DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER”

Pompa sektöründe yarım asra yaklaşan tecrübesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile prestijli projelerin çözüm ortağı olan Masdaf, petrokimya endüstrisinde doğru pompa seçimi konusunda yatırımcıları ve işletmeleri uyardı. 

 

Sürdürülebilir çözümler sunuyor

Binalar, altyapı uygulamaları, tarım arazileri ve endüstrilere 100’ü aşkın ürün çeşidi ile hizmet veren Masdaf, sektöre özel ürün çeşitliliği ve alanında uzman mühendisleriyle müşterilerine, sürdürülebilir çözümler sunmaya devam ediyor. 

 

Genel hizmet pompalarında sektörün lider markası

“Birçok endüstri dalında olduğu gibi petrokimya endüstrisi için de her prosese uygun doğru pompa seçimi yapmak, işletme maliyetlerini olumlu yönde etkiler” diyen Masdaf İş Geliştirme Müdürü Ahmet YILMAZ sözlerine şöyle devam etti: “Petrokimya endüstrisinde  tercih edilen pompa türlerini üçe ayırıyoruz. Bunlardan birinci; ısıtma, soğutma, su hazırlama, atık su ve yangından korunma amacıyla kullanılan ve DIN 733 standartlarında üretilen “Genel Hizmet Pompaları”dır. Masdaf olarak bu alanda sektörün lider markası olduğumuzu söyleyebilirim. İkincisi, petrol ve türevi petrokimyasal akışkanları iletmek görevini üstlenen ISO EN 2858 serisi NME pompalarımızdır. Bu tür pompalarda doğru sistem seçimi yapmak; üretimin sorunsuz bir şekilde yapılması, enerji maliyetlerinin optimize edilmesi, bakım ve yedek parça süresinin ve maliyetlerinin düşürülmesi açısından büyük önem taşır. Üçüncü 

 

pompa türü ise petrokimya endüstrisinde “Upstream” olarak adlandırılan ve rafineri sektöründe API 610 standartlarında üretilmesi gereken pompalardır.  Bu konuda da AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. 

 

Doğru keşif ve projelendirme oldukça önemli

Pek çok endüstri dalında olduğu gibi petrokimyada sektöründe de pompa işlemi olmayan bir proses düşünülemez. Her prosese uygun pompa seçilmesi oldukça önemlidir. Doğru pompa yatırımı yapabilmek için transfer edilecek akışkanın özelliklerine uygun teknolojiler tercih edilmesi gerekir. Doğru tercih için de doğru keşif ve projelendirme yapılması oldukça önemlidir. 

 

Pompanın çalışma periyodu yapılan yatırımda belirleyici kriterler arasında 

Pompa sistemlerinin uygunluk ölçütünü sadece debi-basınç değerleri açısından değerlendirmek doğru olmaz. Yoğunluk, viskozite, pH değeri, sıcaklık, korozyon mukavemeti ve buna uygun pompa malzemesi seçimi, sistem basıncı, titreşim gibi pek çok parametrenin göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin pompanın çalışma periyodu, yapılan yatırımda belirleyici kriterler arasında yer alır. 

 

Otomasyon sistemleri ile kontrol önemli 

Ayrıca kontrol alternatifleri yani pompa teknolojilerinin, otomasyon sistemleri ile kontrolü de önemlidir. Pompanın sabit değerde mi yoksa proses değerlerine göre mi çalışacağı dikkate alınmalıdır. Pompalarda kullanılan frekans kontrol cihazları, Mod-Bus veya Bacnet haberleşme protokolü ile dış ünitelere (bina otomasyon sistemi) anlık erişim imkanı sağlayarak, kontrol avantajı sunuyor. Böylece sistemin ihtiyacı doğrultusunda verimli bir şekilde çalışan akıllı pompa teknolojileri ile hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. 

1607604826 NME Serisi A r Hizmet Tipi Santrif j Pompa

10-15 yıl sonra renovasyon kaçınılmaz oluyor

Petrokimya sektörü gibi zorlayıcı bir sektörde pompaların 10-15 yıl gibi bir ömürü vardır ve bu süreç tamamlandığında renovasyon kaçınılmaz olur. Kimi zaman proses teknolojisinde ortaya çıkan atılımlar da uzun bir ömrü olan pompa teknolojilerinin değişimini gündeme getirebilir. 

 

Uluslar arası normlara uygunluk

Petrokimya endüstrisinde kullanılacak pompa teknolojilerinin uluslararası normlara uygunluğu da pompa tercihi yaparken dikkate alınması gereken önemli kriterler arasında yer alıyor. Örneğin ATEX normları ve  Ex-Proof özellikler petrokimya endüstrisi gibi patlayıcı ve yanıcı maddeleri kullanan endüstrilerde olmazsa olmazlar arasında sıralanabilir.  

 

Lisans sahibi müteahhit firmaların görüş ve önerileri

Yatırımcıların ve işletmelerin marka tercihinde, lisans sahibi olan ve proses dizaynı yapan müteahhit firmaların görüş ve önerileri de bizim gibi standartlara uygun üretim yapan markalar açısından büyük bir rekabet avantajı, yatırımcılar için de doğru sistem seçiminin önemli bir çıktısı olan işletme maliyetleri açısından büyük önem taşıyor. Örneğin dış piyasadan TGE Gas Engineering, iç piyasadan da Ekip Mühendislik bu iş modeline iyi bir örnektir. Alanında öncü olan bu firmalar, petrokimya sektörüne girmek için anahtar rol oynuyor. 

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36