DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

POMSAD BAŞKANI NURDAN YÜCEL

TARİHİ DEĞİL SANAYİYİ DÖNÜŞTÜREN DÜNYA SALGINI

 

Pomsad, “Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği”,  hijyenin en üst seviyede önem taşıdığı, COVID-19 dünya salgını döneminde, evlerimize ulaşan suların çıkış noktasından, elimizi yıkadığımız musluğa kadar, hattın pek çok noktasında yer alan üreticileri temsil etmektedir. Bu sebeple, sektörün kesintiye uğramadan verimli, sağlıklı ve üretken bir şekilde çalışması, özellikle salgının yayılımının durdurulması hususunda hayatî öneme haizdir. 

 

Dünya çapındaki salgın, bizlerin sadece yaşam, çalışma şekli ve birbirimizle iletişim alışkanlıklarını değişiştirmedi. Bunların yanı sıra, ekonomik olarak da ciddi, derin ve travmatik etkisi oldu ve tüm dünya ile beraber bu etkileri yaşıyoruz. Bütün göstergeler, dünya ölçeğindeki bu salgın döneminin kolay olmayacağı ve bu sürecin 2021 sonuna kadar süreceğini göstermektedir. Hatta, 2022 yılında da süreceğini söyleyen makalelere rastlamaktayız. 

 

15.000 kişiye istihdam sağlayan, günlük yaşamın ve üretimin her alanında kullanılmakta olan ve hayati önem taşıyan ürünleri üreten firmaları temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olarak, POMSAD, Covid-19’un sektöre etkilerini, üyelerin ve üye ülkelerin durumunu, üyesi olduğumuz ve başkan yardımcılığını yürüttüğümüz Avrupa’daki üst kuruluş Avrupa Vana ve Musluk Üreticileri Birliği (CEIR) ve icra kurulu üyesi olduğumuz Avrupa Pompa Sanayicileri Derneği (Europump) ile birlikte yakından takip etmekteyiz. 

 

Nitelikli insan kaynağına sahip sektörümüz, çalışma şeklini hızlı şekilde yeni normallere adapte etti. Bu nedenle, koronavirüsün getirdiği beklenmedik durumun neden olduğu pazar daralmaları, yavaşlama ve gecikmelere rağmen, sektör faaliyetlerine devam edebildi. Bu dönemde gerçekleştirilen siparişlerde, belirgin bir nakit sıkıntısının ve ödeme probleminin yaşanmamış olması, bizi, ayrıca umutlandırmaktadır. Yavaş da olsa normalleşme sürecini yaşadığımız bu dönemi biraz daha rahat atlatabileceğimizi göstermektedir.

 

Ülke olarak bu dönemi fırsata çevirebiliriz. Coğrafi konumumuzun avantajlarını iyi değerlendirmeliyiz. Bu avantaj ticaret ilişkilerinin artmasında kesinlikle bizi bir adım öne çıkaracaktır. Nitelikli ekipman altyapısı ve insan kaynağının yanı sıra, ürünlerini ilgili eko-tasarım gerekliliklerine adapte etmiş olan sektörün önünün açık olduğunu, dünya pazarında, özellikle batıda, sektörümüze talebi artıracağını tahmin ediyoruz. Ancak, ülkemizde, Ocak-Ekim 2020 dönemi Pompa ve Vana-Armatür ticaret dengesine baktığımızda, koruma tedbirlerine rağmen hala ithalat ihracattan 562 milyon USD daha fazla olmuştur. Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) ile yakın işbirliği içerisinde, özellikle kamuya ait projlerde yerli ürün kullanımının artırılması için ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Katma değeri yüksek bu ürünlerde kamunun, yerli üretimi talep etmesi için, tüm ilgili mercilerde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. İthal ürünler üzerindeki piyasa gözetim denetimlerinin artırılması ve yerli imalatın desteklenmesi ile daha da güçlenecek olan sektör, COVID-19 sürecinden sağ çıkacak ve önümüzdeki yıllarda bu krizin önümüze koyacağı fırsatlardan büyüyerek yararlanabilecektir. 

 

Uluslararası projelere hizmet sunan ve günümüzde daha fazla globalleşmesi beklenen “Türk Pompa ve Vana Üreticileri” bu salgın döneminde “üretim konusu” sebebi ile dünyaya da önemli bir hizmet sunmaktadır. Suya erişimin en önemli konu olduğu bu günlerde sektörün süreci en az etki ile atlatması dünya salgınının da önlenmesinde önemli yer alacaktır. 

 

Tüm kalbimle, bu dönemin bir an önce atlatılmasını, sektörümüzün, meslektaşlarınızın iyiliğini ve iyi olmaya devam etmesini diliyorum.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36