GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK DEMİRDÖKÜM, İZMİRGAZ HEYETİNİ BOZÜYÜK FABRİKASI’NDA AĞIRLADI ODE YALITIM, PASİF EV PROJESİNİN “ISI YALITIMI RESMİ SPONSORU” OLDU PROPAN SİSTEMİ ATEX OLDUĞUNDA FRASCOLD ORADA TTMD XV. ULUSLARARASI YAPIDA TESİSAT TEKNOLOJİSİ SEMPOZYUMU SANAL OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ CASTEL SOĞUTMA TEST TESİSİ

GELECEK YILLARDA EN BÜYÜK ÇÖZÜM TEMİZ HAVA İHTİYACI VE MEVCUT HAVANIN KALİTESİNİN KORUNMASI

GELECEK YILLARDA SU İLE BİRLİKTE EN BÜYÜK ÇÖZÜM GEREKTİREN KONULARDAN BİRİSİ TEMİZ HAVA İHTİYACI VE MEVCUT HAVANIN KALİTESİNİN KORUNMASI OLACAKTIR

 

OAC İklimlendirme A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Mete GEZGEN: “İklimlendirmenin insan sağlığı açısından öneminin çok daha iyi anlaşıldığı bu pandemi döneminde biz iklimlendirme uzmanlarına toplumsal açıdan büyük sorumluluklar düşmekte olduğunu düşünüyorum.”

 

OAC İklimlendirme A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Mete GEZGEN: “Küresel ısınma ile birlikte iklimlendirme sektörünün öneminin her geçen gün artacağı şuan bile aşikâr olup,  insan yaşamı için iklimlendirmenin havanın şartlandırılmasının ve hava kalitesinin birçok çevre sorunun üzerinde daha önemli bir değer ve dikkat kazanacağı inancındayım. Gelecek yıllarda su ile birlikte en büyük çözüm gerektiren konulardan birisi temiz hava ihtiyacı ve mevcut havanın kalitesinin korunması olacaktır. Özellikle 21. Yüzyıl da Gelişen teknoloji ve değişen yaşam alanları sebebiyle;  gerek bireysel yaşam alanları gerekse toplu yaşam alanlarında mimari, yerleşim, ulaşım ve benzeri etkenler kadar mahal alanlarındaki hava kalitesi de ön plana çıkmış, hava kalitesi yüksek yaşam alanları talep görmeye başlamış ve sağlık, verim ve ekonomi için kaliteli hava genel ihtiyaç haline gelmiş ve aranan bir kriter olmaya başlamıştır. 2020 yılı itibari ile yaşanan covid-19 salgını ile de kaliteli ve temiz hava en önemli kriter olmuş özellikle toplu yaşam alanları için olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelmiş bilim kurullarının aldığı kararlarla temiz hava kriterinin sağlanması mecburi olmuştur.” 

 

Burada 2 tip mahal için iç hava kalitesini değerlendirmek gerekmektedir:

 

Birincisi bireysel mahaller için evlerin yeteri kadar havalandırılması ve ev ortamında havanın mevsime göre ısısının şartlandırılması neminin rahat yaşam kriteri sayılan %50-55 de tutulması ve mevcut içerideki havanın temizlenmesi ile olmaktadır. bunu da en kolay ve komplike sistemler olan split klimalar ile sağlamak tercih sebebi olmuştur. Mahaldeki havanın şartlandırılması  eve homojen olarak dağıtılması ve klimalar üzerinde bulunan  toz filtresi, karbon filtre  hepa filtre C vitamini filtresi, kitin filtre ,formaldehit filtre,  katesin filtre, Gümüş iyon filtre  bakteri öldürücü filtre ve bakteri ve virüsleri öldürmekte  başarılı olan negatif iyon jeneratörleri ile  havanın temiz, sağlıklı ve kalitesi yüksek olması sağlanmaktadır. Oac iklimlendirme olarak satışını yaptığımız split klimalar  (blackpearl ve hitech serisi )da bu sistem filtreler kullanılarak ev tüketicilerinin temiz hava kaliteleri sağlanmakta yine evlerde kullanılması için sunulan olefini ve fral  nem alma cihazları ile evdeki nem oranı düşük tutularak ortamda küf ve  bakteri yaşamasına engel olunmakla birlikte yine cihazlarda bulunan filtre ve iyonizer teknoloji ile  iç hava kalitesi yine yüksek tutulmaktadır.

 

İkincisi  toplu yaşam mahallerindeki  hava kalitesinin yüksek tutulması için  mevcut klimalarda kullanılan  filtrelere ilaveten  merkezi sistemler de ilave bakteri tutucu  hepa filtreler, uv ledler, negatif iyon jeneratörleri, ozon sistemleri ile  hava temizliği şartlandırılarak  hava kalitesi istenen seviyelere getirilmiş  yine ısı geri kazanım cihazları ile dışarıdan taze hava alınarak ortamın temiz hava ve taze hava ihtiyacı karşılanmaktadır. Toplu yaşam alanlarında en önemli aşama yeni dönemde mağazaların toplu mekânların kapısız açık giriş olması veya giriş çıkış çok fazla olduğu için şartlandırılmış havanın koruması en önemli ihtiyaç olmuştur. Çünkü şartlandırılan hava eğer mekândan kolayca çıkıyor ve dış ortam havası içeri rahat giriyorsa bu hava kalitesini bozmakta ısısı şartlandırılmış havanın korunması veya tekrar şartlandırılması çok zor ve masraflı olacak ve ekonomik anlamda işletmelere aşırı maliyet olarak dönecektir. O yüzden tamamen şartlandırılmış temiz havanın dış ortamla temasını kontrol etmek için en ideal sistem ana giriş kapılarının hava perdesi ile sanal bir kapı oluşturularak bu kayıplar engellenebilmektedir. Doğru tercih edilmiş  bir hava perdesi ile %99 a varan  bir perdeleme yapılabilecektir. Bu saye de  ısı kayıp ve kazançları engellenecek temizlenmiş kaliteli havanın dış ortamın kirli havasının mekana girişi engellenmiş olacaktır. Türkiye’nin en eski ve en büyük hava perdesi dağıtıcısı olan Oac iklimlendirme A.Ş.  70 cm. den 330 cm. e (tek parça) 2 m. den 8 m. yüksekliğe kadar geniş ürün yelpazesine sahip OLEFİNİ  markası ve yine sektörün bilinen hava perdesi markaları Seemdoor, Freedoor ve Oac hava perdesi markalarıyla sektörün lideri olarak şartlandırılmış temiz havanın toplu yaşam alanlarında rahatça tutulması ve ısı kayıplarını önleyerek de işletme maliyetini düşürmekte ve işletmelerin ekonomisine destek olmaktadır. Bireysel klima sistemlerinde olduğu gibi ticari tip split klimalar , Nem alma sistemleri ve Olefini Orv markasıyla vrf sistemleriyle de  havanın şartlandırılıp temiz hava temini sağlanmaktadır.

 

Tüm bu sistemlerin mevcut kaliteyi korumasının en önemli aşaması periyodik olarak bakımlarının yapılmasıdır. Genel filtre bakımlarının kullanıcı veya işletme tarafından kirlenme sürelerine göre yapması periyodik olarak ta cihazların genel bakımlarının yetkili servislerce yapılması gerekmektedir. Doğru ve zamanında yapılan bakım; ürünlerin kullanım ömrünü uzatır, enerji tüketimini azaltır işletme maliyetlerini düşürür en önemlisi iç hava kalitesini hep yüksek tutar bu sebeple iç hava kalitesinin ve sağlıklı iklimlendirmenin en önemli ögesi bakımdır ve zamanında işinin ehli kişiler tarafından yaptırılmalıdır.

 

Mete GEZGEN: 

1994 yılında üniversite eğitimimle sektöre iklimlendirmenin eğitimlileri olarak adım attım, sektörün marka değeri yüksek ve öncü firmalarında iklimlendirme alanında yetişip tüm bilgi ve birikimimi bu sektörde kazandım, sahip olduğum bilgi ve donanımı bu sektöre hizmet veren sektör emekçileri ile paylaşmaktan mutluluk duymaktayım. 

 

2010 yılından bu yana görevimi yürütmekte olduğum Satış Sonrası Hizmetler Müdürü olarak Hava perdesi konusunda lider, 2008 yılından bu yana kendi markası ile Split klima konusunda sektörün önemli bir rol oyuncusu olan, Nem alma sistemleri ve ORV sistem klimaları ile iklimlendirme firmaları arasında hızla yükselen OAC İklimlendirme A.Ş.’deyim. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ECA-31