İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

İHTİYAÇ DUYULAN HER ANDA, HER YERE VE HERKESE GÜVENLİ VE TASARRUFLU SICAKLIK

İHTİYAÇ DUYULAN HER ANDA, HER YERE VE HERKESE GÜVENLİ VE TASARRUFLU SICAKLIK

 

Warmhaus Genel Müdürü M. Kağan Turan: "İhracat ağımızı genişletmenin yanı sıra, yurt içinde de yaptığımız yatırımlarla 

büyümeye devam ediyoruz."

 
 

Bu ay sektörel söyleşi sayfamıza Warmhaus Genel Müdürü M.Kağan Turan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı taşıdık. Hem bu yıldan hem 2020 hedeflerinden hem de genel olarak sektör beklentilerinden bahseden Turan, sektöre sundukları ilklerle fark yarattıklarının da altını çiziyor. 

 

Ülke olarak ekonomik anlamda zor bir süreçten geçerken, bildiğimiz kadarıyla Warmhaus büyümeye devam etti. Sizi bu başarıya götüren stratejinizden ve yurt içi - yurt dışı büyüme oranlarınızdaki artışlardan bahseder misiniz?

 

Warmhaus olarak şu anda Bursa’daki panel radyatör, kombi ve duvar tipi yoğuşmalı kazan fabrikalarımızda yüzde 100 yerli sermaye ile üretim yapıyoruz. Yılda 2 milyon 700 bin mtül panel radyatör ve 150 bin adet kombi ve kazan üretim kapasitesine sahip üretim tesislerimiz içerisinde panel radyatör tesisimiz, kapasite açısından Türkiye’de 4’üncü dünyada 10’uncu sırada yer alıyor.

 

2018’de kombi satışlarında adet bazlı olarak yurt içinde yüzde 65, yurt dışında ise yüzde 153 büyüme gerçekleştirdik. Yurt dışında 18 ülkeye Warmhaus markalı kombi ihracatı gerçekleştiriyoruz. Ciro olarak yurt dışında panel radyatörde yüzde 81, kombide ise yurt dışında yüzde 280 oranında artış sağladık.  Yurt içinde ise kombide yüzde 161 oranında büyüme gerçekleştirdik. İki yılda kombi satışlarımıza baktığımızda 13 kat büyüme ve panel radyatör satışlarımızda ise 5 yılda 4 kat büyüme gerçekleştirdik. 

  

İhracat ağımızı genişletmenin yanı sıra, yurt içinde de yaptığımız yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından açıklanan verilerde, 2018’in en çok radyatör ihraç edenler listesinde 3. sırada yer aldık. Bu yıl da ihracattaki büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

 

"HEDEFE ULAŞMAK İÇİN, STRATEJİK PLANLAMAMIZA UYGUN ÇALIŞMALARIMIZA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYORUZ"

 

2019’un ilk yarısını arkamızda bıraktığımız bu dönem için belirlediğiniz hedeflerinize ulaştınız mı?

 

2019’un ilk altı ayında büyümemizi sürdürdük. Önümüzdeki dönemde de bu artışın devam etmesiyle yıl sonu için koyduğumuz hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için, stratejik planlamamıza uygun çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Warmhaus olarak bugün 35’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Yılsonuna kadar girmeyi planladığımız yeni ülkeler ile bu sayı daha da artacak. 2018’de dahil olduğumuz Turquality programının teşviklerinden de faydalanarak 2019 ihracatımızı yüzde 10 oranında artış ile tamamlamayı planlıyoruz. Yurt içinde ise devamlı genişleyen bayi ağımız ile büyümemize devam edeceğiz. 

 

"AR-GE’Yİ HER ŞEYİN BAŞLADIĞI YER OLARAK DÜŞÜNMEK GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ"

 

Ar-Ge, inovasyon ve IOT. Bu üçlü şirketler için uzun zamandır çok önemli hale geldi ve firmalar büyük bütçeler ayırıyorlar. Warmhaus’un bu üçlü ile yatırım ilişkisi nasıl planlanıyor?

 

Ar-Ge yatırımları bizim için önem sıralamasında ilk sırada yer almaktadır. Ar-Ge yatırımlarının şirketlerin kendilerine yapacakları en önemli yatırım olduğunu düşünüyoruz ve Ar-Ge’yi her şeyin başladığı yer olarak düşünmek gerektiğine inanıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana hep yenilikçi ve teknolojik yönümüz ile ön plana çıkmaya çalıştık. Marka olarak her zaman çalışmalarımızı inovatif ürünler geliştirme üzerine kurguluyoruz. Tamamen Türk mühendislerden oluşan ekibimiz de bu inancımızı ödüllerle taçlandırmaya devam ediyor. Tasarımı ve yazılımı tamamen bize ait olan, dünyanın en küçük kombisi Minerwa ile bugüne kadar pek çok ödüle layık görüldük. Minerwa ile iF Design Award 2018, Design Turkey 2018 ve 2019 Red Dot Award Ödüllerini aldık.  Ar-Ge’si, tasarımı ve yazılımı tamamen Türk mühendislerine ait dünyanın en küçük ve en hafif kombisiyle bu ödülleri kazanmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu gururla ülkemize hizmet etmeye devam ederek yeni ödüller almayı arzu ediyoruz.

 

Bu yıl içinde ayrıca uzaktan kontrol özelliğine sahip oda termostatlarımızın seri üretimine başlayacağız. iOS ve Android uyumlu uygulamalar ile tüketicilerimiz istedikleri yerden ve istedikleri zamanda kombilerini kontrol edebilecek, haftalık ve günlük programlama yapabilecekler. 

 

Bize ürün gamınızdan ve ürün geliştirme süreçlerinden de bahseder misiniz? 

 

Warmhaus olarak ısıtma alanında radyatör, kazan ve kombi başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm ürünleri portföyümüzde sunuyoruz. Misyonumuzu; ürün ve hizmet kalitemizi her zaman en üst düzeyde tutarak, ihtiyaç duyulan her anda, her yere ve herkese kaliteli, güvenli ve tasarruflu sıcaklık ulaştırmak olarak belirledik. Bu misyonu temel alarak ürün geliştirme süreçlerimizi yönetiyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçları, yeni neslin tüketim alışkanlıkları ve teknolojideki gelişmeler ürün gelişim sürecinde göz önünde bulundurduğumuz önemli kriterleri oluşturuyor. Ayrıca orta vadede piyasaya sunmayı planladığımız termosifon, şofben ve klima üretimi üzerinde çalıştığımız projeler arasında yer alıyor.

 

"TÜRK AR-GE MÜHENDİSLERİNCE TASARLANAN ÜRÜNLERİMİZİN KALİTESİ VE TASARIMIYLA GURUR DUYUYORUZ"

 

Sizce Warmhaus’un rekabette fark yarattığına inandığınız en önemli özelliği nedir?

 

Warmhaus’u farklı kılan en önemli yanımız kalitemiz, tasarımlarımız, üstün ürün özelliklerimiz ve sektöre sunduğumuz “ilk”ler. Dünyada en çok tercih edilen markalardan biri olma hedefiyle ilerlememizin doğal bir sonucu olarak, kombi üretiminde her zaman kalite odaklı çalıştık ve fiyat konusu bizim için öncelikli bir kriter olmadı. Türk Ar-Ge mühendislerince tasarlanan ürünlerimizin kalitesi ve tasarımıyla gurur duyuyoruz. Şu anda tüketicinin sıcaklık ihtiyacını tasarruflu olarak karşılamasını sağlamak adına; özellik ve kalitesi ile üst segment olan ürünlerimizi, orta segment fiyatına satıyoruz. Bir diğer önemli nokta ise, Warmhaus olarak biz tüm ürünlerimizi lisans kullanmadan, dizaynından kalıp tasarımına, sac aksamlarına kadar kendimiz üretiyoruz. Ürünlerimizde standart elektronik kartların dışında yazılımı Warmhaus Ar-Ge mühendislerine ait elektronik kartlarımızı kullanıyoruz. Bu şekilde, ürünlerimizi tüketici ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayacak özellikler ile donatıyoruz.

 

Son olarak bizi farklılaştıran bir diğer önemli konu ise Ar-Ge ekibimizin çalışmaları neticesinde Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirmiş olmamız. Warmhaus olarak Türkiye’nin ilk gaz adaptif kombisini biz ürettik. Gaz adaptif sistem, kombinin farklı gaz kalitesi ve alev miktarlarında tasarruflu şekilde çalışmasını sağlıyor. Açmak gerekirse; gaz adaptif sistemli kombiler, gazın enerji kalitesine göre gaz miktarını artırıp azaltarak en doğru ve tasarruflu gaz tüketimini sağlıyor. Böylece gerekli olan gaz tüketimi minimum seviyede tutularak maksimum tasarruf sağlanmış oluyor. 

 

"WARMHAUS OLARAK BU CİHAZDA ÇEVREYE VERDİĞİMİZ ÖNEMİ, ENERJİ TÜKETİMİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK VE GAZ ADAPTİF TEKNOLOJİSİ İLE BİRLEŞTİRDİK"

 

Tasarımı ve yazılımı tamamen Warmhaus’a ait olan dünyanın en küçük kombisi Minerwa dünyanın hangi ödülleri kazandı. Bize hem bu ödüle giden yoldan hem de Minerwa’yı farklı kılan özelliklerinden bahseder misiniz?

 

Minerwa yoğuşmalı kombi fikri, bundan iki yıl önce Ar-Ge bölümünde gerçekleşen bir beyin fırtınasında doğdu. Sizlerin de bildiği gibi kombiler, konutlar için kritik ve fonksiyonel olmasına rağmen; bir o kadar da estetikten ve görsellikten uzaktır. Ayrıca konutlarda en çok dikkat çeken ve talep edilen, faydalı kullanım alanını da karşılayamazlar. Bu eksiklikten yola çıkarak kullanıcıların dolap içerisine saklamak zorunda kalmayacakları, estetik, kompakt, dokunmatik ekranıyla kullanıcısına farklı bir kullanım tecrübesi yaşatacak ve bir o kadar da verimliliği yüksek inovatif bir kombi tasarımı projede başlangıç hedefimizi oluşturdu. Kullanıcı ihtiyaçları, alışkanlıkları ve ihtiyaçları bu çerçevede incelendi. Tasarım aşamasında Warmhaus olarak bu cihazda çevreye verdiğimiz önemi, enerji tüketiminde yüksek verimlilik ve gaz adaptif teknolojisi ile birleştirdik.

 

Bu sürecin sonunda, tasarımsal bütünlüğün sağlandığı, camın kusursuzluğuyla birleşen, kullanıcı dostu dokunmatik kontrol paneliyle dünyanın en küçük ve en hafif kombisi ana hatlarıyla ortaya çıktı. Minerwa, 260*379*595 mm ölçüsü, 0.059 metreküp hacmi ve 25 kW ısıtma ve 31 kW sıcak su kapasitesiyle kendi sınıfının en küçük ve hafif kombisi olması özelliğiyle dikkat çekiyor.  

 

Üniversite-sanayi iş birliklerine önem verdiğinizi biliyoruz. Bize Warmhaus’un eğitime yönelik planları ve bakış açısı hakkında bilgi verir misiniz?

 

Üniversite-sanayi iş birliklerinin tüm sektörler için faydalı bir model olduğunu düşünüyoruz. Sanayicinin üniversitelerin laboratuvar, atölye, teçhizat gibi fiziksel kaynaklarını kullanarak kendi faaliyetlerini desteklemesi ve geliştirmesi, değerli akademisyenlerin bilgi birikiminden yararlanması; üniversitelerin de biriktirdikleri bilgiyi reel üretime taşımaları hem sanayiciler hem de üniversiteler için çift yönlü bir kazanımdır. Biz de bu anlamda her türlü sanayi-üniversite iş birliğini destekliyoruz ve tüm fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz.

 

"ÜLKEMİZİN 5 YIL İÇERİSİNDE DÜNYANIN 3. BÜYÜK PAZARI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

 

Önümüzdeki dönem hedef ve beklentilerinizi sektör açısından değerlendirir misiniz?

 

Dünyada satılan kombi adetlerini karşılaştırdığımızda Türkiye; Çin, Güney Kore ve İngiltere’den sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Geçtiğimiz yıl ülkemizde 1 milyon 250 bin adet kombi satıldı. 2018 Mayıs ayında 103 ilçede daha doğalgaz yatırımları gerçekleşti. Bu yatırımların satışlara dönüşmesi ile birlikte sektör büyüme yönünde ivme kazanacaktır. Öte yandan inşaat sektöründe konjonktürel dalgalanmalardan dolayı yurtiçi satışlarda da genel olarak yüzde 30’luk bir daralma yaşanabilir. 

 

Ülkemizin 5 yıl içerisinde dünyanın 3. büyük pazarı olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte Türkiye’de gerçekleşen kombi üretimi 2 milyon adete ulaştı.  Bu ürünlerin üretiminde maalesef halen ithal ürün sayısı oldukça fazla. Şayet ithalat yaptığımız ürünleri de üretmemiz durumunda ısıtma sektörünün cari açığının azaltılmasına olan katkısı yadsınamayacak seviyelere gelecektir. Biz de Warmhaus olarak bu doğrultuda Ar-Ge ekibimizle çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

 

"STRATEJİK PLANLAMAMIZDA DİJİTALLEŞME BÜYÜK BİR ÖNEME SAHİP"

 

Peki, 2019 yılının kalanı ve 2020 yılı için Warmhaus neyi hedefliyor?

 

Önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde stratejik planlamamıza uygun büyümemizi sürdüreceğiz. Bu büyümeyi yeni pazarlar ve yeni ürünler ile destekleyeceğiz. Odak pazarlarımız arasında İngiltere, İtalya, İspanya, Romanya ve Polonya’yı sayabiliriz. Gelişen pazarlardan Avrupa, Balkanlar, Yakın Doğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetler; gelişmekte olan pazarlardan ise Latin Amerika ülkeleri ve Çin hedeflediğimiz pazarlar arasında yer alıyor.

 

Bireysel ısıtma alanında kombi ürünlerimiz son iki yıllık süreçte bize hedeflediğimiz büyümeyi sağladı. Yeni piyasaya sürdüğümüz duvar tipi yoğuşmalı kazanlar ise merkezi ısıtma alanında bize yeni büyüme alanları sağlayacak. Sadece yerel pazarda 30 bin adete yakın yoğuşmalı kazan satışı bulunuyor. Bu alanda ilk 3 firma arasına girerek önemli bir pazar payı ve ciro elde etmeyi hedefliyoruz.

 

Stratejik planlamamızda dijitalleşme büyük bir öneme sahip. Yaptığımız işin her adımında dijital dönüşüm odaklı olarak ilerliyoruz. Gerek ürün gerekse sunduğumuz hizmetlerde tüm iş süreçlerimizi dijitalleştirme yolunda önemli adımlar attık. Bunlara devam edeceğiz. İnovasyon kurum kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Dijitalleşme sürecinde de bu kültüre sahip olmak sektörde fark yaratan yenilikleri bulmamıza yardımcı oluyor.

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52