Jeotermal Enerji Derneği (JED) Başkanlığı’na yeniden Ali Kındap seçildi Wavin’den Naturel Park Projesi’ne inovatif boru çözümleri Doğu İklimlendirme ISH Digital’de Yerini Aldı ESSİAD’ın Yeni Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Can İŞBİLEN Oldu MÜKAD 2.Olağan Genel Kurul'u Ankara De Monti Otel 'de yapıldı Meva Şehir’in Tercihi Yüksek Verimli Mimsan Kazanlar İSKİD’in 15. Dönem Yönetim Kurulu, Ayk Serdar Didonyan başkanlığında göreve başladı Malta’da QUAD İş Kulelerinin Otopark Havalandırma Sistemi ve Havalandırma Fanları VENCO Tarafından Sağlandı KENTSEL DÖNÜŞÜM ENERJİ TASARRUFU İÇİN FIRSATTIR HER PAYDAŞIN EMEĞİNİ KAPSAYAN LİSTEYE ÜLKE ENERJİ’DEN TAM DESTEK TEKNOLOJİYE ATLAYIN: CASTEL UYGULAMA SEÇİCİ FOSİL YAKIT KULLANMADAN DA ISINMAK MÜMKÜN: LG THERMA V MONOBLOC İMBAT DOMESTİK SOĞUTMA GRUBU SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI LABORATUVARDAN TAM NOT: HAVADAKİ BAKTERİLERE KARŞI %99.9999 ETKİLİ CASTEL'DEN 3061E - CO2 SİSTEMLERİ İÇİN KÜÇÜK VE GÜÇLÜ EMNİYET VALFİ

GÜNDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUTAY KALELİ

2020 YILINDA ÇATI GES PAZARI HIZLANDI

 

Covid 19 salgını nedeniyle geçmiş yıllara oranla solar sektöründe durağan bir yıl geçirdik. Tedarik zincirinde tıkanmalar yaşandı, süreçler uzadı, projeler yavaşladı ya da ötelendi, ihaleler ertelendi. Öngöremeyeceğimiz pek çok konu ortaya çıktı. Tüm bu sıkıntılara rağmen, sektör açısından geçen yılın en önemli gelişmelerinden biri Çatı GES pazarının hızlanmasıydı.

 
 

Pandemi sonrası toparlanmayı desteklemek ve gelecekteki enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yenilenebilir enerjiye, enerji verimliliği uygulamalarına ve dijital düzene daha da çok ihtiyaç duyacağımızı gösteren tarihi bir dönemden geçiyoruz. Üyelerimiz salgın döneminde sosyal mesafe kurallarına göre çalışma ortamlarını düzenlerken dijital dönüşüm stratejisiyle online platformlarını güçlendirdi. Çalışan ve vatandaş sağlığı için gerekli tüm hijyenik tedbirlerle mal ve hizmet üretimlerinin kesintiye uğramamasını sağladı. Sektör açısından 2020 yılının en önemli gelişmelerinden biri Çatı GES pazarının hızlanmasıydı. Yenilenebilir kaynak alanları (YEKA) GES-1 projesinin kademeli olarak işletmeye ve entegre güneş paneli fabrikasının üretime alınması, geçen yılki bir diğer önemli gelişmeydi. Hibrit yönetmeliğinin yayınlanması da ilave güneş santrali kapasitesi yaratılmasını sağlayacak çok önemli bir adım oldu. GÜNDER olarak, sektörün gelişimi için Serbest Piyasada Yatırım İmkanı, Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmaları, Çatı Kiralama, Hibrit Tesisi Kullanımının Geliştirilmesi ve Mini-YEKA gibi başlıkların hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 4 farklı senaryo üzerinden enerji piyasalarının gelecek 10 yılına odaklanan “Dünya Enerji Görünümü 2020” raporuna göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünya enerji talebi bu yıl yüzde 5 düşecek. Ancak aynı rapora göre, 2021’de güneş enerjisi yatırımları için maliyet oranları 2019’un %42 altına düşerek 3,9 sent/kW/h seviyelerine gerileyecek. Bu rakam güneş enerjisi yatırımlarını kömür yatırımlarından %80 daha az maliyetle hale getirecek. Öte yandan, küresel enerji yatırımları yüzde 18 azalırken, yavaşlayan ekonomik aktiviteyle küresel karbon emisyonları yüzde 7 düşecek. Enerji talebinde pandemi nedeniyle meydana gelen bu büyük düşüşe rağmen, araştırmalar küresel birincil enerji talebinin orta ve uzun vadede V tipi bir toparlanma ile büyümeye devam edeceği ve 2045'e kadar geçen dönemde yüzde 25'lik bir artış göstereceğini tahmin ediyor. 

 

Türkiye’de sektördeki beklenti yıllık kurulumun 1000 MW seviyelerinde olmasıdır. TEİAŞ'ın aylık olarak yayınladığı verilere göre, Ocak 2021 sonunda toplam kurulu güç 96.270,6 MW olurken kurulu gücün 6.805,8 MW’lık kısmı güneş enerjisi santrallerinden sağlandı. Bir önceki yıla oranla, pandemide bile güneş enerjisindeki kapasitenin yüzde 10 civarında arttığını görüyoruz. 

 

“2021 YILINDA GÜNEŞ SEKTÖRÜNE VE ÜLKE EKONOMİSİNE YEKA GES-3 CAN KATACAK”

2020 yılında bu kapasiteyi, 10-50 megavat arasında değişen toplam 1000 megavatlık mini YEKA ihaleleri ile arttırmak öncelikli hedefimizdi. İhalelerin yaklaşık 4 milyar lira yatırım çekeceğini tahmin ettiğimiz mini YEKA’lar için başvurular pandemi nedeniyle Mart 2021’e ertelendi ve inanıyoruz ki bu yarışmalar ile ortaya çıkacak kapasite artışı 2021 yılında güneş sektörüne ve ülke ekonomisine can katacak. 

 

YEKA gibi belirlenmiş kapasitelerle çıkılacak ihaleler, tüm paydaşların yıl boyunca planlama yapmalarını, iş gücü ve insan kaynaklarını yetiştirmelerini gerektiren çok önemli projelerdir. Çevre dostu yenilenebilir projelerin, arz güvenliği ve üretim açısından sadece ülkemiz için değil; tüm dünya için ne kadar önemli olduğunu salgın sürecinde üzülerek tecrübe ettik. Rekabetçi fiyatların oluşacağı, yatırımcı profilinin küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı da kapsayacağı projeler için her yıl benzer kapasitelerle ihaleler açılmasını umuyoruz.

 

“DEPOLAMA TEKNOLOJİLERİ VE YEŞİL HİDROJENİN YAYGINLAŞTIRILMASI İLE GÜVENLİ ENERJİ TEDARİĞİ SAĞLANABİLECEK”

Güneş enerjisine yönelik maliyetlerin her geçen gün azaldığı ve küresel pazarda daha ekonomik ve verimli ürünlerin piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Depolama teknolojilerindeki gelişmeler, hane halklarının yük değişimi veya yedeklemesi için depolama yapmasına izin veriyor. 5-10 yıl içinde geliştirilen depolama teknolojileri ve yeşil hidrojenin yaygınlaştırılması ile birlikte, yenilenebilir enerji kaynaklarının mevsimsel kesintiye uğramasının önüne geçilerek güvenli enerji tedariği sağlanabilecek. Bu da genel nüfusun, maliyetler daha düşük olduğunda ve gerektiğinde güç satın alma ve depolama konusunda daha fazla esnekliğe sahip olması anlamına geliyor. Bu noktada dünyada da olduğu gibi Türkiye’de de en büyük destek, serbest piyasa koşullarının esnekliğine sahip ve teknoloji ile yakın temaslı bir piyasanın hayata geçirilebilmesidir.

 

Bu yılki hedeflerimizin başında, Bakanlığımız ve enerji piyasasının tüm diğer düzenleyicileri ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olarak hep birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimine yönelik kararlılık ile daralmayacak ve sürdürülebilir bir piyasa oluşturmak geliyor.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36