EKONOMİK KALKINMA RÜZGAR ENERJİSİ İLE GERÇEKLEŞİYOR BAYMAK’TAN KULLANICI DOSTU ATIK SU TERFİ İSTASYONLARI KENYA - Mega Clima HVAC Fuarı Buderus Star Club üyeleri Van’da bir araya geldi ​GENSED BAŞKANI HALİL DEMİRDAĞ, TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE DİKKAT ÇEKTİ PRESTİJLİ PROJELERİN TERCİHİ YERLİ MARKA PA-FLEX KAUÇUK BÜYÜYOR DEPREMLER KAÇINILMAZ !!! Kanadalı ve Türk Bilim İnsanlarından Tehlikeli Kirleticileri Gidermek İçin İş Birliği İZODER’DEN ‘17 AĞUSTOS MARMARA DEPREMİ’ YIL DÖNÜMÜNDE AÇIKLAMA GF Hakan Plastik, ISK SODEX 2019’da LG Türkiye, İklimlendirme ve Enerji Çözümlerini İş Ortaklarına Tanıttı AVRUPA’DAKİ AĞIR SANAYİNİN TERCİHİ RÜZGAR ENERJİSİ İstanbul – İzmir Otoyolu Projesinde STOPER İmzası Enerjisa Enerji 2019’un ilk yarısında büyüme ivmesini devam ettirdi Büyük Ekipmanlarınız İçin Acrefine ASI-L Yüksek Kapasiteli Sismik İzolatörler

53 Yıllık Köklü Geçmiş FORM Şirketler Grubu

Form Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Tunç Korun: 
“Teknik ve doğru çözüme çok önem veriyoruz, kaliteli ürünler ile çalışıyoruz.”
 
Türkiye’de iklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektörünün öncülerinden Form Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Tunç Korun ile yaptığımız röportajda, artık sektöre bireyselden merkezi sistem klimalara kadar tüm iklimlendirme çözümlerini sağlayacaklarını belirtti ve firma olarak insana ve doğaya dokunan çalışmalar gerçekleştirmeyi bir görev bildiklerini aktardı.
 
53 yıllık köklü bir geçmişi olan Form Şirketler Grubu olarak birçok başarıya imza attınız. Bize firmaların uzun ömürlü olmasının yollarından bahseder misiniz?
 
Biz aile şirketi olmakla beraber tüm faaliyetlerimizi profesyonel kadrolar ile yürüten bir firmayız. Hakikaten profesyonel çalışmayı, işi doğru kişinin yapması fikrini ve belirli bir disiplinle çalışmayı çok önemsiyoruz. Sektörel yenilikleri yakından takip ediyor, analiz ediyor ve bu şekilde stratejik kararlar alıyoruz. Bu bize hem yabancı firmalar ile olan yoğun çalışmamızdan hem de kurucumuz Bedi Bey’in sahip olduğu düzen ve disiplin formatından geliyor. Teknik ve doğru çözüme çok önem veriyoruz, kaliteli ürünler ile çalışıyoruz. Müşterilerimizi tek defalık değil uzun vadeli iş ortağımız olarak görüyoruz, buda bize uzun ve verimli ilişkiler getiriyor.
 
Form’un iklimlendirme ve yenilenebilir enerji sektörüne yaptığı önemli katkılardan bir tanesi de eğitimler. Bize Form Eğitim Seminerlerinden kısaca bahseder misiniz?
 
Maslak Merkez ofisimizde yer alan Form Akademi’de VRF ve Merkezi sistemler firmalarının satış sonrası hizmetlerine yönelik olarak çalışan yetkili servislerine düzenli eğitim faaliyetleri yürütülüyor. Bunun dışında belirli dönemlerde sektörden eğitim talepleri alabiliyoruz, özellikle ısı pompaları ve VRF sistemler konusunda. Bu konulara yönelikte sektör temsilcilerine eğitimler düzenliyoruz. Yine çeşitli sektör dernekleri aracılığı ile dernek üyeleri ve sektör temsilcilerine eğitimler verebiliyoruz. Geçen aylarda TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kocaeli ve Sakarya İl Temsilciliği üyelerine yönelik “Duman Tahliye ve Doğal Havalandırma Kapakları” konusunda bir eğitim gerçekleştirdik. Üniversitelerin de makine mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik toprak ve su kaynaklı ısı pompaları sistemleri ve VRF sistemler konusunda eğitimler düzenleyerek katkıda bulunmaya çalışıyoruz.
 
“TÜM ÜRÜNLERİMİZDE YEŞİL BİNALARA KATKI SAĞLAYACAK KRİTERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORUZ”
 
Büyük yapılarda merkezi iklimlendirme sistemi için çokça tercih ediliyorsunuz. Bize bu tercihe neden olan ürün gamınızdan ve özelliklerinden bahseder misiniz?
 
Bir binanın en çok enerji harcayan ekipmanlarının başında ısıtma-soğutma olduğundan, iklimlendirme sistemleri için seçilen ürünlerin yüksek enerji verimliliğine sahip olması kullanılan enerjiyi yarı yarıya düşürülebiliyor. Form Şirketler Grubu olarak tüm ürünlerimizde yeşil binalara katkı sağlayacak kriterleri göz önünde bulunduruyoruz. Özellikle toprak, hava ve su gibi doğal kaynakları kullanarak gerçekleştirdiğimiz ısı pompası uygulamaları, yapılara enerji verimliliği konusunda büyük katkılar sağlıyor. 
Merkezi iklimlendirme tarafında enerji verimliliği yüksek ve çevreci ürünlerimizle birçok projede yer alıyoruz. 
 
Ürün gamımız içerisinde bulunan Mitsubishi Heavy VRF sistemler, yeşil bina konseptine uygun olarak inşa edilen ve LEED sertifikası almak isteyen binalara da puan kazandırıyor. Bunun yanında yüksek verimle çalışan Lennox paket klimalar ile tek bir cihazla taze hava ihtiyacı ve otomasyonu karşılayarak, ısıtma-soğutma-nem alma yapılabilir. Yine ürün gamımızda bulunan Clivet Soğutma Grupları, Dunham Bush WCFX Su Soğutmalı Vidalı Soğutma Grupları ve Decsa CTI Sertifikalı Soğutma Kulesi, globalde kalitesiyle bilinen, uzun ömürlü ve düşük bakım maliyetiyle ClimateMaster ısı pompaları sektörde yenilikçi ve yüksek verimle çalışan ürünlerimiz arasında yer alıyor.
 
Ocak ayında yeni fan coil üretimine İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikamızda başladık. Kendi ar-ge ekibimiz ile dizayn ettik. Yerli ağırlıklı komponentlerden oluşturduk. TSE’de testlerimizi yaptırdık, gerekli kalite belgelerimizi aldık. Gizli tavan tipi fan coil’in her kapasitesindeki ürünü satıyoruz. Son olarak EC fan’lı olarak da dizaynı tamamladık, birkaç ay içerisinde satışına başlayacağız.
 
Ürünlerinizin gerek nem alma gerek taze hava ihtiyacı karşılama özelliklerinden bahsettiniz ve ürünlerinizin daha birçok özelliği sayesinde iç hava kalitesini arttırdığını biliyoruz. Peki bize iç hava kalitesi ve iklimlendirme ilişkisinden kısaca bahseder misiniz?
 
İnsanların zamanlarının büyük bir kısmını geçirdiği ev, ofis, okul, hastane vb. yaşam alanlarının iç hava kalitesi yaşam kalitemizi etkiliyor. Örneğin ofislerdeki ısıl konfor ve hava kalitesi; çalışanların iş verimini etkileyebiliyor. Bundan dolayı da kişinin yaşamını konforlu bir şekilde devam ettirebilmesi için mekanların doğru iklimlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Yüksek bir “iç mekân hava kalitesi” sağlamak, satışını gerçekleştirdiğimiz sistemlerin hemen hemen hepsinin temel amacı. LENNOX paket klimaların hava kalite sensörleri sayesinde taze hava oranı, içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor.
 
Mitsubishi Heavy VRF sistemleriyle istenilen ısı konforu yüksek verimle sağlanırken, DX klima santrallerine sorunsuz bağlanan ekipmanlarla veya Mitsubishi Heavy taze hava cihazlarıyla iç ortam taze hava kalitesi yükseltilebiliyor. Diğer markalarda muadili olmayan Mitsubishi Heavy’nin draft panel teknolojisi ile iç ortam hava akışı, insanları klima çarpması gibi sıkıntılardan koruyarak kontrollü bir şekilde sağlanmaktadır.
 
“MİTSUBİSHİ HEAVY’NİN MULTİ SPLİT, SPLİT VE TİCARİ SPLİT KLİMALARININ DA SATIŞINA BAŞLAYACAĞIZ”
 
Her biri dünya markası olan birçok ürünün Türkiye distribütörlüğünü yapan Form Şirketler Grubu’nun yeni anlaşma yaptığı ya da anlaşmayı planladığı bir marka var mı?
 
Form olarak 2011 yılından beri Mitsubishi Heavy Industries’in VRF klimalarının satışını başarılı bir şekilde yürütüyoruz. Bununla birlikte temmuz ayı itibariyle Mitsubishi Heavy’nin multi split, split ve ticari split klimalarının da satışına başlayacağız. Mitsubishi Heavy Split, Multi Split ve Ticari Split Klimalarının ürün gamımız içerisinde yer almasıyla artık sektöre bireyselden merkezi sistem klimalara kadar tüm iklimlendirme çözümlerini sağlayacağız. 
Şu anda satışa ve bayi satış kanalına yönelik hazırlık çalışmalarımız hızla sürüyor. Bireysel Sistemler Satış Müdürü olarak Taner Özdoğan ve Form Grup Pazarlama Müdürü olarak Alev Eroğlu aramıza katıldı. Mitsubishi Heavy markalı tabelaları ile split, multi split ve VRF ürünlerinin bütününü satan, yanı sıra gerekli bazı yan ürünleri de bulunduran münhasır bayilerimiz ile Türkiye bazında çalışmaya başlayacağız.
 
Sosyal sorumluluk projelerinde de Form adını duyuyoruz. Kısaca bunlardan da bahsedebilir misiniz?
 
2015 yılında şirketimizin 50. Kuruluş yılı dolayısıyla Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden 50 kız öğrencimize lise öğrenimleri süresince eğitim bursu sağlamaya başladık. Daha sonra bu sayıyı 60 öğrenciye çıkardık. Yine Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde okuyan 16 mühendis adayı öğrencimize eğitim bursu sağlıyoruz. WWF ile yaptığımız çalışma sonucunda Maslak Merkez ofisimizin karbon ayak izini azaltıcı çalışmalar yaptık. Bu sayede “Yeşil Ofis/Green Office” sertifikamızı aldık. Yine firma olarak Şile’de 2.000 ağaçlık bir hatıra ormanı oluşturduk. Firma olarak insana ve doğaya dokunan çalışmalar gerçekleştirmeyi bir görev biliyoruz.
 
“ÜRETİM GÜCÜMÜZÜ ARTTIRMAYI PLANLIYORUZ”
 
Uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?
 
Klima konusunda üretimini planladığımız yeni ürünler de var, bunları yıl sonunda açıklayacağız. Uzun vadeli hedeflerimiz arasında üretim gücümüzü arttırmayı planlıyoruz. 
 
Son olarak eklemek istediğiniz bir konu var mı?
 
53 yıldır sürdürdüğümüz teknik bilgi ve enerji verimliliği ağırlıklı iklimlendirme konusundaki çalışmalarımızı, herkesin bildiği ve beklediği FORM kalitesine uygun bir şekilde, yeni ürünler ve imalatlar ile geliştirmeye devam edeceğiz. 
Tüm Form çalışanları ailesi olarak, bu konuda bizi yıllardır destekleyen müşteri ve sektör ortaklarımıza, siz basın yetkililerine, güvenlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

ingas-8