GRUNDFOS TİCARİ BİNALAR EKİBİ MÜKAD İLE BİRLİKTE ANLAMLI BİR ETKİNLİĞE EVSAHİPLİĞİ YAPTI DALMAÇYALI STONEWOOL SİSTEM’DE MÜKEMMEL ISI, SES VE YANGIN YALITIMI İLE 3’Ü 1 ARADA FORM’DAN HER İHTİYACA UYGUN YERLİ ÜRETİM FKS KLİMA SANTRALİ YÜKSEK VERİM VE ÜSTÜN PERFORMANSIYLA PAZARIN VAZGEÇİLMEZİ BAYMAK LECTUS YOĞUŞMALI KAZANLAR TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK R744 İÇİN 2028E PWM GENLEŞME VALFLERİ MITSUBISHI ELECTRIC MELCloudTM İLE KLİMALARDA UZAKTAN KONTROL, YÜKSEK KONFOR ALİZE MÜHENDİSLİK PROMATE AQUABRIGHT, ARC SERİSİ İLE ENTEGRE OLARAK YENİLENDİ DETAYLARIN MÜKEMMEL UYUMU: BAYMAK BH 12 ŞOFBEN CAPAFLEX İLE D-TK: FRASCOLD KONFORDA EVRİME ÖNCÜLÜK EDİYOR BAYMAK’TAN TASARRUFLU VE ŞIK ALÜMİNYUM RADYATÖRLER FRİTERM İLERİ MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ: PROJEYE ÖZEL IQF EVAPORATÖRLER ÇEVRECİ PROJE EKİNCİ SOLARIS’İN İKLİMLENDİRME ÇÖZÜMÜ DAIKIN’DEN GELDİ İZMİR İSTİNYE PARK AVM’NİN TERCİHİ KNAUF’UN ÜSTÜN PERFORMANSLI ÇÖZÜMLERİ OLDU YARGITAY’IN YENİ HİZMET BİNASINDA BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK İMZASI VAR HAPPY CENTER’IN İKLİMLENDİRMESİ FORM’A EMANET

FORM ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ MARMARA VE EGE BÖLGE SATIŞ KOORDİNATÖRÜ HÜSEYİN ATAKAN

FORM, LENNOX PAKET KLİMALARDA UZUN YILLARDIR SÜREGELEN TECRÜBESİ VE BAŞARILI İŞ BİRLİĞİ İLE MÜŞTERİLERE GÜVEN VERİYOR

 

Form Endüstri Ürünleri Marmara ve Ege Bölge Satış Koordinatörü Hüseyin Atakan:  

"Önümüzdeki yıllarda ürün gamımıza eklenecek olan yeni ürünler ile öncelikle Türkiye’nin iklimlendirme alanında üretim yapan ciddi oyuncuları arasında olmak, ardından ilerleyen yıllarda Avrupa’da söz sahibi olarak Türkiye’nin ihracatına yüzde 100 yerli ürünlerimiz ile katkıda bulunmak en büyük hedefimiz."

 

Form Endüstri Ürünleri Marmara ve Ege Bölge Satış Koordinatörü Hüseyin Atakan ile Form Endüstri Ürünleri’nin uzun yıllardır temsilciliğini yürüttükleri Lennox markası özelinde bir röportaj gerçekleştirdik. Lennox ile paket klima alanında 38 yıldır süregelen bir iş birliklerinin mevcut olduğunu dile getiren Atakan, üretimini gerçekleştirdikleri tüm cihazları, Lennox standartlarına birebir uygun ve sertifikalı olarak ürettiklerini belirtti.

 

İlk olarak, firmanız özelinde 2020 yılı değerlendirmesi ve 2021 yılı ön görünüz ile alakalı bilgiler rica ederiz.

 

2020 yılı pandemi nedeniyle tüm sektörler için olduğu gibi iklimlendirme sektörü için de zorlu bir yıl oldu. Durma noktasına gelen hammadde tedariği ve lojistik süreci, piyasanın yavaşlamasına yol açtı. Ama bir yandan da mevcut atmosfer az ya da çok tüm şirketleri inovatif ürünler ve hizmetler yaratmak konusunda teşvik etti. Dünyada ve ülkemizde aşı çalışmalarının başlaması ve genel görüşün pozitif olması nedeniyle 2021 yılından biz de hem sektörümüz hem de firmamız adına ümitliyiz. Piyasalardaki talebin hızlanması ile tüm ürünlerimizin dolaşımını iç pazarda ve ihracat alanında arttırmayı planlıyoruz. Bununla birlikte imalat bazında da yeni girişimlerimiz olacak. Bu girişimlerle ilgili 2021 yılının ilk yarısında duyurularımız olabilir.

 

‘’SON YILLARDA AR-GE VE YERLİ ÜRETİME YÖNELİK PROJELERİMİZE DE AĞIRLIK VERMEYE BAŞLADIK’’

 

Genel ve yerli üretim ürün gamınızın son durumu hakkında detaylı bir bilgi verebilir misiniz?

 

Form Endüstri Ürünleri olarak, uzun yıllardır Lennox, Clivet, Dunham Bush, Climate Master gibi kendi alanlarında en kaliteli markaların temsilciliklerini yürütüyoruz. Soğutma kulesi ve klima santrallerinin yanı sıra Form markalı ısı pompalarımız, fancoillerimiz ve havalandırma fanlarımızın ile Montair markalı Hassas Kontrollü Klima cihazlarımız da geniş ürün gamımızda yer alıyor.

 

Ekonomi ve sektördeki gelişmeleri de yakından inceliyoruz. Bu incelemelerimiz doğrultusunda son yıllarda Ar-Ge ve yerli üretime yönelik projelerimize de ağırlık vermeye başladık. Ar-Ge araştırmalarımız için her yıl üretim ciromuzu yüzde 1,5’luk bir kısmını ayırıyoruz. Ar-Ge’ye verdiğimiz değer, sektör ve üretim tecrübemiz ile pazarın ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunuyoruz. Grup şirketlerimizden Form Endüstri Tesisleri’nin İzmir’de bulunan 20 bin metrekare açık, 14 bin metrekare kapalı alana sahip üretim tesisinde, yenilikçi ve pazarın ihtiyaçlarına hızlı refleks göstererek yeni üretimlere açık bir organizasyonumuz mevcut.

 

Lennox ile gerçekleştirdiğimiz lisans anlaşması kapsamında 2019 senesi boyunca 80 kW üstü kapasitedeki paket klimaları ürettik. 2020 Mart itibarıyla üretim ağımızı genişletip 20 kW’dan 250 kW’a kadar farklı ve kapasite modellerin üretimini gerçekleştirmeye başladık. Buna ek olarak 2019 yılı içerisinde, 56 yıllık sektör tecrübemiz ile yerli ısı pompalarımızın 11,15 ve 22 kW’lik kapasiteli modellerini üretmeye başladık. 2020 yılı içerisinde 3,7 ve 9 kW’lik küçük kapasiteli modellerin de üretimini de gerçekleştirerek ürün gamımızı genişlettik. Form’un ısı pompaları konusundaki uzun yıllara dayanan bilgi birikimini bu cihaza aktardık ve böylece üstün özelliklere sahip bir ürün ortaya çıkardık. Bunu sahadan gelen talepleri dikkate alarak ürün geliştirmemize borçluyuz. Öte yandan doğru tedarikçilerle çalışmamız, uzun süreli AR-GE çalışmaları ve her şeyden önce doğru mühendislik sayesinde ürünümüz son derece başarılı bir noktaya geldi. 2019 itibarıyla da yerli ürün belgesi ve CE belgelerini aldık.

 

Ayrıca önümüzdeki yıllarda ürün gamımıza eklenecek olan yeni ürünler ile öncelikle Türkiye’nin iklimlendirme alanında üretim yapan ciddi oyuncuları arasında olmak, ardından ilerleyen yıllarda Avrupa’da söz sahibi olarak Türkiye’nin ihracatına yüzde 100 yerli ürünlerimiz ile katkıda bulunmak en büyük hedefimiz. Yurt dışındaki ihracat satış ağımızı genişleterek ihracat yapılan ülke sayısını önümüzdeki iki yıl içerisinde iki katına çıkarmak da diğer bir hedefimiz.

 

‘’100 YILDAN FAZLA BİR TARİHE SAHİP OLAN BİR FİRMANIN, BÖYLE BİR KONUDA İLK OLARAK FORM İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMIŞ OLMASI BİZİM İÇİN AYRICA BİR GURUR KAYNAĞI’’

 

Bildiğimiz kadarıyla, Lennox’un dünyadaki tek lisanslı distribütörüsünüz ve Lennox tarafından, Form Şirketler Grubu’na ‘’en önemli paket klima partneri’’ ödülü verildi. Bu başarının elde edilmesindeki en büyük rol nedir?

 

Lennox ile paket klima alanında 38 yıldır süregelen bir iş birliğimiz mevcut. Uzun yıllar ülkemizde bu ürünlerin distribütörlüğünü üstlendik. Bu başarılı iş birliğimiz ve görüşmeler sonucu Mart 2019’da Lennox’la lisanlı üretim lansmanımızı gerçekleştirdik. Bu doğrultuda İzmir’deki üretim tesislerimize 2 milyon Euro’luk bir yatırımla sadece Lennox’a özel bir üretim hattını devreye aldık. Böylece 80 kW üzerindeki paket klima cihazlarını Lennox markasıyla bütün sertifikaları aynen geçerli olmak üzere İzmir’deki fabrikamızda imal etmeye başladık.  2020 yılının mart ayı itibarıyla kapasitesi 20-100 kW olan Baltic serisi dediğimiz cihazların imalatına başladık. Böylece toplamda 20 kW’dan 250 kW’a kadar geniş bir yelpazede Lennox paket klimaların seri üretimine başlayarak bu alandaki yerli üretim faaliyetimizi genişlettik. Bu anlaşma Lennox’un uluslararası pazarlarda paket klima için verdiği ilk ve tek üretim lisansı olma özelliğini taşıyor. 100 yıldan fazla bir tarihe sahip olan bir firmanın, böyle bir konuda ilk olarak Form ile iş birliği yapmış olması bizim için ayrıca bir gurur kaynağı.

 

Üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm cihazları, Lennox standartlarına birebir uygun ve sertifikalı olarak üretiyoruz. İmal ettiğimiz paket klimalar, yüzde 51’in üzerinde yerli ekipman ve işçilik içeriyor ve cihazların yerli malı belgesi de mevcut. Form olarak Lennox markası ile Türkiye pazarında yüzde 50’ye yakın bir pazar payına ve binlerce cihazlık referansa sahibiz. 

 

Başarılı iş birliği ve başarılı temsilciliğimiz ile pazardaki lider konumumuz tek lisanlı üretici olmamızın en önemli nedenleri. Bu başarılı ortaklığı ilerleyen dönemlerde daha da genişleterek devam ettirmeyi arzuluyoruz.

 

‘’YÜKSEK TEKNOLOJİSİ VE TECRÜBESİYLE LENNOX, TÜM DÜNYADA YÜKSEK BİLİNİRLİĞE VE TERCİHE SAHİP’’

 

Form’un, lisanslı üreticisi olduğu Lennox’un sektördeki konumlandırılmasını nasıl yorumluyorsunuz? Bilinirliği ne durumda?

 

Form’un 38 yıldır temsilciliğini gerçekleştirdiği Lennox, 100 yılı aşkın bir sektör tecrübesine sahip. Lennox, 23 bin çalışanı, 25 fabrikası, 2 bin 500 bayisi ve 3 milyar doları aşkın cirosu ve paket klima konusunda kalitesi, ürün çeşitliliği, yüksek kapasite aralığı ve bu konuda yaptığı Ar-Ge faaliyetleri ile bir dünya markasıdır. Form olarak bu ürünü Türkiye’ye tanıtan ve bu konuda Türkiye’de her zaman öncü ve en büyük pazar payına sahip olan firmayız. Yüksek teknolojisi ve tecrübesiyle Lennox, tüm dünyada yüksek bilinirliğe ve tercihe sahip. 

 

‘’LENNOX, YÜKSEK TEKNOLOJİ VE ENERJİ VERİMLİLİĞİNE SAHİP ÜRÜNLERİYLE ÖNE ÇIKIYOR’’

 

Peki müşterileriniz için, Lennox’un tercih edilmesinde ne gibi avantajlar mevcut?

 

Lennox, yüksek teknoloji ve enerji verimliliğine sahip ürünleriyle öne çıkıyor. Lennox markalı paket klimalar, ısı geri kazanımlı uygulamalarına ilaveten toprak kaynaklı ya da deniz, göl, nehir kaynaklı uygulamaları ile enerji verimliliği açısından müşterilerine çok geniş imkânlar yaratıyor. Tüm Lennox paket klima cihazları, Eurovent sertifikalı ve Ecodesign ERP (Energy Related Products) direktiflerine uygun olarak sezonsal verimlilik değerlerini karşılıyor. Bu sayede cihazlar yıl boyunca kısmi yüklerde daha az enerji tüketerek işletme maliyetlerini azaltıyor.

 

Lennox Paket Klimalar ayrıca pandemi dönemindeki en önemli ihtiyaç olan iç mekanların taze hava ihtiyacını da %100 taze hava ile çalışabilme imkânı ile karşılıyor ve ortamdaki kirli havayı dışarı atıyor. Lennox’un hava kalite sensörü, oransal motorlu taze hava damperi, özel yazılımı sayesinde taze hava ihtiyacı ve kontrolü otomatik olarak yapılabiliyor. Ayrıca uzaktan kumandası üzerinden kullanıcılar istediği taze hava oranını da ayarlayabiliyorlar. Karışım havalı veya iç hava ile çalışılan durumlar için de virüs oluşumunu engelleyen UV teknolojisi ile daha temiz bir hava sağlanabiliyor.

 

Form, Lennox ürünleriyle ilgili uzun yıllardır süregelen tecrübesi ve başarılı iş birliği ile müşterilere güven veriyor. Form tarafından Türkiye’de Lennox lisansıyla üretilen yerli üretim paket klimalar geniş ürün yelpazesine ek olarak, kısa teslimat süreleri, lojistik kolaylıklar ve fiyat avantajlarıyla da yatırımcı ve uygulamacılara önemli avantajlar sağlıyor.

 

‘’İHRACATA ODAKLANACAĞIZ’’

 

Son olarak da ileriye dönük hedeflerinizden bahseder misiniz?

 

2021’de mevcut konumumuzu koruyup, geliştirdiğimiz yeni ürünlerin iç pazardaki penetrasyonunu artırırken, ihracata odaklanacağız. Ayrıca imalatlar bazında da yeni girişimlerimiz olacak. Bu süreçte Form Endüstri Ürünleri olarak çift haneli bir büyüme öngörüyoruz. Yeni girişimlerimizin 2021 yılında hayata geçmesi ile büyüme oranını çok daha ileriye taşıyacağız.

 

IMG 4090 y

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Çukurova ısı-32