Orbit Enerji Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Vahit Kara

Orbit Enerji Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Vahit Kara güneş enerjisi ve sektörünü kısaca değerlendirdi

 

Güneş enerjisinden daha fazla faydalanmak için izlenmesi gereken yollar nelerdir?

Bedava enerji denince kulağa çok hoş geliyor. Ancak bedava olması için biraz da ilk yatırım maliyetinin ucuz olması gerekiyor. Düşünsenize 10 kW bir çatı uygulaması yapmak için yaklaşık 15 bin USD para harcamanız gerekiyor. Giderlerin azaltılabilmesi için; Başta fuzuli verilen prosedür giderlerinin iptal edilmesi gereklidir. Bunun için devletimiz sürekli çalışmalar yapmaktadır. İnşallah en kısa sürede de rayına oturacaktır.

 

Panel fiyatlarının düşürülmesi Gerekir

Bunun için ülkemizde üretimin daha çok millileşmesi gerekir. Mesela panellerin hammaddesi aslında toprak ama biz bunu gidip Çin’den alıyoruz. Halbuki “onlar yapıyorsa biz daha iyisini yaparız” desek ve taşın altına elimizi soksak şimdiye kadar belki de dünyanın en değerli PV hücrelerini üretecektik. Lakin alıp satmak en kolayı diyoruz.

 

Kapasitelerin serbest bırakılması gerekmektedir

Şu anda hiçbir yerde boş kapasite yok. Halbuki teknik olarak birçok trafoda yeterli kapasite var. Varsayalım yok, yeni trafo merkezleri açılması zor bir şey değil.

 

Depolama sistemlerinin önü açılıp teşvik verilmesi gerekiyor

Depolama sistemleri sayesinde enerji dengelemesi yapılabilecek. Bu da bize ülke olarak stabil bir enerji yönetimi yeteneği kazandıracak. Bu sayede kapasitelerin %80-%90’lara varan kullanımları olabilecektir. Mevcut haliyle %30-60 arası kapasite kullanım oranları mevcuttur.

 

Türkiye’de güneş enerjisi sektörü nasıl şekilleniyor? Sektördeki son gelişmeler nelerdir?

Sektörde acayip bir hız var. İnsanlar bu santrallerden para kazanıldığını görünce ve onlara emeksiz para gibi gelince hevesleniyorlar. Gaza gelen insanlar topluluğu ikinci sırada yatırım yapanlar. Ancak ilk yatırım yapanlar ise geleceği görenler oldu. Arada kalmışlar da var. Çekimserler. Onlar da destek-hibe gibi unsurları bekliyorlar.

Ancak ne olursa olsun ülkemizde kısa sürede 20 GWp kapasiteye erişeceğimize inanıyorum.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ICCI Yeni-3