İSİB SEKTÖR STRATEJİ ÇALIŞTAYI YAPILDI HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN ÖNEMİ OKUL İÇİ HAVA KİRLİLİĞİ VE SAĞLIK ETKİLERİ YOĞUN BAKIM STANDARTLARI VE İNSAN FAKTÖRÜNÜN HASTANE ENFEKSİYONLARINA ETKİLERİ SYSTEMAIR İLE OKULLARDA OPTİMUM İÇ HAVA KALİTESİ GALATAPORT İSTANBUL’A DAIKIN İMZASI MANTOLAMANIN ‘İYİSİ’ BONUS 16 CM TAŞ YÜNÜ İLE AĞAOĞLU ÇEKMEKÖY’ DE MEVAMALL AVM -ANKARA PROJESİNDE TERCİH YİNE ATLANTIK SU KAYNAKLI ISI POMPALARI OLDU MITSUBISHI ELECTRIC YARININ ÜRETİM ANLAYIŞINA YÖN VEREN ROBOTLARINI SERGİLEDİ YEŞİL ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNÜ DİKKATE ALAN ŞİRKETLER VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR İKLİMSA VE UGETAM, GES ALANINDA UZMAN PERSONEL İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAK ASHRAE’NİN GLOBAL HVACR SUMMIT VE RAL CRC TOPLANTISI 400’Ü AŞKIN TEMSİLCİ İLE İSTANBUL’DA YAPILDI SAĞLIK, KONFOR VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” ARASINDAKİ İDEAL DENGENİN KURULMASI ÖNEMLİ İZOCAM BAYİLERİNİN SON DURAĞI “BEYAZ ŞEHİR” BELGRAD OLDU ÇUKUROVA ISI’NIN FABRİKALARIN ENERJİ TASARRUFUNA KATKISI BÜYÜK

RES Enerji Sistemleri’nin Ege Bölge Sorumlusu İbrahim Ü. Tatlıdil’in ErP ile alakalı görüşlerini aldık

“Tüm Dünya’da enerji verimliliği üzerine ciddi çalışmalar yapılıyor”

 

2018 yılının önemli gündemlerinden biri olan ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin sizce sektöre etkileri nelerdir?

 

Bu gelişmeler sektörümüzü Dünya dinamiklerine uyumlu hale getirmeye yönelik teşvik edici gelişmelerdir. Aslında şu an pek yeteri kadar ciddiye alınmasa da hem Dünya’nın hem ülkemizin, gelecekte konuşacağı en önemli 3 konudan biri enerji ihtiyacını karşılama konusu olacak. İhtiyacı karşılama, kaynak bulmaktan ziyade, ihtiyacın sebebi üzerine odaklama ile aşılacaktır. Bu sebepten tüm Dünya’da enerji verimliliği üzerine ciddi çalışmalar yapılıyor. Ülkemizin da bu anlamda, enerji yönetmeliğinin dünyayı yakından takip eden normlara göre düzenlenmesi, gelişmiş ülkelerin pazarı olma ve geriden takip etme durumunu bertaraf edecektir. Belki de bu sayede, yerli firmalar, ar-ge çalışmaları ile Dünya standartlarında belirleyici rol oynamaya doğru bir atılım yapma imkânı da bulabilirler. 

“Sürekli artan enerji maliyetleri, enerji talebi ile beraber, kaynakların doğru kullanılmasını zorunlu hale getiriyor”

 

ERP (Energy Related Products-Enerji İlişkili Ürünler) yönetmeliğinin yürürlüğe girmesinin çevre ve tasarruf anlamında ülkemize etkileri nelerdir?

 

Son kullanıcıların da bilinçlenmesi ile beraber, ülkemizin kaynakları, çocuklarımızın geleceği ve Dünya’mız için, bu yönetmeliğin çok faydalı bir adım olacağını düşünüyoruz. Sürekli artan enerji maliyetleri, enerji talebi ile beraber, kaynakların doğru kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Sektörden bağımsız olarak son tüketicinin aldığı her üründe enerji ile ilgili bir bilinçlendirme yapılmasını sağlamak, ülkemiz ve Dünya’mızın geleceğini doğrudan etkiliyor. Bilinçli tüketici, enerji verimliliği yüksek sistem ve bileşenleri tercih ettikçe hem çevre kirliliği giderek önlenecektir hem de ülkemiz olarak, milli sermayemizi boşa harcamış olmamaya başlayacağız.

 

 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ECA-31