Solimpeks Yenilenebilir Enerji sistemleri Genel Müdürü Gazi Çelebi

Solimpeks Yenilenebilir Enerji sistemleri Genel Müdürü Gazi Çelebi, güneş enerjisi hakkında düşüncelerini paylaştı

 

Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için izlenmesi gereken yollar nelerdir?

Güneş tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu enerjinin tamamını fazlasıyla karşılayacak potansiyele sahip olmasına rağmen gerek mimarlarımız gerekse yatırımcılar bu konuda sorumluluk almak istememektedirler. Mimarlarımız estetik kaygılardan dolayı, yapmış oldukları projelerde zorunda olmadıkça güneş enerjisinden enerji üretip tüketme konusunda gözlerini kapatmış durumdadır. Öncelikle bu konuda bir atılım gerekmekte ve daha cesaretli bir durum sergilemek zorundadırlar. Yapılacakların en başında her projede enerjiyi verimli kullanmak konusunda tasarımlara yön verilmesi gerekmektedir. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak çevreci bir durum sergilemek zorunda olduğumuzu, tasarımcıların her biri önceliklerinin arasına almalıdırlar. Sadece güneşi kullanarak bir konutun enerji giderlerini sıfır hale getirebilmenin mimari tasarımla başladığını unutmamak gerekir. Diğer bir konuda, sektörde hizmet veren tüm oyuncuların, gerekli bilgiye sahip alarak kendilerini yetiştirmeleri ve doğru ve sorunsuz uygulamalarla sektörde ki korkuların önüne geçmeleri gerekmektedir.

 

Türkiye’de güneş enerjisi sektörü nasıl şekilleniyor? Sektördeki son gelişmeler nelerdir?

Güneş enerjisinden, su ısıtma ve elektrik üretimi gibi iki konuda faydalanmak mümkün ve bu iki konu aslında bir konut için olmazsa olmaz ihtiyaçları oluşturmaktadır. Su ısıtması konusunda Türkiye uzun yıllardır güneşten faydalanmakta ve dünyada önemli bir konumda. Yapılan projelerde özellikle sıcak su kullanımında ısıtma destekli olarak güneş enerjisi kullanılmaktadır. 

Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretme konusunda ise Türkiye daha yolun başında. Son yıllarda güneş enerjisi santrallerini hemen hemen her ilimizde görmeye başladık. Tabi bu arazi uygulamalarının dışında çok büyük bir potansiyel oluşturan 10 milyona yakın konut çatıları bulunmaktadır. Yeni Düzeltmeler ile 10 KW ve altı kapasiteye sahip güneş enerjisi elektrik üretim sistemleri kurdurabilmek çok basit hale gelmektedir. Kendi enerjisini kendi üretip tüketen, fazla ürettiğini devlete satıp ilave bir kazanç sağlayabilecek çatılarımız, enerji konusunda çok önemli bir duruma gelmektedir. Bu konuda çevreye duyarlı tüm bireylerin hem ekonomik hem de duygusal kazanç sağlayacak sistemlerin sayıları her geçen gün hızla artmaktadır.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ICCI Yeni-3