BITZER, Almanya'daki genişletilmiş fabrikada üretilen ilk yeni kondenseri teslim etti Knauf Türkiye’de bayrak değişimi Siemens teknolojileri “ISK-SODEX” 2019 Fuarı’nda sergilenecek LİMAK ENERJİ’DEN ULUSLARARASI OKUMA YAZMA GÜNÜ’NDE ANLAMLI PROJE Baymak’tan Enerji Tasarrufu Sağlayan Boyler “Termoboyler” Naci Şahin, tekrar EUROVENT Derneği Başkanlığına seçildi İZODER’DEN ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI’ AÇIKLAMASI MTMD, Kolombiya'daki Expo ACAIRE 2019'da temsil edildi Rüzgâr sektöründeki gelişmeleri içeren 'Türkiye Rüzgâr Enerjisi İstatistik Raporu' yayınlandı Buderus Star Club üyeleri Manisa’da buluştu TEAM BOSPHORUS ALDAĞ A.Ş. Sponsorluğunda Solar DECATHLON Afrika’da Yarışıyor VODAFONE’DAN ADANA’DA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI Japon devi Daikin, mucidi olduğu R-32 patentlerine erişimi kolaylaştırıyor Baymak’tan yeni pazarlarla gelen ‘ihracat rekoru’ GF Hakan Plastik’den yeni nesıl atık su ve drenaj sistemi: GF AERATOR

Baymak Su Grubu Ürün Mühendisi Buğra Ekmekçibaşı

Fısıltı kadar sessiz, enerji dostu ve ergonomik

 

Baymak Su Grubu Ürün Mühendisi Buğra Ekmekçibaşı: “Tüketici için bir çözüm ürünü olan E.sybox, Baymak’ın yaygın servis ağıyla tüketicinin her yerde ulaşabileceği bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.”

 

Kullanıcı memnuniyeti odaklı ürün gelişimi yapan Baymak’ın Su Grubu Ürün Mühendisi Buğra Ekmekçibaşı’ndan E.sybox Hidrofor hakkında detaylı bilgi aldık.

 

Röportajımıza başlarken sizi tanıyabilir miyiz?

 

1987 yılında Konya’da doğdum. İlköğretim eğitimimi Yalova’da, lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde lisans eğitimim sırasında 1 yıl dil eğitimi için Portekiz’e gittim. Eğitimimin ardından iş hayatına atıldım ve 10 seneye yaklaşan bir süredir özellikle pompa-hidrofor sektöründe farklı yapılarda çalıştım. 2016’dan bu yana Baymak bünyesinde Su Teknolojileri Ürün Mühendisi olarak görev yapıyorum. 

 

DAB ortaklığıyla ürettiğiniz E.sybox Hidrofor ürününüzden kısaca bahseder misiniz?

 

Su teknolojileri alanında Avrupa’nın önde gelen markalarından biri olan İtalyan DAB firması ile iş birliği içindeyiz. Baymak, olarak DAB firmasının Türkiye’deki satış ve servis organizasyonunu yönetiyoruz. DAB’ın İtalya’da ürettiği E.sybox ürünü, su basıncının yetersiz olduğu ve su deposu bulunan konut, hastane, okul gibi birçok yapıda su ihtiyacını karşılamak amaçlı kullanılıyor. Muadillerine göre en büyük avantajı ise fısıltı kadar sessiz çalışması, enerji dostu ve ergonomik tasarımıyla yer tasarrufu sağlaması.  

 

‘’E.SYBOX’IN İÇİNDEKİ BASINÇ SENSÖRÜ UFAK BASINÇ DÜŞÜŞÜNÜ DAHİ ALGILAR’’

 

E.sybox Hidrofor’un kullanım alanlarını ve çalışma prensibini de bize anlatır mısınız?

 

E.sybox ürünü ağırlıklı olarak villalarda ve az katlı binalarda kullanılmakla beraber konfor ve sessizliğin gerekli olduğu restoran, otel, hastane, yatlarda tercih edilmektedir. Diğer yandan sahip olduğu ACS (Healthcare Compliance Certification) sağlık hizmetleri uyum sertifikası ve WRAS sertifikası sayesinde içilebilir su ihtiyacının olduğu diş polikliniği gibi sağlık kurumlarında da tercih edilmektedir. Özellikleri ve her ortama uyum sağlayan aksesuarları sayesinde doğrudan tesisata bağlanan E.sybox, depo önüne de yerleştirilebilir.

 

Bilindiği üzere hidrofor kullanımında rastlanan en yoğun sorunlardan biri binadaki kat sayısına göre, hidroforun debisi ve basıncının doğru hesaplanmamasıdır. Binada su kullanımı olması durumunda tesisattaki basınç düşer. Standart hidroforlarda bu basınç değişikliği fazla olur ve tesisatta gürültü ve yıpranma problemlerine sebebiyet verir. E.sybox’ın içindeki basınç sensörü ise ufak basınç düşüşünü dahi algılar. İçindeki entegre frekans invertörü sayesinde tesisattaki basıncı sabit tutacak şekilde kullanılan su miktarı kadar depodan ya da şebekeden suyu tesisata basar. Biraz daha detay vermek gerekirse standart hidroforlarda, hidroforun sık devreye girmesi istenmez. Yüksek hızda çalıştırıldığı için hidrofor yıpranır. Bu yüzden basınç aralığı genelde 2 bar olarak ayarlanır. Yani tesisatta su kullanımı başladıktan sonra tesisat basıncı 2 bar düşünce hidrofor devreye girer ve sabit bir hızda çalıştığı için tüketilen su miktarına bakmaksızın tüm kapasitesi ile tesisata su basar. Bu da hem enerji sarfiyatına sebep olur hem de tesisatta koç darbesi dediğimiz titreşimlere, tesisattaki zayıf noktalarda yıpranmaya ve zamanla su kaçağına yol açar.

 

E.sybox’da ise basınç aralığı çok daha hassastır ve 0,1 bara ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Bu da su tüketimi başladığı an itibariyle hassas düzeylerdeki düşüşler esnasında dahi hidroforun çalışmasını sağlar. Frekans invertörü sayesinde pompa düşük hızda çalışarak tesisatın ihtiyacı kadar su basarken, enerji tasarrufunun yanı sıra basınç dalgalanmaların da önüne geçerek tesisatı korur. 

 

‘’KULLANILDIĞI ALANDA İLAVE BİR SES İZOLASYONUNA İHTİYAÇ DUYMAZ’’

 

Bu ürününüzü rakiplerinden ayıran en önemli özelliği nedir? 

 

Hidroforda kullanıcılar için en önemli konulardan biri sestir. Klasik hidroforlarda, hava soğutmalı motora sahip pompa bulunur. Bu yüzden hidroforlar gürültülü çalışır. E.sybox’da ise özel olarak dizayn edilmiş, su soğutmalı motora sahip pompa ve entegre frekans invertörü bulunur. Bu sayede 45 dB ile fısıltı kadar sessiz bir konfor sağlarken enerji sarfiyatını da minimum seviyeye indirir ve kullanıldığı alanda ilave bir ses izolasyonuna ihtiyaç duymaz. Özellikle villa ve az katlı binalarda bu özelliğiyle kullanıcılar için ideal bir ürün olan E.sybox, ergonomik tasarımı ile yüzde 30 oranında az yer kaplar. Dolap gibi küçük alanlara yerleştirilebilen ürünün kombi gibi duvara montajı da mümkündür. 

 

‘’E.SYBOX İLAVE BİR EKİPMAN GEREKTİRMEZ’’

 

Cihaz, suyun donup hidrofora zarar vermesini önlemek için sıcaklık sensörü ile donatılmıştır ve içindeki su sıcaklığı 5 °C derecenin altına düştüğü zaman pompayı düşük devirde çalıştırarak pompa içindeki suyun donmasını engeller. Dahili akış sensörü ise susuz çalışmaya karşı korur. Genleşme tankı, çek valf gibi yardımcı ekipmanları da bünyesinde barındıran E.sybox ilave bir ekipman gerektirmezken, patentli emiş valfi sayesinde Jet hidroforlar gibi emiş kabiliyetine de sahiptir. Ayrıca E.sylink ile bina otomasyon sistemine de bağlanabilir. 

 

‘’IF DESİNG AWARD TARAFINDAN 2013 YILINDA EN İYİ TASARIM ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU’’

 

Bildiğimiz kadarıyla önemli teknik özelliklerinden bir tanesi de monte edilebilme çeşitliliği. Bunun kullanıcılara katkısı ne olacak?

 

E.sybox hidrofor, tasarım alanında dünyanın en prestijli ödül kuruluşu olan IF Desing Award tarafından 2013 yılında en iyi tasarım ödülünün sahibi oldu. E.sybox, eski tarz hidrofor sistemleriyle karşılaştırıldığında boyut olarak da en az yüzde 30 yer tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda montaj yapılacak yerin durumuna göre tesisata yatay ve dikey olarak bağlanabilen E.sybox’ın bir diğer özelliği ise duvara monte edilebilir olması. Bu özelliğiyle rakiplerinden ayrılan E.sybox, standart hidroforların aksine kurulum yapılacak alanda yer olmadığı takdirde kombi gibi duvara monte edilebiliyor. Bu sayede hem konfor hem de yer tasarrufuyla ön plana çıkıyor. Zaman zaman müşterilerimiz tarafından hidrofor montajı için yeterli alanlarının olmadığı yönünde çözüm talepleri geliyor. Onları E.sybox’ın duvara asılma özelliği ile buluşturduğumuzda olumlu dönüşler alıyoruz.

 

‘’E.SYBOX’UN STANDART HİDROFORLARA GÖRE %50’YE VARAN ENERJİ TASARRUFU SAĞLADIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ’’

 

Malumunuz karbon salınımı nedeniyle ev içerisinde kullandığımız tüm elektronik ürünler artık çevre için tehdit olarak görülüyor. Çevreye katkıları, enerji verimliliği ve tasarrufu tarafından bakarsak, ürünün bu konudaki katkıları nelerdir?

 

E.sybox içine entegre edilmiş frekans invertörü sayesinde hidroforun kullanılan su miktarı kadar çalışmasını sağlarken ciddi oranda enerji tasarrufu elde eder. Hidroforlarda kullanılan pompalar santrifüj pompa teknolojisine sahiptir. Matematiksel olarak santrifüj pompalarda pompa hızını yarıya düşürdüğünüzde basılan su miktarı da yarıya düşerken motordan çekilen enerji sekizde bir oranında düşer. DAB’ın yaptığı çalışmalarda E.sybox’un standart hidroforlara göre %50’ye varan enerji tasarrufu sağladığını söyleyebiliriz. 

 

E.sybox ile hem konfor hem tasarruf hem de teknoloji standartlarını yükseltmiş oluyorsunuz diyebilir miyiz?

 

Kesinlikle. E.sybox 45 dB ses seviyesi ile bir fısıltı kadar sessiz çalışır. Ayrıca 0,1 barlık hassas basınç aralığı ile sürekli sabit basınçta çalışacağı için tesisatta oluşabilecek gürültünün de önüne geçerek konfor sağlıyor. Dahili frekans invertörü ile hidroforun ihtiyacı kadar çalışarak enerji tasarrufu elde ederken, E.sylink ile bina otomasyon sistemine de bağlanabilir.

 

‘’KLASİK HİDROFOR KULLANICILARININ MUTSUZ OLDUĞU HER BİR DETAYIN İNCELENDİĞİ, BU DETAYLARIN YOK EDİLDİĞİ ÖZEL BİR ÜRÜN’’

 

Ürününüzün başarısını garantileyecek rekabetçi avantajlarınız nelerdir?

 

E.sybox, klasik hidrofor kullanıcılarının mutsuz olduğu her bir detayın incelendiği, bu detayların yok edildiği özel bir ürün. 45 dB ses seviyesi, entegre frekans invertörü, ergonomik tasarımı, emiş kabiliyeti, donmaya karşı koruması en temel özellikleri. Tüm bu özelliklerin tek bir üründe toplaması E.sybox’ı rakipsiz kılıyor.

 

Peki kullanıcıya sunduğu avantajlar nelerdir? Neden tercih sebebi olmalıdır?

 

E.sybox’un tüketiciye sunduğu avantajların başında fısıltı kadar sessiz çalışması, az yer kaplaması, opsiyonel bağlantı şekilleri, duvara asılabilmesi ve düşük enerji sarfiyatı yer alıyor. Tüketici için bir çözüm ürünü olan E.sybox, Baymak’ın yaygın servis ağıyla tüketicinin her yerde ulaşabileceği bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu da onu tüketici için tercih sebebi yapıyor. 

 

Baymak’ın üzerinde çalışmalarını devam ettirdiği ya da planlama aşamasında olan kısa vadede piyasaya sunacağı yeni ürünleri olacak mı? AR-GE çalışmalarınız hangi yönde ilerliyor?

 

E.sybox hidrofor ailesine son olarak 2018 yılı başında E.sygrid ve E.syCover aksesuarları eklendi. Bu aksesuarlar ilave hiçbir ekipman kullanmadan tesisata kolayca bağlayarak hidroforun dış ortamda çalışmasını sağlıyor. Kullanıcı memnuniyeti odaklı geliştirilen E.sybox’ın ürün geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8