GRUNDFOS TİCARİ BİNALAR EKİBİ MÜKAD İLE BİRLİKTE ANLAMLI BİR ETKİNLİĞE EVSAHİPLİĞİ YAPTI Wavin, dünya çapında nitelikli tesisatçı yetiştirmeyi hedefliyor ZeroBuild Türkiye'21 Yapı Biliminde En Yeniler İKLİM KRİZİNE DUR DİYECEK ÇÖZÜMLER ZEROBUILD TÜRKİYE’21’DE Türkiye’de Ürettiği Ekolojik Havalandırma Çözümü ile Dünya Mutfaklarını Havalandırıyor ALARKO CARRIER, TÜRKİYE’NİN İKLİM OKURYAZARLIĞI SEVİYESİNİ ÖLÇTÜ Çukurova Isı, ABD’li Roberts-Gordon’un Avrupa Üretim Üssü Oldu,İthalatı Kesildi Termo Teknik ürünleri ile bu kış sıcak geçecek FORM ISI POMPASI ALANINDA YERLİ ÜRETİM WSHP İLE GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR DE DIETRICH MODULENS G ENTEGRE BOYLERLİ PREMIX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ GF HAKAN PLASTİK’TEN GELECEĞİ İNŞA EDENLERE GF AQUASYSTEM PP-RCT DÖRT MEVSİM KONFORUN ADI BAYMAK IOTHERM ISI POMPASI UV NANO TEKNOLOJİLİ LG UV SIRIUS KLİMA İLE TEMİZ VE SERİN HAVA TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK: CASTEL

BOMAKSAN GENEL MÜDÜRÜ R. BORA BOYSAN

BOMAKSAN, BOA AIR MARKASI İLE KAPALI ORTAMLARDA SAĞLIKLI VE TEMİZ HAVA SAĞLIYOR 

 

Bomaksan Genel Müdürü R.Bora Boysan:  "Bomaksan olarak ana faaliyet alanımız, hava kirliliğini azaltmaya yönelik çalışmalar olduğundan pandemi sürecinde de işimize kesintisiz devam ettik ve ihtiyaçlara ve taleplere yanıt vermeye çalıştık."

 
 

Çalışma alanları için daha iyi hava kalitesini ve çocuklara daha temiz bir çevre sunmayı vizyon edinen Bomaksan Endüstriyel Hava Filtrasyon Sistemleri’nin Genel Müdürü R.Bora Boysan ile hem Bomaksan hakkında hem de dosya konumuza ilişkin bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Öncelikle okuyucularımıza, firmanızın kısa bir özgeçmişini hatırlatmanızı rica ediyoruz.

 

Bomaksan, 1986 yılında Konya’da kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne HVAC sektöründe Tesisat Mühendisliği alanında, sistem tasarımından uygulamaya kadar tüm süreçleri başarıyla tamamlayan, satış sonrası servis ve bakım hizmetleri ile de müşterileriyle uzun süreli birliktelikler oluşturan, genç, dinamik, yeniliklere açık ve çevreye saygılı bir firmadır.  Ülkemizde, endüstriyel toz toplama ve filtrasyonu alanında en geniş ürün gamına sahip firmayız. Ürünlerimizi yaklaşık 20 ülkeye ihraç ediyoruz. 

 

Ürün gruplarınızdan ve kullanım alanlarından da bahseder misiniz?

 

Son yıllarda, küresel ısınma ve tüm dünyada giderek artan çevre bilinci nedeniyle bazı yeni düzenlemeler yapılmış ve bu çerçevede Endüstriyel Havalandırma, Gaz Arıtımı ve Filtrasyon sektörü özel bir önem kazanmıştır. Bu gelişmelerle birlikte Bomaksan olarak Toz Toplama, Gaz Arıtımı ve Filtrasyon cihazları üretimine başladık. Çeşitli endüstriyel tesislerin toz, gaz ve duman problemlerine yönelik Jet-Pulse filtreler, santrifüj fanlar, siklonlar ve yağ buharı filtreleri üretiyoruz. Gaz Arıtımı alanında da hizmet veriyoruz. Endüstriyel toz toplama, duman emiş ve gaz arıtımı ile ilgili olarak, 15 çeşit ürünümüz bulunuyor. Bu ürünlerden 5’i standart ürünler olup, her birinin altında 6’şar model daha bulunmaktadır. Diğer 10 çeşit ürünümüz ise müşteri ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen ürünlerdir.

 

"TEMİZ HAVA DOLAPLARI, KAPALI ORTAMLARDA SAĞLIKLI VE TEMİZ HAVA SAĞLAYARAK, İNSANLARIN SAĞLIKLI NEFESLER ALMASINA YARDIMCI OLUYOR"  

 

Bize, Boa Air markası ile geliştirdiğiniz temiz hava dolapları hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz? Çoğunlukla tercih edilen kullanım alanları nerelerdir? Neleri filtreler?

 

Bomaksan olarak geniş ve sirkülasyonu yoğun olan ortamların havasını temizlemek üzere BOA AİR markası ile “Temiz Hava Dolapları” geliştirdik ve üretimine başladık. H14 sınıfı HEPA Filtreleri ve yüksek kapasiteli ve verimli EC Fanları sayesinde geniş ve kalabalık iç mekanların havasını efektif bir şekilde temizleyen Temiz Hava Dolapları, kapalı ortamlarda sağlıklı ve temiz hava sağlayarak, insanların sağlıklı nefesler almasına yardımcı oluyor. Portatif Temiz Hava Dolapları, içerisinde bulunan sınıfının en yoğun aktif karbon filtresi ile VOC’leri ve kötü kokuları filtrelerken, sınıfının en yükseği olan H14 sınıfı HEPA Filtreler ile virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile PM2.5 partikülleri içerisinde hapsederek sürekli olarak temiz hava sağlıyor. Portatif Temiz Hava Dolaplarımız AVM’lerden spor salonlarına, kuaför, cafe gibi metrekareye göre yoğunluğun yüksek olduğu yerlerden kütüphane ve ofislere kadar hemen her ortamda kullanılabilir. 

 

Boaaır Ürün Maxi 2"EN BÜYÜK RİSK İSE HASTANELERDİR" 

 

Özellikle içinde bulunduğumuz bu süreçte iç ortam hava kalitesini arttırmak için neler yapılmalı?

 

Kontrollü olarak hayata karıştığımız bu dönemde virüslerin hava yoluyla bulaşma riskine karşı, kapalı ortamların hava kalitesini izlemek ve özellikle insan yoğunluğunun olduğu ve uzun süre aynı ortam havasının solunduğu yerlerde temiz hava sirkülasyonunu sağlamak daha da önem kazanıyor. AVM’ler gibi kalabalık ve geniş mekanlarda öncelikle merkezi havalandırma sistemlerinde %100 taze hava beslemesine geçilmesini öneriyoruz. Pandemi öncesi enerji tüketiminden tasarruf sağlayabilmek için bu tip merkezi havalandırma sistemlerinde emilen havanın bir kısmı kaba filtrelemeden sonra içeri geri verilmekteydi. Ancak bu durum pandemi döneminde kesinlikle kaçınılması gereken bir çalışma otomasyonudur. TTMD ve İSKİD başta olmak üzere bu konuyla ilgili gerekli çağrıları defalarca yaptı. Bu gibi sistemlerde geri dönüş havasının filtreleme sistemleri HEPA sınıfı filtreler ile değiştirilerek bir miktar önlem alınabilir. En büyük risk ise hastanelerdir.  Merkezi havalandırma sistemleri diğer ticari işletmelere nazaran daha farklı tasarlanan hastanelerde de AVM gibi yerlerde de HEPA Filtreli hava dolapları gibi çözümler hem lokal bölgelerde çok daha efektif bir havalandırma sağlayacak hem de iç ortamın havasını daha sık temizleyerek daha steril bir ortam oluşmasına katkıda bulunacaktır. Merkezi havalandırma sistemi bulunmayan kuaför, market, ofis, cafe gibi yerlerde uygulanan doğal havalandırma yöntemlerinde ise taze ve temiz havanın homojen olarak dağılımı maalesef mümkün değildir. İç kısımlara doğru ilerlendikçe hava kalitesi düşer. Bu sebepten temiz ve sağlıklı havaya sahip olmak isteyen bu tip işletmeler, portatif temiz hava dolapları ile bu çözüme kavuşabilirler.

 

"TEMİZ HAVA DOLAPLARI, ÇALIŞTIKLARI MAHALİN HAVASINI LOKAL OLARAK VİRÜS, BAKTERİ GİBİ MİKROORGANİZMALARDAN VE PARTİKÜLLERDEN ARINDIRAN CİHAZLARDIR"

 

İç ortam hava kalitesinin yaşam kalitesine etkileri tartışılmaz. Peki, küçük değişiklerle iç ortam hava kalitesini arttırıp, kendimizi nasıl koruyabiliriz?

 

Ülkemizde Makine Mühendisleri Odası’nın (TMMO) pandemi sürecinde oluşturduğu Teknik Kurul çalışmalarını genişletti ve belli alanlardaki uzmanları ve doktorları bünyesinde barındıran yedi kurum ile “İklimlendirme Teknik Kurulunu” oluşturdu. Çalışmalarına devam eden “İklimlendirme Teknik Kurulu”nun yanı sıra Amerikan ASHRAE ve Avrupa merkezli REHVA gibi kuruluşlar da pandemi sürecinde sürekli olarak önerileri ile bu alanda oluşan bilgi kirliliğinin önüne geçmeye çalıştılar. Bu husustaki önerileri önemli benzerlikler taşımaktadır. Örneğin dönüşüm havası kullanımının iptalini ve %100 taze hava ile çalışan sistemlere geçilmesini tavsiye etmektedirler. Her iki kuruluş da HEPA Filtreli sistemlerin pandemiyle mücadelede oldukça etkili olduğunu belirtmektedir. Bunun yanı sıra son dönemde yine ısrarla tavsiye edilen hususların başında, “MAHAL HAVA TEMİZLEYİCİLERİ” olarak belirtilen Temiz Hava Dolapları bulunmaktadır. Temiz Hava Dolapları, çalıştıkları mahalin havasını lokal olarak virüs, bakteri gibi mikroorganizmalardan ve partiküllerden arındıran cihazlardır. 

 

"İÇ ORTAM HAVA KALİTESİ DEMEK, ORTAMDAKİ KARBONDİOKSİT VE KARBONMONOKSİT YOĞUNLUĞUNDAN ÇOK DAHA FAZLASIDIR" 

 

İç ortam hava kalitesinin şirketler, çalışanlar, eğitim ve sağlık üzerindeki etkilerini nasıl yorumlarsınız?

 

Korona virüs salgını ile temiz hava, soluduğumuz havanın kalitesi ve genel halk sağlığına yönelik farkındalığın çok büyük oranda arttığını görüyoruz. Toplum için en önemli sağlık riski, hepimizin ortak soluduğu havanın kalitesidir. Kapalı ortamlardaki hava kalitesi sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar, iç ortam hava kalitesinin dış ortama göre 7 kat daha kirli olabildiğini göstermektedir. Hayatımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz bu ortamlarda soluduğumuz havanın kalitesi, sağlığımız için çok büyük önem taşımaktadır.

 

Kapalı ortamlarda hava kalitesi 2 kirlilik tipi üzerinden ölçümlenmektedir; Partikül büyüklüğü / yoğunluğu ve VOC’ler. Partiküller PM1, PM2.5, PM5 ve PM10 olarak ayrılmaktadırlar. Bu PM seviyeleri, partiküllerin boyutlarını göstermektedir. PM2.5 ve PM1 partiküllerin kansere sebep olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bu sebeple solduğumuz ortamın PM1 ve PM2.5 yoğunluk seviyelerinin düşük olması çok büyük önem arz etmektedir. VOC (Volatile Organic Compounds, Uçucu Organik Bileşenler) olarak isimlendirilen kirlilik tipi ise genellikle iç ortamda kullanılan kimyasallardan (çamaşır suyu, kokulu mumlar, spreyler vb.) açığa çıkmaktadır. VOC’lerin yoğun olduğu ortamlarda uzun süre vakit geçiren kişilerde yine kanser başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleri gözlemlenmektedir. VOC’ler gibi Formaldehitler de soluduğumuz havadan uzaklaştırılması gereken kimyasal gazlardır. Formaldehitler de genellikle Halı, kilim ve eskiyen mobilyalarımızdan havaya karışır.

 

"BU KİRLİLİKLERE BİZ GÖRÜNMEZ KATİLLER DİYORUZ"

 

Kapalı ortamlarda soluduğumuz havada tüm bu kirlilik tipleri maalesef bulunmaktadır. Bu kirliliklere biz görünmez katiller diyoruz. Bunun sebebi maalesef bu kirleticilerin varlığının çıplak gözle görülememesidir. Yani iç ortam hava kalitesi demek, ortamdaki karbondioksit ve karbon monoksit yoğunluğundan çok daha fazlasıdır. Zira CO ve CO2 yoğunluğunu azaltmak için ortama taze hava verme zorunluğu beraberinde partikülleri de taşımaktadır.

 

"BOA AIR TEMİZ HAVA DOLAPLARIMIZ İLE HAVA YOLUYLA BULAŞIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLERİ DE ALDIK"

 

Bomaksan Endüstriyel Havalandırma ve Filtrasyon Sistemleri olarak pandemi sürecinde hem çalışanlarınızın sağlığı hem de şirketinizin sürekliliğini koruyabilmek adına ne gibi önlemler aldınız?

 

Bomaksan olarak ana faaliyet alanımız, hava kirliliğini azaltmaya yönelik çalışmalar olduğundan pandemi sürecinde de işimize kesintisiz devam ettik ve ihtiyaçlara ve taleplere yanıt vermeye çalıştık.  İş akışımızda hiçbir duraksama olmadı. Ofis çalışanlarımız için evden esnek çalışma yöntemini uyguladık. Fabrika çalışanlarımızın işe geliş gidiş saatlerinde değişiklikler yaptık. Çalışma aralıklarını seyrelttik. Fabrikaya girişlerde her gün aksatmadan ateş ölçümü yaptık. Bağışıklık sistemi zayıf ve kronik hastalıkları olanları korumak için, bir süreliğine izin verdik. Tüm çalışma alanlarımızı düzenli aralıklarla temizleyerek virüs ve bakterilerin tutunmalarını önledik. Elbette BOA AIR Temiz Hava Dolaplarımız ile hava yoluyla bulaşın önüne geçmek için gerekli önlemleri de aldık.  Her kritik noktaya el hijyen solüsyonları koyduk ve çalışanlarımızın güvenliğini sağladık.

 

Bu sürecin bu seneki hedefleriniz ve planladığınız yol haritası üzerindeki etkileri neler oldu? 

 

Pandemi küresel olarak etkilerini gösteriyor. Elbette ekonomi ve diğer pek çok sektörler için olumsuz etkileri olsa da bizim sektörümüz açısından olumlu yönde etkileri olacağını düşünüyoruz. Bomaksan olarak ana faaliyet alanımız, hava kirliliğini azaltmaya yönelik çalışmalar olduğundan pandemi sürecinde de işimize kesintisiz devam ettik ve ihtiyaçlara ve taleplere yanıt vermeye çalıştık.  Bu sebeple önümüzdeki dönemde de sektörümüzde bu alandaki çalışmaların hızla artacağını düşünüyoruz.  Bu süreçte artan ihtiyaçlara yönelik geliştirdiğimiz Temiz hava dolapları ile geniş ve insan sirkülasyonunun yoğun olduğu mekanlarda insanların daha temiz ve sağlıklı havaya kavuşmasını aynı zamanda bulaşıcı hastalıkların, insandan insana bulaşma yöntemlerinden biri olan hava yoluyla bulaşı riskini de minimize etmeyi amaçlıyoruz.

 

"BOMAKSAN OLARAK ENDÜSTRİYEL ALANLAR İÇİN GELİŞTİRDİĞİMİZ 3 YENİ ÜRÜNÜMÜZÜ DE ÖNÜMÜZDEKİ 2 AY İÇERİSİNDE PİYASAYA SÜRECEĞİZ"

 

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

 

Halihazırda 19 ülkeye ihracatımız var. 2020 yılı sonuna kadar AB ülkeleri başta olmak üzere Rusya, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve ABD pazarına ürünlerimizi ihraç etmeyi hedefliyoruz. BOA AIR Temiz Hava Dolapları ile sunduğumuz yeni temiz ve sağlıklı hava deneyiminin yanı sıra Bomaksan olarak endüstriyel alanlar için geliştirdiğimiz 3 yeni ürünümüzü de önümüzdeki 2 ay içerisinde piyasaya süreceğiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36