Wavin, dünya çapında nitelikli tesisatçı yetiştirmeyi hedefliyor ZeroBuild Türkiye'21 Yapı Biliminde En Yeniler İKLİM KRİZİNE DUR DİYECEK ÇÖZÜMLER ZEROBUILD TÜRKİYE’21’DE Türkiye’de Ürettiği Ekolojik Havalandırma Çözümü ile Dünya Mutfaklarını Havalandırıyor ALARKO CARRIER, TÜRKİYE’NİN İKLİM OKURYAZARLIĞI SEVİYESİNİ ÖLÇTÜ Çukurova Isı, ABD’li Roberts-Gordon’un Avrupa Üretim Üssü Oldu,İthalatı Kesildi Termo Teknik ürünleri ile bu kış sıcak geçecek FORM ISI POMPASI ALANINDA YERLİ ÜRETİM WSHP İLE GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR DE DIETRICH MODULENS G ENTEGRE BOYLERLİ PREMIX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ GF HAKAN PLASTİK’TEN GELECEĞİ İNŞA EDENLERE GF AQUASYSTEM PP-RCT DÖRT MEVSİM KONFORUN ADI BAYMAK IOTHERM ISI POMPASI UV NANO TEKNOLOJİLİ LG UV SIRIUS KLİMA İLE TEMİZ VE SERİN HAVA TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK: CASTEL LOWARA e-LNE / e-LNT YÜKSEK VERİMLİ SİRKÜLASYON POMPALARI

TÜRK İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ’NDEN VİETNAM’A DİJİTAL HEYET ORGANİZASYONU

TÜRK İKLİMLENDİRME SEKTÖRÜ’NDEN UZAKDOĞU’NUN YÜKSELEN ÜLKESİ VİETNAM’A DİJİTAL HEYET ORGANİZASYONU

 
 

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB), 3 - 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında Vietnam’a düzenlediği dijital ticari heyet organizasyonunu toplam 153 görüşme ile tamamladı. 

 

Vietnam dijital ticari heyet organizasyonu, 2 Ağustos 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hanoi Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Burak Cihan Ürkmez, İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Duruk, İSİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Aktaş ile heyet katılımcısı firmaların temsilcilerinin katıldığı bir bilgilendirme toplantısı ile açıldı.

 

İSİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Heyet Başkanı Metin Duruk'un Türkiye iklimlendirme Sektörünün Vietnam’daki durumu ve geleceği hakkındaki görüşleri ile İSİB’in Vietnam'a düzenlediği dijital ticari heyet konusundaki değerlendirmeleri aşağıda sunulmuştur.

 

Türkiye iklimlendirme Sektörünün Vietnam’daki durumu ve geleceği;

 

Türkiye iklimlendirme sektörü Vietnam dijital çalışmasını çok zayıf olduğu pazarlara girmek amacıyla yapılan çalışmalardan biridir. Vietnam ticari olarak 261 milyar USD  ithalat yapmakta ve ihracat 281 milyar USD ihracat yapmaktadır. 

 

İklimlendirme Sektörü olarak  2020 yılında 5,4 milyar USD yapılmasına karşılık Türkiye’den ithalatı 15,8 milyon USD olarak binde üç oranında pay alması nedeniyle  büyük bir ticaret ve işbirliği potansiyeli içermektedir.

 

Vietnamlılar Çinlilere çok sıcak bakan bir topluluk değildir. Aynı zamanda onurlarına bağımsızlıklarına çok düşkünlerdir. Uzun yıllar Fransızlar, Japonlar, Amerikalılara karşı savaşmış ve ulusal bağımsızlıklarını sağlamışlardır.  

 

Ticaretin önündeki en büyük engel Türkiye ürünlerine %30’a varan gümrük vergisinin olmasıdır. Oysa AB ile STA anlaşması vardır AB ile  gümrüksüz ticaret yapabilmektedir.

 

İklimlendirme sektörünün Vietnam’da başarılı olabilmesi için AB’de üretim veya AB partnerleri ile ortak hareket ile ticareti geliştirmeli veya Vietnamlılarla ortak üretim işbirlikleri sağlanmalıdır.

 

İSİB’in VİETNAM'A DÜZENLEDİĞİ sanal ticari heyet konusundaki değerlendirme;

 

Dijital ticari heyetimiz yapılan güzel tanıtım, PR şirketimizin sağlam ilişkileri, özellikle Vietnam HVAV& R fuarını yapan firma ile yakın ilişkiler, ve  Society of Ref.&Air Conditioning 

  Engineers in Genel Sekreteri Mr. Nguyen  Xuan Tien 

(Ashrae Member)  destekleri ve açılış konuşması ile ilişkilerimizi güçlendirmiştir. 

 

Etkin ve yetkili 59 Vietnamlı  firma ile görüşmeleri gerçekleştiren 13 katılımcı firmamız,  toplam 153 görüşme yapmışlardır.  Her firmanın özel tercümanı eğitilmiştir. Duyuru olarak Vietnam da dört farklı yayın organında tanıtımlar yapıldı. Sonuçlardan tüm katılımcı firmalarımız mutluluklarını belirtmişlerdir.

 

Hanoi Ticaret Müşaviri Yardımcımız Burak Cihan Ürkmez’in katkılarının açılış konuşması toplantıyı zenginleştirdi ve destekledi.

 

Heyet sonucunda Vietnam firmalarının sıcak ilişki kurmak istediklerini görülmüştür. Firmalarımız tarafından ise umut verici sonuçlar beklendiği belirtilmiştir. Dolayısıyla, Vietnam’a Türkiye olarak önem vermemiz gerekmektedir.

 

 

vietnam Açılış Toplantısı

Untitled 1

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36