DÜNYA’NIN LİDER SU ÇÖZÜMLERİ ŞİRKETİ GRUNDFOS’TA ORGANİZASYONEL YAPILANMA İMBAT SU SOĞUTMALI PAKET KLİMA CİHAZLARI SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, YENİLİK VE SAĞLIK: FRASCOLD GENEL MERKEZİN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMASI İÇİN ENTEGRE PROJEYİ SUNUYOR MASDAF’TAN PETROKİMYA ENDÜSTRİSİNDE YÜKSEK VERİMLİLİK SAĞLAYAN “AKILLI ÇÖZÜMLER” “LOWARA e-SH SERİSİ” PASLANMAZ POMPALAR ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA İDEAL ÇÖZÜMLER SUNUYOR CASTEL: DÜŞÜK GWP SOĞUTUCU AKIŞKANLAR İÇİN GELECEĞE HAZIR BİLEŞENLER VE ÇÖZÜMLER ALDAĞ A.Ş. İCRA KURULU BAŞKANI REBİİ DAĞOĞLU Kombi Klima Shop’tan Dijital Açılış LG TERMOSİFON, ÖDÜL KAZANAN TASARIMIYLA SON DERECE ETKİLİ VE ÇEVRE DOSTU BİR PERFORMANS SUNUYOR VENCO EX-PROOF FANLAR ANKARA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OLAY YERİ İNCELEME LABORATUVARINDA İMBAT ÇATI TİPİ KLİMA TERCİH EDİLDİ PA-FLEX KAUÇUKTAN YENİ PROJELERE DESTEK TERMOKON, KÜRESEL REFERANSLARINA TANZANYA’NIN EN BÜYÜK KESİMHANESİNİ EKLEDİ İMBAT SOĞUK DEPO CİHAZLARI NİJERYA’DA İZKA PORT BAYRAKLI’DA LOWARA POMPA VE HİDROFOR SİSTEMLERİ HİZMET VERİYOR

ESSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜRAY KORUN

BU SÜREÇTE ÜLKEMİZ İÇİN ALTERNATİF DIŞ PAZARLAR ARTACAKTIR

 

2020 sonbaharı, COVID-19 salgınının birçok ülkede ikinci dalgayı yaşamaya başlaması ve günlük vaka sayılarındaki hızlı artışıyla başladı. Ancak kasım ayında aşılarla ilgili gelen umut verici gelişmeler yaşanmış olsa da hem 2021 yılında hem de daha sonrası için salgın hiçbir zaman gündemimizden çıkmayacakmış gibi görünüyor.

 

Yaşanan bu salgınla birlikte, sektörümüzü de yakından ilgilendiren gelişmeler oluyor. Tasarım standartlarında köklü değişimler gerçekleşiyor. Salgınlardan korunmanın maske, hijyen, mesafe gibi temel prensiplerin yanı sıra, yaşam alanlarımız için temiz ve sağlıklı havanın önemi herkesin dikkatini çekti. Bu durum sektörümüz için gerek tasarım gerek imalat gerek ekipman gerekse uygulama alanlarında birçok fırsatı da ortaya çıkardı. Havalandırma, iklimlendirme ve filtreleme sistemleri ön plana çıktı.

 

Korona virüsü aşısının imalatından uygulamasına kadar, soğuk zincir kırılmadan transferinin sağlanması yine sektörümüzle direkt ilgili olan bir konu. Dernek üyelerimiz ve sektör firmaları içinde bulunan, soğuk dolap ve soğuk oda imalatçılarımız, ihtiyaçlara cevap verebilecek teknolojiye ve bilgi birikimine sahip olduklarını çok kısa bir süre içinde gösterdiler. Sektörümüzün bu konuda çok hızlı yol alarak ulusal ve uluslararası başarılara imza atmasını bekliyoruz.

 

2020 yılı genel olarak her alanda daralan bir ekonomi yarattı. 2021 yılı da bence çok farklı olmayacak. Yine ekonomik daralma devam edecek. Birçok işletme kapanmak zorunda kalacak. İşsizlik artacak. Büyük devletlerin karşılıksız piyasaya sunduğu desteklerle, dolaşımdaki paranın bollaşması sonucu, arz daralmasıyla, emtia fiyatları artmaya devam edecek. Gelişmekte olan ülkeler bu olumsuzlukları daha derin yaşayacak. Girdi maliyetlerimiz artarken dalgalı kur, maliyetlerimizi yönetmeyi güçleştirecek. Daralan piyasalarda ihracat öne çıkacak. İhracat pazarlarını çeşitlendirebilen firmalar riskleri daha rahat yönetebilecek.

 

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, ülke dinamiklerimizin diğer ülkelere göre çok farklı olması, olumlu yönde ayrışmamızı sağlayabilecektir. Ülkemizin ihracat payı itibariyle yüksek öneme sahip sektörlerinden birisi olan sektörümüz, teknik alt yapı ve bilgi birikimine, nitelikli insan kaynağına, her yıl artan ulusal ve uluslararası pazar payı ile teknoloji ve AR-GE faaliyetlerinde sürekli çalışan ve üreten bir yapıya sahip. Bu süreçte ülkemiz için alternatif dış pazarlar artacaktır. Birçok firmamız sahip olduğu tecrübeler ve yetkinliklerle bu pazarlardan daha büyük pay alabilecektir. Özellikle salgının getirdiği, “İç Hava Kalitesi” olgusu sektörümüz için gelişen bir fırsat olmaya devam edecektir.

 

Yeni yılda sağlık yine en baş gündemimiz olacaktır. Bu vesileyle sektörümüze, ülkemize sağlıklı, huzurlu, başarılarla dolu bir yıl dilerim. Hayallerimizi gerçekleştirdiğimiz veya bir adım daha yaklaştığımız güzel bir yıl olmasını dilerim.

Haberleri paylaşmak ister misiniz ?

Pnosan-36