EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

Baymak PV Ürün Müdürü Zafer Ceyran

Baymak PV Ürün Müdürü Zafer Ceyran, güneş enerjisi konusunda sorularımızı yanıtladı

 

Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için izlenmesi gereken yollar nelerdir?

Isınma ve aydınlanma gibi temel konularda güneş enerjisinden faydalanmak, kişi başına düşen enerji tüketim miktarının hızla arttığı bir dönemde sürdürülebilir kaynak kullanımı ve enerji tasarrufu açısından öncelik kazanıyor. Güneşten elde edilen enerji, fosil yakıttan yanma yoluyla elde edilen enerjiye kıyasla dünya üzerinde her noktada bulunabilen, toplanması sırasında iş ve makine gücü gerektirmeyen, harcanması sırasında ise karbondioksit emisyonu “0” olan hayati öneme sahip eşsiz bir enerji türü. Bunun öneminin bilincinde olan Baymak, 2015 yılında pazara güçlü bir finansman modeli ve yüksek verimlilikte çözümlerle girdi. Güneş enerjisinden maksimum verim sağlamak amacıyla tasarlanan Baymak Düzlemsel (flat plate) Güneş Kolektörleri ev ve ticari kuruluşların kullanımına uygun güneş sistemleri çözümü sunuyor. Bu verimi artırmak adına öncelikle çatı kurulumları göz önüne alınacak olursa kurulum yapılacak alanın maksimum seviyede güneş alması gerekiyor. Kurulum yapılacak çatı eğimliyle eğim yönünün güney ve mümkünse 20-30 derece açıda olması tercih ediliyor. Ayrıca kurulum yapılacak alanın gölge etkisinden uzak olması gerekiyor. Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak adına elektrik tüketim alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler de büyük farklar yaratacaktır. Örneğin güneş enerji sistemlerinin üretim yaptığı gündüz saatlerinde tüketimin yaygınlaştırılması, üretimin olmadığı saatlerde ise tüketimin de mümkün olduğu kadar düşük tutulmaya çalışılması faydalı olacaktır.

 

Türkiye’de güneş enerjisi sektörü nasıl şekilleniyor? Sektördeki son gelişmeler nelerdir?

Türkiye’de 2013 yılı itibariyle Lisanssız Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Yönetmeliği’nin yayınlanmasıyla ağırlıklı olarak arazi üzeri santral kurulumları hayata geçirilmeye başladı. Arazi üzeri GES kurulumları 2017 yılı sonunda devlete satılan fazla elektrikten alınan dağıtım bedelindeki artışa kadar artarak devam etti. 2018 yılı ocak ayında 10 kW altı çatı kurulumları için mevzuatta kolaylıklar getiren yeni yönetmelik yayınlanmış olup, mart ayında meclisten geçen torba yasa ile de 10 kW altı bireysel kullanıcılar gelir vergisinden muaf tutularak üretilen fazla elektriğin devlete satışı sırasında karşılaşılan problemin önüne geçilmiştir. Atılan bu adımlar ülkemizde güneş enerjisinin geleceğine yönelik umutları artırıyor. Baymak da güneş yatırımlarının ivme kazandığı bu döneme güçlü bir şekilde girdi. Bayilerine güneş enerjisi konusunda yoğun eğitimler veren Baymak, 1 MW altı lisanssız pazarın yanı sıra belediyeler, alışveriş merkezleri, oteller ve KOBİ’lerin güneş enerjisi kurumlarına talip oluyor. Güneş enerjisi kurulumunda birçok projeye imza atan Baymak, Kıbrıs’ta Türkiye’nin tek kalemde en büyük çatı üzerine güneş paneli kurulumunu gerçekleştirdi. Enerji verimliliğini her zaman ön planda tutan Baymak yenilenebilir enerji sistemlerinde de pazar liderliği hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8