ALARKO CARRIER, TÜRKİYE’NİN İKLİM OKURYAZARLIĞI SEVİYESİNİ ÖLÇTÜ Çukurova Isı, ABD’li Roberts-Gordon’un Avrupa Üretim Üssü Oldu,İthalatı Kesildi Termo Teknik ürünleri ile bu kış sıcak geçecek FORM ISI POMPASI ALANINDA YERLİ ÜRETİM WSHP İLE GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR DE DIETRICH MODULENS G ENTEGRE BOYLERLİ PREMIX TAM YOĞUŞMALI KOMBİ ALDAĞ’DAN TÜRKİYE’NİN EN İYİ EUROVENT TB1 SINIFI KLİMA SANTRALİ GF HAKAN PLASTİK’TEN GELECEĞİ İNŞA EDENLERE GF AQUASYSTEM PP-RCT DÖRT MEVSİM KONFORUN ADI BAYMAK IOTHERM ISI POMPASI UV NANO TEKNOLOJİLİ LG UV SIRIUS KLİMA İLE TEMİZ VE SERİN HAVA TEKNOLOJİYE SIÇRAMAK: CASTEL LOWARA e-LNE / e-LNT YÜKSEK VERİMLİ SİRKÜLASYON POMPALARI FRASCOLD'DAN YENİ MANYETİK SERİSİ, 2. KADEMEYE CEVAP VIESSMANN’DAN YENİ NESİL VITODENS CONNECT TÜRKİYE’NİN FARKLI İLLERİNDE İNŞA EDİLEN TOPLU KONUTLARIN YALITIMI İZOCAM’A EMANET FORM’DAN ŞİŞECAM ÜRETİM TESİSİNE, SIFIR ENERJİ TÜKETİMLİ HAVALANDIRMA SİSTEMİ

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK “DOĞAL AĞIR SODA KÜLÜ VE SODYUM” ÜRETİM TESİSİNDE TANPERA EŞANJÖRLERİ HİZMET VERİYOR

Kazan Soda Elektrik Üretim A.Ş, Avrupa’nın en büyük doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum Bikarbonat üreticisidir. Ankara’nın kuzeybatısında konumlanan Kazan Soda Elektrik, maden, proses ve kojenerasyon santrali olmak üzere üç ayrı birimden oluşur. Projenin yatırım bütçesi 1,5 Milyar ABD Doları’dır. Kazan Soda tesisinde; yılda 2,5 milyon ton Ağır Soda Külü (Sodyum Karbonat) ve 200 bin ton Sodyum Bikarbonat üretilmektedir.

     

Cam üretiminden kabartma tozuna kadar birçok sektörde kullanılan Ağır Soda Külü (Sodyum Karbonat) ve Sodyum Bikarbonat; başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok bölgesine ihraç edilerek ülke ekonomisine önemli ölçüde ihracat geliri sağlamaktadır. Bu stratejik tesiste Kostik üretim hattında üretilen sıcak kostik’in soğutulurken prosesin diğer bölümünde ısıtılarak zayıf kostik üretilen karışımın ısıtılması hedeflenmektedir. Bu iki işlem bir arada yapılarak enerji geri kazanımı yapan Tanpera Gövde&Borulu (Shell&Tube) eşanjörü, bu özel koşullar için titizlikle dizayn edilmiştir.

 

Tasarlanan cihazın her iki devresinde toplam 475 m3/h ürün geçerken, eşanjörün boyu 6000 mm olup, çapı 900 mm’dir. Tesise sevk edilen eşanjörün enerji geri kazanım miktarı 4050 kW olup ısı transfer yüzey alanı 206 m2’dir. Eşanjörün toplam ağırlığı 7700 kg olup, çalışma ağırlığı 12000 kg’dir.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36