CASTEL 6588E SERİSİ: 100% PASLANMAZ ÇELİK KÜRESEL VANALAR DOĞAL GAZIN OLMADIĞI BÖLGELERE E.C.A.’DAN ELEKTRİKLİ KOMBİ ÇÖZÜMÜ: ARCEUS FRASCOLD YENİ MAGNETIC SERİSİNİ SUNUYOR FRİGODUMAN, SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM BULMAYA DEVAM EDİYOR DOĞRU ISI YÖNETİMİNDE E.C.A.’DAN YENİLİKÇİ ÇÖZÜM: POLY ODA TERMOSTATLARI DAIKIN PROJELERİN GÖZDESİ OLMAYA DEVAM EDİYOR IRAK MERKEZ BANKASI’NIN SU DEPOLAMA SİSTEMLERİNDEKİ TERCİHİ “EKOMAXİ” DEMİRDÖKÜM, YENİ YAŞAM ALANLARINDA DA ÖNCÜ EGE’NİN YÜKSELEN DEĞERİ, SUNVIA İLE AYDINLANACAK ANKARA’NIN EN BÜYÜK KARMA YAŞAM PROJESİ MERKEZ ANKARA ”YALITIMIN İYİSİ” BONUS’ U YENİDEN TERCİH ETTİ STARWOOD’UN YENİ MDF TESİSİNDE ALDAĞ CİHAZLARI TERCİH EDİLDİ MASDAF, MAS ACADEMY İLE BAYİLERİNİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDİYOR ÇUKUROVA ISI’NIN ÇÖZÜMLERİ, İŞLETMELERE ISITMADA YÜZDE 50 TASARRUF SUNUYOR ODE YALITIM’DAN SINIR KÖYÜNDEKİ OKULA DESTEK KIŞ BASTIRMADAN KOMBİ BAKIMINI YAPTIRIN, TASARRUF SAĞLAYIN

POLONYA HEYETİ HAKKINDA FİRMALARDAN GÖRÜŞLER

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından organize edilen Polonya Sektörel Ticari Heyet Organizasyonu 19 firmanın katılımı ile 7-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

Heyete başkanlık yapan İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş, Polonya’nın genel olarak son 10 yıl içerisinde ciddi anlamda pozitif gelişme göstermiş olduğunu ve her alanda Türk ihracatçıları için çok önemli bir pazar olarak görülmekte olduğunu belirtti.

 

Firmaların yanı sıra sektör derneği Polish Ventilation Association ve Polonya-Türkiye Ticaret Odası ile de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için görüşmeler yapıldı.

 

Ziyaret boyunca yapılan B2B görüşmelerinin faydalı geçtiğine de değinen katılımcı firmaların bazılarından düzenlenen ticari heyet ile ilgili genel görüşlerini alma imkânı bulduk.

 

 

 

DAIKIN TÜRKİYE YÖNETİM KURULU ÜYESİ ZEKİ ÖZEN

 

Daikin Türkiye, Sakarya’da 100 bin metrekarelik alana kurulu 42 bin metrekarelik fabrikasında klima, kombi, radyatör, klima santrali, fan coil üretimi yapıyor ve 44 ülkeye de ihracat yapıyor. Şahsen yönetim kurulunda da bulunduğum İSİB ile birlikte, 7-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen “Polonya İklimlendirme Sektörel Ticaret Heyeti” programı kapsamında Polonya’da ticari temaslarda bulunmak şahsım ve firmamız adına faydalı bir deneyim oldu. 

 

2011 yılında Daikin bizi ilk satın aldığında, bölgenin üretim ve lojistik üssü olarak konumlandırmıştı. Biz de ürettiğimiz ürünleri ta Çin’e kadar ihraç ederek bu ünvanımızın hakkını vermek için çabalıyoruz. Türkiye’nin Polonya’ya yaptığı iklimlendirme ihracatına bakıldığında, ısıtma sistem ve elemanlarında oldukça güçlü bir durumda olduğunu görüyoruz. Polonya’nın toplam ısıtma sistem ve elemanları ithalatının %7,22’si ülkemizce karşılanıyor. Ülkemizin dünya ısıtma pazarında önemli bir yeri var. Biz de kaliteli ve teknolojik ürünlerimizle yeni pazarlar yaratmak için çalışıyoruz. 

 

Polonya’nın iklimlendirme pazarıyla ilgili bilgi almanın yanısıra yaptığımız B2B görüşmelerde, özellikle kombi, kazan ve radyatör ihracatımızı geliştirmek amacıyla ısıtma firmalarıyla temaslarda bulunduk. Daikin Türkiye olarak ihracatımızı 2020’de 220 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu tür temasların hem ihracat hedeflerimiz hem de ülke ekonomimiz için çok değerli olduğunu düşünüyorum. 

 

 

 

ERCAN TEKNİK İKLİMLENDİRME A.Ş. YURTDIŞI SATIŞ MÜDÜRÜ UTKU AVCI

 

Ercan Teknik İklimlendirme A.Ş olarak, 7-11 Mayıs tarihlerinde Varşova’da İSİB’in organize ettiği ikili iş görüşmelerinde,Türkiye ve Yurtdışı Satış Bayisi olduğumuz E.C.A markalı soğutucu vanaların tanıtımını yaparak ülkemizi temsil ettik.

 

Hem kendi çalışmalarımız hem de İSİB’in sistemli çalışması sonucunda oldukça planlı ve düzenli bir şekilde organize edilen heyet programının ilk gününde,önceden irtibata geçilen ve bizlerle görüşmek isteyen firmaları kalmış olduğumuz otelin konferans salonunda misafir ettik.

 

Organizasyona ilgi yüksek olmakla birlikte hedef görüşme listemizdeki firmaların eksiksiz katılımı ile verimli toplantılar yaparak,ihtiyaçlarını belirleme konusunda hızlıca yol almak bizleri mutlu etti.İkili görüşmeler süresince  temas ettiğimiz 6 firmadan 3’ü ile kısa zamanda yıllık alım miktarı belirleme ve fiyat teklifi aşamasına gelmemiz, güçlü  ve uzun yıllardır pazarda yer edinen diğer Avrupa’lı rakiplerimiz  karşısında bir Türk markası olan E.C.A’nın yakın zamanda daha da tanınanarak markette yerini alacağı izlenimini bizde yarattı.

 

Organizasyon dahilinde daha fazla müşteriye temas edebilmemiz için programa eklenen ikinci günde ise,önceden yaptığımız pazar araştırmaları sonucunda belirlediğimiz potansiyel müşteri hedeflerini yerlerinde ve randevulu olarak ziyaret ettik.Yaptığımız 4 müşteri ziyaretinde rakiplerle ilgili sıkınıtlarını,üretim/satış  kapasitelerini,pazardaki paylarını görüp;bir sonraki satış aksiyonlarımız için gerekli doneleri edindik. Firmamızın teknik yeterliliği,büyük stok gücü ve buna bağlı yakın termin süreleri  ve bunlara ek olarak Avrupa’daki Carrier vb büyük  firmalarla çalışıyor olmamız potansiyel müşterilerimizi hem şaşırttı hem de kalitemiz konusunda fikir sahibi olmalarını sağladı.Bu firmaların hepsi, tedarikçi alternatiflerinin arasına  bizi de eklemekten memnun olacaklarını belirttiler.Bu gelişme de bizim pazara giriş için daha da umutlanmamıza vesile oldu.

 

Bu meyanda ,bizlere güzel bir organizasyon sağlayan İSİB’e teşekkür eder,organizasyonda Türkiye’yi temsil eden bütün firmaların emeklerinin karşılıklarını almasını ve buna bağlı olarak ihracatımıza katkıda bulunmalarını  temenni ederiz.

 

 

 

ERDEMLER SOĞUTMA A.Ş.

 

Erdemler Soğutma A.Ş. olarak 7-10 Mayıs tarihlerinde İSİB’in organize ettiği Polonya İklimlendirme Sektörel Ticaret Heyeti Programında katılımcı olarak yer aldık. 

 

Polonya ticaret heyetine katılma amacımız; Polonya soğutma sektörü hakkında detaylı bilgi almak ve potansiyel müşteriler ile görüşmekti. Yapılan organizasyonla da bu beklentimiz karşılandı.

 

Firma olarak görüştüğümüz firmaların endüstriyel soğutma alanında ki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla en iyi kaliteyi en uygun fiyata vermeyi hedefleyerek kendileriyle gelecek planlarımızı paylaştık.

 

Aynı zamanda Avrupa firmalarına göre de daha uygun fiyatlarda üretim yapabildiğimiz ve çok daha kısa sürede üretimi tamamlayıp, ürünlerimizi belirttiğimiz zaman aralığı içerisinde müşterilerimize teslim ettiğimiz için rekabetçi bir noktada yer alıyoruz. Ayrıca Erdemler Soğutma A.Ş. olarak ve Polonyalı soğutma firmaları ile çok başarılı bir şekilde ortaklı kurabileceğimize ve tüm projelerinde kendilerine en iyi ve kaliteli çözümü sunabileceğimize inanıyoruz.

 

 

 

FRİGOBLOCK SOĞUTMA SİSTEMLERİ SAN. TİC. A.Ş. İHRACAT MÜDÜRÜ ULAŞ SİNAN ASLAN

 

7-10 Mayıs tarihlerinde İSİB’in organize ettiği Polonya İklimlendirme Sektörel Ticaret Heyeti Programına Frigoblock olarak yer aldık. 

 

Sektörel bazda düzenlenen bu heyet programlarının, hedef firmalara ulaşmak açısından çok büyük önem taşıdığı günümüzde İSİB’in büyük özenle düzenlediği bu organizasyonlara biz de firma olarak katılmaya özen gösteriyoruz. Polonya ticaret heyetine katılma amacımız; Polonya soğutma sektörü hakkında detaylı bilgi almak ve potansiyel müşteriler ile görüşmekti. Yapılan organizasyonla da bu beklentimiz karşılandı.

 

Yaptığımız ikili görüşmelerden edindiğimiz bilgilere göre Polonyalı soğutma firmaları; İtalya, Almanya, Fransa gibi lokomotif ülkelere kıyasla daha ucuz işçilik avantajı ile üretim yaparak; Çekya, Slovakya, Slovenya ve Ukrayna gibi komşu ülkelerine ürünlerini kolaylıkla satabilmektedir. Bunun yanında soğutma tekniği bilgileri sayesinde de, bu ülkelerde Türkiye’nin rakibi haline gelmiş durumdalar. Yalnız bu rekabet daha çok freon gazlı soğutma sistemleri üreten firmalarla yaşanmaktadır. 

 

Global ısınma sebebiyle Avrupa’da Freon gazının kullanımına getirilen ek vergiler ve yüksek fiyatlar sebebiyle, yeni nesil ürünlerde bu gazların kullanımından vazgeçilmekte ve CO2 gibi doğal soğutucu akışkan kullanan cihazların önemi artmaktadır. Biz de firma olarak CO2’li teknolojiler konusunda ar-ge çalışmalarını tamamlamış ve artık üretim ve uygulama yapan bir firma olarak ön plana çıkmaktayız. Aynı zamanda Avrupa firmalarına göre de daha uygun fiyatlarda üretim yapabildiğimiz için rekabetçi bir noktada yer alıyoruz ve Polonyalı soğutma firmalarıyla bu yeni teknolojiye sahip ürünler konusunda ortaklık yapabileceğimizi düşünüyoruz. Yaptığımız ikili görüşmeler neticesinde, Polonyalı soğutma firmalarından CO2 gazıyla çalışan soğutma üniteleri konusunda oldukça ilgi gördüğümüzü ve görüşmelerimizi bu yönde devam ettirdiğimizi belirtebiliriz. 

 

 

 

GÖKÇELER SOĞUTMA TİCARET MÜDÜRÜ SEZGİN GÖKÇE

 

Polonya ya gerçekleştirilen ticari heyet ziyaretimizde özellikle B2B görüşmelerinin gerçekleştirilmesinde profesyonelce tertiplemiş bir organizasyonun faydasını gördük diyebiliriz. Görüşme mekanının tertip düzeni, beklenen ziyaretçilerin katılımı ve gelemeyen bir firma ile iletişim sağlanarak bir sonraki gün için görüşme imkanının oluşturulması, ticaret heyeti ziyaretindeki organizasyonun başarılarıdır. Gerçekleştirdiğimiz toplantılarda oradaki firmaları ve temsilcilerini tanımak, ihtiyaçlarını anlamak için yeterli zaman ve ortam sağlandığından gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde verimli sonuçların yakın zaman içinde alınacağını düşünüyorum. İSİB’in yapmış olduğu bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 
 
 

İMBAT İKLİMLENDİRME VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ KERİM GÜMRÜKCÜLER VE ÖZGEN GÜMRÜKCÜLER

 

İmbat, Polonya’daki Etkisini Arttırıyor

İSİB’in organize ettiği Polonya heyeti B2B etkinliğine İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri adına Kerim Gümrükcüler ve Özgen Gümrükcüler katılım gösterdi. Şirketin İhracat Sorumlusu Özgen Gümrükcüler, etkinliğin hem İmbat hem de sektör adına verimliliğini değerlendirdi.

 

Yurt dışı pazarlarının İmbat’ın pazarlama stratejileri kapsamında önemli bir yeri olduğunu belirten Özgen Gümrükcüler, İSİB’in gerçekleştirdiği etkinliği Türkiye ile hedef pazar ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi adına faydalı bulduğunu ifade etti. Gümrükcüler, değerlendirmesinde “İmbat olarak, yurt dışı ilişkilerimiz içinde Polonya, önem verdiğimiz pazarlar arasında. Bugüne kadar kurduğumuz işbirlikleri, Polonya pazarında izlediğimiz stratejilerin doğruluğunu gösterdi. İlk kez katıldığımız bu İSİB seyahati, tek yerde çok sayıda şirket temsilcisi ile temas kurmamızı sağlaması ve doğrudan işimizle bağlantılı ilişkiler kurabilmemiz açısından bizim için çok verimli oldu. Etkinliğin organizasyonunun da başarıyla planlandığını ve yürütüldüğünü gördük, bu da hepimiz için ayrı bir kolaylık sağladı. Buna benzer farklı ülkelere yönelik seyahatlerin, hedef pazarlarla ilişkiler ve Türkiye’de faaliyet gösteren sektör oyuncularının yurt dışındaki etkinliği adına çok faydalı olacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

 

 

SARBUZ ISI TRANSFER CİHAZLARI SAN. VE TİC. A.Ş. YÖN. KUR. BŞK. YRD. AYK S. DİDONYAN

 

SARBUZ Isı Transfer Cihazları A.Ş. olarak 07-10.05.2019 tarihleri arasında İSİB tarafından düzenlenmiş olan Poland Sectoral Trade Delegation B2B PROGRAMI’na katılım sağladık.

 

Polonya ekonomik olarak hızlı ve dinamik yapıya sahip bir ülke, bunu soğutma sektöründe her geçen yıl göstermiş olduğu gelişimlerle de anlayabiliyoruz. Aynı zamanda Türkiye ile ticari ilişkileri çok uzun yıllara dayanıyor. Bu nedenle Avrupa ülkeleri içinde, ülkemiz açısından önem arz eden ülkelerin başında gelmektedir.

 

İSİB tarafından düzenlenmiş olan bu program sayesinde, mevcut müşterilerimiz ve yeni firmalar ile görüşme şansı bulduk ve kendilerine yeni ürünlerimizle ve yeni seçim programımızla ilgili bilgiler aktarma fırsatı yakaladık. Yeni ürünlerimizden en çok ilgi göreni sebze ve meyve odaları için tasarlamış olduğumuz SBA (Agricalture Unit Cooler) serisi oldu. Özel yapısı sayesinde ürünler üzerinde lekelenmelere yol açmadan ve asgari kalite/nem kaybı ile ideal bir soğutma işlemi gerçekleştiren bu ürün misafirlerimizin dikkatini çekmeyi başardı. SARBUZ olarak oldukça başarılı görüşmeler yaptığımızı söyleyebiliriz.

 

Sizlerin de aracılığıyla, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’ne (İSİB) bu ve benzeri etkinlikleriyle Türkiye’de soğutma sektörüne yapmış olduğu hizmetlerden dolayı SARBUZ Ailesi olarak teşekkürlerimizi iletiriz.

 

 

 

ULPADUST END. TOZ TOPLAMA SİST. SAN.VE TİC. A.Ş. SATIŞ MÜDÜRÜ M.TUNA YEŞİLIRMAK

 

ULPADUST, başarılı projelerini yurt dışına da taşıdı. 

ULPADUST Endüstriyel Toz Toplama Sistemleri olarak başta ilaç sektörü olmak üzere kompozit, kâğıt, plastik, kimya, kumlama, lazer kesme, metal işleme, gıda ve tekstil sanayilerinde ortaya çıkan tozların güvenli bir şekilde ortamdan uzaklaştırılması için geliştirmiş olduğumuz ATEX Sertifikalı Toz Toplama Sistemleri, yüksek vakum basınçlarında blowerlar ile çalışan Yüksek Vakumlu Toz Toplama Sistemleri üretmekteyiz. Bu ürünlerin yanı sıra endüstriyel hava ve yağ buharı filtreleri de üreten firmamız, kurulduğu günden bu yana çevre dostu ve kaliteli ürünler üretmek ve müşteri beklentilerine en iyi şekilde cevap vermek için çalışmalarına hızla devam etmektedir.

 

Ürün grubumuzla ulusal firmalar tarafından tercih edilmenin yanı sıra yurt dışında da başarıyla çalışan sistemleri devreye aldık. Rusya, Ürdün, Pakistan ve Kazakistan gibi ülkelerde cihaz ve sistemlerimiz ile kısa zamanda yurt dışı müşterilerimize çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz. Pazarlama çalışmalarımız kapsamında İSİB Polonya Sektörel Ticaret Heyet gezisi firmamız için ayrıca da önem arz etmekteydi. 07-10 Mayıs arasında gerçekleştirilen organizasyon sayesinde Polonya’daki birçok firma ile bir araya gelerek B2B görüşmeleri ile ürün ve hizmetlerimizden bahsetme fırsatı bulduk. Ayrıca bölgedeki müşteri kitlesini tanıma açısından da faydalı olan bu tip organizasyonların devam etmesini firmamız açısından önemli bulmaktayız.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

eurovent banner-52