  Bu ekiplerimiz kaynak tasarrufu, verimlilik artışı, süreçlerin iyileştirmesi konusunda projeler gerçekleştiriyor.  Bu projeler çerçevesinde çıkan yatırım ihtiyaçlarını da beklemeden hayata geçiriyoruz. Tüm dünyada GF bünyesinde ve dolayısı ile Türkiye’de bizde de yalın üretim çalışmaları yapılıyor.  Etkin kaynak kullanımının önemli olduğu bu dönemde Yalın Yönetim anlayışıyla israflardan kaçınıp verimliliğimizi artırmaya çalışıyoruz.

 

Yalın yönetim dışında yaptığımız bir çalışmada Endüstri 4.0 stratejimiz doğrultusunda depo yönetim sistemi oldu.  Müşterilerimize verdiğimiz hizmet kalitesini artırabilmek adına stok yönetim sistemi yatırımını gerçekleştirdik.  WMS depo yönetim sistemini hayata geçirerek stok yönetimi ve lojistik konusunda verimliliği arttırmayı sağladık.  Doğru verilerle yönetim sayesinde müşteri memnuniyetini de üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz.

 

İlave etmek istediğiniz bir konu var mı?

 

Hem biz GF Hakan Plastik olarak hem de ülkemiz bu sektörde ihracat üssü olabilecek bilgi birikimi ve üretim yetkinliğine sahibiz.  2019 yılında ve devamında inşaat malzemeleri sektörünün daha iyiye doğru gitmesi ve ihracat pazarları için katma değeri ve kalitesi yüksek ürün ve hizmetler üretmenin hem firmalara hem de ülkemizin geleceğine katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  O sebeple daha ucuzu değil daha iyiyi hedeflemek, bunun için daha fazla çalışmak daha sürdürülebilir bir sanayiyi beraberinde getirecektir.  Bu konuda sektör derneklerinin, vakıf ve yayınlarının sektörlerin gelişimi için çok önemli bir yere sahip olduğuna inanıyor ve yapılan çalışmaları desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz.

 

Katılımınız için çok teşekkür ediyoruz…

 

SilentaExtreme EkParcalar

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

-