BOMAKSAN, ENDÜSTRİ 4.0 İLE HIZLA DEĞİŞEN TEKNOLOJİYE AYAK UYDURACAK E.C.A.’DAN SAĞLIKLI ORTAMLAR YARATAN YENİ KLİMA: NIOBE BLUE DOĞALGAZ TASARRUFUNA AÇILAN KAPI: YOĞUŞMALI KOMBİLER XYLEM TÜRKİYE IMCET’TE MADENCİLİK SEKTÖRÜ ÇÖZÜMLERİNİ TANITTI E.C.A.’DAN HAVADAKİ NEMİ DENGELEYEN AKILLI ÇÖZÜM: NEM HAZNELİ PANEL RADYATÖR DEMİRDÖKÜM’ÜN YENİ YOĞUŞMALI KOMBİSİ ademiX’E İKİ ÖDÜL BİRDEN COPA, YENİLENEN MOBİL UYGULAMALARIYLA FARK YARATIYOR VESTEL, SCHNEIDER ELECTRIC ÇÖZÜMLERİ İLE GELECEĞE HAZIRLANIYOR WARMHAUS’TAN SANATA DESTEK İSMAİL YAMANGİL, SCHNEIDER ELECTRIC TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ OLDU DANFOSS’DA ÜST DÜZEY ATAMALAR XYLEM TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ALTUĞ BİLGİÇ OLDU GÖKÇE BRÜLÖR A.Ş VE HAN ENERJİ A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI H. AHMET İLHAN EKOMAXI YÖNETİM KURULU BAŞKANI OSMAN YAĞIZ İZOCAM, 2022’DE İHRACAT FAALİYETLERİNDE ATAK YAPMAYA HAZIRLANIYOR

KONFOR SEKTÖRÜNDE EKOLOJİK BİR GEÇİŞ İÇİN BÖLGESEL ISITMA

KONFOR SEKTÖRÜNDE EKOLOJİK BİR GEÇİŞ İÇİN BÖLGESEL ISITMA: FRASCOLD VE KATI ENERJİ NE KADAR KATKIDA BULUNUYOR

 

Bölgesel ısıtma sistemleri, hem Paris Anlaşması'nda belirtilenler hem de Avrupa Yeşil Anlaşması tarafından belirlenen daha katı olanlar olmak üzere, uluslararası iklim azaltma hedeflerine ulaşmada kilit bir teknoloji olabilir. Bu anlamda, endüstriyel soğutma ve iklimlendirme sektörleri için yarı hermetik kompresörlerin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlanmasında lider bir oyuncu olan Frascold ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan ısı pompalarında uzmanlaşmış bir şirket olan Solid Energy, katkıda bulunmak için güçlerini birleştiriyor. Danimarka'da çok sayıda projeye imza atarak, bölgesel ısıtmanın yayılmasına ve ekolojik bir geçişin yolunu açmasına yardımcı oldu.

 

2.000'DEN FAZLA AİLEYİ ISITABİLECEK SON TEKNOLOJİ TESİSİ

En yeni ortaklıklar arasında Galten tesisini yükseltmek öne çıkıyor. Bu, 1964'ten beri faaliyette ve yaklaşık 2.130 eve güç sağlayabiliyor. Galten tesisi için Frascold ve Solid Energy arasındaki işbirliği, 3,5 MW toplam güç için HC ile kullanıma uygun 6 Frascold CXH vidalı kompresörden elde edilen yılda 45.000 MWh üretebilen bir sistemin oluşturulmasıyla 2019 yılında başladı. 2021'deki müteakip genişleme, 7 MW'lık bir güç artışı için 12 CXH kompresörün eklenmesini görüyor. Kurulu hava-su ısı pompaları, toplam 3.215.000 m3/h için 34 hava soğutucu ile dış havadan ısıyı emer ve SCOP (Mevsimsel Performans Katsayısı) ile bölgesel ısıtma sisteminin güç tüketiminin 3.11'ini (yani 44.343 MWh) %98'ini) karşılar.  Tesis, 38°C'lik bir dönüşle 70°C'lik bir tahliye sıcaklığı sağlar, böylece Danimarka'daki yıllık ortalama olan 8°C'lik bir dış hava sıcaklığı dikkate alınarak hesaplanan 3.4'lük bir COP'ye ulaşır.

 

1516539442025"HC ısı pompalarının konfor sektörünün çevresel etkisini azaltmaya yardımcı olmak için ideal olduğunu düşünüyoruz. Solid Energy Teknik Direktörü Karsten Pedersen, R290 ve R600a'ya sahip kademeli sistemler, doğrudan ve dolaylı tüketimi, kullanım esnekliğini ve maliyetleri düşürme arasında en iyi dengeyi garanti ediyor” dedi. "Dolayısıyla bu proje için, bizi her aşamada destekleyen Frascold'a bir kez daha güvendik ve Yetkinlik Merkezi ekibiyle sürekli diyalogumuz sayesinde, üç zorluğa yanıt verecek ideal sistemi tasarladık: sürdürülebilirlik, performans ve verimlilik.” Frascold ile olan ortaklık, aynı zamanda geniş hidrokarbon çözümlerinin sertifikalı güvenilirliğine de dayanmaktadır: aslında, projemiz için mükemmel olan yaklaşık 1.000 m3/saat kompresör boyutlarına sahip piyasadaki tek üreticidir ve 2. bölgede kullanım için ATEX direktiflerine uygundur.”

 

Frascold Kuzey Avrupa Satış Bölgesi Müdürü Fabrizio Diotallevi şunları söyledi: “Danimarka, bölgesel ısıtma açısından en gelişmiş ülkelerden biridir. Yaklaşık 1,7 milyon ev veya toplamın %64'ü bu sistemler tarafından destekleniyor ve %61'i halihazırda yenilenebilir kaynaklardan enerji kullanıyor. 2030 yılına kadar segmentte fosil yakıtların tamamen ortadan kaldırılması hedefi doğrultusunda sürekli iyileştirme sürecindedir.” “Solid Energy ile devreye alınan sayısız tesisle, diğer ülkelerde de tekrarlanmasını umduğumuz bu iddialı projeye katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “Solid Energy ile bu yeni başarı öyküsü, yakın gelecekte erdemli ısıtmanın ve sıfır çevresel etkinin temelini olacak bu teknolojiyi kullanarak yıllarca uluslararası ortaklıklar yoluyla kazandığımız ısı pompası kompresörleri üretme konusundaki uzmanlığımızın bir başka örneğidir. 

 

Untitled 1

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52