KANATLARDAKİ UFAK BİR HASAR VERİMLİLİĞİ %3-4 ORANINDA AZALTIYOR PA-FLEX KAUÇUK PROJELERDE İZODER Başkanı Levent Gökçe: “Yalıtım uygulamaları devlet tarafından teşvik edilmeli” Masdaf Pompa Sistemlerinde “Performans Test” Güvencesi Bosch Termoteknik, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 71. oldu HT Solar’dan rekor üretim DemirDöküm WhatsApp Hattı ile Tüm Hizmetlerini Tek Tıkla Erişilebilir Hale Getirdi İzocam, dijital yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor Buderus Star Club’ın Kat Kat Puan Kampanyası 31 Temmuz’a kadar devam ediyor Çatı Çıkış Sızdırmazlık Elemanı : “Master Flash “ Borusan Mannesmann’da eğitim treni artık bu istasyondan kalkıyor: Techstation Termo Teknik LOGIC Premix Yoğuşmalı Kombi yıl sonuna kadar 5 yıl garantili Kipaş Tekstil, Mimsan’ın Kojenerasyon Sistemi ile Enerjide %30 Tasarruf Sağlayacak Vaillant Yenilenen Modülasyonlu Oda Termostatları ile Evlere Tasarruf ve Konfor Getiriyor Alsancak Stadyumu Yapımında Ciat Soğutma Grupları ile Birlikte Aldağ Klima Santralleri ve Fancoilleri Tercih Edildi

BENGİKOMBİ’NİN SAHİBİ HAKAN BENGİ

2019 YILINDA PLANLAMASINI YAŞANACAK ZORLUĞU ÖNGÖREREK YAPMIŞ OLAN BENGİKOMBİ,  2020 YILI İÇİN TEMKİNLİ, İYİMSER VE MİNİMUM STOK STRATEJİSİ UYGULAYACAK

 

BengiKombi’nin Sahibi Hakan Bengi, 2019 yılının ilk defa çok keskin şekilde daralan bir yıl olduğunu, ancak 2020 yılı için olumlu beklentilerinin devam ettiğini dile getirdi.

 

Açıkçası BengiKombi olarak 2019’dan memnun olmadığımızı söylemek istiyorum. 2019 yılı rekabet ve zorluklar açısından son derece zor ve sıkıntılı bir yıl olarak geçti ve çok şükür geride kaldı. Nisan 2018’de Erp regülasyonu ile konvansiyonel cihazların, ekim 2019’da NOX regülasyonu ile de yarı yoğuşmalı diye andığımız cihazların satışlarının durdurulması, ağustos 2018’de yaşadığımız döviz kuru atağı gibi temel faktörlerden dolayı tüketicinin alım gücü düşerken, cihaz fiyatları ciddi artış gösterdi. 2017-2018 yılı başlarında bir tüketici 1500-2000 TL’ye bir cihaza ulaşırken, 2019 yılında bu rakam 3500-4500 TL seviyesine yükseldi. Dolayısıyla 2019’da kombi pazarı keskin bir şekilde düştü. Ayrıca inşaat sektöründe oluşan daralama da hem kombi hem de radyatör pazarının düşmesinde direkt etki etti. 2019 yılı ülkemize özel sorunlar, jeopolitik riskler ve dünya genelinde yaşanan ticaret hacmi düşüşünden dolayı her yönü ile zor bir yıl oldu. Ülkemizin doğalgaz ile tanıştığı yıllardan itibaren, arada istisna birkaç yılı saymaz isek kombi pazarı her zaman yukarıya doğru hareket etmişti. 2019 yılı ilk defa çok keskin şekilde daralan bir yıl oldu. 2019 için söylenebilecek tek olumlu şey, bu yılın zaten zor ve çetin geçeceği daha başlamadan biliniyor ve tahmin edilebiliyordu. Tüm firmalar da kendilerine göre bu duruma önlem almış olarak 2019 yılına girmişlerdi. O yüzden keskin daralma sektörde çok fazla yıkıcı olumsuzluklar getirmedi.   

 

"2019’DA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ EN ÖNEMLİ AKSİYON, İSTANBUL AVRUPA YAKASINDA İKİ YENİ ŞUBE AÇMAMIZ OLDU"

2019 yılına girmeden zaten zorluklarla dolu olacağını ve pazarın daralacağını öngördüğümüz için BengiKombi olarak kendimizce birtakım önlemler almıştık. İlk önlemimiz konvansiyonel cihazların satışının bitmiş olmasından dolayı, yüklü miktarda cihaz stoku yaparak, fiyat artışından da yararlanarak karlılığımızı arttırmaya çalışmak oldu. Aynı stratejiyi müşterilerimiz ile de paylaştık ki onlarında karlılığı artsın ve hiç olmazsa zor bir yıla, bir miktar da olsa olumlu başlasınlar istedik. Bunun dışında satışını gerçekleştirdiğimiz 2-3 markadan çıkarak, optimize olmaya çalıştık. Çok fazla daralacağını ve fiyat rekabetinde geri düşeceğini düşündüğümüz markalar için strateji geliştirmedik, dolayısıyla da o markaların bizim içimizdeki satış payları oldukça düştü. Diğer yandan BengiKombi olarak Baymak Lambert bayiliğini alarak ilave olarak ciro gücümüzü arttırmaya çalıştık. Bunların dışında 2019’da gerçekleştirdiğimiz en önemli aksiyon, İstanbul Avrupa yakasında iki yeni şube açmamız oldu. İstanbul’da en önemli sorun malum ulaşım. Pazarlamada da en önemli konu müşteriye yakın olabilmek ve hızlı hizmet verebilmek. Bu yüzden müşterilerimize daha yakın olabilmek ve daha hızlı hizmet verebilmek için, biri Esenyurt diğeri Gaziosmanpaşa bölgesinde olmak üzere iki yeni şube açılışı gerçekleştirdik. 2019 yılında bu aksiyondan çok fazla fayda sağlamamış olsak bile ilerleyen yıllar için olumlu beklentilerimiz devam ediyor. 

 

"2019’UN EN HAREKETLİ PAZARI İKİNCİ EL KOMBİ PAZARIYDI"

2019 yılında benim dikkatimi çeken en enteresan gelişme ‘İKİNCİ EL KOMBİ’ pazarında yaşanan yüksek artış oldu. Doğalgazın ilk geldiği yıllarda bu tip eğilim yok denecek kadar az iken, son birkaç yılda nadiren de olsa bu tip uygulamalar görüyor ve duyuyorduk. Ancak 2019 yılında artan kombi fiyatları ve düşen alım gücü ile birlikte, çok hızlı bir şekilde artan talep oluştuğunu gördük. 2019’un en hareketli pazarı ikinci el kombi pazarıydı bence. 

 

"YOĞUŞMALI CİHAZ FİYATLARININ AŞAĞI DOĞRU HAREKET ETMESİ SÖZ KONUSU OLABİLİR"

2020 yılından da çok fazla bir beklentimiz yok. Hızlı ve keskin bir pazar büyümesi beklemiyoruz. Ancak 2019 son çeyreğinde oluşan iyimser hava ve global anlamda 2020’nin 2019’dan daha iyi olacağını kabul ediliyor olması nedeniyle 2020’ye daha pozitif bakıyoruz. Kombi pazarı en kötü 2019’a göre % 5-10 mertebesinde büyür diye kabul ediyoruz. 2020 için birde şöyle bir şey var, 2019 gibi keskin daralan yılların ardından her zaman bir toparlanma ve yukarı doğru hareket mümkündür. 2020’ye bu gözle bakmakta yarar var. Ama yine de temkinli iyimserlik doğru bir kabul olacaktır. 2019 erp yasası nedeniyle sektörün konvansiyonel cihazlar yerine yoğuşmalı cihazlara geçiş yılı oldu. Üreticilerin yoğuşmalı cihazlardaki kar marjlarının konvansiyonele göre daha yüksek olduğunu biliyoruz. Eğer 2020’nin ilk 2 çeyreklik döneminde pazar istenildiği gibi akmazsa, hedeflerinin gerisinde kalan üreticiler aradaki farkı kapatmak için 2. döneme kar marjlarından fedakârlık etmek suretiyle, fiyat odaklı kampanyalar yapabilirler. Bu rekabet piyasasının doğal sonucu olarak tüm üreticileri etkiler ve yoğuşmalı cihaz fiyatlarının aşağı doğru hareket etmesi söz konusu olabilir. Ve bu olasılık yani yoğuşmalı cihaz fiyatlarının 2020’de düşmesi ihtimali bana göre bir hayli yüksek ihtimal. Bu kabulden hareket ile biz BENGİKOMBİ olarak 2020’de mevcut stok seviyemizi olması gereken oranın altında tutmayı, en fazla 15 günlük satış hacmimiz kadar stok yapmayı düşünüyoruz. Aksi takdirde aşağı doğru bir fiyat hareketinden olumsuz etkilenmeyelim…Sonuç olarak 2020 stratejimiz temkinli iyimser ve minimum stok olarak özetlenebilir.

 

"BİRÇOK KONUDA OLDUĞU GİBİ FUAR KATILIMLARIKONUSUNDA DA YENİ VE

İNOVATİF STRATEJİLERE YÖNELMEK İSTİYORUZ"

BengiKombi olarak son 10 yıldır gerek ülkemizde gerekse yurt dışında birçok fuar  organizasyona dahil olduk. Son yılarda Türkiye’de, Çin’de ve Azerbaycan’da olmak üzere toplam da 10 fuar gerçekleştirdik. 2020 ve önümüzdeki yıllarda fuar katılımlarımızı azaltmayı hatta sıfırlamayı düşünüyoruz. Hem yüksek maliyetler hem de katılımcılardaki nitelik ve nicelik anlamındaki sıkıntılar bizi fuarlara geçmişteki kadar istekli kılmıyor. Daha uygun maliyetler ile daha hızlı bir şekilde, daha etkin ve daha fazla hedef kitleye ulaşmak mümkün günümüzde. Bu nedenle birçok konuda olduğu gibi fuar katılımları konusunda da yeni ve inovatif stratejilere yönelmek istiyoruz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36