İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

Baymak PV Ürün Müdürü Zafer Ceyran

Baymak PV Ürün Müdürü Zafer Ceyran, güneş enerjisi konusunda sorularımızı yanıtladı

 

Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için izlenmesi gereken yollar nelerdir?

Isınma ve aydınlanma gibi temel konularda güneş enerjisinden faydalanmak, kişi başına düşen enerji tüketim miktarının hızla arttığı bir dönemde sürdürülebilir kaynak kullanımı ve enerji tasarrufu açısından öncelik kazanıyor. Güneşten elde edilen enerji, fosil yakıttan yanma yoluyla elde edilen enerjiye kıyasla dünya üzerinde her noktada bulunabilen, toplanması sırasında iş ve makine gücü gerektirmeyen, harcanması sırasında ise karbondioksit emisyonu “0” olan hayati öneme sahip eşsiz bir enerji türü. Bunun öneminin bilincinde olan Baymak, 2015 yılında pazara güçlü bir finansman modeli ve yüksek verimlilikte çözümlerle girdi. Güneş enerjisinden maksimum verim sağlamak amacıyla tasarlanan Baymak Düzlemsel (flat plate) Güneş Kolektörleri ev ve ticari kuruluşların kullanımına uygun güneş sistemleri çözümü sunuyor. Bu verimi artırmak adına öncelikle çatı kurulumları göz önüne alınacak olursa kurulum yapılacak alanın maksimum seviyede güneş alması gerekiyor. Kurulum yapılacak çatı eğimliyle eğim yönünün güney ve mümkünse 20-30 derece açıda olması tercih ediliyor. Ayrıca kurulum yapılacak alanın gölge etkisinden uzak olması gerekiyor. Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak adına elektrik tüketim alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler de büyük farklar yaratacaktır. Örneğin güneş enerji sistemlerinin üretim yaptığı gündüz saatlerinde tüketimin yaygınlaştırılması, üretimin olmadığı saatlerde ise tüketimin de mümkün olduğu kadar düşük tutulmaya çalışılması faydalı olacaktır.

 

Türkiye’de güneş enerjisi sektörü nasıl şekilleniyor? Sektördeki son gelişmeler nelerdir?

Türkiye’de 2013 yılı itibariyle Lisanssız Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Yönetmeliği’nin yayınlanmasıyla ağırlıklı olarak arazi üzeri santral kurulumları hayata geçirilmeye başladı. Arazi üzeri GES kurulumları 2017 yılı sonunda devlete satılan fazla elektrikten alınan dağıtım bedelindeki artışa kadar artarak devam etti. 2018 yılı ocak ayında 10 kW altı çatı kurulumları için mevzuatta kolaylıklar getiren yeni yönetmelik yayınlanmış olup, mart ayında meclisten geçen torba yasa ile de 10 kW altı bireysel kullanıcılar gelir vergisinden muaf tutularak üretilen fazla elektriğin devlete satışı sırasında karşılaşılan problemin önüne geçilmiştir. Atılan bu adımlar ülkemizde güneş enerjisinin geleceğine yönelik umutları artırıyor. Baymak da güneş yatırımlarının ivme kazandığı bu döneme güçlü bir şekilde girdi. Bayilerine güneş enerjisi konusunda yoğun eğitimler veren Baymak, 1 MW altı lisanssız pazarın yanı sıra belediyeler, alışveriş merkezleri, oteller ve KOBİ’lerin güneş enerjisi kurumlarına talip oluyor. Güneş enerjisi kurulumunda birçok projeye imza atan Baymak, Kıbrıs’ta Türkiye’nin tek kalemde en büyük çatı üzerine güneş paneli kurulumunu gerçekleştirdi. Enerji verimliliğini her zaman ön planda tutan Baymak yenilenebilir enerji sistemlerinde de pazar liderliği hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ECA-31