EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

Samsung teknolojik devrime hazır

Samsung Electronics Türkiye Sistem Klimaları Kıdemli Müdürü Okan Tutcu: “Samsung olarak biz nesnelerin interneti teknolojisinin çok büyük kitleleri etkileyeceğine ve geleceği şekillendireceğine inanıyoruz.”

Teknolojik devrime çok ciddi şekilde hazırlandıklarını dile getiren Samsung Electronics Türkiye Sistem Klimaları Kıdemli Müdürü Okan Tutcu, IoT kavramı ile ilgili sorularımız yanıtladı.
 
Ülkemizde de nesnelerin interneti kavramı her geçen gün daha sık anılıyor ve yayılıyor. Türkiye’de IoT diye düşünürsek, bize bir değerlendirme yapar mısınız? 
 
Nesnelerin interneti konusunda değerlendirme yapmak için Akıllı Evleri örnek alabiliriz. Nesnelerin interneti teknolojisinin son kullanıcının hayatına en çok dokunduğu alanlardan bir tanesi Akıllı Evler. Türkiye’de şu anda yaklaşık 400 bin akıllı ev bulunuyor. Bu sayı giderek artıyor. 2022 yılında Türkiye’de 2.7 milyon evin akıllı klasmanında değerlendirilebileceğini öngörüyoruz. Bu rakamlar nesnelerin interneti konusunda oldukça büyük bir fırsatın bizi beklediğini gösteriyor. Türk tüketicisi, teknolojiyi hayatına entegre etme konusunda çok istekli ve aynı oranda çok da başarılı. Biz de Samsung olarak beyaz eşyalardan iklimlendirme ürünlerimize kadar çok sayıda ürünümüzde nesnelerin teknolojisini kullanıyoruz. Hedefimiz iki yıl içinde A’dan Z’ye tüm Samsung cihazlarının birbiri ile konuşabilmesini sağlamak.
 
‘’BU TEKNOLOJİK DEVRİMİN MERKEZİNDEYİZ’’
 
IoT konusunda gelişimi hızlandırmak adına ne gibi atılımlar yapılmalı?
 
Samsung olarak biz nesnelerin interneti teknolojisinin çok büyük kitleleri etkileyeceğine ve geleceği şekillendireceğine inanıyoruz. Bu nedenle bu teknolojik devrimin merkezindeyiz diyebilirim. Bazı konularda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Ar-Ge’ye yapılan yatırımların artırılması, verimlilik odaklı katma değerli üretim hedefi ve alınan patent sayısının artırılması bunlardan bazıları… Bu konularda kendimizi ne kadar hızlı geliştirirsek, istenilen noktaya o kadar kısa sürede ulaşırız. 
 
 
Peki Samsung nesnelerin internetinden nasıl yararlanıyor? Bu konudaki çalışmalarınız neler?  IoT çözümleri konusunda dünya ve Türkiye pazarında nerede?
 
Samsung Electronics olarak her alanda kitleleri etkileyecek bu teknolojik devrime çok ciddi şekilde hazırlanıyoruz diyebilirim. Geçen sene Bixby dijital asistanı piyasaya sunduk. Bixby ile Samsung beyaz eşyalarınızı, televizyonlarınızı ve hatta klima sisteminizi akıllı telefonunuz aracılığı ile sesli komut vererek kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca hâlihazırda nesnelerin interneti teknolojisine sahip tüm cihazlarımızı tek bir noktadan kontrol edebildiğiniz Smart Things adında bir mobil uygulamamız var. Samsung olarak nesnelerin interneti teknolojisinin günlük hayatlarımızı kolaylaştırıcı çözümlere dönüşmesi için öncülük ediyoruz.
 
2017 yılında piyasaya sunduğunuz ‘’ARTIK’’ isimli IoT platformunuz ne gibi imkanlar sağlıyor?
 
Samsung, nesnelerin birbiri ile daha kolay eşleşmesi ve daha güvenilir bir bağlantı oluşturması amacıyla 2014 yılında bir kaç firma ile beraber bir açık bağlantı kuruluşu oluşturdu. 2017 yılında da ARTIK adını verdiği IoT platformunu piyasaya sundu. Bu platform ürün ve bulut arasında güvenliği sağlıyor. Böylece daha güvenli bir şekilde birbiriyle iletişim içinde çalışan ürünler, hizmetler, evler, binalar veya fabrikalar tasarlama imkânı sunuyor. 
 
 
‘’BİZ SAMSUNG OLARAK GEREKLİ HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALIYORUZ’’
 
IoT’nin bizlere sağladığı konforun, kolaylıkların yanında bir de ciddi sorunlarla karşılaşma durumu çıkıyor karşımıza. Bu konudaki görüşünüz ve alınabilecek önlemler hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz.
 
Nesnelerin internetinin getirdiği konforun yanı sıra bazı sorunlar da olabilir. Fakat biz Samsung olarak gerekli her türlü önlemi alıyoruz. Bildiğiniz gibi bu konuda ARTIK platformunu piyasaya sunduk. 
 
Nesnelerin interneti üzerine ciddi yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Sizce bu konuya yapılan yatırımlar konusunda şirketler nasıl bir yol izlemeli?
 
Yatırımların tamamı esasında yüksek verimlilik, üretimsel faaliyetler ve katma değer gibi unsurların üzerine şekillenir. Nesnelerin interneti konusu da bu çerçevede değerlendirilebilir.
 
‘’NEREDEYSE HER SENE İKLİMLENDİRME ALANINDA YENİ ÜRÜNLER PİYASAYA SUNUYORUZ’’
 
Sizinle daha önceki bir röportajımızda Samsung’un 2020’den sonraki planının tüm ürünlerinizi IoT teknolojisiyle uyumlu hale getirmek olduğunu belirtmiştiniz. Hem bu alanda hem de iklimlendirme adına yeni planlarınız nelerdir?
 
İklimlendirme sektörü, Türkiye, Orta Doğu, Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika piyasalarının hepsini ilgilendiren ciddi üreticilerin bulunduğu çok önemli bir piyasa. Samsung Electronics olarak çok büyük hayallerimiz var. Biliyorsunuz neredeyse her sene iklimlendirme alanında yeni ürünler piyasaya sunuyoruz. Yakın zamanda sektörümüzde yeni teknolojiler görmeye devam edeceğiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8