İSİB’ten, Avusturalya ARBS 2022 Fuar’ına Milli Katılım Organizasyonu ŞİRKET KÜLTÜRÜNDE ÇALIŞAN DENEYİMİ ÖNE ÇIKIYOR FRASCOLD USA YENİ OFİSLER VE DEPO AÇTI ARÇELİK CEO’SU HAKAN BULGURLU’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİŞİM İÇİN İNOVASYON ÇAĞRISI EN GÜZEL YATIRIM YALITIM Vaillant Group Türkiye eğitim çalışmalarına DOSİDER ve İGDAŞ işbirliği ile devam ediyor İşletmelerde Verimli Isıtmanın İlk Adımı: Doğru Keşif "Kombi satış adedimiz yüzde 42 arttı" Bodrum Devlet Hastanesi’nin Sağlıklı Hava Kalitesini ALDAĞ Güvence Altına Alacak Masdaf, 5-9 Eylül’de Electra Mining Africa Fuarı’nda Depreme Dayanıklı Su Deposu Seçimi, Yapı Güvenliğinde Önemli Kriterler Arasında Warmhaus Paslanmaz Çelik Eşanjörlü Yoğuşmalı Kazan Serisine 3 Farklı Kapasite Ekledi Form’dan Yüksek Teknolojili Merkezi İklimlendirme Çözümleri Tekstilde Ürün Kalitesi, Suyun Kalitesine Bağlı Yaşam Alanlarını Su ve Gaz Sızıntılardan Koruyan Çözüm: Master Flash

RES Enerji Sistemleri’nin Ege Bölge Sorumlusu İbrahim Ü. Tatlıdil’in ErP ile alakalı görüşlerini aldık

“Tüm Dünya’da enerji verimliliği üzerine ciddi çalışmalar yapılıyor”

 

2018 yılının önemli gündemlerinden biri olan ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin sizce sektöre etkileri nelerdir?

 

Bu gelişmeler sektörümüzü Dünya dinamiklerine uyumlu hale getirmeye yönelik teşvik edici gelişmelerdir. Aslında şu an pek yeteri kadar ciddiye alınmasa da hem Dünya’nın hem ülkemizin, gelecekte konuşacağı en önemli 3 konudan biri enerji ihtiyacını karşılama konusu olacak. İhtiyacı karşılama, kaynak bulmaktan ziyade, ihtiyacın sebebi üzerine odaklama ile aşılacaktır. Bu sebepten tüm Dünya’da enerji verimliliği üzerine ciddi çalışmalar yapılıyor. Ülkemizin da bu anlamda, enerji yönetmeliğinin dünyayı yakından takip eden normlara göre düzenlenmesi, gelişmiş ülkelerin pazarı olma ve geriden takip etme durumunu bertaraf edecektir. Belki de bu sayede, yerli firmalar, ar-ge çalışmaları ile Dünya standartlarında belirleyici rol oynamaya doğru bir atılım yapma imkânı da bulabilirler. 

“Sürekli artan enerji maliyetleri, enerji talebi ile beraber, kaynakların doğru kullanılmasını zorunlu hale getiriyor”

 

ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin çevre ve tasarruf anlamında ülkemize etkileri nelerdir?

 

Son kullanıcıların da bilinçlenmesi ile beraber, ülkemizin kaynakları, çocuklarımızın geleceği ve Dünya’mız için, bu yönetmeliğin çok faydalı bir adım olacağını düşünüyoruz. Sürekli artan enerji maliyetleri, enerji talebi ile beraber, kaynakların doğru kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Sektörden bağımsız olarak son tüketicinin aldığı her üründe enerji ile ilgili bir bilinçlendirme yapılmasını sağlamak, ülkemiz ve Dünya’mızın geleceğini doğrudan etkiliyor. Bilinçli tüketici, enerji verimliliği yüksek sistem ve bileşenleri tercih ettikçe hem çevre kirliliği giderek önlenecektir hem de ülkemiz olarak, milli sermayemizi boşa harcamış olmamaya başlayacağız.

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52