BITZER, Almanya'daki genişletilmiş fabrikada üretilen ilk yeni kondenseri teslim etti Knauf Türkiye’de bayrak değişimi Siemens teknolojileri “ISK-SODEX” 2019 Fuarı’nda sergilenecek LİMAK ENERJİ’DEN ULUSLARARASI OKUMA YAZMA GÜNÜ’NDE ANLAMLI PROJE Baymak’tan Enerji Tasarrufu Sağlayan Boyler “Termoboyler” Naci Şahin, tekrar EUROVENT Derneği Başkanlığına seçildi İZODER’DEN ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI’ AÇIKLAMASI MTMD, Kolombiya'daki Expo ACAIRE 2019'da temsil edildi Rüzgâr sektöründeki gelişmeleri içeren 'Türkiye Rüzgâr Enerjisi İstatistik Raporu' yayınlandı Buderus Star Club üyeleri Manisa’da buluştu TEAM BOSPHORUS ALDAĞ A.Ş. Sponsorluğunda Solar DECATHLON Afrika’da Yarışıyor VODAFONE’DAN ADANA’DA GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI Japon devi Daikin, mucidi olduğu R-32 patentlerine erişimi kolaylaştırıyor Baymak’tan yeni pazarlarla gelen ‘ihracat rekoru’ GF Hakan Plastik’den yeni nesıl atık su ve drenaj sistemi: GF AERATOR

İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜNÜN ORTAK PAYDASI, ISKAV

Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı, iklimlendirme sektörünün vakfedenlerince 1997 yılında kurulmuştur. 
 
Tasarım, Uygulama ve Üretim disiplinlerinin ortak ihtiyaçları doğrultusunda, kitap hazırlama, eğitim ve sertifikasyon programları oluşturma, Üniversitelerde sektöre yönelik eğitim programlarının açılmasını sağlama, öğrencilere burs verme konularında pek çok çalışma yürütmüş ve bu çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Yapılan veya kullanımda olan endüstriyel veya konfor binalarındaki mekanik sistemlerin doğrulanması süreci olan Test Ayar ve Dengeleme, TAD işlerinin tüm organizasyonunu, sektör derneklerinin ISKAV’a verdiği görev gereğince başlatmıştır. Bu konuda, öncü projelerdeki uygulamaların yapılmasını organize etmiştir. Projelerde kullanılacak TAD şartnamesini oluşturmuş, TAD işlerini yapacak mühendislerin eğitim programını hazırlamış, teorik ve laboratuvar eğitimlerini vermiştir. Sınavların bağımsız bir şekilde yapılmasını ve değerlendirilmesini sağlamış, sertifika verilme, takip ve yenileme süreçlerini sürdürülebilir bir yapıda gerçekleştirmiştir. Teknisyenlere yönelik olarak da TAD sertifika programı hazırlanmıştır ve 2019 yılından itibaren uygulanmasına başlanacaktır. ISKAV sertifikalı mühendisler ve firmalar tarafından yapılan TAD işleri ile yapılan projelerde, tasarımın, ürünün ve uygulamanın doğruluğunun ölçümlerle kontrolü sağlanmakta ve tüm disiplinlerin en büyük şikayeti olan haksız rekabetin önlenmesine büyük katkı sağlamaktadır.  Sistemlerin, tasarım kriterlerine uygun şekilde ayarlanması ve dengelenmesi durumunda enerji verimliliği artmakta, çevrenin korunmasına katkı sağlanmaktadır.
 
ISK SODEX fuarının organizasyonunda ilgili derneklerle koordinasyonunun ISKAV tarafından yapılması ile sektör fuarımızın sürdürülebilir ve yekpare bir yapıda olması sağlanmaktadır. Bu sayede ISK SODEX fuarı bir bütünlük içerisinde her iki yılda bir güçlenerek yapılmakta ve HVAC-R sektöründe Avrupa’daki üçüncü büyük fuar haline gelmiştir.
 
İklimlendirme sektörünün önemli ihtiyaçlarından birisi de yetişmiş iş gücüdür. Özellikle mavi yakalı yetişmiş iş gücünde sıkıntı yaşanmaktadır. Sektörün bu ihtiyacının giderilmesi için ISKAV, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK kurumuyla işbirliğine giderek sektör derneklerinin katlısıyla, iklimlendirme okulunun kurulmasını sağlamıştır. Üçüncü dönem mezunlarını verecek olan İSMEK İklimlendirme Okulu gelecekte de önemli bir hizmeti yerine getirmeye devam edecektir.
 
İklimlendirme sektörünün bir bütün olarak gelişmesi ve geleceğe hazırlanması için, sektör firmalarının ve kurumlarının dijitalleşme sürecini en iyi şekilde yürütmesi gerekiyor. Dijitalleşmede harekete geçemeyen veya geç kalan kuruluş ve kurumlar varlıklarını sürdürmekte zorlanacaklardır.
 
Sektörümüzün dijitalleşme sürecinin önemli bir bölümünü oluşturan, BIM, Building Information Modelling, platformu dünyadaki gelişimine uygun olarak ülkemizde de kurulmalıdır. BIM konusu, mimari tasarımdan başlayarak tüm tasarım süreçlerinde, uygulama safhasında ve işletmede bilginin ortaklaştırılmasını ve akıllı elemanların yerleştirildiği projelerde bilgiye hızlı ve doğru ulaşımı sağlamaktadır. Bu günden başlayarak önümüzdeki dönemlerde yatırımlar BIM platformu üzerinden yürütülecektir. BİM konusunda yetişmiş insan kaynağı oluşması için tüm iklimlendirme sektörüne hizmet edecek bir eğitim merkezi, akıllı elemanların dijital ortam için hazırlanmasını sağlayacak bir atölye ve hazırlanan bu akıllı elemanların yer alacağı bir kütüphanenin oluşturulması gerekiyor. Bu dijital kütüphane on-line olarak dünyadaki diğer noktalarla irtibatlandırılarak, sektörümüzün yeni pazarlara açılması sağlanacak ve bilgiye dayalı rekabet gücü artacaktır. Planlanan tüm bu çalışmalar, sektörümüzün verdiği görev bilinciyle ISKAV tarafından planlanacak, uygulanacak ve sürdürülecektir. Büyük bir yatırım, bilgi ve emek gerektiren dijitalleşme sürecinde ISKAV tüm sektörün desteğini yanında hissediyor.
 
1997 den bu güne kadar yaptığı çalışmaları geliştirerek devam ettirmek ve yeni projeleri hayata geçirmek için ISKAV Vakfımızın sürekli bir desteğe ihtiyacı vardır.
Vakıfların, toplum yararına hizmetlerini sunabilmesi için gerekli olan emek ve alt yapı için mali kaynaklar gerekmektedir. Bu mali kaynaklardan en önemlisi bağışlardır. Sektörümüzde çalışan, faaliyet gösteren her bir kişi, kuruluş ve kurum, sektörün VAKFINA destek olmalıdır.
 
Sivil toplum örgütlerimize ne kadar katkıda bulunabilirsek, geleceğe o kadar güvenli bakarız.
 
Saygı ve Sevgilerimle.
 
TANER YÖNET
ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8