BOMAKSAN, ÇALIŞANLARI MESLEK HASTALIKLARDAN KORUYOR E.C.A.’NIN PELET YAKITLI ÜRÜNLERİ İLE VERİMLİ ISINMA WARMHAUS KOMBİ: BU KOMBİ BAŞKA SAMSUNG MULTİ SPLIT KLİMALAR İLE EVDE YA DA İŞTE MÜKEMMEL ISITMA BELÇİKA’DAN NEFFES’İN ETKİNLİĞİNE ONAY ÇEVRE DOSTU E.C.A. PHOENIX ŞOFBEN İLE SICAK SUYA GÜVENLİ ERİŞİM BAYMAK’IN HİDROJENLİ KOMBİSİ LUNATEC’İN EĞİTİMLERİ YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR VAILLANT’IN YENİ REKLAM KAMPANYASI “YARIN İÇİN BUGÜNDEN VAILLANT’’ YAYINDA MITSUBISHI HEAVY’DEN ISITAN KAMPANYA MASDAF, “HEXA” POMPALARIN 32 – 45 – 64 SERİLERİNİN ÜRETİMİNE BAŞLADI TORTU TUTUCU FİLTRE – CALEFFI XS® WARMHAUS AQUWA 12 ŞOFBEN İLE GÜVEN VE KONFOR BİR ARADA FKS KLİMA SANTRALİ EUROVENT SERTİFİKASI ALDI WILO TÜRKİYE 2021 İŞ ORTAKLARI BULUŞMASINDA 2025 HEDEFLERİ ELE ALINDI BOSCH TERMOTEKNİK PROFESYONELLERİ GENÇ MEKANİK TASARIMCILAR İLE BULUŞTU

Nükte Kurtcu

ÇİN BAMBU AĞACI

 

Geçenlerde biz yazı okudum, sizlerle de paylaşmak istedim. Çinliler bambu ağacını şöyle yetiştiriyorlarmış: Ağacın tohumunu ekip, sulayıp, gübreliyorlar.

 

Birinci yılın sonunda tohumda herhangi bir gelişme olmuyor ve tohum yeniden sulanıp, gübreleniyor. Bambu ağacı ikinci yıl da filizlenmiyor. Üçüncü, dördüncü yıllarda da filizlenme olmuyor. Ancak yine de sulanıp, gübreleniyor.

 

Çinliler sabırla beşinci yıl da bambuya su ve gübre vermeye devam ediyorlar. Nihayet beşinci yılın sonunda bambu yeşermeye başlıyor ve altı haftada yaklaşık 27 metre boya ulaşıyor.

 

Şimdi önemli olan: Çin bambu ağacı 27 metre boya altı haftada mı yoksa beş yıl da mı ulaştı? Cevap tabiki beş yıl…

Büyük bir sabırla, vazgeçmeden, yılmadan her yıl sulamaya ve gübrelemeye devam edilmeseydi bu büyüme söz konusu bile olamazdı. 

 

Yani bir şeyi başarmak, bir şeyden kurtulmak ya da huzura, rahata ermek bazen çok basit bazen ise çok zorlayıcı olabilir. Daima inanmak ve yolumuzdan vazgeçmemek bize kazandırır. Naçizane diyeceğim şu ki; sabredelim. Bu virüsten de içinde bulunduğumuz ekonomik darboğazdan da tüm sıkıntılarımızdan da kurtulacağımıza inanıyorum. Umudumuzu ve inancımızı kaybetmeden her zaman ileri bakmalıyız. 2022 yılı inşallah hepimize daima güzel şeyler getirir. Şimdiden hepinize sağlıklı, huzurlu, bereketli ve mutlu yıllar dilerim.

 

SICACIK BİR KIŞ

Bu ayki dosya konumuz kışa yakışır şekilde kombiler. Bizde kombiler hakkında çeşitli bilgileri topladık ve değerli hocamız Prof. Dr. Hasan Heperkan’ın da yazısıyla birlikte sizlerle paylaştık. Evlerimizde sıcacık geçecek bir kış ve keyifli okumalar efendim…


eurovent banner-52