GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK DEMİRDÖKÜM, İZMİRGAZ HEYETİNİ BOZÜYÜK FABRİKASI’NDA AĞIRLADI ODE YALITIM, PASİF EV PROJESİNİN “ISI YALITIMI RESMİ SPONSORU” OLDU PROPAN SİSTEMİ ATEX OLDUĞUNDA FRASCOLD ORADA TTMD XV. ULUSLARARASI YAPIDA TESİSAT TEKNOLOJİSİ SEMPOZYUMU SANAL OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLDİ CASTEL SOĞUTMA TEST TESİSİ

TEK NOKTADA ÇOKLU ÇÖZÜM

Kombi Klima Shop Kurucu Ortağı Deniz Kaya:  "Ev tipi klima özelinde pandemi sürecini inceleyecek olursak; öncelikle kendini evlerinde karantina altına almış olan son kullanıcılarımızın, evlerindeki ev tipi klima cihazlarını kullanmalarında hiçbir sakınca yoktur."

 

Kombi Klima Shop Kurucu Ortağı Deniz Kaya ile dosya konumuzla alakalı olarak söyleşi imkânı yakaladık ve dergimizin bu sayısında sizlerle paylaşıyoruz. Dijital dönüşümü merkezlerine aldıklarının altına çizen Kaya, Üreticiler, perakendeciler ve son kullanıcılar için fark yaratmaya; iş ortaklarının gelecekteki ihtiyaçlarına çözümler üreterek sektörümüze faydalı olmaya devam ettiklerini belirtiyor.

 

Öncelikle firmanızın dünden bugüne özgeçmişini anlatabilir misiniz?

 

Kombi Klima Shop 2012 yılından bu yana ısıtma ve soğutma sektöründe ihtiyaç duyulan tüm ürünleri sektördeki firmalarla buluşturan ulusal bir satış firması. Sektörümüzün en geniş dağıtım kanalına sahip olan Kombi Klima Shop, dijital franchising sistemi ile 81 ilde 3.000’in üzerinde firmaya direkt satış yaparak; üreticilere, yüksek pazarlama ve satış maliyetlerine katlanmadan, kısa zamanda pazar payı kazandırıyor. Kombide ulaştığı %10 pazar payı ve yıllık ortalama %41 ciro artışının yanı sıra; standart franchising sisteminde yer alan konsept mağazalar ile de kurumsal hizmet veriyor. Firmaların toplu iş taleplerini düşünen stoklu çalışma yapısıyla global ve ulusal birçok markanın her modelini anlık karşılayabiliyor. Bu sayede firmalar müşterilerine, 1’den fazla marka ile ürün sunabiliyor. 

 

Tüm uygulama ve kampanyalar hakkında bilgilendiren güçlü satış ekibi, gelen çağrıları 1 dakikanın altında cevaplandırıyor. Ve yaptığı kampanyalarla müşterilerinin şirket giderlerine katkı, birikim ve seyahat imkânı sunuyor. 

 

Dijital dönüşümü bir parçası haline getiren Kombi Klima Shop, b2b web sayfası ve mobil uygulama hizmeti sayesinde; iş ortakları, ürün seçiminden tahsilata kadar tüm iş süreçlerini anlık yönetebiliyor. 

 

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışarak; 7/24 tahsilat, tüm kredi kartlarına 12 taksit, 15 gün açık hesap çalışma, Türkiye'nin her yerine ücretsiz teslimat, tabela, stant ve pazarlama destekleri sunuyor. Ve müşterilerinin satış potansiyellerini dolayısıyla karlılıklarını da arttırıyor.  

 

Kombi Klima Shop dijitalleşen dünyanın izinden giderek ‘’Tek Noktada Çoklu Çözüm” ilkesi ile hareket ediyor. Üreticiler, perakendeciler ve son kullanıcılar için fark yaratmaya; iş ortaklarının gelecekteki ihtiyaçlarına çözümler üreterek sektörüne faydalı olmaya devam ediyor. 

 

"MÜHENDİSLİK KANALINDA MEMNUNİYET YARATIYORUZ"

 

Bize ürün gamınızdan da bahseder misiniz?

 

Kombi, klima, termosifon, radyatör, soba, ısı pompası ve tesisat malzemelerinden oluşan 1.500 farklı ürünün pazarlama & satışını yapıyoruz. İş ortaklarımızın beklentileri çerçevesinde ürün gamımızda ev tipi ürünlerin yanı sıra profesyonel ve endüstriyel ürünleri de bulunduruyoruz.

 

Özellikle profesyonel ürün gamı olarak bilinen kaset tipi klima, salon tipi klima gibi ürünleri stoklarımızdan teslim ediyor ve bu çerçevede mühendislik kanalında memnuniyet yaratıyoruz. Multi inverter olarak bilinen bir dış ünite ve çok sayıda iç ünite cihazları da son yıllarda inşaat firmalarının sıklıkla tercih ettiğini görüyoruz.

 

Proje bazında değişken debili ürünleri de satıyor ve bu ürünlerde çalıştığımız firmalar ile proje kontrolü de yaptırtıyoruz.

 

"KOMBİ KLİMA SHOP OLARAK KLİMA SATIŞLARINDA PAZARDAN POZİTİF AYRIŞTIK"

 

"Klimalar"ın bu ayki dosya konumuz olmasından dolayı ürün gamınız içindeki bu üründen devam etmek isterim. Klima pazarını değerlendirir misiniz?

Avrupa ile kıyaslanınca Türkiye pazarın neresinde?

 

Hızlı bir değerlendirme yapmam gerekirse en büyük pazar olan ev tipi klima pazarı ve değişken debili klima sistemleri (VRF / VRV / VRS) Pazar büyüklüğü önceki yıla göre %30 oranında düşüş gösterdi. Bu verilerin sektörü oluşturan ana firmaların dağıtım kanallarına yaptıkları toptan satış dataları çerçevesinde belirlendiğini, perakende pazarda ise düşüşün bu kadar büyük olmadığını belirtmek isterim. 2018 yılı ağustos ayında yaşanan kur dalgalanması ile perakende pazarı, tam da sıcak sezon içindeyken, ciddi şekilde etkilendi ve bu nedenle dağıtım kanalı stoklarında bulunan ürünlerin önemli bir bölümü 2019 yılına sarktı ve bu ürünlerin etkisi ile 2019 yılı toptan satışları önceki yıla göre düşük çıktı.

Kombi Klima Shop olarak klima satışlarında pazardan pozitif ayrıştık; 2018 yılını %13 büyüme, 2019’u %20 büyüme ile kapattık. 2020 ilk 5 ayında ise pandemi döneminde evde yaşamın artması ile klima satışlarımız 2 katına çıktı.

 

kombi klima shop bina

 

"KOMBİDEKİ DİSTRİBÜTÖRLÜK ANLAŞMALARIMIZIN BİR BENZERİNİ KLİMADA DA YAPTIK"

 

Peki firma olarak klima satışında pazarda sizin payınız ne durumda?

 

Ulusal ve lokal güçlü markaların dağıtıcılığını yapıyoruz. Yerli üretimi destekliyor, iş ortaklarımızın da iklimlendirme sektörünü iyi bildiğini ve bu çerçevede enerji tasarruflu, R32 gazı kullanan, çevreye zarar vermeyen tesislerde üretilen ürünleri satmayı tercih ettiklerini biliyoruz. Bu çerçevede Uzakdoğu kökenli ucuz ürünlere değil de yüksek enerji verimli, çevreci ürünlere yatırım yapıyor, bunun da uzun vadeli bir yatırım olduğunu biliyoruz. 

 

Arçelik ile kombideki distrübütörlüğümüz sebebiyle klimalarda da iş ortaklarımızın bizden alımlarında ilk tercihlerinin Arçelik olduğunu görüyoruz.

Kombideki distrübütörlük anlaşmalarımızın bir benzerini klimada da yaptık. BDR Baymak ile Dolce Vita markalı kombi, klima ve termosifon ürünlerinin Türkiye Distribütörlüğü’ne başladık. Pandemi nedeniyle evde yaşamın artmasının pozitif etkisiyle Dolce Vita klimalarımız ile de pazara hızlı giriş yaptık.

 

"DÜNYA İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜYLE İLGİLİ GELİŞTİRİLEN TÜM TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE TAKİP EDİYORUZ"

 

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden bahseder misiniz? Müşterilerinize ne gibi hizmetler sağlıyorsunuz?

 

Günümüzde iklimlendirme sektörü her yönüyle çok hızlı bir gelişim ve değişime tanık oluyor. Sürekli olarak gelişen, yüksek enerji verimli, çevre dostu ve üstün teknolojilere sahip ürünler, bu değişimi destekleyen en büyük argümanlardan biri. Sadece biz değil iş ortaklarımız da dünya iklimlendirme sektörüyle ilgili geliştirilen tüm teknolojik gelişmeleri büyük bir titizlikle takip ediyor. 

 

Son yıllarda iklimlendirme ürünlerini satın alan son kullanıcılar artık sadece ucuz bir ürün değil, doğaya saygılı olan ve zarar vermeyen tesislerde üretilmiş yüksek verimli cihazlar talep ediyorlar. Evlerine, iş yerlerine bu cihazları satın almadan önce mutlaka bir uzman tarafından keşif yaptırmak istiyorlar ve artık daha uzun garanti süreleri talep ediyorlar. Bu önemli değişim ve gelişim iklimlendirme sektörünü yeniden şekillendiriyor. Eskiden olduğu gibi uzak doğudan gelen ucuz ürünler rağbet görmüyor. 

 

Son kullanıcılardaki bilinç değişikliği Türkiye’ye çok daha fazla firmanın yatırım hatta imalat yapmasını sağlıyor. Zaten bu da son yıllarda çok sayıda önemli üreticinin Türkiye’de üretim üssü kurmasını ve Türkiye’de distribütör ile değil, direk satış yapmaya başlamış olması da bu müşteri bilinç değişikliği ile ilgilidir.

 

"TÜKETİCİ HİZMETLERİ SON YILLARDA KLİMA CİHAZI SATIŞI İÇİN ARTIK ÇOK ÖNEMLİ"

 

Satış sonrası hizmetler ne kadar önemli?

 

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de klima kullanıcılarında bilinç anlamında önemli değişiklikler oluyor. Klima kullanıcıları sadece fiyat odaklı satın alma davranışları göstermiyor. Fiyat tabii ki önemli ancak son kullanıcılar artık satın alacağı klima markasının Satış Sonrası Hizmetlerini de değerlendiriyor.

Bu değerlendirme ücretsiz keşif, ücretsiz tam montaj, evdeki eski klimanın demontajı, uzun garanti veya ek garanti, uygun maliyetli yedek parça ve hizmet ücretleri olarak öne çıkıyor.

Bu nedenle Tüketici Hizmetleri son yıllarda klima cihazı satışı için artık çok önemli…

 

Klima alırken en sık yapılan hatalar nelerdir?

 

Klima alırken yapılan iki büyük hata yapıldığını düşünüyoruz.

Birinci ve sık gözlenen hata; KEŞİF yaptırmadan, metrekareye göre klima cihazı satın alma kararı vermek. Halbuki oda içindeki ısı kaynakları, odanın pencerelerinin yönü (kuzey doğuya bakıyorsa başka, güney batıya bakıyorsa farklı sonuçlar çıkacaktır) son derece önemlidir.

İkinci hata ise; klima montaj ücretini sorgulamadan sadece cihaz ücretine göre klima satın alma karar vermek.

Bazı klima markaları sadece bakır boruyu (cihaz içinde) ücretsiz olarak verirler ve montajı ücretli olarak satarlar ama bunu kelime oyunları ile montaj malzemeleri ücretsiz şeklinde öne çıkartırlar. Ya da bazı firmalar sadece beş metrelik montajı ücretsiz olarak karşılarlar. Üzerindeki metrenin ücretini müşteriden talep eder ve bu fark bazen ucuz olduğu için satın alınan klimayı pahalı klimalar fiyat seviyesine çıkartır. Bu tür sürprizler ile karşılaşmamak için ÜCRETSİZ TAM MONTAJ sunan klima markalarını tercih etmek daha doğru olacaktır.

 

Yeni klima teknolojilerindeki enerji tasarrufu hakkında bilgi verir misiniz?

 

Günümüzde iklimlendirme sektörü her yönüyle çok hızlı bir gelişim ve değişime tanık oluyor. Sürekli olarak gelişen, yüksek enerji verimli, çevre dostu ve üstün teknolojilere sahip ürünler, bu değişimi destekleyen en büyük argümanlardan biri.

Birçok kıymetli firma A+++ / A+++ soğutma / ısıtma verimliliği ürünleri artık ürün gamında taşımaktadır.

 

Sizi rakiplerinizden ayıran en büyük özellik nedir?

 

Kuruluşundan günümüze hatta geleceğe ‘’Dijital Dönüşümü’’ merkezimize almış olmamız ve bir fabrika yatırım bedelinden daha yüksek bütçeler harcamış ve harcamaya devam ediyor olmamız. Sadece iş ortaklarımız olan firmalara yönelik faaliyet gösteriyor olmamız. ’’Tek Noktada Çoklu Çözüm” ilkesi ile hareket edişimiz. Üreticiler, perakendeciler ve son kullanıcılar için fark yaratmaya; iş ortaklarının gelecekteki ihtiyaçlarına çözümler üreterek sektörümüze faydalı olmaya devam ediyor oluşumuz.

 

"MAYIS VE HAZİRAN AYLARI İLE BERABER NORMALE DÖNMEK İÇİN İLK ADIMLARI ATMAYA BAŞLADIK"

 

Peki pandemi sürecinde nasıl bir yol haritası çizdiniz?

 

Şubat ayı içinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul edilen Covid-19, hiç şüphesiz tüm insanların market alışverişlerinden, tatil alışkanlıklarına kadar birçok hususu değiştirdi. 

İş ortaklarımıza 15.000 adet ücretsiz yıkanabilir maske gönderdik, Ramazan ayında da yine iş ortaklarımıza ve sektörümüzün emektarları olan ustalara 2.000 adet 100 TL’lık Şok Market Kartı dağıttık.

Şimdi mayıs ve haziran ayları ile beraber normale dönmek için ilk adımları atmaya başladık. Tabii sıcak döneme gireceğimiz bu günlerde mevsim normalleri çerçevesinde sıcaklığın artmasını, klima cihazları kullanımını ve iklimlendirme cihazlarının pandemi ile ilgili bulaş etkisinin olup olmadığını sıklıkla sorgulanacaktır.

Kombi Klima Shop olarak biz konusunda uzman firmalar ve yetkili servisleri ile çalıştığımızdan keşif – nakliye -montaj süreçleri hem hijyen ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yürütülüyor.

Ev tipi klima özelinde pandemi sürecini inceleyecek olursak; öncelikle kendini evlerinde karantina altına almış olan son kullanıcılarımızın, evlerindeki ev tipi klima cihazlarını kullanmalarında hiçbir sakınca yoktur.

Yaz sezonu öncesi klima filtresinin temizlemesi hem enerji tasarrufu hem de klima filtresi üzerinde birikmiş toz, polen gibi kirleticiler nedeniyle tavsiye edilmektedir. Ayrıca filtre temizliği sadece içinde bulunduğumuz hassas dönem için değil her zaman sağlığımız için önemlidir.

Ev tipi klima kullanılan mahallerde pencerelerin açılarak en az 15 dakika olmak üzere sıklıkla havalandırma yapılması da son derece önemlidir. Havalandırma, daha iyi iç hava kalitesi; daha iyi nefes alma, daha az alerjen ve daha iyi bir uyku gibi avantajlar sağlar.

 

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

 

Dijital franchising sistemimiz ile; iş ortaklarımızın karlılıklarını arttıracak, iş süreçlerindeki maliyetleri düşürecek uygulamalara ağırlık vereceğiz.

 

Son olarak ilave etmek istediğiniz bir konu var mı?

 

Satışını yaptığımız markaların ürünleri uzun yıllar elde edilen bilgi ve beceriyi en üst seviyede yansıtıyor. Piyasada sunulan giriş seviyesi klimalar dahil olmak üzere tüm ürünler minimum A++ enerji verimliliği değerine sahip.  

Ürünlerini enerji verimli olduğu kadar çevre dostu tasarlayan, yine ürünlerini karbon ayak izini ve küresel ısıtma potansiyelini azaltmak öncelikli amaçları arasında yer alan markaları iş ortaklarımızla buluşturacağız.

 

Katılımınız için çok teşekkür ederiz…

 

kombi klima shop personel

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ECA-31