DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

MTMD 7. DÖNEM YK ÜYESİ - ACAR MEKANİK - MURAT SUİÇMEZ

2021'İN GÜNDEMİ 'YENİ NORMAL' OLACAK

 

2016-2020 dönemi, 'Yeni Normal' başlığı altında ABD ile Çin'de bu yönde bir 'transformasyon' süreciyle geçecek diye beklenirken, 2019'un son günleri itibariyle, başlangıçta ört bas edilmeye çalışılsa da, Çin'de başlayan 'Kovid-19' küresel virüs salgını (pandemi), sebep olduğu küresel, bölgesel ve ülke bazındaki ekonomik, siyasi ve toplumsal etkileri ve ortaya çıkan ağır maliyetler itibariyle, dünyanın gündemini adeta sil baştan değiştirdi. 

 

Küresel pandeminin insanoğlunun günlük yaşamında, ekonomik yaşamında, toplumsal ilişkilerde ve ülkeler arası ilişkilerde sebep olduğu değişim ve tahribat öyle bir boyuttaki, bir daha dünyanın eski günlere dönmesi artık olasılık olmaktan çıkmış durumda. Bu nedenle, 'Yeni Normal' artık çok daha geniş boyutlarıyla insanoğlunun gündemine yerleşmiş durumda.

 

'Yeni Normal' dediğimizde dünyanın şu başlıkları gündemine aldığını ifade edebiliriz: 

Dijital Para’nın yükselişi. Dijital para kullanımı hızlanacak. D ijital finans teknolojileri çekim merkezi olacak. Blok zincir teknolojisi ekonomik hayatın, iç ve dış ticaretin her alanına sıçrayacak.  

 

E-Ticaret ve E-İhracat’ın ‘altın çağı’ yaşanacak. Sanal B2B’ler, Sanal Ticaret Heyetleri, Sanal Fuarlar öne çıkacak. Ülkeler için, dünyanın farklı coğrafyalarında Ticaret Merkezleri açmak yerine, Lojistik Merkezleri açmak öncelik olacak. 

 

‘Özelleştirme’lere ara verilecek. Tersine, ülkeler için, stratejik sektörlerdeki finansal darboğazı olan şirketleri ‘kamulaştırmak’, ‘yabancı sermaye’ ilgisine karşı korumak popüler hale gelecek.  

 

Küresel tedarik zincirinde, Türkiye üretim kabiliyetleriyle, 'güvenilir liman' tedarikçi ülke olarak, 'Yeni Normal' döneminin ‘çekim merkezi’ olacağını düşünüyoruz.

 

Şirketler ve hükümetler, İnsan kaynaklarında yeni iş ve çalışma koşulları, esnek çalışma modelleri öne çıkacak. Şirketler dijitalleşmeye bir kat daha fazla ağırlık verecek. 

 

‘Kendine Yeter Ülke’ kavramı Savunma, Tarım, Gıda, Siber Altyapı, Enerji ve Ar-Ge düzeyinde yeniden öne çıkacak. Bu noktada, tarım ve gıda üretiminde ülkeler tarıma elverişli topraklarını geliştirmek ve arttırmak, ellerindeki su kaynaklarını korumak, gıda üretiminde yeni teknolojileri ve kapasiteleri devreye almak noktasında iştahlı ve kararlı olacak. Tarım ve gıdada, temiz su kaynaklarında kendi kendine yetebilir olmak, önümüzdeki dönem küresel enerji savaşından daha da kritik bir konu başlığı olacak. 

2020 yılı ise, arkasında tarihe geçecek bir pandemi ve ekonomik durgunluk bıraksa da yılın son aylarında gelen aşı haberleri, 2021 beklentilerini yeniden toparladı ve Mekanik Tesisat sektörümüz için karanın göründüğüne inancımızı artırdı.

 

İnşaat sektörü ile büyük ölçüde senkron olan üye şirketlerimizin envanter verilerine baktığımızda, son sekiz çeyrektir önemli ölçüde bozulduğunu görebiliyoruz. 2018 yılında ekonomi yüzde 3,0 büyürken inşaat sektörü yüzde 1,9 küçülmüştü. 2019 yılında ise ekonomi yüzde 0,9 büyürken inşaat sektörü yüzde 8,6 daralmıştı. 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomi yüzde 6,7 büyürken inşaat sektöründe yüzde 6,4 büyüme gerçekleşmiştir. Yılın ilk dokuz ayında da ekonomi yüzde 0,4 büyürken, inşaat sektöründe büyüme yüzde 0,8 olmuştur. İnşaat ve genel ekonomi büyüme performansı 2021 yılında yeniden yakınlaşmaktadır.

 

İnşaat sektöründe mevcut işler seviyesi ağustos ayındaki zirvesi sonrası eylül ve ekim aylarında sınırlı ölçüde gerilemişti. Mevcut işler seviyesi kasım ayında ise 10,3 puan ile önemli ölçüde düşüş göstermiştir. Böylece mevcut işler mevsimsellik etkisinin de başlaması ile düşüşe geçmiştir. İnşaat sektörü COVID-19 salgın ile yarım kalan işlerini büyük ölçüde tamamlamaktadır. COVID-19 salgını ikinci dalgası ve kış aylarına giriliyor olması nedeniyle mevcut işlerin seviyesi kademeli olarak gerilemeye devam edeceğini düşünüyoruz.

 

'Yeni Normal' olarak adlandırılan bu dönemde, Türkiye için ihracat artık sadece bir 'kaldıraç' olamaz. İhracat, artık 'içeride sıkıştıkça' başvurduğumuz bir konu, bir alanda olamaz. Bizce, İhracat artık Türkiye Ekonomisi'nin 'yeni felsefesi' olmak zorunda. Türkiye, yeşil, hijyenik, dünya standartlarında, yüksek katma değere dayalı bir üretim başarısıyla, en kısa zamanda, en geç 5 yıl içerisinde 'dış ticaret fazlası' veren bir ekonomi olmaya odaklanmak zorunda. 

 

Güçlü sermaye yapısına sahip, gerçek manada 'ölçek ekonomisi'ni yakalamış, dijital alt yapısını tamamlamış, güvenli (hijyen) üretim koşullrını oluşturmuş, reel bir sektör değişimine odaklanmamız gerekiyor. 

 

Bu koşullar içerisinde üye firmalarımız ilk aşamada krizin olumsuz etkilerini yönetmeye hedeflenecek, ardından 2021 yılı sonuna kadar sürmesi muhtemel kademeli toparlanma beklentileri çerçevesinde yeni projeler, tedarik, istihdam ve finansman planlamaları hazırlayacaklardır. Firmalarımız öncelikle karlılıklarını sürdürebilecekleri yeni başa baş noktalarına uyum sağlamak için de mali iyileştirmeler yapacaklardır.

 

Türkiye'nin 'yeni nesil' üretim için gerçekleştirmek zorunda olduğu bu büyük değişim ise, Türkiye'nin yatırım ortamını aralıksız, durmaksınız iyileştirmeye devam etmekten, yatırım ortamını güçlü kılacak reformlara hız verilmesinden geçiyor. Ekonomi, hukuk ve eğitim alanında gerçekleştirilecek reformlarla, bir yandan fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makro ekonomik istikrarı sağlayan bir Türkiye; diğer yandan adil, tarafsız ve etkin bir yargı sistemiyle 'güven' duyulan Türkiye; diğer taraftan 'yeni nesil' bir ekonomi için yüksek nitelikte insan kıymetlerini yetiştiren bir Türkiye olmak zorundayız.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36